Simsoni sõnul peab Rukki laevakanali osas andma vastuseid Michal

{{1522493040000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Keskerakondlasest majandusminister Kadri Simson teatas vastuseks hiidlaste petitsioonile Rukki laevakanali seisu kohta, et aru tuleks pärida eelmiselt majandusministrilt, Reformierakonda kuuluvalt Kristen Michalilt.

"Hiidlaste mure ja etteheited nende saare ja mandri vahelise ühenduse osas on arusaadavad ning on loomulik, et saarte elanikud ootavad tõrgetevaba praamiliiklust. Praeguste murede allikaks ei ole aga tänased vead, vaid paari aasta tagused valeotsused. Nimelt tuleb algatatud petitsiooni eestvedajal reformierakondlasel Peep Lillemägil nõudvalt otsa vaadata eelmisele majandusministrile Kristen Michalile, kes otsustas 2016. aastal viia Rukki kanalis ellu traalimistöid ja loobus tavapärastest süvendustöödest. 2016. aasta oktoobris ellu viidud traalimised, millega saavutati kanali minimaalne sügavus 5,2 meetrit, ei andnud pikaajalist tulemust ja saavutatud sügavus ei ole püsinud, sest hoovused kannavad kanalisse setet," teatas Simson.

Veeteede amet tegeleb Simsoni sõnul Rukki kanali probleemiga ja tänase plaani kohasel toimuvad süvendustööd tänavu suve teisel poolel, plaani järgi augustis-septembris. Minister lisas, et tööde maksumus selgub hankemenetluse käigus ja raha selleks on olemas ja riigieelarvesse planeeritud. "Lisaks plaanib riik süvendustöid Rukki kanalis teha edaspidi regulaarselt, esialgsel hinnangul on vajadus korrata töid iga kahe-kolme aasta tagant."

Simson vastas, et valitsus tegeleb tõsiselt olukorra lahendamisega ning enne süvendustöid on leitud teised transpordilahendused. "Tuletan meelde, et probleemide tekkimisel võttis riik kiiresti tarvitusele abinõud hiidlaste olukorra leevendamiseks: tihendati Tallinn-Kärdla lennuliini ja Saaremaa-Hiiumaa vahelist laevaühendust. Lisaks avati nö uus liin Heltermaa-Virtsu-Heltermaa. Ma mõistan hiidlaste muret ning luban, et antud probleemiga tegeletakse. Miks seda varem ei tehtud, tuleb petitsiooni eestvedajatel küsida Kristen Michalilt.“

Rühm hiidlasi koostas pöördumise, mille kohaselt Hiiumaa laevatee süvendamata jätmine näitab riiklikku hoolimatust ja nõuavad Simsoni tagasiastumist. "Leiame, et Simson, kes kolme kuu jooksul on eiranud Hiiumaa valla juhtide pöördumisi laevaühenduse kriitilise olukorra kohta, ei sobi oma ametisse," teatas pöördumise koostajate nimel Peep Lillemägi.

Vaatamata Simsoni pöördumisele, peab hiidlaste initsiatiivgrupp Michali tegevust eeskujulikuks ega tagane kriitikast Simsoni aadressil.

"Meie pöördumine keskendub kahele asjale. Neli kuud tagasi oli teada, et olukord Rukki kanali sügavusega on kriitiline. Nelja kuu jooksul ei tehtud minister Simsoni haldusalas, kus selle kriitilise olukorra lahendamise eest vastutatakse, mitte midagi, hoolimata Hiiumaa vallajuhtide palvetest. Ja see asi ei saa jääda vastutuseta," kirjutas hiidlaste kõneisik Peep Lillemägi vastuseks Simsoni avalikule pöördumisele, et suve lõpus saab Rukki kanaliga kõik korda.

"Minister Michal leidis 2016. aasta sügisel raha kriisi lahendamiseks 24 tunniga," kirjutas Lillemägi.

Kristen Michal: Kadri Simson otsib õigustust enda tegemata tööle

Michal ütles oma vastulauses, et majandus- ja taristuminister peaks olema esimene ja tundma vastutust, mitte otsima õigustusi oma tegemata tööle või andmata vastustele.

"Kadri Simson tegeleb ministrina asjadega, millega ei peaks, ning jätab tegelemata sellega, millega peaks. Selle asemel, et lobistada raha tasutud transpordiks, milles riigiraja suurim saaja on Keskerakondlane Sarapuu oma ettevõtetega, võiks Simson suhelda saarlaste ja hiidlastega. Selle asemel, et suunata riigiettevõtet sanktsioonides Venemaale raha viima, võiks majandusministri toolil istudes näidata initsiatiivi Eesti maanteede neljarajaliseks tegemisel või Tallinn - Helsinki tunneliga. Või kui need on liiga eelmise ministri nägu, siis pakkuda uusi lahendusi," kirjutas Michal sotsiaalmeedias.

Michal meenutas, et 2016 aastal, kui meretase oli pikemalt anomaalselt madal, pakkusid hiidlased, eesotsas Riho Rahuojaga, et leiavad traalija, kes lahendab probleemi. "Majandusministrina lubasin avalikult, et kui tuleb laev, et leiame raha. Töö algas mõne ööpäevaga. Siiamaani on mul sõpru nii Hiiu- kui Saaremaal, sest otsisime iga nädal koos lahendusi, mitte viisi kuidas probleemi ära sokutada," ütles Michal.

Ta lisas: "Kadri Simsonile on mul aga soovitus. Kas tunnistada endale, et amet on vale või hakata probleeme lahendama. Pealegi neid, kes Eestis räägivad, et nende halvas soorituses on süüdi Michal, on juba kahe käe sõrmedel. Külm kevad, kehv teleprogramm mõnel õhtul, kallima ununenud sünnipäev ja tualetis kustunud pirn on vaid sellest loetelust puudu. Sa võid inimese opositsioonist välja võtta, kuid sa ei võta opositsiooni temas välja. Keskerakond ja Kadri näitavad selliste sõnumitega, et nad ei tunne vastutust Eesti juhtidena ja võiks hakata lahkuma. Palju pole jäänud ja loodan, et muutus tuleb."

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: