Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERJK alustas menetlust Tallinna poolt PBK-sse tellitud saadete osas

{{1516879740000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon (ERJK) otsustas neljapäeval alustada menetlust Tallinna maksumaksja raha eest telekanalisse Pervõi Baltiiski Kanal (PBK) ostetud saadete osas.

Komisjoni aseesimees Kaarel Tarand ütles ERR-ile, et alustatakse dokumentide kogumist ja kuu aja jooksul vaatab komisjoni liikmetest moodustatud töörühm jõudumööda need saated üle.

"Kogume infot ja teeme ülevaate, siis otsustame järgmised sammud," sõnas Tarand.

Ta lisas, et ka kuu aja pärast toimuval koosolekul ei pruugita veel otsusele jõuda, kas tegemist oli keelatud valimisreklaamiga keskerakondlastest linnajuhtide poolt.

"Igal juhul meie poolt midagi õhku ei jää. Võimalus on menetlus lõpetada või teha ettekirjutus," sõnas Tarand.

ERJK keskerakondlasest liige Tõnis Mölder ütles "Aktuaalsele kaamerale", et ta ei ole rahul menetluse alustamise otsusega. Saadete läbivaatamist peab ta töömahukaks.

"Ma ei pea küll mõistlikuks, et üks avalik komisjon hakkab vaatama läbi nii suures mahus erinevaid saateid. Siin peaksid olema küll väga konkreetsed juhtumid. Kui kellelgi on etteheiteid mõningate konkreetsete saadete või saatelõikude kohta, siis tuleks need eraldi välja tuua. Selline üldine temaatika on subjektiivne ja ma arvan, et ei too tasakaalustatud tulemust," kommenteeris ta.

Komisjoni neljapäevase istungi päevakorras oli punkt: Postimehe 03.01.2018 artiklist "Keda näidati vene valijale tegelikult" (Keskerakonna propaganda PBK-s).

Postimees kirjutas, et Tallinna maksumaksja raha eest PBK-sse ostetud saated ei jätnud sügiseste kohalike valimiste eel vene vaatajale kahtlusekübet – hääletada tuleb Keskerakonna uue suure tegija Mihhail Kõlvarti ja tema kodupartei poolt.

"Vene valija hirmutati ära jutuga, et Keskerakonna ainuvõimu lõpp pealinnas oleks halvim, mis juhtuda saaks, näitab värske PBK Tallinna-saadete sisuanalüüs."

Samal ajal on komisjonil käimas teinegi menetlus, mis puudutab Tallinna venekeelses ajalehes Stolitsa ilmunud artikleid. "Me vaatame need ükshaaval üle, kas seal on tegu konkreetse erakonna propagandaga või on tegemist tavalise arvamusartikliga," ütles ERJK esimees Ardo Ojasalu.

Tema sõnul läheb veel aega, et langetada otsus, kas PBK-s ning Stolitsa artiklites oli tegemist keelatud valimisreklaamiga või mitte.

Aas objektiivset menetlust ei usu

Linnapea Taavi Aas teatas meediale saadetud vastulauses, et ERJK menetluse teemal pole oodata objektiivsust. "Selle komisjoni häälekaim liige on Kaarel Tarand, kellel on kõigile teadaolevad väga selged poliitilised sümpaatiad ja veelgi selgemad antipaatiad," ütles Aas. "Lisaks on komisjonis suur kaal meie poliitilistel konkurentidel, kellelt pole objektiivset suhtumist oodata."

Aas osutas, et Tallinn tellib linnauudisteks eetriaega juba üle 20 aasta, PBK-st aga 14 aastat. Nii suur tähelepanu linnauudistele on seotud eelseisvate riigikogu valimiste ja tiheneva konkurentsiga. Aasa hinnangul on Eestis vajadus sõltumatu erakondade rahastamist uuriva organi järele. "Omavalitsuste rahakasutuse sihipärasuse osas on volitatud järelevalvet tegema riigikontroll, ERJK siin õigust ei oma".

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: