X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Facebooki ja valitsuste vastasseis võib jõuda Euroopasse

Euroopa Liit plaanib maksustada USA sotsiaalmeediafirmat Facebooki
Euroopa Liit plaanib maksustada USA sotsiaalmeediafirmat Facebooki Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Dado Ruvic

Austraalia pole ainus riik, kes tahab, et USA sotsiaalmeediaplatvorm Facebook maksaks teiste meediaväljaannete sisu kasutamise eest, sarnased plaanid on ka Euroopa Liidus.

Facebook blokeeris kolmapäeval oma Austraalia kasutajatel teiste meediaväljaannete sisu jagamise. Selle põhjustas Austraalia valitsuse "uudiste ja meedia läbirääkimiskoodeks" mis kohustas Facebooki maksma sisu väljaandjatele. 

Austraalia valitsus pole ainus, kes proovib tehnoloogiafirmasid suuremale vastutustundlikkusele, sarnased plaanid on ka Euroopa Liidus, teatas Business Insider.

Euroopa Komisjon on viimastel aastatel toetanud karmimate regulatsioonide kehtestamist suurtele USA tehnoloogiafirmadele. Business Insideri teatel kavatseb Euroopa Liit järgida Austraalia eeskuju ja nõuda Facebookilt sisu eest tasumist.

"Oma domineeriva turupositsiooniga tekitavad suured digitaalsed platvormid võimu tasakaalustamatust ja saavad uudiste sisust märkimisväärset kasu. Ma arvan, et see on ainult õiglane, kui nad maksavad tagasi õiglase summa," teatas Euroopa Parlamendi liige Alex Saliba.

Prantsusmaa konkurentsiamet on viimastel aastatel samuti teinud jõupingutusi, et tehnoloogiaplatvormid oma kuvatava meediasisu eest maksaksid. 

Prantsusmaa oli esimene Euroopa Liidu liikmesriik, kes rakendas Euroopa autoriõiguse direktiive. See kohustas Facebooki ja Google'it maksma väljaandjatele nende loodud sisu kuvamise eest. Mõlemad tehnoloogiafirmad keeldusid maksmisest.

Hispaania kehtestas 2014. aastal "Google'i maksu", mille kohaselt tehnoloogiagigant pidi maksma Google Newsi platvormil taaskasutatud uudiste eest. Selle tagajärjel otsustas Google oma uudisterakenduse Hispaanias sulgeda.

2019. aastal nõudsid neli Saksamaa meediaettevõtet, et suured USA tehnoloogiafirmad jagaksid nendega reklaamitulusid. 

"Saksamaa seadusandjad jälgivad Austraalia valitsuse ja Facebooki vastasseisu tähelepanelikult," teatas Business Insider.

Suurbritannia digitaalsete turgude töörühm teatas detsembris, et Facebook ja Google peavad oma sisus kuvatavate uudiste eest peagi maksma.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: