Trump käskis Ukraina sõjalises abistamises pausi teha

USA president Donald Trump käskis esmaspäeval teha pausi sõjalise abi andmises Ukrainale, teatas Ühendriikide valitsusametnik uudisteagentuurile AFP. Sellega suurendas USA järsult survet Kiievile, et see nõustuks pidama rahuläbirääkimisi Venemaaga.
Oluline diplomaatilises tegevuses Ukraina sõja lõpetamiseks teisipäeval, 4. märtsil kell 14.32:
- Trump käskis Ukraina sõjalises abistamises pausi teha;
- Ukraina loodab Zelenski sõnul rahu kehtestamisel USA toetusele;
- Kreml ei kiirusta Vene-USA kõnelustega Ukraina üle;
- Šmõhal: Ukraina on iga kell valmis allkirjastama maavaralepet USA-ga;
- Venemaa on kategooriliselt vastu Euroopa vägede paigutamisele Ukrainasse;
- JD Vance: USA majandushuvi Ukraina vastu ongi julgeolekugarantii;
- Karis CNN-ile: Ukraina vajab ka vaherahu ajaks julgeolekutagatisi;
Šmõhal: Ukraina on iga kell valmis allkirjastama maavaralepet USA-ga
Ukraina väljendas teisipäeval valmisolekut iga kell allkirjastama USA-ga kavandatavat strateegiliselt oluliste maavarade kaevandamise lepet, taustaks Washingtoni päev varem avaldatud otsus peatada sõjaline abi Ukrainale.
"Oleme valmis alustama seda koostööd Ühendriikidega iga kell vastava leppe allkirjastamisega," ütles Ukraina valitsusjuht Denõss Šmõhal Kiievis ajakirjanikele.
Trump käskis Ukraina sõjalises abistamises pausi teha
USA president Donald Trump käskis esmaspäeval teha pausi sõjalise abi andmises Ukrainale, teatas Ühendriikide valitsusametnik uudisteagentuurile AFP. Sellega suurendas USA järsult survet Kiievile, et see nõustuks pidama rahuläbirääkimisi Venemaaga.
"President on selgelt öelnud, et ta on keskendunud rahule. Vajame, et ka meie partnerid oleksid sellele eesmärgile pühendunud. Peatame oma abi ja vaatame selle üle tagamaks, et see aitab lahendusele kaasa," ütles Valge Maja anonüümsust soovinud ametnik lühikeses avalduses.
Kaitseministeeriumi anonüümseks soovida jäänud ametlik allikas kinnitas sama uudisteagentuurile Bloomberg.
Allika andmetel kehtib korraldus kogu USA sõjatehnika kohta, mida pole veel Ukrainasse tarnitud.
Bloombergiga vestelnud ametniku sõnul peatatakse USA sõjaline abi Ukrainale seniks, kuni Ukraina juhtkond demonstreerib oma siirast pühendumust rahule.
Ukraina loodab Zelenski sõnul rahu kehtestamisel USA toetusele
Ukraina loodab rahu kehtestamisel USA toetusele, ütles esmaspäeval president Volodõmõr Zelenski, kelle sõnu vahendas uudistekanal Ukrinform.
"Jätkame oma tööd partneritega. Meil on läbirääkimised ja muud sammud peagi tulemas," sõnas Zelenski.
Riigipea rõhutas, et Ukraina püüab muuta oma diplomaatia tõeliselt sisuliseks, et sõda võimalikult kiiresti lõpetada.
Samuti toonitas Zelenski, et keegi ei ihalda rohkem rahu kui Ukraina rahvas, kelle linnad ja külad hävinevad ning kelle elud lähevad kaotsi. "Peame selle sõja peatama ja julgeoleku tagama," jätkas president.
USA president Donald Trump ütles varem päeval, et Zelenski peaks rohkem hindama USA toetust Venemaa invasiooni vastu võitlemisele.
"Noh, ma lihtsalt arvan, et ta peaks olema rohkem tänulik, sest me oleme nende kõrvale jäänud nii-öelda paksus ja vedelas," sõnas Trump Valges Majas ajakirjanikele.
Trump andis samuti mõista, et Ukrainaga võib maavaralepingu sõlmimiseks veel lootust olla.
Küsimusele, kas maavarade tehing, mis pidi olema samm konflikti lõpetamise poole, on surnud, vastas Trump: "Ei, ma ei arva nii."
Trump teatas samas enne seda, et Washington ei kavatse enam leppida Zelenski suhtumisega võimaliku relvarahu küsimusse Venemaaga.
"Tegu on halvima avaldusega, mida Zelenski sai teha ja Ameerika ei kavatse enam kauem sellega leppida," kirjutas Trump oma sotsiaalmeediaplatvormil Truth Social, kuhu lisas viite artiklile, mis tsiteeris Zelenskit, kelle sõnul on sõja lõpp veel väga kaugel.
Kreml ei kiirusta Vene-USA kõnelustega Ukraina üle
Venemaa ja USA läbirääkimised Ukrainas rahu kehtestamise üle ei alga tõenäoliselt enne, kui kahe riigi diplomaatilised esindused täies mahus tööd jätkavad, ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov.
"Ebatõenäoline," ütles Peskov riiklikule uudisteagentuurile RIA teisipäeval avaldatud kirjalikus tekstis vastuseks küsimusele, kas läbirääkimised võivad alata enne, kui saatkondade töö jätkub.
Venemaa ja Ameerika Ühendriikide delegatsiooni kohtumisel Saudi Araabias oli üks teemasid kahepoolsete diplomaatiliste suhete tugevdamine, kuna neid on seoses Vene agressioonisõjaga Ukrainas järsult vähendatud.
Samuti on Vene režiimijuhi Vladimir Putini pressiesindaja sõnul liiga vara rääkida sellest, kus järgmised kõnelused USA-ga toimuvad.
"Sellest on veel vara rääkida," ütles Peskov vastuseks küsimusele kohtumise võimaliku koha kohta, vahendas RIA.
Venemaa on kategooriliselt vastu Euroopa vägede paigutamisele Ukrainasse
Venemaa on kategooriliselt vastu Euroopa vägede võimalikule paigutamisele Ukrainasse, ütles teisipäeval Venemaa suursaadik Viinis tegutsevate rahvusvaheliste organisatsioonide juures.
"Esiteks, Euroopa Liit ei ole erapooletu ja rahuvalvajad peavad olema erapooletud," ütles saadik Mihhail Uljanov sotsiaalmeediakanalil Telegram.
"Teiseks on Venemaa sellele kategooriliselt vastu," lisas ta.
JD Vance: USA majandushuvi Ukraina vastu ongi julgeolekugarantii
USA asepresident JD Vance ütles esmaspäeval, et Washingtonis majandusliku huvi tekitamine Ukraina tuleviku vastu ongi julgeolekugarantii kolm aastat Venemaa rünnakuid tõrjunud riigile.
"Kui soovite tõelist julgeolekugarantiid, kui tahate tegelikult tagada, et [Venemaa režiimijuht] Vladimir Putin ei ründaks Ukrainat uuesti, on parim julgeolekugarantii anda ameeriklastele Ukrainas majanduslik eelis," ütles Vance intervjuus Fox Newsile. "See on palju parem julgeolekugarantii kui 20 000 sõdurit mõnest suvalisest riigist, mis pole 30 või 40 aastat sõda pidanud," lisas ta.
USA president Donald Trump püüab sõlmida Ukrainaga, kus leidub hulgaliselt liitiumimaardlaid ja haruldasi muldmetalle, maavarade lepingut, et saada tagasi miljardeid dollareid, mille väärtuses USA on Ukrainale Venemaa sissetungi ajal abi andnud. Lepingu sõlmimine sai reedel tagasilöögi, kui Washingtoni saabunud Ukraina president Volodõmõr Zelenski sattus Valges Majas sõnasõtta teda rünnanud Trumpi ja Vance'iga ning tal paluti lahkuda. Trump lubas võimaliku tehingu kohta teatada rohkem üksikasju teisipäeval.
Vance siiski ei välistanud rahukõnelusteks uusi kohtumisi Zelenskiga.
"President Trump on ka selgelt ja järjekindlalt öelnud, on loomulikult on uks avatud, kui Zelenski on valmis tõsiselt rahust rääkima. Aga te ei saa tulla [Valge Maja] ovaalkabinetti ega kuhugi mujale ning keelduda rahulepingu üksikasju isegi arutamast," rääkis Vance esmaspäeval.
Karis CNN-ile: Ukraina vajab ka vaherahu ajaks julgeolekutagatisi
Ukraina vajab ka praegu ette valmistatava vaherahu ajaks, mis peaks võimaldama alustada läbirääkimisi püsiva rahulepingu sõlmimiseks, julgeolekutagatisi, ütles president Alar Karis USA uudistekanalile CNN antud intervjuus.
"On väga keeruline hoida ka üks kuu vaherahu, kui ei ole julgeolekutagatisi. Me vajame Ukraina jaoks julgeolekugarantiid. Seetõttu peaks need olema plaani osa, vastasel juhul see ei toimiks," ütles Karis CNN-ile, kui jutuks oli Ühendkuningriigi ja Prantsusmaa liidri ettevalmistatav rahuplaan, mis väidetavalt näeb ette esmalt ühe kuu pikkuse vaherahu kehtestamist.
Karis tõdes, et rahuprotsess on alles väga alguses, mistõttu on praegu ilmnenud erimeelsused selle osas ka mõistetavad.
Samas rõhutas Eesti president Atlandi-ülese sideme hoidmise tähtsust ning avaldas arvamust, et Ameerika Ühendriigid siiski Euroopast ei lahku, kuna see poleks kummalegi poolele kasulik.
Toimetaja: Mait Ots