Toila gümnaasiumi saatus peaks selguma aasta lõpuks
Riik on teinud Toila vallale ettepaneku sulgeda Toila kooli gümnaasiumiaste ja vähendada olemasolevat põhikooli osa, pakkudes vastutasuks raha olemasoleva koolihoone rekonstrueerimiseks või uue ehitamiseks.
Kohalikud elanikud pole riigi plaanidega nõus, sest soovitakse säilitada gümnaasium, kus erinevalt maakonnas tegutsevatest riigigümnaasiumidest on enamiku õpilaste koduseks keeleks eesti keel.
Toila gümnaasiumis õpib põhikoolis 203 ja gümnaasiumiastmes 56 õpilast. Ministeeriumi pakkumine omavalitsusele on gümnaasiumiosa sulgeda ja teha 135 õpilasega põhikool.

Viimase kümmekonna päeva jooksul on Toila hariduseluga seotud inimesed aktiveerunud, mille tulemusena on Toila gümnaasiumi sulgemise vastu kogutud juba üle tuhande allkirja.
"Peaaegu kõik lastevanemad ja õpilased soovivad, et kool jääks kindlasti siia. Meil on vana ja väärikas maja, kus saaks edasi õppida ja kus on kooli hing sees," sõnas Toila gümnaasiumi lapsevanem, kooli vilistlane Maria Ronk.
Haridus- ja teadusministri Kristina Kallase ning Toila vallavanema Eve Easti teisipäevasel kohtumisel nenditi, et osapooled lähtuvad koolivõrgu korrastamise plaane tehes erinevatest rahvastikuprognoosidest.
"Tundub, et meil on erinevad numbrid, millega opereerime, ja sellisel tasandil pole võimalik dialoogi pidada. Võtame nüüd aja, vaatame nendele numbritele ja prognoosidele otsa ning siis teeme läbirääkimiste käigus otsused, mismoodi me koolivõrku Toila-Voka piirkonnas üleval peame," ütles haridusminister Kristina Kallas.
"Hoolimata sellest, millised on prognoosid, peame asuma oma koolikeskkonda ja hariduse kvaliteeti parandama ja tõstma, siis on meil lootust, et meile tuleb rohkem õpilasi," sõnas Toila vallavanem Eve East.
Toila gümnaasiumi direktori Signe Ilmjärve sõnul peaks Toila vald riigiga läbirääkimistesse asuma, kuid seda tehes on osapooltel vaja mõista, et riigi ja omavalitsuse koostöös on oluline säilitada Ida-Virumaal kool, kus valdaval osal õpilastest on koduseks keeleks eesti keel.
"Kui me vaatame Ida-Virumaa üldist rahvastikku, et umbes 20 protsenti on siin Eesti rahvusest inimesi, siis meil gümnaasiumiosas on vastupidi: 21 protsenti on muu kodukeelega õpilasi," ütles Ilmjärv.

Kaalutud on ka varianti, et Toilas võiks asuda Jõhvi riigigümnaasiumi filiaal.
Kui see oleks kindel lahendus ja siia jääks eestikeelse koolikeskkonnaga kool, siis me oleme sellega nõus. Kui on aga variant, et see riigigümnaasiumi filiaal tehakse siia vaid mõneks aastaks ja pärast seda meid viiakse sinna suurde kombinaatkooli, siis see ei ole variant. Me tahame, et siia ajaloolisse kohta, kus on gümnaasium olnud pikki aastaid, jääks eestikeelse koolikeskkonnaga gümnaasium alles," sõnas Toila gümnaasiumi lapsevanem Piret Toovis.
Otsus, kas Toila vallavalitsus asub haridusministeeriumiga läbirääkimistesse ja millised oleksid läbirääkimiste tingimused, on Toila volikogul kavas vastu võtta kolmapäevasel istungil.
Haridus- ja teadusministeerium on koolivõrgu korrastamise ettepaneku teinud viiele Ida-Virumaa omavalitsusele: Kohtla-Järve, Narva ja Narva-Jõesuu linnale ning Alutaguse ja Toila vallale.
Toetust lubatakse 60,7 miljonit eurot, millest põhiosa tuleb Euroopa Liidu struktuurifondidest. Omavalitsused peavad sellele lisama omaosaluse.
Haridusminister Kristina Kallase sõnul on eesmärk jõuda läbirääkimiste käigus omavalitsustega kokkuleppele käesoleva aasta lõpuks.