Ratas rääkis USA ministritega 5G-st ja rahapesuga võitlemisest

{{1572511140000 | amCalendar}}
Foto: Valitsuse kommunikatsioonibüroo

Peaminister Jüri Ratas kohtus Washingtonis USA kaubandusministri Wilbur Rossi ja aserahandusministri Justin Muzinichiga.

Peamiselt räägiti Kolme mere algatusest ja rahapesuvastasest võitlusest, vahendasid ERR-i teleuudised.

Eestis palju tähelepanu pälvinud 5G-memorandumit ei ole veel allkirjastatud, kuid see võib juhtuda juba neljapäeval. Memorandumiga ühinemine võib muuta praktiliselt võimatuks Hiina ettevõtte Huawei tehnoloogia kasutamise 5G-võrkude rajamisel.

"Me oleme kindlasti julged selles osas, et kui 5G-d edasi arendada, siis see peab olema turvaline, see peab olema läbipaistev ja seda Eesti toetab. Täna ju 5G-d pakuvad rohkem kui üks riik ja mõned nendest riikidest asuvad ka Euroopas. Nii et see on üks koht, kus Eesti saab vaadata julgelt edasi," ütles peaminister ERR-ile.

"Nii erapangad kui ka föderaalreserv kui ka tänane kohtumine rahandusministeeriumis... kõin näitavad seda, et nad ütlevad, et Eesti on olnud väga õigel teel tehes neid otsuseid, see on positiivne. Kindlasti meie soov on siin jagada oma kogemust, saada ka nende kogemust. Meil on kindlasti väga lähedased koostöösuhted. Eesti on ju viimase kahe aasta jooksul võtnud ära kaks litsentsi. Üks on Danskelt, teine on Versopangalt. Me oleme alustanud juurdlusi läbi politsei ja prokuratuuri. Nii et need on väga konkreetsed sammud tegelikult. Et Eesti on muutnud... täna on riigikogus ka ettepanek tõsta trahve rahapesu osas. Ja minu jaoks on oluline ka see, et kui me vaatame mitteresidentide osakaalu Eesti pangandussektorist, siis see on vähenenud 20 protsendilt alla 10 protsendi. Kui me räägime offshore-ettevõtete osakaalust, siis see on langenud," selgitas Ratas Eesti samme rahapesuvastases võitluses.

Ratas kinnitas kolmapäeval kaubandusminister Rossi ja senati välissuhete komisjoni esimehe James Rischiga toimunud kohtumistel, et Ameerika Ühendriigid on ja jäävad Eesti jaoks asendamatuks liitlaseks ja partneriks, kellega on tugev side ja hea koostöö. Kolme mere algatus on suurepärane võimalus seda koostööd laiendada, uusi võimalusi avada ja rohkem riike kaasata, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo pressiteates.

"Eesti ja USA on samu väärtusi jagavad riigid, kes mõistavad maailma ees seisvaid väljakutseid sarnaselt," märkis peaminister kohtumisel kaubandusminister Wilbur Rossiga. Rääkides uutest võimalustest transatlantilise suhte tugevdamisel, tõi Ratas esile Kolme mere algatuse, mis on Aadria merd, Läänemerd ja Musta merd ümbritsevate riikide koostööformaat edendamaks majanduskoostööd.

"Euroopa Liidu 12 liikmesriiki ning Ameerika Ühendriike ühendava initsiatiivi eesmärk on ambitsioonikas. Olen veendunud, et uute energia-, transpordi- ja digiühenduste rajamine Euroopa põhja-lõuna suunalisel teljel süstib uut energiat Kesk- ja Ida-Euroopa riikide majandustesse ning aitab seeläbi kaasa Euroopa Liidu konkurentsivõime tõstmisele," kinnitas Ratas.

Peaminister tervitas Ameerika Ühendriikide aktiivset huvi algatuse ja sellest tulenevate võimaluste vastu. "Eesti on otsustanud järgmise Kolme mere tippkohtumise enda peale võtta. Meie eesmärk on suurendada osalevate riikide ja partnerite huvi ning saavutada aruteludel konkreetseid tulemusi," kinnitas ta.

Peaminister ja kaubandusminister kõnelesid ka Atlandi-ülestest kaubandussuhetest ja Eesti ettevõtete võimalustest USA turul.

Lisaks arutati kohtumisel senati välissuhete komisjoni juhi James Rischiga Venemaaga seotud küsimusi ja julgeolekupoliitikat. Rääkides julgeoleku- ja kaitsealasest koostööst tõi Ratas esile kahe riigi tihedad liitlassuhted. "USA pühendumus Eesti ja teiste Balti riikide julgeolekusse ja kaitsevõime arendamisse on olnud hindamatu väärtusega. Kinnitan, et Eesti võtab iseseisva kaitsevõime tugevdamist väga tõsiselt ning me jätkame vähemalt kahe protsendi SKP-st panustamist riigikaitsesse."

Kohtumisel aserahandusministri Justin Muzinichiga rääkis Ratas Eesti tegevusest rahapesuvastases võitluses. "Oleme pühendunud sellele, et meie finantssektor oleks tugev ja majanduskeskkond turvaline," kinnitas peaminister. Lisaks räägiti kohtumisel finantssektori tulevikust ning võimalike uudsete riskide ennetamisest.

Huawei: oleme probleemide lahendamiseks alati olemas

Ettevõte Huawei teatas oma kommentaaris ERR-ile, et on Eesti valitsusele alati kättesaadav küberjulgeolekuga seotud probleemide lahendamisel.

"Huawei usub, et küberjulgeolek on tehniline väljakutse kõikidele turuosalistele. Oluline on tuvastada küberturvalisusega seonduvad riskid ning lahendada neid koostöös läbi sertifitseerimise ning turvalisustestide, mitte spekulatsioonide ja eelduste põhjal," märgiti kommentaaris.

"Euroopa Liit avalikustas 9. oktoobril 5G riskihindamise aruande, täites seeläbi oma kohustust anda tõenditel põhinev hinnang 5G turvalisuse küsimustele. Raportis analüüsiti süvitsi võimalikke riske, mitte ei keskendutud konkreetsetele riikidele, operaatoritele või müüjatele. Samuti töötas Saksamaa välja 5G mobiilsidevõrgu regulatsiooni ning seeläbi ei välista Saksamaa selgelt ühtegi 5G tehnoloogia pakkujat, sest kõikidele on kehtestatud kõrgemad turvalisusstandardid," selgitas ettevõte.

"Huawei tervitab nii Euroopa Liidu kui Saksamaa lähenemisviisi – see on ka üks põhjustest, miks Huawei küberturvalisuse keskused on asutatud Suurbritannias, Belgias ja Saksamaal. Huawei on küberjulgeolekuga seotud probleemide lahendamisel Eesti valitsusele ja operaatoritele alati olemas, võimaldades vajalikke teste ning kontrolle," edastati lõpetuseks.

Toimetaja: Laur Viirand, Maria-Ann Rohemäe

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: