X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Riigireform: 20 riigiasutuse asemele kuus suurt ühendametit

{{1564643820000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Valitsuskabinet kinnitas neljapäeval riigihalduse minister Jaak Aabi esitatud esialgse kava, mille kohaselt plaanitakse luua senise 20 riigiasutuse ja ministeeriumi osakonna asemel kuus uut ühendametit.

Jaak Aab ütles pärast valitsuse istungit ERR-ile, et riigireformi tegevuskava kinnitati ära. "See kava on kinnitatud selle märkusega, et see on esialgne. /.../ Aga oktoobriks tuleks esitada riigikogu arutelule otsuseeelnõu, mis puudutab kogu riigireformi terviklikult," sõnas minister.

Aab lisas, et tegevuskava kindlasti täieneb. "Kui öelda, mis osa sealt puudu on, mis ettepanekud tehtud on, näiteks ka Jüri Raidla poolt, siis need puudutavad põhiliselt põhiseaduslikke institutsioone - milline on riigikogu roll, kas seal on muudatusi, vabariigi valitsuse tööjaotuse roll ja niisugused asjad. Kindlasti selles osas tegevuskava täieneb, kui on vastu võetud riigikogu otsus," selgitas ta.

"Aga kuna sellega läheb aega, siis selle esialgse kava me tahtsime ära kinnitada," lisas ta.

Riigiasutuste liitmise osas otsustati ära tähtajad, mis ajaks esitatakse valdkondade kaupa liitmise analüüs ja plaan. Nende põhjal tehakse lõplik otsus, millised asutused ja funktsioonid liitmisele lähevad.

Märtsiks 2020 peaks Aabi sõnul olema kõik analüüsid ja otsused tehtud. Ta tõi välja, et näiteks haridusministeerium peaks analüüsi esitama juba novembris, majandusministeerium ja keskkonnaministeerium tuleva aasta märtsiks.

Esialgsest riigireformi kavast võeti välja lõpptähtaeg, mis liitmisteks oli pandud. "Analüüsi käigus kindlasti on meil ka rohkem teavet, kui palju see aega võtab, sest see oleneb ju mahust. Soov see ära teha on kindlasti ja kindlasti konkreetsed ettepanekud analüüsi käigus peavad tulema," rääkis Aab, rõhutades, et kui räägitud on 20 asutuse ühendamisest, siis lõplik asutuste arv selgubki analüüsidest.

Esialgse plaani kohaselt plaanitakse arvuliselt kõige rohkem asutusi liita haridusvaldkonnas.

1. septembril 2020 tööd alustavasse haridusvaldkonna konsolideeritud ühendametisse koondatakse SA Innove, SA Archimedes, SA Eesti Teadusagentuur, Hariduse Infotehnoloogia SA, SA Kutsekoda, Eesti Noorsootöö Keskus, keeleinspektsioon, Eesti Keele Instituut ning Spordikoolituse ja -Teabe SA. Üks võimalik ühendasutuse nime ettepanek on haridusamet.

Haridusameti projekti raames viiakse Riigi Tugiteenuste Keskusesse üle kahest asutusest (SA Innove ja SA Archimedes) struktuuritoetuste rakendusüksuste funktsioonid tähtajaga 1. aprill 2020 ning arvestusteenuste (personali-, palga- ja finantsarvestus) osutamine kõigist konsolideeritavatest asutustest.

"Seoses struktuurivahendite vähenemisega alates 2021. aastaga algavast Euroopa Liidu eelarveperioodist ning üleminekuga tegevuspõhisele riigieelarvele 2020. aastaks, on vajalik, et toetuste administreerimise süsteem muutuks ressursisäästlikumaks, lihtsamaks ja ühtlustatumaks," põhjendas Riigi Tugiteenuste Keskuse peadirektori asetäitja Martin Karro toetuste üksuste liitmist.

Seoses SA Innove ja SA Archimedese toetuste rakendusüksuste funktsioonide ülevõtmisega tuleva aasta aprillis asub töögrupp juba sügisel valmistama ette sujuvat protsessi nii ületulevate töötajate, koostööpartnerite kui ka toetuse taotlejate jaoks.

Teiseks soovitakse moodustada maa- ja planeeringute valdkonna ühendamet, kuhu koondatakse maa-amet, rahandusministeeriumi regionaalhalduse osakond ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ehitus- ja elamuosakonna ehitisregistri talitus. Maa- ja planeeringute valdkonna ühendamet peaks alustama tegevust 2021. aastal.

Kaks uut ühendametit moodustataks transpordivaldkonnas - esiteks transpordi planeerimise ja investeeringute valdkondade ühendamet ja teiseks transpordi järelevalve valdkonna ühendamet.

Praegused asutused, keda reform puudutab, on maanteeamet, veeteede amet, lennuamet ning tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet. Nende nelja asutuse põhjal loodavad kaks ühendametit peaksid tegevust alustama 2021. aasta jooksul. Analüüsis märgitakse, et nelja ameti koondamine kahte ühendametisse ei too küll kaasa suurt rahalist võitu, küll aga parema transpordiliikide ülese planeerimise ja järelevalve võimekuse kasvu.

Viies ühendamet moodustatakse põllumajandusameti ning veterinaar- ja toiduameti liitmisel ning sellest tekiks põllumajanduse ja toiduvaldkonna ühendamet. See amet peaks alustama tööd 2021. aasta jaanuaris ja peakorteri asukohaks saaks Saku.

Kuues uus suur ühendamet moodustataks keskkonna valdkonnas. Keskkonna valdkonna ühendameti alla koondataks kaks asutust - keskkonnaamet ja keskkonnainspektsioon, kelle funktsioonid kattuvad analüüsi järgi oluliselt. Kahe asutuse liitmisel peaks oluliselt vähenema halduskoormus ning liitmine peaks vältima ka tööülesannete praegust killustamist. Keskkonnavaldkonna ühendamet peaks alustama tööd jaanuaris 2021.

Praktikas ei pruugi aga nii ambitsioonikas asutuste liitmine teostuda. Esmalt viiakse iga ühendameti puhul läbi eraldi analüüs, kust peaks selguma, milliste hallatavate asutuste millised funktsioonide sobituksid loodavasse ametisse.

Näiteks haridus- ja teadusministeeriumist öeldi ERR-ile, et mitte kõik nende allasutused ei liitu ühendametisse, vaid mõnest asutusest võidakse võtta mingi funktsioon, kuid asutus ise jääb eraldi tegutsema. Vastava analüüsi viib läbi rakendusuuringute keskus Centar ja lõpparuanne valmib novembriks.

Valitsuskabinetis neljapäeval arutusele tulevas analüüsis märgitakse ka, et reformi tulemusel peab avalike teenuste kvaliteet jääma vähemalt samale tasemele või paranema ning asutuse töötajate jaoks peab töökeskkonna kvaliteet ja tööandja poolsed tingimused jääma vähemalt samaks või muutuma paremaks.

Muudatuste läbiviimiseks määratakse koordineerivas asutuses või ministeeriumis keskne projektijuht, kes vastutab analüüsi fookuse, tähtaegade ning analüüsi tulemusel otsuste ning lahenduste väljatöötamise eest.

 

 

Toimetaja: Urmet Kook, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: