X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poola peaminister: Nord Stream 2 on Vene hübriidsõja relv

Poola peaminister Mateusz Morawiecki.
Poola peaminister Mateusz Morawiecki. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Poola peaminister Mateusz Morawiecki ütles pühapäeval, et Venemaad ja Saksamaa vahele rajatav gaasijuhe Nord Stream 2 on Moskva hübriidsõja relv, mille eesmärgiks on õõnestada Euroopa energiajulgeolekut ja Euroopa Liidu ning NATO solidaarsust.

Morawiecki märkis NATO parlamentaarse assamblee kohtumisel Varssavis, et Nord Stream 2 näol on tegu Euroopa julgeoleku vastu suunatud mürgiampulliga, millel saavad olema kaugele ulatuvad tagajärjed, vahendas Raadio Vaba Euroopa.

Varem oli samal üritusel Venemaa eest hoiatanud ka Poola president Andrzej Duda.

"Kahjuks tuleb tõdeda, et Moskva ei ole kunagi suutnud leppida Nõukogude Liidu impeeriumi kokkuvarisemisega. Sissetung Gruusiasse ja Krimmi poolsaare ebaseaduslik annekteerimine ja sõjaline sekkumine Ukrainas illustreerivad Venemaa tegelikke kavatsusi," märkis Poola riigipea.

Vastuolulise Nord Stream 2 projekti vastu on varem lisaks Poolale võtnud sõna nii USA, Balti riigid kui ka mitu muud EL-i liikmesriiki. Muuhulgas tooks projekti realiseerumine kriitikute hinnangul kaasa selle, et Venemaa mõjuvõim EL-i energiapoliitikas kasvaks, Moskval oleks võimalik loobuda Ukrainat läbivast gaasitransiidist ning ei saa välistada ka ohtu Läänemere julgeolekule, sealhulgas võimalust, et Venemaa paigaldab gaasijuhtmega seoses merre ka luurevahendeid või hakkab gaasitoruga seonduvaid küsimusi kasutama sõjaliste ettekäänetena.

Ka Euroopa Komisjon on leidnud, et Nord Stream 2 on vastuolus EL-i energiapoliitika vaimu ja eesmärkidega.

Kriitikast hoolimata pole aga Saksamaa projektist loobunud ja Berliin kinnitab jätkuvalt, et tegu on vaid majandusliku projektiga. Venemaa on omakorda teatanud, et USA kriitika ja ähvardused gaasijuhtme projekti vastu sanktsioone kasutada on tingitud Ameerika Ühendriikide soovist toetada USA veeldatud maagaasi (LNG) eksporti Euroopasse.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: