Isamaa valis Reformierakonna ja sotsiaaldemokraadid
Isamaa volikogu otsustas laupäeval, et erakond alustab koalitsioonikõnelusi Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga (SDE).
Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul on Isamaa prioriteediks eelseisvatel kõnelustel saavutada koalitsioonilepe, mis pakuks lahendusi Eesti ühiskonda kõige valusamalt tabanud probleemidele, teatas erakonna pressiesindaja.
"Me teame, et järgmiste valimisteni on jäänud vähem kui 9 kuud, kuid koalitsioonikõneluste käigus tuleb saavutada kokkulepe eestikeelset haridust, laste- ja peretoetusi, hüppelist inflatsiooni, julgeolekut ja energeetikat puudutavatele küsimuste osas. Isamaa on nendes küsimustes nõudlik, kuid olen optimistlik, et suudame leida vajaliku ühisosa," rääkis Seeder.
Ta rõhutas, et mitu kuud väldanud valitsuskriis ning tekkinud ummikseis parlamendis seoses perehüvitiste seadusega vajab lahendamist. "Viimaste aastate kriisidega on kaasas käinud ka juhtimiskriis, mis on muutnud Eesti riigi juhtimise keerulisemaks ja ebastabiilsemaks. Valitsus peab suutma teha koostööd riigikoguga ning riigikogus esindatud erakonnad peavad samuti olema avatud koostööks," ütles ta.
Isamaa koalitsiooniläbirääkimiste delegatsiooni kuuluvad erakonna esimees Helir-Valdor Seeder, aseesimehed Urmas Reinsalu, Tõnis Lukas, Riina Solman, peasekretär Priit Sibul ja volikogu esimees Mart Maastik.
Seeder: mõned teemad tuleb külmutada
Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder selgitas pärast volikogu pressikonverentsil teemaderingi, mille erakond tahab koalitsioonikõnelustele võtta.
Esimene teema on julgeolek. Seeder usub, et selle ümber ei tohiks kõnelustel suuri probleeme tekkida. "Aga me ei räägi ainult rahast. Eelarve on see, mille kaudu suunatakse oma prioriteete ja ka ametisolev valitsus on öelnud, et 800 miljonit eurot täiendavalt läheb kaitsekulutusteks. Me ei tea täpselt kuhu ja milleks, aga küllap nii on ja saab kõnelustel elgemaks. Ka Isamaa seda meelt, et kaitsevaldkonda tuleb panustada nii palju kui võimalik," rääkis ta.
Isamaa teine prioriteet on perepoliitika. "Isamaa on jätkuvalt peretoetuste taga. Nüüd muutub meie seisund, et me pole võib-olla enam opositsioonis, aga soovime olla koalitsioonis, siis meie perepoliitika alused selle tõttu ei muutu. Me soovime, et (peretoetuste) eelnõu saaks praegusel kujul vastu võetud," selgitas Seeder.
Kolmas teema on energeetika. Seedri hinnangul peaks valitsus igakülgselt aitama kaasa, et Eesti energia varustuskindlus suureneks ja see hõlmab nii energia tootmist kui ka ühenduste parandamist.
Isamaa soovib valitsuses algatada elektrituru reformi. "See pole seni parlamendis heaks kiidetud, aga soovime selle uuesti läbirääkimistel tõstatada. Me saame aru, et nii lühikese perioodiga pole võimalik seda ellu viia, aga on võimalik alustada," rääkis Seeder.
Haridusvaldkonnas tahab Isamaa kiirendada eestikeelsele haridusele üleminekut. "Suurim probleem on see, et siiani pole olnud piisavalt poliitilist tahet. Küll pole õpetajaid, küll pole metoodikat ja piisavalt raha. Kui on poliitiline otsus ja eesmärgid, siis leitakse sinna ka vahendid," sõnas Seeder.
Lisaks tahab Isamaa lahendada kõrghariduse rahastamise probleemi. "Ebanormaalne olukord, et ülikoolidega pole sõlmitud halduslepinguid, tuleb kiiresti lõpetada," ütles Seeder.
Isamaa prioriteet on ka inimeste toimetulek ja võitlus inflatsiooniga. "See puudutab makse, aktsiise, aga ka hüvitamist - kõrgete elektri, gaasi, tooasooja hindade hüvitamist. Eelmisel aastal see väga ei õnnestunud, aga tuleb vigadest õppida ja järgmisel aastal tuleb teha seda paremini," selgitas Seeder.
Seedri sõnul tuleb mõned käimasolevad teemad külmutada. "Vähemalt Isamaa osalusel valitsus ei lähe edasi Eesti-Vene piirilepingu sõlmimisega, millega lõpetav valitsus on tegelenud ja näitas ühepoolset initsiatiivi. See pole mõistlik pikas perspektiivis ega praegu aktuaalselt. Samuti, mis puudutab vihakõne temaatikat, tuleb sellisel kujul külmutada. Pealekaebamise seadus - seda me kindlasti ei toeta ja selliseid algatusi järgmine valitsus kindlasti ei peaks vastu võtma ja tegelema," loetles Isamaa esimees.
Seeder leiab jätkuvalt, et Kallas peaks tagasi astuma
ERR-i ajakirjanik Tiina Jaakson uuris Seedrilt, mis veenis teda minema koalitsioonikõnelustele Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga, mitte Keskerakonna ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga.
Seeder rääkis, et sel nädalal toimunud üksikud kohtumised ei veennud teda ühele või teisele poole kalduma, vaid pigem on veendumused kujunenud pika aja jooksul.
"Nagu volikogu liikmed ütlesid, et meil pole praegu olukord, et meil on laua taga ainult head valikud. Arvestades, mis poliitikat erinevad erakonnad on teinud ja punnseisu parlamendis, ei olnud ühtegi head valikut meil. See tähendab ka kolmanda valiku kohta, et jääda lihtsalt opositsiooni, kus me poliitikat kujundada ei saa, siis seda me ei saa ka endale lubada," rääkis Seeder.
"Leidsime, et erinevate teemade elluviimisel eelistame ja peame tõenäolisemaks mingi ühisosa leidmist Reformierakonna ja sotsiaaldemokraatidega kergemaks kui EKRE ja Keskerakonnaga. See ei tähenda, et üks kombinatsioon on õige ja teine vale, nii lihtsustatult ei tohiks ka läheneda. See oli kaalutlus ja tunnetasime, et sellises kombinatsioonis on võimalik meie teemade puhul leida suurem ühisosa," selgitas ta.
Seeder tõdes, et oma osa võib olla ka eelmises kolmikvalitsuses tekkinud emotsioonidel.
"Eks mingil määral on siin ka see moment, et me alles olime kolmekesi ja mitte Isamaa süül ja initsiatiivil ei lõhutud eelmine koalitsioon. Ja suuremad pinged polnud EKRE ja Isamaa ega Keskerakonna ja Isamaa vahel. Me olime koalitsioonis, kus põhitulistamine oli partnerite vahel ja Keskerakond otsustas selle laiali saata."
Delfi ajakirjaniku küsimusele vastates ütles Seeder, et jaanipäevaks koalitsiooni kokkupanemine on teoreetiliselt võimalik, kuid praktiliselt ilmselt mitte. Samas ei saa sellega tema sõnul venitada ka sügiseni, mil riigikogu taas korraliselt hakkab koos käima.
Viimastel päevadel on kõlanud ka väited, et erinevad erakonnad tahavad koalitsioonikõnelustel endale peaministrikohta. Seeder kinnitas, et volikogu seda laupäeval üldse ei arutanud ning Isamaa tingimuste hulgas peaministrikoht ei ole.
Seeder leiab jätkuvalt, et peaminister Kaja Kallas peaks ametist tagasi astuma. "Ma arvan, et tuleb põhiseadust täita. Kui koalitsioon lõpetab tegevuse, peab valitsus tagasi astuma. Eks me praegu näeme, kuidas edasised käigud saavad olema. Kindlasti me räägime protseduurika läbi. Praegu võib olla, et Kaja Kallas nimetab lihtsalt Isamaa ja sotside uued ministrid ametisse ja ongi valitsuse vahetus," rääkis Seeder, lisades, et Isamaa sel viisil aga valitsusse minna ei taha.
Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael