Vabaühendus: Türgi pealetung on nõudnud Süürias ligi 40 tsiviilohvrit

{{1570888080000 | amCalendar}}
Foto: Nazeer Al-khatib/AFP/Scanpix

Neljandat päeva kestev Türgi pealetung Süüria kirdeosas on nõudnud 38 tsiviilohvrit, teatas Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

Vähemalt seitse tsiviilisikut hukkus laupäeval õhulöökides piirilinnade Ras al-Aini ja Tal Abyadi ümbruses. Kolm inimest sai surma suurtükitules peamiselt kurdidega asustatud Qamishli linnale, teatas vabaühendus.

Vaatluskeskus teatas, et Ankara-meelsed võitlejad, kes sõdivad Põhja-Süürias vältavas Türgi pealetungis kurdide vastu, hukkasid laupäeval üheksa tsiviilisikut.

"Üheksa tsiviilisikut hukati... Tal Abyadi linna lõunaosas," teatas Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

Kurdid ütlesid avalduses, et tapetute seas oli üks kurdi erakonna naisametnik ja tema autojuht.

Türgi toetusega palgasõdurite rühmitused tirisid Hevrin Khalafi oma autost välja ja hukkasid ta, teatas kurdide juhitud Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) poliitiline tiib avalduses. 

"See on selge tõend sellest, et Türgi riik jätkab oma kuritegelikke poliitikaid relvitute tsiviilisikute vastu," lisati avalduses. 

Türgi sõjaväge toetavad kolmapäeval Süüria põhjaosas alanud sõjalises operatsioonis riigile lojaalsed süürlastest võitlejad, kes sõdisid kunagi Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimi vastu. Praegu saavad nad Türgilt väljaõpet ja rahastust. 

Türgi-meelsed Süüria mässulised võitlevad Süüria Rahvusarmee nime all ja see ühendus teatas laupäeva õhtul, et andis komandöridele käsu jälgida rikkumiste ärahoidmiseks pidevalt võitlejate tegevust eesliinil. Rikkumiste toimepanijaid ootavad kõige karmimad võimalikud sanktsioonid, lisas Rahvusarmee. 

Kurdi aktivistid avaldasid sotsiaalmeedias tsiviilisikute tapmisest kaks videot, mille autentsust kinnitas vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus. 

Vaatluskeskuse andmeil on pärast üheksa tsiviilisiku hukkamist Türgi pealetungi käigus kahe riigi piiri Süüria poolel nüüdseks hukkunud 38 tsiviilisikut. Selle andmeil on sõjategevuses surma saanud 81 kurdi võitlejat. 

Türgi pool piiri on kurdide rünnakutes surma saanud 17 tsiviilisikut, ütlevad kohalikud võimud ja väljaanded.

ÜRO sõnul on Kirde-Süürias vältavate lahingute eest pidanud põgenema 100 000 inimest.

Süüria kurdid ärgitavad USA-d täitma oma moraalseid kohustusi

Kurdide juhitud Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF) ärgitasid laupäeval oma liitlast USA-d täitma võetud moraalseid kohustusi ning kaitsma kurde nüüdseks neljandat päeva kestva Türgi pealetungi eest.

"Meie liitlased olid lubanud meile kaitset..., kuid hülgasid meid äkitselt ja ilma hoiatuseta ebaõiglase otsusega, millega viisid oma sõdurid ära Türgi piirilt," teatas SDF.

"Ärgitame meie liitlasi täitma oma kohust ning kandma oma moraalset kohustust kaitsta meid läbi õhuruumi sulgemise Türgi sõjalennukitele," lisas SDF.

SDF oli Süürias peamine partner USA juhitud koalitsioonile, mis üritas hävitada äärmusrühmituse ISIS niinimetatud kalifaati. Lahingutes sai surma 11 000 SDF-i võitlejat, enne kui üksus suutis koalitsiooni toel kalifaadi märtsis purustada.

Türgi alustas kurdidele pealetungi pärast seda, kui USA president Donald Trump käskis esmaspäeval Ameerika sõduritel Türgi-Süüria piirilt taanduda.

Nüüd süüdistatakse Trumpi Türgi sõjalisele operatsioonile rohelise tule andmises.

President asus seejärel oma Ankara-poliitikat karmistama ning ähvardas reedel kehtestada Türgile halvavad sanktsioonid, kui pealetung liiga kaugele läheb.

SDF aga ütles laupäeval, et sanktsioonid Süürias midagi ei muuda, sest Türgi saab nendest hoolimata pealetungi jätkata.

Süüria kurdid eitavad piirilinna hõivamist Türgi poolt

Süüria kirdeosa kurdi väed lükkasid laupäeval tagasi Türgi kaitseministeeriumi teate piirilinna Ras al-Aini hõivamisest.

"Ras al-Ain paneb endiselt vastu, kokkupõrked jätkuvad," ütles kurdide juhitavate Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) ametiisik.

Piirkonnas viibiv AFP korrespondent teatas, et Türgi väed ja nendega liidus olevad Süüria ülestõusnud on linna sisenenud, kuid ei ole seda veel vallutanud.

Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus teatas samuti, et Ras al-Ain ei ole veel Türgi vägede kontrolli all.

Türgi kaitseministeerium teatas laupäeval, et Türgi väed võtsid oma kontrolli alla Süüria piirilinna Ras al-Aini, mis oli kurdi äärmuslaste vastase operatsiooni üks sihtmärk.

"Edukate operatsioonide tulemusena on Ras al-Aini linnaala Eufrati jõest idapool meie kontrolli all," teatas kaitseministeerium Twitteris.

Põhja-Süürias plahvatas ISIS-e võitlejaid majutava vangla ees autopomm

Põhja-Süürias kärgatas autopomm vangla ees, kus kurdid hoiavad kinni äärmusrühmituse ISIS võitlejaid, teatas kurdide politsei. Surnutest ja vigastatutest esialgu andmed puuduvad.

Politsei sõnul kärgatas plahvatus laupäeva varahommikul Hasakeh' linna keskvangla juures.

Vabaühenduse Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus andmeil tõid kurdid kohale tugijõud, et vangid ei saaks põgeneda.

Plahvatuse eest pole seni keegi vastutust võtnud, kuid varem on selliseid rünnakuid teinud end tavaelanikkonna seas peitvad ISIS-e võitlejad.

Kurdid hoiavad Süürias kinni umbes 10 000 ISIS-e võitlejat, kellest umbes 2000 on välismaalased.

Levib kartus, et Türgi pealetungiga hõivatud kurdid peavad vange valvavate võitlejate arvu vähendama ning ISIS-e võitlejad võivad üritada olukorda ära kasutades põgeneda.

Türgi asub hõivama Süüria loodeosa peamisi maanteid

Süüriasse tunginud Türgi väed asusid laupäeval võtma oma kontrolli alla riigi loodeosa peamisi maanteid.

Türgi riikliku uudisteagentuuri Anadolu teatel võtsid Türgi toetatavad Süüria opositsiooni väed oma kontrolli alla Manbij ja Qamishli linna ühendava M-4 maantee.

Türgi väed lõikasid läbi ka maantee, mis ühendab riigi kirdeosas asuvat Hassakeh' linna Süüria suurima linna ja kunagise ärikeskuse Aleppoga, teatas Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

Türgi väed ja Süüria opositsioonivõitlejad on alates kolmapäevast tunginud õhulöökide ja suurtükiväe toel edasi ja on jõudnud Türgi piirist 30 kilomeetri kaugusel asuva Manbij-Qamishli maanteeni.

Ankara on nimetanud invasiooni eesmärgiks tõrjuda oma piiridelt tagasi Süüria kurdide Rahvakaitseüksusi (YPG), mida Türgi peab terroristlikeks.

Putin: Vene õhujõud lahkuvad Süüriast, kui neid enam ei vajata

Vene õhujõud lahkuvad Süüriast, kui riigi tulevane seaduslik valitsus teatab, et ei vaja neid enam, ütles Vene president Vladimir Putin.

"Kõik võõrväed, mis viibivad Süürias ebaseaduslikult, peavad lahkuma. Kui Süüria tulevane seaduslik juhtkond teatab, et ei vaja enam Vene relvajõude, kehtib see mõistagi ka Vene Föderatsiooni kohta," ütles Putin enne visiiti Saudi Araabiasse ja Araabia Ühendemiraatides usutluses telekanalitele RT, Arabic Sky News ja Al Arabiya.

Vene riigipea rõhutas, et Moskva on arutanud teemat täiesti avameelselt kõigi oma partnerite, teiste seas Türgi ja Iraaniga.

Pakistan toetab Türgi pealetungi Süürias

Pakistan avaldas toetust Türgi pealetungile Süüria kurdi vägede vastu.

Pakistani peaminister Imran Khan helistas reedel Türgi presidendile Recep Tayyip Erdoganile ja kinnitas "Pakistani toetust ja solidaarsust", teatas peaministri büroo.

"Peaminister kinnitas, et Pakistan mõistab täielikult Türgi muret seoses terrorismiga," teatas büroo avalduses.

Erdogan peaks külastama oktoobri lõpus Islamabadi.

Süürias plahvatas mürsk USA sõdurite tugipunkti lähedal

Süürias plahvatas reedel Türgi vägede tulistatud mürsk USA sõdurite tugipunkti lähedal, keegi siiski viga ei saanud, teatas Pentagon.

Plahvatus kärgatas mõnesaja meetri kaugusel ameeriklaste Kobani linnas asuvast tugipunktist.

USA kaitseministeeriumi andmetel türklased teadsid, et piirkonnas viibivad ameeriklased.

"USA sõjaväelaste seas ei olnud kannatanuid. USA väed ei kavatse Kobanist lahkuda," ütles Pentagoni eestkõneleja kapten Brook DeWalt.

"Ühendriigid on endiselt vastu Türgi sõjalisele pealetungile Süürias ja taunivad eriti Türgi operatsiooni turvalisusmehhanismi piirkonnast väljaspool ning aladel, kus türklased teavad paiknevat ameeriklasi," lisas DeWalt.

Türgi eitab USA vägede sihtimist Süürias

Türgi eitas laupäeval USA baasi sihikule võtmist. "USA vaatlusposti suunas ei tehtud ühtki lasku," ütles Türgi kaitseminister Hulusi Akar uudisteagentuuri Anadolu teatel.

Akar ütles, et Türgi vastas reedel Kurdi rahvakaitseüksuste (YPG) tulele Türgi piiripunktile piirkonnas, millest kilomeetri kaugusel asub USA vaatluspost.

Pariis: Türgi peab Süüria-invasiooni lõpetama

Prantsuse president Emmanuel Macron arutas telefonivestluses USA presidendi Donald Trumpiga Türgi invasiooni Süüria põhjaosas ning hoiatas sellega seoses ISIS-e võimaliku aktiveerumise eest, teatas Macroni kantselei laupäeval.

"President Macron kordas telefonivestluses vajadust Türgi pealetung viivitamatult peatada," teatas pesidendi kantselei täpsustamata, kas Macron kutsus USA vägesid sekkuma.

Astana Süüria-kõnelused võivad lükkuda novembrisse

Astana Süüria-kõneluste järgmine voor võib lükkuda novembrisse, ütles laupäeval Kasahstani välisminister Muhtar Tleuberdi.

"Kõnelused olid plaanitud oktoobri lõppu, hetkel ei ole teada, kui pikalt need edasi lükkuvad," ütles välisminister. "Olukord Süüria põhjaosas on komplitseeritud, vaja on dialoogi garantriikide vahel."

Tleuberdi rõhutas ajakirjanikega kohtudes Astana protsessi olulisust ja vajadust, et garantriigid istuksid läbirääkimislaua taha sündmuste viimaseid arenguid arutama.

Liibanon tahab Araabia Liigalt Süüria liikmesuse taastamist

Liibanoni välisminister ärgitab Araabia Liigat taastama Süüria liikmesust ajal, mil Türgil on pooleli pealetung Põhja-Süürias.

Gebran Bassili sõnul peaks Araabia Liiga esimene vastus Türgi pealetungile olema Süüria liikmesuse taastamine.

"Me ei saa enam lubada ühtegi Iisraeli, Türgi või muu osalise agressiooni ühegi araabia riigi või rahva vastu," ütles minister liigale laupäeval Kairos.

Liiga peatas Süüria liikmesuse 2011. aastal, kui Süüria valitsus hakkas reforme nõudnud protestijaid sõjalise jõuga maha suruma.

Araabia riikide välisministrid mõistsid hukka Türgi pealetungi Süürias

Araabia riikide välisministrid mõistsid laupäeval hukka Süürias toimuva Türgi pealetungi, nimetasid rünnakut agressiooniks ning nõudsid Türgi sõdurite viivitamatut naasmist kodumaale.

Ministrid ütlesid seda pärast Araabia Liiga erakorralist istungit Kairos. Egiptus kutsus riigid kokku, et arutada Türgi rünnakut kurdidele, kes on endale loonud Süüria kirdeosas hapra poolautonoomse piirkonna.

Araabia Liiga juht Ahmed Aboul Gheit nimetas Türgi rünnakut invasiooniks.

Ministrid nõudsid agressiooni lõppu ning Türgi sõdurite viivitamatut ja tingimusteta lahkumist Süüriast. Nende sõnul on Ankara pealetung otsene oht araabia riikide riiklikule julgeolekule.

Ministrid lubasid seista Türgi agressioonile vastu kiirete meetmetega. Nende seas on diplomaatilised ja majandussanktsioonid, aga ka sõjaline koostöö.

Euroopas marssisid tuhanded Türgi Süüria pealetungi vastu

Pariisi ja teiste Euroopa linnade tänavatel marssisid laupäeval tuhanded inimesed, kes protestisid Süüriast toimuva Türgi pealetungi vastu ning kellest mõned skandeerisid "Terrorist Erdogan".

Kurdide rohelise, punase ja kollase trikoloori all marssinud inimesed hoidsid käes silte "Trump = sarimõrvar" ja "Daeshi tõeline juht". Viimasega viitasid nad Türgi presidendile Recep Tayyip Erdoganile ja islamiäärmuslikule terrorirühmitusele Islamiriik.

Korraldajate sõnul osales Pariisis protestil rohkem kui 20 000 inimest. Kurdide toetuseks avaldati meelt ka Küprosel, Rootsis ja Belgias, aga ka Saksamaal, kus tuli näiteks Kölni linnas tänavale 10 000 inimest. Hiljem toimuvad protestid ka Kreeka pealinnas Ateenas.

"Türgi üritab panna toime etnilist puhastust ning tugevdada džihadismi..., et suruda Lääs põlvile. Pärast Türgi sõjaväe invasiooni hakkas seni uinunud Daeshi võitlejad rünnakuid tegema," ütles Agit Polat, kes o on Prantsusmaal Kurdi Demokraatliku Nõukogu pressiesindaja.

"Euroopa Liit ja Ühendriigid peaksid kehtestama iga hinnaga Türgile konkreetsed majandussanktsioonid," lisas ta. Soome, Saksamaa, Norra ja Holland on juba teatanud, et peatavad relvamüügi Türgile.

Polat ärgitas Prantsusmaad ka kutsuma tagasi oma Türgi suursaadikut.

Pariisis osales marsil lisaks Polatile ka mitu poliitikut.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: