Kaljulaid kritiseeris teravalt Venemaa õiguste taastamist Euroopa Nõukogus

Kersti Kaljulaid konverentsil kõnet pidamas.
Kersti Kaljulaid konverentsil kõnet pidamas.

"Ma usun dialoogi Venemaaga, kuid see ei tähenda Venemaa tagasitoomist kõigi partnerluste juurde pärast seda, kui ta on rikkunud rahvusvahelist õigust ja oma lubadusi," ütles Eesti president Kersti Kaljulaid pühapäeval Lennart Meri konverentsil.

"Pärast Gruusiat kolm kuud, pärast Ukrainat viis aastat.. Lääs laseb maha kukkuda kõigel, mida me hammustame /.../ ja ei korja enam kunagi üles," ütles Kaljulaid konverentsi lõpuarutelu ajal sõnumi kohta, mida Euroopa Nõukogu liikmed oma reedese otsusega Venemaale saadavad.

Euroopa Nõukogu võttis reedel vastu deklaratsiooni, mis annab Venemaa delegatsioonile võimaluse hakata taas osalema hääleõigusega Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) töös.

Nõukogu 47 liikmesriigi välisministrid hääletasid ülekaalukalt deklaratsiooni poolt. Selles öeldakse, et kõigil liikmesriikidel peab olema õigus võtta võrdsetel alustel osa nõukogu kahe põhiorgani tööst. Deklaratsiooni vastu hääletasid Eesti, Läti, Leedu, Poola, Gruusia ja Suurbritannia.

Ministrite vastu võetud deklaratsioon Venemaa hääleõigust ENPA-s sisuliselt ei taasta, vaid see samm tuleb teha parlamentaarsel assambleel endal.

Eesti endine president Toomas Hendrik Ilves nimetas samal arutelul Euroopa Nõukogu välisministrite otsust Euroopa ainsa normatiivse inimõigusorganisatsiooni surmaks. "Ma teeksin riikidele ettepaneku lahkuda," lisas ta.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: