Reedene kokkuvõte: koroonaviirusega seotud arengud välismaal

{{1584087540000 | amCalendar}}
Inimtühi Bologna kesklinn.
Inimtühi Bologna kesklinn. Autor/allikas: SCANPIX/Zuma Press

Maailmas on praeguse seisuga tuvastatud rohkem kui 134 500 nakatumisjuhtumit. Koroonaviiruse tagajärjel on surnud üle kogu maailma rohkem kui 5000 inimest.

Koroonapandeemia surmajuhtumite arv maailmas tõusis reedel 5043-ni, teatas uudisteagentuur AFP Eesti aja järgi kella 13 seisuga ametlikele andmetele tuginedes.

Hiinas on surnud 3176 inimest, järgnevad Itaalia 1016 ja Iraan 514-ga.

Pärast COVID-19 tuvastamist detsembris on üle maailma nakatunud rohkem kui 134 000 inimest 121 riigis ja territooriumil.

Järgnevalt kokkuvõte arengutest välisriikides reedese seisuga. Artiklit täiendatakse jooksvalt.

* Taani sulgeb laupäeva südapäeval riigi maismaapiiri ning peatab osaliselt või täielikult ka õhu-, laeva- ja rongiliikluse, teatas Taani ringhääling.

Peaminister Mette Frederiksen ütles pressikonverentsil, et piirilt saadetakse tagasi kõik, kellel pole sisenemiseks mõjuvat põhjust. Mõjuvaks põhjuseks on Taanis elamine või töötamine. Taani kodanikud pääsevad kodumaale igal juhul. Praegu veel välismaal näiteks puhkusel viibivatel taanlastel soovitas peaminister esimesel võimalusel koju tagasi pöörduda.

Muu hulgas võib piiril kohata relvajõudude esindajaid, ent vastutavaks institutsiooniks on politsei. Piirikontroll ei puuduta kaubaautosid.

* Venemaa piirab lennuliiklust Euroopa Liidu, Šveitsi ja Norraga, edastas Reuters.

Piirangud lennureisidele EL-ist, Šveitsist ja Norrast Venemaale ja riigist välja hakkavad kehtima esmaspäeval, 16. märtsil. Erandiks jäävad regulaarlennud Moskva Šeremetjevo lennujaamast, teatasid kohalikud võimud reedel.

Samas andsid nad teada, et lende Moskvast Euroopa pealinnadesse see ei puuduta. Meduza andmetel ei tehta takistusi ka tšarterlendudele.

* Koroonaviiruse levik avaldab juba tõsist ja nähtavat mõju. Seda demonstreeris ka ajalooline päev USA aktsiturgudel.

* Euroopa suuremad aktsiaturud alustasid päeva aga väikese kasvuga.

* Väljaanne Atlantic nendib, et praegune koroonaviirusest majanduskriis ja sellest taastumine võib osutuda mitmetest varasematest majanduskriisidest keerulisemaks, sest selle põhjused ja tagajärjed on märkimisväärselt erinevad. Oluliselt rohkem on teadmatust ja lausa paanikat tuleviku osas. Kui paljud majanduskriisid on olnud tingitud näiteks nõudluse puudumisest, siis koroonaviirus mõjutab samaaegselt nõudlust ja pakkumist. Töötus ja tööjõupuudus suurenevad samaaegselt, sest suur osa inimestest peab mingis vormis karantiinis püsima. Seega tavapärased riiklikud meetmed, näiteks raha juurde pumpamine ja intresside langetamine, ei pruugi mingit tulemust anda. Näiteks maksukoormuse kärpimine ei aita sisuliselt kuidagi inimesi, kes on palgata koju saadetud või kes peavad lihtsalt pikka aega kodus püsima, sest töökohal tegevus lakanud. Samuti ei päästa see pankrotist ettevõtteid, kellele vajalik tarneahel on lakanud töötamast.

* USA kõrge tervishoiuametnik Anthony Fauci tunnistas neljapäeval, et koroonaviirusega nakatumise kontrollimise süsteem ei täida praegusel hetkel soovitud eesmärke. USA administratsiooni on seoses koroonaviiruse leviku tõkestamisega kritiseeritud eelkõige ebapiisava testimise pärast, kriitikaga on praeguseks ühinenud ka vabariiklastest rahvasaadikuid.

Kuigi president Donald Trump on teatanud, et testimisega saadakse hakkama suurepäraselt, on tema administratsiooni ametnikud olnud sunnitud nentima, et tegelikku ülevaadet koroonaviiruse suhtes testitud inimeste arvust ei ole, sest osa teste on tehtud erakliinikutes, mis ei edasta andmeid föderaalsele nakkushaiguste kontrolli ja ennetuse keskusele (CDC). Samuti mõjutab olukorda ebapiisav koostöö osariikide ja föderaalvõimu vahel.

Kindel on aga see, et mingit rutiinset testimiskorda pole USA-s veel ellu viidud ning tehtud testide arv jääb oluliselt alla teistele võrreldavatele arenenud riikidele. See on ka põhjus, miks enamik eksperte peab senist ametlikku nakkusjuhtumite arvu ehk 1300 nakatumist vaid jäämäe tipuks.

Rahvasaadikutele mõeldud briifingutel on räägitud, et seni on testitud vähem kui 10 000 ameeriklast. Näiteks Lõuna-Koreas on praeguseks testitud rohkem kui 210 000 inimest ning praegusel hetkel testitakse ligi 20 000 inimest päevas. Ühendkuningriigis on testitud 29 700 inimest ning päevas tehakse rohkem kui 1000 testi.

Bostonis, mida peetakse üheks parema tervishoiusüsteemiga linnaks USA-s, kurdavad arstid endiselt, et testimiskomplekte on pidevalt puudu, kirjutab Boston Globe.

* USA seadusandjad ja president Donald Trump on väga lähedal leppele ergutuspaketi osas, millega tahetakse minna vastu turud vabalangusesse saatnud ja majandust häirinud koroonakriisile, ütles rahandusminister Steven Mnuchin reedel. Mnuchini sõnul on aeglustumine aga lühiajaline probleem. Ta ütles CNBC-le, et Trump on pühendunud suurele ergutuspaketile, kuid selle üksikasju ta ei täpsustanud. "Pole küsimustki, et meil on lühiajaline majandusprobleem, ent me tuleme sellest välja," lausus minister.

* Kanada peaministri Justin Trudeau abikaasa haigestus koroonaviirusesse. Seetõttu viibib vähemalt 14 päeva karantiinis ka valitsusjuht ise.

* Prantsusmaal on koroonaviiruse tagajärjel surnud 79 inimest. Veel 154 inimest on endiselt tõsises seisundis. Nakkusjuhtude arv kasvas neljapäevaõhtuselt 2876-lt reedeks 3661-ni.

* Prantsuse president Emmanuel Macron teatas oma neljapäeva hilisõhtuses avalduses tervest hulgast rangetest meetmetest, mille eesmärgiks on viiruse leviku piiramine, sealhulgas koolide, ülikoolide ja lasteaedade sulgemisest esmaspäevast alates kuni edasise infoni. President Macron soovitas üle 70-aastastel elanikel jääda koju ning teatas uutest kriisi ajal riigi majandust toetavatest meetmetest, sealhulgas töötasu kompenseerimine töötajatele, kelle töölepingud on viirusepuhangu ajaks ajutiselt peatatud. Prantsusmaa valitsus lubas reedel hüvitada viirusega seotud palgakaotuse "99 protsendi" tööliste jaoks. Hüvitus on osa mitmekümne miljardi euroni ulatuvast paketist, mis on mõeldud majanduse toetamiseks viirusekriisi ajal.

* Briti peaminister Boris Johnson märkis neljapäeval toimunud pressikonverentsil, et COVID-19 näol on tegu põlvkonna suurima tervishoiukriisiga. Samuti tunnistas ta, et tegelik nakatunute arv on senistest ametlikest andmetest ilmselt oluliselt suurem ning et surmajuhtumite arv lähitulevikus veel kasvab. Briti võimude peamiseks eesmärgiks ei ole hetkel enam koroonaviiruse levikut erinevate piirangutega tõkestada, vaid pigem soovitakse epideemia kõrghetke nö hajutada, et tervishoiusüsteem paremini toime tuleks. Seetõttu on Ühendkuningriik valinud mitmetest Euroopa riikidest erineva strateegia ning üldistest ürituste keelamistest ja koolide sulgemistest on hetkel veel loobutud. Möödunud ööpäevaga kerkis nakkusjuhtumite arv 35 protsenti 798 juhtumini. Surmajuhtumeid on Ühendkuningriis seni olnud kümme.

* Saksamaa valitsus lubas reedel firmadele piiramatut krediiti osana vähemalt 550 miljardi eurosest abipaketist majandusele seoses koroonaviiruse pandeemiaga. Majandusministeeriumi teatel on 550 miljardi eurone pakett ainult algus. Pakett on isegi oma esimeses etapis suurem kui 500 miljardi eurone abi, mida Saksamaa valitsus pakkus majandusele 2008. aasta rahanduskriisi ajal. Saksamaal on teatatud 2369 juhtumist ja kuuest surmast.

* Saksamaa sulgeb uue koroonaviiruse leviku tõttu alates esmaspäevast riigis enamiku koole, reedel teatasid koolide kinnipanekust Nordrhein-Westfaleni, Baieri, Baden-Württembergi ja teised liidumaad. Praeguseks on koolide sulgemisest teatanud kümme Saksamaa 16 liidumaast. Enim on viiruse läbi kannatanud Saksa rahvarohkeim, 18 miljoni elanikuga Nordrhein-Westfaleni liidumaa.

* Nädalavahetusel USA presidendi Donald Trumpiga Mar-a-Lagos kohtunud Brasiilia presidendi Jair Bolsonaro nõunik Fabio Wajngarten on saanud kinnituse koroonaviirusesse nakatumise kohta. Seetõttu on ka Bolsonaro ise hetkel igaks juhuks arstide jälgimise all. Trump ütles neljapäeval, et pole Wajngarteni diagnoosi pärast mures, ning Valge Maja teatel oli presidendi suhtlus brasiillasest nõunikuga väga põgus. Samas on meedias juba avalikustatud foto, kus Trump on Wajngarteniga ühisfotol ning allikate kinnitusel osales Brasiilia nõunik Trumpiga ühisel lõunasöögil ja ta oli ka õhtul toimunud peol, millest võtsid otsa Trumpi pereliikmed. Samuti Brasiilia delegatsiooniga kohtunud vabariiklastest senaatorid Rick Scott ja Lindsey Graham andsid teada, et on end ise vabatahtlikult karantiini pannud. Hiljem reedel saabus teade, et ka president Bolsonaro koroonaviiruse test on osutunud positiivseks ning seetõttu on ka Valges Majas käimas nõupidamised. Trump annab reede õhtul koroonaviirust puudutava pressikonverentsi.

* Euroopa Komisjon kaitseb Euroopa Liidu ühtse turu toimimist ja tahab leevendada riigiabi ning eelarvedistsipliini reegleid, et võimaldada riikidel toetada koroonaviirusest tuleneva kriisi tõttu kannatada saavat majandust. Samuti soovib Komisjon käivitada spetsiaalse investeerimisfondi mahuga 37 miljardit eurot, vahendas ERR-i Brüsseli korrespondent Epp Ehand.

* Euroopa Liit lubas Itaaliale igakülgset abi. "Me oleme täiesti valmis pakkuma Itaaliale mida iganes vaja läheb. See on kõige olulisem. Koroonaviirus on sellele riigile tõsise hoobi andnud," ütles Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen. "Seega, mida iganes vaja läheb, me pakume seda. Mida iganes nad vajavad, me vastame," rõhutas ta.

* Euroopa Komisjon hoiatas reedel, et Euroopa majandus satub koroonaviiruse pandeemia tõttu tänavu suure tõenäosusega langusse. "On väga tõenäoline, et euroala ja Euroopa Liidu majanduse kasv langeb sel aastal alla nulli," ütles EL-i ametnik pressikonverentsil. Majanduskasvu näitaja võib langeda isegi märkimisväärselt alla nulli, lisas ta.

* Austraalia siseminister Peter Dutton teatas samuti haigestumisest koroonaviirusesse.

* Soomes on reede hommiku seisuga tuvastatud 155 nakatumisjuhtumit. Neljapäeval oli neid veel 109. Soome ei kavatse enam kõiki viiruskahtlusega inimesi kontrollima hakata ehk prioriteedid on riskigrupid ja raskete sümptomitega patsiendid. Soome kaitsevägi teatas esimesest nakkusjuhtumist.

* Lätis tõusis uude koroonaviirusse nakatunute arv ühe inimese võrra 17-ni, teatas haiguste ennetuse ja kontrolli keskus reedel. Lätis kuulutati seoses koroonaviiruse COVID-19 levikuga välja kuni 14. aprillini kehtiv eriolukord.

* Leedus tuvastas kolm uut koroonaviirusega COVID-19 nakatumise juhtu, kinnitas tervishoiuministeerium reedel. Seega on Leedus kuus teadaolevat koroonahaiget.

* Meduza küsib, miks on Hiina ja Euroopa vahel asuv Venemaa teatanud nii kummaliselt väikesest nakatumiste arvust. Samal teemal imestab ka Soome ringhääling Yle.

* USA Ohio osariigis on tõenäoliselt üle 100 000 koroonaviiruse kandja, ütles osariigi tervishoiuameti juht neljapäeval. Ohios on kinnitatud 52 inimese nakatumine, aga nagu mujalgi Ühendriikides on seal analüüse tehtud väga vähe. Johns Hopkinsi ülikooli andmetel ületas nakatumiste arv USA-s neljapäeval 1300 piiri ning surnud on ligi 40 inimest. Pühapäevase seisuga oli testitud vaid 1707 ameeriklast.

* Hispaania sulges koroonaviiruse leviku hirmus oma sadamad ristluslaevadele kuni 26. märtsini. Varem peatas Hispaania Itaaliaga lennuühenduse. Hispaanias on tuvastatud pea 4209 koroonaviirusega nakatunut, selle kätte on surnud üle 80 inimese. Peaminister Pedro Sanchez teatas hiljem eriolukorra kehtestamisest ning nentis, et juba järgmisel nädalal võib nakatumisjuhtumite arv ületada kümmet tuhandet.

* Maroko peatas koroonaviiruse COVID-19 leviku takistamiseks määramata ajaks mere- ja õhuühenduse Hispaaniaga, edastas reedel Hispaania ajaleht ABC. Meede kooskõlastati eelnevalt Hispaaniaga, rõhutas ajaleht, märkides, et see ei puuduta kaubalaevu ja -lennukeid. Seni on ühenduse Hispaaniaga katkestanud Boliivia, Venezuela, Colombia ja USA. Marokos on teada kuus nakatunut, üks on COVID-19 kätte surnud.

* Lõuna-Koreas nakatus uude koroonaviirusse 110 inimest. Ööpäeva jooksul on viirusesse surnud üks inimene. Kokku on nüüd koroonaviirusega seoses elu jätnud 67 ja haigestunud 7979 inimest. Lõuna-Korea puhul on tähelepanuväärne ka see, et reedel teatati esimest korda pärast epideemia algust, et paranemisi on rohkem kui uusi nakatumisi.

* Kuigi Põhja-Korea võimud pole ametlikult teatanud ei nakatumistest ega surmajuhtumitest, levib üha rohkem väiteid, et koroonaviirus COVID-19 on hakanud diktatuuririigis juba hävingut külvama. Samal ajal näitab riiklik propaganda seda, kuidas näomaski kandev ja "surematu" juht Kim Jong-un on keskendunud raketikatsetustele, kirjutab Daily Beast.

* Belgias suletakse kõik õppeasutused ja keelatakse massiüritused. Suletakse ka baarid ja restoranid. Lasteaiad jäävad esialgu avatuks. Valitsus soovitas belglastel ühtlasi võimalusel töötada kodukontorist. Belgia pealinnas Brüsselis registreeriti kolmapäeval esimene koroonaepideemia surmajuhtum.

* Luksemburg sulges naaberriikide eeskujul koroonaepideemia tõttu koolid ning kehtestas piirangud eakate külastamisele haiglates ja hoolekodudes. COVID-19 nakatumise juhtumeid on riigis seni tuvastatud 19 ja üks 94-aastane mees on kriitilises seisundis haiglas.

* Norra tervishoiuministeerium kehtestas koroonaviiruse leviku tõkestamiseks 26. märtsini riiki sisenemise piirangu. "12.-26. märtsini paigutatakse riiki saabuvad välismaalased ja naasvad norralased kaheks nädalaks karantiini sõltumata sellest, kas neil on koroonaviiruse haigusnähud või mitte. Seesama kehtib kõikide kohta, kes on saabunud kuningriiki alates 27. veebruarist. Erandiks on vaid skandinaaviamaade ja Islandi elanikud," seisis teates.

* Norra ja Rootsi keskpank asusid viirusemõjuga võitlema.

* Island sulgeb koolid ja piirab avalikke kogunemisi. Nakkusjuhtumeid on saareriigis seni 117.

* Tšehhi Vabariigi välisministeerium teatas, et inimesed, kes saabuvad 18 viiruseohu piirkonnaks märgitud riigist, peavad end karantiini panema. Lisaks Itaaliale on nende riikide seas ka Saksamaa ja Austria, kuid ka näiteks USA ja Jaapan.

* Hiinas, ühes Wuhani haiglas alustas tööd osakond, kus patsientide eest hoolitsevad ainult robotid. Tegemist on osakonnaga, kuhu on paigutatud kergemate sümptomitega patsiente. Robotid viivad patsientidele toitu, juua ja ravimeid, samuti tegelevad robotid koristamisega, kirjutab New Scientist

* Hiina teatas, et Hubei provintsis võivad tööle naasta ühistranspordi töötajad ja inimesed, kes on seotud meditsiiniliste toodete või esmatarbekaupadega. Samuti taasalustavad tööd tööstused, mis on seotud riiklikult või ülemaailmselt oluliste tarneahelatega. 

* Hongkong teatas neljandast surmajuhtumist.

* Uued satelliidifotod Iraanis tekkinud massihaudadest lisavad kaalu süüdistustele, et sealsed võimud on tegelenud epideemia tegeliku mõju varjamisega.

* Teine tähelepanuväärne areng Iraanis. Mõjuvõimas ja karmi hoiakuga šiiavaimulik Naser Makarem Shirazi, kes on varem paistnud silma holokausti eitamise ja Iisraeli-vaenulike ähvardustega, teatas nüüd, et juhul, kui Iisraeli teadlased saavad valmis koroonaviiruse COVID-19 vastase vaktsiini ja sellele alternatiive pole, võiks ka Teheran seda osta. 

* Koroonaviiruse COVID-19 võisid Hiinasse tuua USA sõjaväelased, väitis välisministeeriumi ametlik esindaja Zhao Lijian. Varem on selliste vandenõuteooriate levitamisega silma paistnud vaid Hiina sotsiaalmeedia. Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Geng Shuang keeldus hiljem kolleegi väljaütlemist kommenteerimast.

* Poola president Andrzej Duda jätab koroonaviiruse tõttu ära järgmisel kuul toimuma pidanud visiidi Venemaale. Visiidi eesmärgiks oli osaleda tseremooniatel, millega mälestatakse 10 aasta möödumist lennukatastroofist, milles hukkus president Lech Kaczynski ja suur hulk juhtivaid Poola võimuesindajaid.

* Poola sulgeb alates laupäeva keskööst vastu pühapäeva oma piirid välismaalastele, et pidurdada koroonaviiruse levikut, ütles reedel peaminister Mateusz Morawiecki. Poolas on viirusesse haigestunud 68 inimest. Siseministeerium teatas, et kõik välismaalt naasvad poolakad peavad veetma kaks nädalat karantiinis.

* Ukraina teatas reedel oma esimesest surmajuhtumist uue koroonaviiruse tagajärjel, ühtlasi sulgevad võimud vähemalt kaheks nädalaks riigi piirid välismaalastele, et pandeemiat eemal hoida. "Suri naine, kellel eile diagnoositi koroonaviirus," lausus Ukraina tervishoiuminister Viktor Ljaško. Ühtekokku on 42 miljoni elanikuga Ukrainas seni kinnitust leidnud kolm nakatumist COVID-19 viirusega. Julgeoleku- ja kaitsenõukogu sekretär Oleksi Danilov teatas reedel piiride sulgemisest. "Ukraina piirid suletakse välisriikide kodanikele kaheks nädalaks," märkis ta. Meede jõustub 48 tunni jooksul.

* Kiievi politsei tõkestas suure meditsiinimaskide salakaubaveo Ukrainast Itaaliasse ja Araabia Ühendemiraatidesse, edastas reedel politsei pressiteenistus. "Borõspili rahvusvahelises lennujaamas tõkestas politsei koos piirivalve- ja tollitöötajatega poolteise tonni meditsiinimaskide väljaveo riigist. Kurjamid kavatsesid toimetada need üle piiri Rooma ja Araabia Ühendemiraatidesse," seisis politsei pressiteates. Kätte saadud maskid konfiskeeriti.

* Valgevene siseminister Juri Karajev veetis koroonaviiruse Covid-19 ohu tõttu kaks nädalat vabatahtlikus karantiinis. Karajev ütles, et osales nõupidamisel, kus viibis üks nakkuskandja. Neljapäeva õhtuse seisuga oli Valgevenes 27 nakkusjuhtu.

* Valgevene kodanik, kes varjas oma Itaalias käiku arstide eest, seadis koroonaviirusega nakatumise ohtu rohkem kui 90 inimest, ütles tervishoiuministeeriumi esindaja Inna Karaban. "Meie patsient ei tunnistanud Itaalias käimist ega kutsunud haiguse sümptomite ilmnemisel arsti koju. Ta jätkas sõprade-sugulaste külastamist ja sünnipäevadel käimist. Selle kolde tõttu tuli meil karantiini panna 91 inimest," ütles Karaban reedel Minskis teabetunnis. Ta märkis, et patsiendi poeg, kes oli isaga kogu aeg ühenduses, jätkas kõrgkoolis loengutes käimist ja oli mingi aja jooksul kindlasti viiruse levitaja.

* Küpros ei luba Iisraelist tagasi saadetud kruiisilaeva reisijaid maale. Mõnedel reisijatel on uue koroonaviiruse haigustunnused. Küpros lubas alusel ranniku lähedal ankrusse jääda.

* Hiljem teatas Küpros, et sulgeb piirid mittekodanikele, et pidurdada koroonaviiruse levikut. President Nicos Anastasiades ütles telepöördumises, et alates pühapäevast on mittekodanikel riiki sisenemine keelatud,olgu tegemist Euroopa või kolmandate riikide kodanikuga, kes töötavad Küprosel. Keeld kehtib praeguse otsuse kohaselt 15 päeva.

* Ladina-Ameerika suurendab Euroopasse reisimist puudutavaid piiranguid. Ameerika-ülene tervishoiuorganisatsioon PAHO hoiatas valitsusi, et need valmistuksid toime tulema pandeemiaga.

* Nepal ja Hiina on peatanud ronimise Džomolungmale.

* Mormooni kirik peatab kõik avalikud üritused ja kogunemised üle kogu maailma.

* Disney sulgeb oma lõbustuspargid Pariisis, Floridas ja Californias.

* Itaalias on miljoneid inimesi karantiinis ning nakatumise tagajärjel on surnud rohkem kui 1000 inimest. Lõuna-Koreas, kus COVID-19 hakkas levima üsna samal ajal, on karantiinis aga paartuhat inimest ning surmajuhtumeid on umbes 70. Reuters analüüsib pikemas artiklis, millest võiks selline erinevus tuleneda. Business Insider analüüsib aga Taiwani kogemust, kus on teatatud umbes 50 nakatumisest.

*

* Natuke kummalisemaid uudiseid ka. Nimelt leidis üks Inglismaal Leedsi linnas elav koolipoiss enda arvates geniaalse võimaluse, kuidas koroonaviiruse pealt teenima hakata, kirjutab BBC. Nimelt müüs ta koolikaaslastele käte desinfitseerimisvahendit - 50 penni ühe sortsu eest. Äriplaan lõppes sellega, et poiss saadeti koolist koju. Sotsiaalmeedias aga küsitakse, kuidas selles kontekstis suhtuda apteekidesse ja poodidesse, kus rahvast huvitavate toodete hinda on kummalisel moel üles nihutatud.

 

 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: