Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Raul Rebane: PBK-st saadete ostmine on olemuslikult vale

{{1513071000000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Meediaekspert Raul Rebane tegi ettepaneku lõpetada võimalikult kiiresti igasugused rahaeraldised Venemaa telekanalitesse eesotsas PBK-ga.

Rebane tutvustas Postimehes Ukraina Kriisikommunikatsiooni Keskuse teadlaste poolt tehtud uuringut, milles analüüsiti Venemaa tähtsamate telekanalite PBK, RTR-i ja NTV uudiste ja poliitikasaateid aastatel 2014 ja 2017. Uuringus jõuti järeldusele, et 83 protsenti teisi riike puudutavatest lugudest on Vene meedias negatiivsed, Eesti puhul oli vastav näitaja 82.

"Uuring annab tugevad argumendid, et lõpetada kaua vindunud rumalus, et Tallinn ostab eetriaegu PBK-lt. /.../ Argument, et sinna ostetavate saadete sisu ei ole ju Eestile ohtlik, on olemuslikult vale. Sama tähtis kui tekst, on kontekst, kuhu see tekst satub," kirjutas Rebane.

Pärast kohalike omavalitsuste valimisi esines Tallinnas rekordilise häältesaagi saanud Mihhail Kõlvart ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast", kus ajakirjanik Ainar Ruussaar küsis, kas Tallinna peaks maksumaksja raha panema PBK-sse ja et kas selle telekanali ideoloogia ei tekita küsimusi

Kõlvart vastas, et peab küll, sest PBK auditoorium on lihtsalt suurem.

"Kes on õige inimene, kes hindab ühe või teise ideoloogia sobivust või mitte. Selleks peaks looma tsensuuri. Hinnangu peab andma ikka televaataja," nentis Kõlvart.

Tallinna linnapea Taavi Aas (Keskerakond) teatas vastuses Raul Rebasele, et tema soovitus Tallinnal mitte tellida PBK-lt linnauudiste edastamiseks eetriaega tähendaks seda, et Tallinna sõnumid ei jõuaks venekeelse elanikkonnani.

“Kommunikatsioonistrateegia, et “hakake nüüd kõik eestlasteks”, on surnult sündinud. Tegelikult on Tallinna linna kommunikatsioon venekeelse elanikkonna suunas olnud viimaste aastatel märksa edukam kui Eesti riigi kommunikatsioon ja põhjuseks on see, et me edastame oma sõnumeid kanalites, mida jälgitakse,” mainis Aas. “Praegu kuulen kriitikat, aga ei kuule lahendusi.”

Tema sõnul on Tallinna linn suutnud tegutseda nii, et linnaasjad on venekeelses meedias kajastatud. Aas juhtis tähelepanu, et Pervõi Baltiiski Kanal (PBK) pole Venemaa kanal, milleks Rebane teda tänases Postimehes korduvat nimetab, vaid selle peakorter on Riias ja filiaal Tallinnas. “Osa tema sisust tuleb ka Venemaa Pervõi Kanali poolt, kuid igal juhul on tegemist Baltikumi vaadatuima kanaliga ja seda tuleb arvestada,” mainis Aas. “Kui vaadata Eesti ettevõtteid, mis sinna reklaami ostavad, siis ilmselt seal peitub ka vastus, miks nad seda teevad – sest see töötab.”

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: