X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Erkki Keldo: kriitilises olukorras tuleb olla oma rahva vastu aus

Erkki Keldo
Erkki Keldo Autor/allikas: ERR

Kriitilises olukorras tuleb olla oma rahva vastu aus, isegi kui sõnum ei ole positiivne, sest ainult siis on võimalik olukorrale lahendus leida, kirjutab Erkki Keldo.

Vastupidiselt Martin Helme kriitikale on Reformierakond kogu kriisi vältel olnud väga konstruktiivne, soovinud sisulist kaasamist ning pakkunud valitsusele oma abi ja teadmisi. Kui rahandusminister ründab ajakirjandust ja opositsiooni, et talle tundub, et "jutupunktid" on samad, siis tuleb aru saada, et see meedias ilmuv ongi on peegeldus ühiskonnas toimuvast.

Kõige rohkem on küsimusi tekitanud inimestele testimine ja sellega seonduv kommunikatsioon. Mitmed päevad on avalikkus, sh opositsioon, saanud valitsuselt vasturääkivaid sõnumeid erinevate põhjendustega, miks testimisi tehakse ainult riskirühmadele ja veel erinevate kitsendustega.

Seepärast on ka loogiline, et avalikkus soovib saada sellel teemal konkreetseid ja selgeid vastuseid, kuidas riik näeb testimise tervikpilti.

Samamoodi on oma abi juba pakkunud erasektor, mis näeb, et testimine vajab laiemat vaadet, et pikemas perspektiivis kriisist jagu saada. Kriitilises olukorras tuleb olla oma rahva vastu aus, isegi kui sõnum ei ole positiivne, sest ainult siis on võimalik olukorrale lahendus leida.

Kui laustestimise mitte tegemise põhjuseks oli mure, et kõikidele eesliinil olevatele inimestele ei jätkuks isikukaitsevahendeid, siis tuleb ka seda ausalt öelda ja inimesed mõistavad seda. Tugineda "otstarbekuse" taha ajab seevastu inimesi põhjendatult marru.

Oleme kriisi algusest peale välja öelnud, et viirusega võitlemine ei saa olla koht, kus tegeletakse päevapoliitiliste punktinoppimistega. Seda joont oleme ka hoidnud ning pakkunud valitsusele abi nii omavahel suheldes kui ka avalikkuses erinevaid ideid välja pakkudes. Samal ajal oleme valitsuse poolt näinud juba algatust siduda pensionisamba eelnõu kriisiga, mis kindlasti praeguses olukorras esmatähtis probleem pole.

Mis puutub valitsuse välja käidud majanduse abipaketti, siis oleme valmis samamoodi konstruktiivselt selle sisu üle arutama. Seal on mitmeid mõistlikke algatusi, aga siiski tuleb kõik meetmed läbi analüüsida, et tervikuna oleks sellest maksimaalselt kasu meie majandus- ja ettevõtluskeskkonnale.

Oleme juba kommenteerinud, et viiruse tõttu on inimeste majanduslikuks mureks töökoha ja sissetuleku kaotamine. Ettevõtete mure on töökäte puudus ja tellimuste vähenemine, mis muudab ettevõtete toimimise keeruliseks. Pensioni II samba maksete peatamine aga ei anna raha juurde ühelegi inimesele, kes on töö kaotanud või sundpuhkusel.

2 miljardit eurot on väga suur summa ning selle kasutamine peab olema väga hästi läbi mõeldud, et sellega päriselt aidata hätta jäänud inimesi, ettevõtjaid ja sektoreid nii, et majandus saaks võimalikult kiiresti taastuda, kuid me ei tohi jätta enda tuleviku põlvkondadele ebavajalikke kohustusi.

Tuleb teha meist kõik olenev, et Eestisse saada juurde isikukaitsevahendeid, et meie eesliinil tööd tegevad arstid, õed, kiirabi, politseinikud ja teised tublid inimesed saaksid turvaliselt oma tööd jätkata ning inimesi aidata. Praegu on veel võimalik tagada haiguspuhangu suurenemiseks vajalik kogus maske, kindaid ja kaitseülikondi ning pingutame ühiselt, et seda saavutada.

Lõpetuseks tahan rõhutada, et usun, et kõikide inimeste ühine soov ja tahe on Eesti ühiskond sellest kriisist võimalikult tervelt ja hästi välja tuua, et kõigi meie elu saaks normaalselt jätkuda. Selleks peab hoidma külma pead, tegema koostööd ning pingutama ühise eesmärgi nimel.

Toimetaja: Kaupo Meiel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: