Kurdide SDF-i ülem tänas Venemaad

{{1571876700000 | amCalendar}}
Vene sõdurid Süürias Kobane lähedal
Vene sõdurid Süürias Kobane lähedal Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Kurdide juhitavate Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) ülem tänas kolmapäeval Venemaad tema rahva säästmise eest sõjanuhtlusest.

Ankara ja Moskva leppisid teisipäeval kokku, et Türgi lõpetab kaks nädalat väldanud pealetungi Süüria kurdi võitlejatele.

Telefonivestluses Vene kaitseministri ja relvajõudude ülemaga väljendas Mazlum Abdi oma tänu president Vladimir Putinile ja Vene Föderatsioonile nende innukuse eest sõja ärahoidmisel ja tsiviilisikute säästmisel, on öeldud SDF-i kolmapäevases avalduses.

"Ülemjuhataja väljendas samuti oma reservatsioone lepingu mõne punkti suhtes, mis vajavad edasisi arutelusid ja dialoogi," lisati selles.

Sotšis allkirjastatud leppe kohaselt säilitab Türgi täiemahulise sõjalise kohaloleku araablaste enamusega alal, mis oli Ankara kahenädalase Põhja-Süüria pealetungi peamine sihtmärk.

Ühtlasi näeb see ette kurdi võitlejate lahkumise 30 kilomeetri kaugusele piirist kogu selle ulatuses (440 kilomeetrit), sundides neid maha jätma mõned oma tähtsamad linnad ja purustades unistused autonoomiast.

Venemaa ja Türgi alustavad seejärel ühispatrulle kahes tsoonis piki piiri.

Kurdi väed hakkasid Süüria-Türgi piirilt taanduma

Kurdi väed lahkusid neljapäeval mitmelt positsioonilt Kirde-Süürias Türgi piiril, täites kokkulepet, mille järgi võtavad piirkonnas kontrolli üle Damaskus, Ankara ja Moskva.

Vene sõdurid on juba asunud piirilõigul patrullima. Nii täitsid nad tühimiku, mille jätsid sealt lahkunud USA väed, kes andsid sellega kurdide käes olnud kolmandiku Süüriast sisuliselt tagasi president Bashar al-Assadi režiimile ja tema toetajatele.

USA president Donald Trump kiitis kokkulepet, mille Türgi ja Venemaa Sotšis sõlmisid. Ta rõõmustas võimaluse üle tuua Ameerika sõdurid Süüriast ära, jättes vaid piiratud kontingendi sinna, "kus neil on nafta".

Sotši lepe andis kurdi vägedele teisipäevani aega lahkuda piki piiri jooksvalt 30 kilomeetri laiuselt maa-alalt.

"SDF on taandunud positsioonidelt Hasakeh' maapiirkonnas Derbasiyeh' ja Amuda vahel," ütles sõjategevust järgiva vabaühenduse Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus juht Rami Abdel Rahman.

SDF-i peamise komponendi – Kurdi Rahvakaitseüksuste (YPG) – võitlejad on veel paljudel positsioonidel piki 440-kilomeetrist piiri, lisas ta.

Vaatluskeskus teatas ka SDF-i ja Türgi poolel võidelnud endiste Süüria mässuliste kokkupõrgetest Tal Tamri linna lähedal.

Vene ja Süüria valitsusväed paigutusid kogu kurdide alale, kus nende ülesanne on aidata kaasa YPG võitlejate ja nende relvade lahkumisele.

Kurdi väed on juba vabastanud 120 kilomeetri pikkuse piirilõigu Ras al-Aini ja Tal Abyadi vahel, kus elavad peamiselt araablased.

Kurdid: Türgi jätkab vaatamata relvarahule sõjategevust

Türgi ja selle liitlased jätkavad Ras al-Aini juures pealetungi vaatamata sellele, et nad teatasid sõjategevuse lõpetamisest Süürias, ütles neljapäeval Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) juht Mezlum Ebdi‎.

"Vaatamata sellele, et Türgi teatas sõjaoperatsiooni lõpetamisest Süürias, jätkab ta koos pühasõdalastega (lepete rikkumist) ja jätkavad Idarindel Serekaniye (Ras al-Aini) juures pealetungi, säutsus Ebdi Twitteris.

"Relvarahu tagajad peavad täitma oma lubadusi ja taltsutama türklasi," jätkas ta. 

Türgi kaitseministeerium kinnitas äsja, et peatab Venemaa ja USA-ga saavutatud kokkuleppe alusel pealetungi Kirde-Süürias.

USA kaitseminister kritiseeris Türgi pealetungi ja välispoliitikat

USA kaitseminister Mark Esper kritiseeris neljapäeval teravalt Türgi vägede sissetungi Põhja-Süüriasse, nimetades seda põhjendamatuks, ja tegi Ankarale etteheiteid ka Venemaale lähenemise pärast. 

Türgi sõjaline operatsioon Süürias seab ohtu regioonis viimastel aastatel saavutatud edu, ütles Esper Brüsselis mõttekojas Saksa Marshalli Fond (GMF). 

"Türgi pani meid kõiki väga halba olukorda," ütles ta, lisades, et Ankara peab naasma varasema käitumise juurde vastutustundliku ja usaldusväärse liitlasena.  

USA juhitav sõjaline koalitsioon ja Süüria kurdi väed on liitlased võitluses äärmusrühmituse Islamiriik (IS) vastu. 

Esper kaitses samas USA presidendi Donald Trumpi otsust Põhja-Süürias kurdi vägede ja Türgi sõjaväe vahel puhvrina tegutsenud USA sõdurid välja tuua. 

"Ühendriikide otsus tuua vähem kui 50 sõdurit rünnakutsoonist ära langetati pärast seda, kui meile tehti vägagi selgeks, et president Erdoğan on langetanud otsuse" väed üle piiri saata, sõnas kaitseminister, kes lisas, et ta ei kavatsenud seada nende sõdurite elu ohtu võimaliku sõjalise kokkupõrke pärast USA liitlasega NATO-s.  

Esper möönis kriitikat USA vägede väljaviimise aadressil, kuid ütles, et keegi pole seni pakkunud sellele sammule paremat alternatiivi. "Me püüame hoida läbinisti strateegilist perspektiivi," ütles ta. 

Ühendriikide kaitseminister märkis veel, et Türgi liigub vales suunas ja läheneb Venemaale.  

Esper kutsus oma kõnes USA liitlasi NATO-s kaitsma Saudi Araabiat ning Pärsia lahe äärseid monarhiaid Iraani eest. Samuti kordas kaitseminister Washingtoni kartusi Hiina ja Venemaa mõjuvõimu suurenemise pärast. 

USA kaitseminister peab neljapäeval algaval kahepäevasel NATO kaitseministrite kohtumisel ilmselt ka kahepoolse kohtumise Türgi ametivenna Hulusi Akariga. NATO liitlaste vahel suhteid pingestanud Türgi sõjaline sissetung Põhja-Süüriasse on ilmselt üks kohtumise peateemasid. 

Esper lõpetab Brüsselis kuus päeva kestnud ringreisi, mille jooksul külastas ta kaitseministrina esimest korda kahte suuremat USA sõjalise operatsiooni piirkonda: Iraaki ja Afganistani. Ringreis hõlmas ka kahepäevast visiiti Saudi Araabias.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: