USA hoiatas Euroopa Liitu blokisisese kaitsekoostöö suurendamise eest

NATO sümbol ja liikmesriikide lipud.
NATO sümbol ja liikmesriikide lipud. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA saatis Euroopa Liidule hoiatuse, et plaan suurendada blokisisest kaitsekoostööd võib lõhkuda aastakümneid Atlandi-ülest koostööd ja kahjustada NATO-t.

President Donald Trumpi kaks kõrget kaitseametnikku saatsid Brüsselile 1. mail kirja, mis on viimane märk Washingtoni umbusaldusest EL-i plaanide vastu.

AFP käsutusse jõudnud kirjas öeldakse Euroopa Liidu välispoliitikajuhile Federica Mogherinile, et EL-i välja käidud reeglid võivad jätta kolmandad riigid, nende seas USA, kõrvale Euroopa projektidest. Seejures vihjati võimalikele vastumeetmetele.

Ühendriikide mure keskmes on Euroopa Kaitsefond (EDF), mis on seitsme aasta peale jagatud 13-miljardi eurone kulutamisplaan ja Euroopa Liidu kaitsekoostööleping PESCO.

"EDF-i regulatsiooni ja PESCO üldiste tingimuste kavand kujutab endast kannapööret kolmkümmend aastat kestnud transatlantilise kaitsesektori lõimimisele," öeldi kirjas.

"Need reeglid ei kahjustaks ainult konstruktiivseid NATO-EL-i suhteid, mida oleme viimased mitu aastat ehitanud, vaid võib viia meid tagasi vahel lõhestavate arutelude juurde EL-i kaitseprojektide üle, mis domineerisid suhtlust 15 aastat tagasi," hoiatasid USA ametnikud.

USA ametnikud vihjasid ka, et Washington võib anda vastulöögi, kuivõrd öeldi, et Euroopa Liit oleks vastu sarnastele piirangutele USA-s "ja meile ei meeldiks neid tulevikus kaaluda".

EL käivitas PESCO 2017. aastal, et proovida ühtlustada liikmesriikides lähenemist kaitsekulutustele.

Leppe kohaselt teevad riigid koostööd uue sõjatehnika arendamisel, sealhulgas hävituslennukid, droonid ja tugisüsteemid.

Washington leiab, et liiga karmide reeglitega kolmandate riikide ligipääsu piiramine viib lõpuks raha asjatule kulutamisele, tehes raskemaks Euroopa ja USA koostöö NATO-s.

Euroopa kaitseametnike sõnul on Washingtonis Brüsseli plaanidest valesti aru saadud. Samuti märgitakse, et EDF-i 13 miljardi eurone eelarve on kaitsesektori mõttes peenraha.

Samas jagatakse osaliselt USA muresid seoses PESCO-ga. Ametnik ühest liikmesriigist ütles, et PESCO ei peaks "ust täiesti lahti jätma", kuid samas ta hoiatas ka selle liigse sulgemise eest.

Mogherini ütles, et Euroopa Liit valmistab USA muredele "selget ja täielikku vastust" ja ta rõhutas, et Euroopa Liit jätaks ukse Ameerika kaitsetööstusele avatuks.

"EL on tegelikult praegu palju avatum, kui USA hanketurg on Euroopa Liidu firmade ja tehnika jaoks," märkis ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: