Soomes kasvas toetus NATO-ga liitumisele 62 protsendini

NATO peasekretär Jens Stoltenberg jaanuari ühisel pressikonverentsil Soome ja Rootsi välisministriga.
NATO peasekretär Jens Stoltenberg jaanuari ühisel pressikonverentsil Soome ja Rootsi välisministriga. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Soomes kasvas toetus NATO-ga liitumisele kahe nädalaga veel ligi kümne protsendi võrra ning on nüüd 62 protsenti.

Soome rahvusringhäälingu Yle tellitud küsitluse kohaselt toetab lääneriikide kaitsealliansiga liitumist 62 protsenti soomlastest, 16 protsenti on vastu ning viiendik ei oska oma seisukohta öelda. Yle hinnangul on varem NATO-ga liitumise suhtes skeptilisi soomlasi pannud meelt muutma Venemaa kallaletung Ukrainale, mis algas 24. veebruaril.

Eelmise Yle tellitud uuringu kohaselt, mis viidi läbi ajavahemikus 23.–25. veebruar, toetas NATO-ga liitumist 53 protsenti vastanutest ja 28 protsenti olid vastu. See oli ajaloos esimene kord, kus üle poole soomlastest pooldas NATO-sse astumist.

Uuringu kohaselt on toetus NATO-ga ühinemisele kasvanud kõigis elanikkonna rühmades.

Kui näiteks naistest pooldas veebruaris 41 protsenti NATO-sse astumist ja 31 protsenti olid vastu, siis kaks nädalat hiljem oli enamik naisi ehk 53 protsenti alliansiga liitumise poolt.

Kui meestest oli juba veebruaris üle poole vastanutest NATO-ga liitumise poolt, siis märtsis oli see kasvanud 71 protsendini ning vastaste arv kahanenud 14 protsendini.

Uuringust selgus ka, et Rootsi otsus NATO-ga liituda suurendaks veelgi soomlaste soovi allianssi astuda. Kui Rootsi sellise otsuse teeks, siis pooldaks NATO-sse minekut 77 protsenti soomlastest.

Kui Soome poliitilised liidrid avaldaks NATO liikmestaatusele toetust, pooldaks ühinemist alliansiga 74 protsenti soomlastest.

Yle majandusuuringute üksus korraldas küsitluse 9.–11. märtsini, sellele vastas 1378 hääleõiguslikku kodanikku. Küsitluse veamäär oli 2,5 protsendipunkti.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: