Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maria Jufereva: Ossinovski silmakirjalikud rünnakud PBK saadete vastu

Maria Jufereva.
Maria Jufereva. Autor/allikas: Lasnamäe linnaosa valitsus

Kas tõesti on riigimees Ossinovski kadunud ja teda asendab samanimeline olupoliitik? küsib Lasnamäe linnaosa vanem Maria Jufereva (KE) oma arvamusloos.

„Kas jätame ideoloogilistel põhjustel suure osa Eesti elanikest olulise informatsioonita?“ küsis sotsiaaldemokraatide esimees Jevgeni Ossinovski retooriliselt veel vahetult enne jõule valitsuse pressikonverentsil. Siis oli tema seisukoht ühemõtteline – ei jäta: „Töötukassa räägib töövõimereformist, päästeamet räägib tuleohutusest… mõlemad teemad on näiteks Ida-Virumaal väga olulised.“

Igasugused mõtted PBKst saadete tellimine lõpetada ristis Ossinovski „integratsioonipoliitiliseks küündimatuseks.“

Kuid poliitiku meel võib olla muutlik. Ei möödunud kuudki, kui Ossinovski seisukoht muutus risti vastupidiseks. Nüüd teatab ta, et maksumaksja raha eest PBKst saadete tellimine tuleb lõpetada. Mis siis juhtus, et ideoloogilistel põhjustel me siiski võime jätta „suure osa Eesti elanikest olulise informatsioonita?“ Mis juhtus, et „töövõimereform ja tuleohutus“ ei ole enam nii olulised?

Ossinovski on taibanud, et riigikogu valimisteni jääb aasta ja poolteist kuud ning konkurentsis kõlbab iga vahend. Tema valimisreklaamid PBKs polnud piisavalt edukad, seega võib end sellest kanalist distantseerida.

Järsku on hakanud Ossinovski nägema Tallinna linna poolt PBKsse tellitud saadetes valimiskampaaniat. Tuletagem meelde, et vähem kui kuu aega tagasi ta seda veel nii ei näinud, ehkki pidi PBK saadete sisuga kindlasti kursis olema. Isegi niipalju kursis, et ta rõhutas valitsuse pressikonverentsil, et ta on PBK ja venekeelse vaataja küsimuses pädevam kui teised laua taga olijad.

Kas keelate ka europarlamenti?

Linnameedia tellimine on iidvana teema. Kuku raadioga sõlmis igapäevaste uudiste edastamise lepinguid juba reformierakondlasest linnapea Ivi Eenmaa 1998. aastal. Tallinn on PBK-lt uudiseid tellinud 14 aastat. Kui praegu puhkeb selle ümber kära, on tegemist silmakirjatsemisega. Seda enam, et selles pole midagi enneolematut.

Veel eelmisel aastal tellis Euroopa parlament Pervõi Baltiiski Kanalilt sarja „Eurologia: Balti tee.“ Saade tutvustas venekeelsele vaatajale Euroopa parlamendi tööd. Niimoodi on lood Euroopa maksumaksjate raha kasutamisega. Kas nõuate ka taoliste algatuste lõpetamist?

Mõni kanal on osutanud kõigile nende kordadele, kui kas Mihhail Kõlvart või Taavi Aas enne valimisi PBKs on esinenud. Mitme kuu peale on neid kordi kümnetes. Kuid muu meedia küsis sel perioodil pidevalt 5-10 intervjuud päevas ja mainimised ülejäänud meedias on kuus keskmiselt jäänud vahemikku 600-900.

Koguarvust on PBK seega pisku, ehkki kahtlemata teatud segmendi seisukohalt oluline. Kes siis peakski esinema saadetes, kus teemadeks Haabersti ristmik, Reidi tee, Õpetajate Maja või Tallinna Linnamäe Vene Lütseum? Eks ikka need, kes nende ehituse eest vastutavad.

ERJK devalveerub

Vägisi kõlab nii, et kui intervjuu annab Ossinovski, on tegu teavitusega; kui aga kõnelevad Kõlvart ja Jufereva, siis nimetame seda propagandaks.

Pigem on taoliste olupoliitiliste rünnakute taust ilmselt see, et erakondade rahastamise järelevalve komisjon ERJK läheb veelgi enam kaldu, muutub veelgi enam konkurentide kambaka vahendiks, mitte tegelikuks järelevalveorganisatsiooniks. Ja see lõpeb taolise komisjoni devalveerumisega.

Tegelikult on asjad tõepoolest nii, nagu Ossinovski oma varasemas seisukohavõtus arvas. Kui Tallinna linn ja Eesti riik ei räägi venekeelsete elanikega seal, kus see pärale jõuab, on kaotajad esmajoones just Tallinn ja Eesti riik. Ja venekeelse elanikkonna suunal vaikimine kahjustab Eesti huve nii ühiskondlikult, poliitiliselt kui ka julgeolekualaselt.

Sotsiaaldemokraadid peaksid PBK linnauudistega rahul olema. Neid vahendas Jelena Poverina, kes on ERRi taustaga ja oli muide viimastel riigikogu valimistel sotsiaaldemokraatide kandidaat. Miks te teda niimoodi umbusaldate? Ja miks te umbusaldate saatejuht Aleksander Zukermani, kellele Avatud Eesti Fond eduka integratsioonialase tegevuse eest kunagi Koosmeele Preemia andis?

Kas tõesti riigimees Ossinovski on kadunud ja teda asendab samanimeline olupoliitik? •

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: