X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Paet: ilmselt astuksin Mikseri asemel välisministri kohalt tagasi

Urmas Paet
Urmas Paet Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Euroopa Parlamendi saadik, kauaaegne välisminister Urmas Paet (Reformierakond) nimetab Eestis puhkenud tormi ÜRO ränderaamistiku ümber valimiste-eelseks sisepoliitikaks ning arvab, et kui valitsus annaks järele Isamaa survele, lahkuks tema välisministri ametist.

Kas ÜRO ränderaamistiku tagasilükkamine oleks Eesti välissuhtluse must päev?

See oleks Eesti huvide suhtes igal juhul väga vale otsus. Nii positsioneeriksime end samasse rivvi Orbani Ungariga, Babiši Tšehhiga, tänase Austria valitsusega, Bulgaariaga... Seni on olnud meie huvides – vaadates meie geopoliitilist asendit – tugev Euroopa Liit, tugev Euroopa koostöö. Kui me ise lükkame end nende kõrvale rivvi, kelle eesmärk ei ole tugev Euroopa, siis viskame maha oma senise rahvusvahelise töö.

Oponendid ütlevad, et kõige olulisem on eesti rahvuse säilimine?

Täiesti nõus. Eesti rahvust aitabki säilitada Euroopa tugev koostöö, sest siis on kõige paremini tagatud Eesti julgeolek ja Eesti majanduslik heaolu. Kui Euroopa Liit peaks nõrgenema või lagunema, pole see kõik enam tagatud.

ÜRO ränderaamistikus ei ole midagi ohtlikku ega uut, see võtab kokku senised arengud tänases maailmas, kus 250 miljonit inimest on kuhugi liikumas. Aga mitte Eestisse.

Viimaste päevade paanika ja ärevus on selgelt sisepoliitilistel põhjustel, valimiseelses olukorras...

Kas Jürgen Ligi on selle paanikaga ühinenud, tema on Reformierakond...

Te ei saa tõmmata nime ja erakonna vahele võrdusmärki. Mina olen samast erakonnast.

Valitsus ja välisministeerium tegid valesti, et ei tundnud õigel ajal ära, kui suur ärritaja võib praegu olla deklaratsioon, milles on sõnad "ränne" ja "migratsioon". Nad oleksid pidanud ise võtma initsiatiivi.

Valitsus, kes on kaks aastat selles protsessis osaline olnud, ei saa praegu laiutada käsi ja võtta poose. Peaminister on mitu päeva vait olnud, jättes välisministri üksi. See ei ole õige. Ka oma [sotsiaaldemokraatlik] erakond on välisministri üksi jätnud.

Mis on oluline – meil oli, on ja jääb oma migratsioonipoliitika. Selle ränderaamistiku järgi ei hakka ükski inimene kuhugile liikuma...

Justiitsminister Reinsalu (Isamaa) hoiatab, et see võib saada osaks Eesti siseriiklikust õigusest.

Ainult siis, kui Eesti parlament otsustab selle valguses midagi meie seadusandluses muuta. Seda aga mina ei näe.

Peaminister Jüri Ratas (Keskerakond) ütles täna hommikul, et Eesti on enesekindel riik. Kuivõrd kinnitab valitsuse võbelus ÜRO ränderaamistiku ümber meie enesekindlust?

Kahjuks mitte. Ärme unusta, et äsja ütles Soome välisministeerium, et ränderaamistiku vastase kampaania puhul on tegemist üle-euroopalise valeuudiste kampaaniaga, et tekitada ärevust meie ühiskondades, et taas kord Euroopa riike omavahel tülli ajada. Osalt veetakse seda kampaaniat väljastpoolt Euroopat, eesmärgiga Euroopa koostööd lõhkuda.

Isamaa õpib EKRE-lt?

Kurb, et nii tõsised teemad lähevad päevapoliitilises valimiseelses õhustikus kaubaks. EKRE tekkis hirmutamisest, et kohe tulevad Eestisse immigrandid. Kus need immigrandid on? Tegelikult ei taha keegi siia tulla. Ja isegi nendest mõnedest tulijatest on kolmveerand ruttu ära läinud.

On teil déjà vu tunne, sest samamoodi lasti põhja Eesti-Vene piirileping, mille ratifitseerimise seadusesse nõudis Isamaa preambulit ja Venemaa võttis seepeale lepingult oma allkirja tagasi?

Osad asjad ja inimesed on sarnased või samad. 13 aastat on möödas, aga ikka on võimalik kasutada sama mustrit. Kahjuks.

President ootab valitsuse otsust.

Sellistel juhtudel, kus tegu on üle-euroopalise valeuudiste kampaaniaga, on riigi poliitilise juhtkonna asi anda ühiskonnale vastuseid, et mis on tõde ja mis vale. Seda ma pole näinud, ka mitte Vabariigi Presidendi puhul.

Kui oleksite välisminister valitsuses, kus koalitsioonipartner sõidab teist ÜRO ränderaamistiku puhul teerulliga üle ja valitsus teebki selle partneri tahtmise järgi, siis mida teie teeksite?

Esiteks, ükski seadus ei kohusta valitsust arvestama ainult sisemist konsensust, otsustada saab ka hääletades. Teiseks, peaminister [Jüri Ratas] on viimasel ajal esinenud väga Euroopa meelsena, kui ta täna peab tegema oma sõnadele risti vastupidise otsuse, siis tema usaldusväärsus selles Euroopas saab kõva paugu. Eesti kui riigi usaldusväärsus ja Jüri Ratase isiklik usaldusväärsus.

Kui aga mina oleksin täna sellises [välisministri] olukorras, siis teeksin kõik, et valitsus ei teeks seda viga.

Ja kui siiski teeks?

Ega keegi ole laulatatud oma ametikohale valitsuses.

Kas teie astuksite tagasi?

Kui valitsus teeks Eesti tulevikule selgelt kahjuliku otsuse, mida ei ole võimalik kaitsta, siis see oleks väga tõsine võimalus. Ilmselt astuksin [välisministri kohalt] tagasi.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: