Uue kantsleri ametissesaamisel on oluline roll sõltumatul komisjonil

Maaeluministeerium.
Maaeluministeerium. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Maaeluministeeriumi kantsleri Illar Lemetti ametist vabastamise järel ministeeriumile uue kantsleri leidmisel on oluline roll avaliku teenistuse tippjuhtide valiku komisjonil, mis koosneb mittepoliitilistest tippametnikest.

Tavapäraselt ei korraldata kantsleri ametikohale avalikku konkurssi, vaid kandidaadi otsib ja esitab valitsusele minister ise. Sel juhul esitab minister enne valitsusele ettepaneku tegemist oma kantslerikandidaadi tippjuhtide valikukomisjonile arvamuse saamiseks.

Tippametnikest koosnev valikukomisjon hindab kantslerikandidaadi vastavust avaliku teenistuse seaduses ja valitsuse sellekohase määruses esitatud nõuetele ja kompetentsimudeli alusel ning esitab ministrile oma arvamuse.

Minister võib valitsusele kinnitamiseks esitada ka riigikantselei tippjuhtide kompetentsikeskuse pakutud kantslerikandidaadi.

Kantsleri leidmiseks võib korraldada ka avaliku konkursi, mille viib läbi avaliku teenistuse tippjuhtide valiku komisjon. Konkursi lõppedes esitab tippjuhtide valikukomisjon ühe kuni kolm kandidaati.

Tippjuhilt nõutakse teenistusülesannete täitmiseks piisavat juhtimiskogemust, haridus ja võõrkeelte oskus ning tema tööks vajalikud kompetentsid on kirjeldatud Eesti avaliku teenistuse tippjuhtide kompetentsimudelis.

Tippjuhtide valikukomisjoni esimees on riigisekretär Taimar Peterkop, sellesse kuuluvad rahandusministeeriumi kantsler Veiko Tali, sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske, maksu- ja tolliameti peadirektor Valdur Laid, personalijuhtimise tunnustatud ekspert Riina Varts ning tippjuhtide kompetentsikeskuse juhataja ja komisjoni sekretärina Eve Limbach-Pirn.

Valitsus otsustas esmaspäeva hommikul erakorralisel telefoniistungil vabastada maaeluminister Mart Järviku (EKRE) ettepanekul ja koostöö mittelaabumise tõttu ametist kantsler Illar Lemetti. Maaeluministeeriumi põhimääruse kohaselt paneb minister kantsleri äraolekul oma käskkirjaga tema ülesanded ühele asekantsleritest.

Peaminister Jüri Ratas (KE) tegi esmaspäeval ettepaneku vabastada ametist ka maaeluminister Järvik.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: