ENPA toetas Vene delegatsiooni õiguste taastamist

{{1561428240000 | amCalendar}}
ENPA Belgia delegaat Petra de Sutter, kelle raportile tugines Venemaa hääleõiguse taastamise resolutsioon.
ENPA Belgia delegaat Petra de Sutter, kelle raportile tugines Venemaa hääleõiguse taastamise resolutsioon. Autor/allikas: ENPA

Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee (ENPA) hääletas teisipäeval Venemaa delegatsiooni õiguste taastamise poolt viis aastat pärast seda, kui need Krimmi annekteerimise tõttu ära võeti.

Hoolimata Ukraina, Balti riikide, Poola ja Suurbritannia tugevast vastuseisust, toetasid Euroopa Nõukogu 47 liikmesriiki esindavad 118 parlamendisaadikut Venemaale loa andmist saata assambleele delegatsioon, millel lubatakse osaleda kolmapäeval EN-i uue peasekretäri valimisel.

Vastasleer on hoiatanud, et Venemaa õiguste taastamine oleks esimene mõra riigile Ukraina-vastase agressiooni eest kehtestatud sanktsioonide režiimis.

Venemaa hääleõiguse taastamisele hääletas vastu 68 ENPA liiget ja kümme jäi erapooletuks. Vastu hääletasid teiste seas kõik kolm Eesti delegaati - Eerik-Niiles Kross, Indrek Saar ja Raivo Tamm.

ENPA otsustas, et selle liikmete "õigusi assambleel ja teistes organisatsiooni organites hääletada, võtta sõna ja olla esindatud, ei peatata ega võeta oma volituste vaidlustamise või uuesti läbi vaatamise kontekstis tagasi".

ENPA teatas Belgia delegaadi Petra de Sutteri raportile tuginevas resolutsioonis, et see selgitus assamblee reeglite kohta on mõeldud "tagama liikmesriikide õiguse ja kohustuse austamist olla esindatud ja osaleda mõlemas Euroopa Nõukogu statuudijärgses organis".

EN peatas Venemaa hääleõiguse pärast Krimmi annekteerimist 2014. aastal, mida Ukraina ja suurem osa maailmast peavad ebaseaduslikuks. Kreml ei ole protestiks selle vastu alates 2017. aastast tasunud 33 miljoni euro suurust aastast liikmemaksu.

Venemaa on olnud Euroopa suurima inimõigusorganisatsiooni liige alates 1996. aastast.

Kõrged Vene ametnikud on ähvardanud nõukogust täielikult lahkuda. See tähendaks ka, et venelased kaotavad ligipääsu Euroopa Inimõiguste Kohtule, millest on saanud tähtis koht neile, kes Vene kohtusüsteemi ei usalda.

Prantsuse Euroopa asjade riigisekretär Amélie de Montchalin ütles esmaspäeval, et "oleks ohtlik jätta miljonid kodanikud ilma ligipääsust organitele, mis kaitsevad nende õigusi".

Ukraina ENPA delegatsiooni juhi Volodõmõr Arievi sõnul saadab assamblee otsus "väga halva sõnumi: tehke mis tahate, annekteerige teise riigi territooriumi, tapke seal inimesi ja teile jääb ikkagi kõik alles".

Mais võttis EN vastu deklaratsiooni, mis annab Venemaa delegatsioonile võimaluse hakata taas osalema hääleõigusega ENPA töös.

Nõukogu 47 liikmesriigi välisministrid hääletasid ülekaalukalt deklaratsiooni poolt. Selles öeldakse, et kõigil liikmesriikidel peab olema õigus võtta võrdsetel alustel osa nõukogu kahe põhiorgani tööst. Deklaratsiooni vastu hääletasid Eesti, Läti, Leedu, Poola, Gruusia ja Suurbritannia.

Ministrite vastu võetud deklaratsioon Venemaa hääleõigust ENPA-s sisuliselt ei taastanud, vaid selle sammu pidi astuma parlamentaarne assamblee ise.

Alates 2009. aastast EN-i peasekretärina tegutseva norralase Thorbjorn Jaglandi teine ametiaeg saab läbi oktoobris.

Peasekretäriks pürgib kaks kandidaati: Belgia asepeaminister ja välisminister Didier Reynders ja Horvaatia välis- ja Euroopa asjade minister Marija Pejcinovic Buric.

ENPA on Euroopa vanim rahvusvaheline parlamentaarne assamblee, mille esimene istung toimus 1949. aasta 10. augustil. Euroopa Nõukogu roll on kaitsta liikmesriikide põhiväärtusi: inimõigusi, õigusriigi printsiipe ja demokraatiat.

Ukraina esindus kõndis Venemaa naasmise otsuse pärast ENPA-st minema

Ukraina delegatsioon Euroopa Nõukogu Parlamentaarsel Assambleel (ENPA) kõndis teisipäeval protesti märgiks assambleelt minema pärast seda, kui Krimmi annekteerimise tõttu ENPA-s hääletusõiguseta jäetud Vene parlamendiliikmed lubati viieaastase pausi järel tagasi.

Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski sõnul on ENPA otsuses pettunud. Ukraina delegatsiooni juht assambleel teatas, et nende delegatsioon peatab assambleel töötamise.

Strasbourg'is asuv assamblee hääletas teisipäeval Vene esindajate tagasilubamise poolt.

"Olen pettunud ENPA otsuses kinnitada Vene delegatsiooni õigused ilma piiranguteta," ütles Zelenski.

Ta lisas, et arutas eelmisel nädalal asja Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni ja Saksa liidukantsleri Angela Merkeliga.

"Üritasin veenda härra Macroni ja proua Merkelit, et Venemaa delegatsiooni naasmine ENPA-sse saab toimuda vaid pärast seda, kui Venemaa täidab assamblee põhinõudmised," ütles ta Facebookis.

"Kahetsusväärne, et meie Euroopa partnerid meid ei kuulanud," ütles president.

Ukraina parlamendiliige Volodõmõr Ariev, kes juhib oma riigi ENPA-delegatsiooni, ütles, et nad otsustasid "peatada osalemise ENPA töös, välja arvatud küsimustes, mis on seotud Vene delegatsioonilt nende õiguste võtmisega".

Tema sõnul palus delegatsioon Ukraina parlamendil kaaluda riigi liikmesust ENPA-s.

Delegatsioon palus ka Zelenskil kaaluda riigi edasist töötamist Euroopa Nõukogus.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: