USA luureraport: Arhangelski oblasti plahvatus toimus raketti merest tõstes

Gaasimaskides Vene sõdurid.
Gaasimaskides Vene sõdurid. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Arhangelski oblastis 8. augustil toimunud salapärane plahvatus, mis tekitas Severodvinski piirkonnas ajutise kiirgustaseme tõusu, ei tekkinud raketikatsetuse ajal, vaid siis, kui merest üritati välja tuua sinna kukkunud tuumakütust kasutava mootoriga raketti, leiavad USA luureallikad.

"See ei olnud seotud uue relva välja tulistamisega, vaid tegu oli päästemissiooniga, mille eesmärgiks oli merest välja tuua eelmise katsetuse ajal sinna kukkunud rakett," vahendas CNBC allikat, kes on otseselt kursis USA luureteenistuste hinnanguga.

USA luureraporti kohaselt oli Venemaa juba eelmisel aastal teinud sarnase kolme laeva abil teostatatud operatsiooni, et tuua Barentsi merest välja rakett, mis kukkus sinna 2017. aasta novembris toimunud katsetuse ajal.

"Ühel päästeoperatsiooniga seotud laeval toimus plahvatus ja see tekitas välja tõstetavas raketis tuumareaktsiooni, mis viis ka radiatsioonilekkeni," selgitas allikas äsjast juhtumit.

Samale järeldusele jõudis ka Raadio Vaba Euroopa analüüsides fotosid, mis kujutavad tuumajäätmete konteinereid kohtades, mida peetakse tuumajõul liikuva tiibraketi 9M730 Burevestnik (NATO-s tuntakse nime all SSC-X-9 Skyfall -Toim.) katsetuspaikadeks.

Allikate sõnul katsetas Venemaa ajavahemikus 2017. aasta novembrist 2018. aasta veebruarini nelja sellist raketti.

Venemaa võimud on andnud juhtumit selgitades erinevaid ja vastukäivaid kommentaare. President Vladimir Putin on öelnud, et plahvatus toimus katsetas uut paljulubavat relvasüsteemi. Eelmisel aastal teatas Putin, et Burevestnikul saab olema piiramatu laskeulatus.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: