Ühendkuningriigis algas May mantlipärija valimisprotsess

{{1560183240000 | amCalendar}}
Nii endine Brexiti-minister Dominic Raab (V) kui ka tervishoiuminister Matthew Hancock pürgivad Konservatiivse Partei liidriks.
Nii endine Brexiti-minister Dominic Raab (V) kui ka tervishoiuminister Matthew Hancock pürgivad Konservatiivse Partei liidriks. Autor/allikas: Will Oliver/EPA/Scanpix

Esmaspäeval algas ametlikult võistlus Briti peaministri kohale, millele kandideerib kokku kümme Konservatiivse Partei parlamendiliiget.

Peaminister Theresa May astus partei liidri kohalt tagasi reedel seoses suutmatusega viia Ühendkuningriik Euroopa Liidust õigel ajal välja. Peaministriks jääb ta kuni mantlipärija valimiseni ehk ilmselt juuli lõpuni.

BBC teatel on kandidaadid parteiliidri ja peaministri kohale keskkonnaminister Michael Gove, tervishoiuminister Matt Hancock, endine Chief Whip ehkparteipoliitika ja -distsipliini eest vastutanud Mark Harper, välisminister Jeremy Hunt, siseminister Sajid Javid, endine välisminister Boris Johnson, endine alamkoja liider Andrea Leadsom, endine töö- ja pensioniminister Esther McVey, endine Brexiti-minister Dominic Raab ja rahvusvahelise arengu minister Rory Stewart.

Favoriit on värvikas eksvälisminister Boris Johnson, kes on viimasel ajal hoidnud madalat profiili, kuid kulisside taga teinud kõvasti kampaaniat.

"Tõsisel ajal on vaja tõsist juhti," ütles välisminister Jeremy Hunt oma kampaania algul, vihjates Johnsoni naljatlevale loomusele.

Hunt oli vastu 2016. aasta Brexiti referendumile, kuid on öelnud, et konservatiivid peavad Brexiti ellu viima või seisma silmitsi suure kaotusega järgmistel valimistel.

Huntile on toetust avaldanud euroskeptiline kaitseminister Penny Mordaunt, kuigi ilmselt pahandab ta osa oma parteikaaslastest, sest keeldub välistamast Brexiti taaskordset edasilükkamist.

Endine Brexiti-minister Dominic Raab hoiatas samal ajal, et Euroopa Liidust lahkumine ei juhtu blufi ja ärplemisega.

"Ma olen põhimõtteline brexitlane, kel on plaan, distsipliin ja keskendumine, et viia meid minema oktoobri lõpuks," ütles ta, rünnates ka Johnsoni plaanitavat maksukärbet rikastele.

Esmaspäeval alustas kampaaniat veel keskkonnaminister Michael Gove, kes lubas samuti olla tõsine liider. Samas on ta silmitsi skandaaliga, sest tunnistas üles paarikümne aasta taguse kokaiinipruukimise.

Johnson pälvis USA presidendi Donald Trumpi kiituse ähvarduse eest, et lahkub Euroopa Liidust vajadusel leppeta. Pariis kritiseeris teda aga sõnavõtu eest, et Suurbritannia võib jätta maksmata niinimetatud Brexiti arve.

"Maksekohustuste mittetäitmine on rahvusvaheliste kohustuste rikkumine, mis on võrdne riigi maksejõuetusega," ütles Prantsuse presidendile Emmanuel Macronile lähedalseisev allikas AFP-le.

Hunt ütles leppeta Brexiti kohta: "Ma oleksin valmis leppeta lahkumiseks kui see oleks selge valik leppeta Brexiti või Brexiti ära jätmise vahel, kuid ma teeks seda raske südamega."

Ta väitis nädalavahetusel ka, et sai Saksa kantslerilt Angela Merkelilt julgustavaid signaale Brexiti-leppe muutmise osas.

Saksa valitsuse kõneisik viitas aga Merkeli varasemale sõnavõtule, et lahkumisleppe läbirääkimisi ei taasavata, kuid võidakse muuta tulevikusuhteid puudutavat deklaratsiooni.

Kandidatuuri esitamine lõppes esmaspäeval kohaliku aja järgi kell 16 ja 313 tooride seadusandjat alustavad hääletamist neljapäeval. Pärast rida salajasi hääletusi valitakse välja kaks kandidaati, kes esitatakse partei umbes 160 000 liikmele.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: