Kohava: tselluloositehase puhul on pall riigi käes

Est-For Investi juhatuse liige Margus Kohava
Est-For Investi juhatuse liige Margus Kohava Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Tartu lähistele tselluloositehase rajamist plaaniva Est-For Investi juhatuse liige Margus Kohava ütles, et riigi eriplaneeringule alternatiive suurprojekti mõjude uuringuks pole.

"Pall on riigi käes. Riik peab otsustama, kas sellega edasi minna või mitte," ütles ta intervjuus Vikerraadiole.

Kohava rõhutas, et Est-For Invest on alati arvestanud võimalusega, et uuringute tulemused ei võimalda tselluloositehast rajada.

"Ka sel juhul on investorid oma eesmärgi täitnud, sest eesmärgiks oli selgitada, kas Eestisse on võimalik taolist tehast rajada. Kui erapooletud uuringutulemused näitavad, et see pole võimalik, siis me oleme oma rolli nii metsaomanike kui Eesti riigi ees täitnud: oleme uurinud suure tehase rajamise võimalusi," selgitas ettevõtja.

Eelkõige tuleks uuringutega Kohava sõnul välja selgitada, milline on see koormuse tase, mille juures saab väita, et uus tehas ei mõjuta ökosüsteemi oluliselt.

"Kindlasti võib tekkida olukord, kus esitatavad nõuded on nii suured, et tehase rajamine pole enam majanduslikult mõttekas," ütles Kohava.

Ka plaanitava tehase suurus ei ole täna veel kivisse raiutud. "See on tänapäeva tehaste mastaabis üks väiksemaid, mida viimase kümne aasta jooksul on ehitatud. Vajadusel võiks ta ka mõnevõrra väiksem olla."

Est-For Invest julgustab kõigele vaatamata teadlasi jätkama tehasega kaasnevate mõjude uurimist.

"Oleme imelikus olukorras, kus mitmed teadlased väidavad, et ei ole mõtet uurida - teame juba kõike. Samas, kui uuringutulemused ütlevad, et tehast ei saa ehitada, siis tehast ka ei ehitata. Ühiskonnas, kus teadmiste omamine ja teadusuuringud peaks olema väärtustatud, tekib kahtlemata küsimus, miks nad on uuringute vastu, kui nad on veendunud tulemustes," lisas Kohava.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: