Sõnajalad plaanivad riigilt poolemiljonise vihmakahju sisse nõuda

{{1556877300000 | amCalendar}}
Aidu tuulepark
Aidu tuulepark Autor/allikas: Kristjan Kundla

Vendadele Oleg ja Andres Sõnajalale kuuluva Eleoni teatel põhjustas neljapäevane tugev vihm ühele Aidu tuulepargi tuulikule poole miljoni euro suuruse veekahjustuse, mille ettevõte kavatseb riigilt sisse nõuda.

"Tugevate sajuhoogude tõttu pääses eile vihmavesi ühte Aidu tuulepargis asuva Eleon tuuliku generaatorisse, mis ei ole Tehnilise Järelevalve Ameti (TTJA) montaažitöödesse sekkumise ja politsei kehtestatud viibimiskeelu tõttu tuulikulabadega ühendatud ning on seetõttu ilmastikuoludele avatud," teatas Eleon.

Ettevõtte teatel said arendajad neljapäeval kolm ja pool tundi pärast palve esitamist loa generaator koormakattega katta, kuid selleks ajaks oli see saanud juba ulatuslikke veekahjustusi.

"Oleme algusest peale rääkinud, et raskenevad ilmastikuolud võivad kaasa tuua kahjusid tuulikutele, mistõttu tuleb montaažitööd ohutuse tagamiseks ilmtingimata viivituseta lõpule viia. Paraku pole TTJA seda meile võimaldanud. Tulemus on nüüd käes – üks Aidu tuuliku generaator sai eile pöördumatuid veekahjustusi," ütles Eleon AS-i juhatuse liige Oleg Sõnajalg pressiteate vahendusel.

"Kahju suurus on praegusel hinnangul üle poole miljoni euro, mille me nõuame kindlasti riigilt sisse. See kahju on tekitatud otseselt ametnike ebapädevate hinnangute ja otsuste tõttu. Selle maksavad kinni maksumaksjad, sest ametnikud ei vastuta erinevalt ettevõtjast teadupärast mitte millegi eest," ütles Sõnajalg.

Eleon kutsub reedel kokku kriisikoosoleku, et arutada valitsuse ja ametkondade esindajatega, kuidas kujunenud olukorda lahendada viisil, mis ei suurendaks kahjusid ja sellest johtuvaid kahjunõudeid riigile.

TTJA: ohutustööde läbiviimist pole takistatud

TTJA vastas Eleoni teatele vihmakahjude sissenõudmise kohta, et ei ole takistanud ettevõttel Aidu tuulepargi ohutustööde läbiviimist.

"Vastupidi, paralleelselt ehitustegevuse peatamisega tänavu aprillis, tegi TTJA juba 22. aprillil Eleon Green OÜ-le ettekirjutuse, millega pandi ettevõttele selge ja otsene kohustus tagada Aidu tuulepargis igakülgne ohutus viibimiskeelu ajal. See tähendab, et TTJA mitte lihtsalt ei andnud Eleon Green OÜ-le võimalust, vaid lausa kohustas neid tegema kõik endast oleva selleks, et viia Aidu tuulepargis läbi ohutust tagavaid ja majanduslikku kahju ära hoidvaid töid. Seejuures on oluline rõhutada, et TTJA võimaldas Eleon Green OÜ-l teostada tuulepargis täpselt neid töid, mille nimekirja ettevõte ametile ise esitas," selgitas amet.

TTJA lisas, et kuna Eleoni esindajad alustasid Aidu tuulepargis 25. aprillil nõutud ohutustöid, siis ei ole väide, et neile ei antud ohutustöödeks võimalust, tõene.

"20 päeva jooksul ei ole esitanud Eleon Green TTJA-le palvet teostada töid, mis tagaksid tuuliku ohutuse vihma korral. Nimetatud taotlus laekus esmakordselt TTJA-le alles 2. mail kell 10.53. TTJA reageeris taotlusele operatiivselt ja andis Eleon Green OÜ-le loa tuuliku katmiseks kell 12.09. Samuti lubasime esimesel võimalusel ehitusplatsile kõik Eleon Green OÜ poolt nimetatud ehitustöölised," lisas amet.

TTJA kordas, et ameti hinnangul ei ole Eleonil kehtivat ehitusluba.

Halduskohus ei rahuldanud Eleoni õiguskaitse seadmise taotlust

Eleon esitas 29. aprillil Tallinna halduskohtule kaebuse TTJA 12. aprilli ettekirjutusele, millega peatati Aidu tuulepargis ehitustegevus. Lisaks kaebusega soovis Eleon kohtu poolt esialgse õiguskaitse seadmist nende kasuks ehk TTJA ehituskeelu tühistamist.

TTJA teatas, et reedel tegi Tallinna halduskohus määruse, millega jättis esialgse õiguskaitse rahuldamata. Kohus on seisukohal, et lisaks TTJA ettekirjutusele on Aidu tuulepargi tuulikute ehitamine keelatud juba Tartu halduskohtu poolt 2017. aasta mais kohaldatud õiguskaitsega. Seetõttu vastutab Eleon Aidu tuulepargis tekkivate võimalike ohuolukordade eest ise. Samuti on kohus seisukohal, et riigi julgeolekuohust lähtuv avalik huvi kaalub üles kaebaja erahuvi.

Varem on arendaja esitanud kohtule kaebuse ja esialgse õiguskaitse taotluse 19. aprillil kehtestatud viibimiskeelu suhtes. See jäi Tallinna ringkonnakohtu poolt rahuldamata põhjendusel, et pärast 2017. aasta mai kohtumäärust jätkas Eleon ehitustegevust hoolimata sellest, et nad olid teadlikud kaitseministeeriumi vastuseisule tuulikute püstitamisele. Seega võttis kaebaja teadliku riski, et riigiasutus võib ehitustegevusse sekkuda, muu hulgas kohustada kaebajat pooleliolevaid töid peatama.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: