Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Herkel ja Raid esitasid prokuratuurile Keskerakonna kohta kuriteoteate

{{1518079140000 | amCalendar}}
Andres Herkel.
Andres Herkel. Autor/allikas: ERR

Tallinna raha eest Keskerakonnale telekanalis Pervõi Baltiiski Kanal (PBK) propaganda tegemist peab uurima prokuratuur, leiavad Vabaerakonna liige Andres Herkel ja aktivist Juku-Kalle Raid, kes esitasid riigiprokuratuurile kuriteoteate.

"Meie arvates peab ka prokuratuur uurima, kas tegemist oli keelatud annetuse tegemisega Tallinna linna poolt ja selle saamisega Keskerakonna poolt," märkis Herkel.

Herkeli sõnul jõudis asja uurinud Oleg Samorodni järeldusele, et Tallinna maksumaksja raha eest PBK-st ostetud saateaeg oli valimiste eel täidetud Keskerakonna kandidaatidega ja sisaldas Keskerakonna kasuks tehtud kihutustööd.

"Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjon (ERJK) uurib, kuidas see käis ja kui kallutatud need saated olid," märkis Herkel.

Herkel ja Raid leiavad, et PBK-lt saadete ostmine on kolmekordne vargus.

"Esiteks varastatakse Tallinna maksumaksja raha Keskerakonna huvides. Teiseks varastatakse Eesti raha Vene-meelse telekanali PBK huvides. Ja kolmandaks varastatakse valijate hääli sellise propaganda abil, mis teistele kampaanias osalenutele ei olnud kättesaadav," nentis Herkel.

"Kui keegi ütleb, et „vargus“ on üle paisutatud väljend, siis meie arvame, et see on täpselt see, millena suur enamus Eesti inimesi Tallinna ja Keskerakonna sellist teguviisi tajub. Küsimus, mille me karistusseadustiku valguses tõstatame on keelatud annetuse tegemine ja vastuvõtmine suures ulatuses. Kui selline paragrahv on karistusseadustikus, siis tuleb sellele anda sisu," leidis Herkel.

Herkel märkis, et kui linn tellib saateaja ja näitab vaid ühe erakonna kandidaate, siis on teised ebavõrdselt koheldud.

"Tehes omavalitsuse raha eest propagandat ühe kandidaadi kasuks, tuleb seda teha ka kõigi teiste samadel valimistel osalevate kandidaatide jaoks. Või vähemalt kohelda võrdselt erinevaid nimekirju. See aga ei ole omavalitsuse ülesanne ega mõistlik rahapaigutus," ütles Herkel. 

Kuriteoteate kohaselt oli propagandislik saade "Vene küsimus" 2017. aasta esimesel seitsmel kuul eetris kuuel korral, aga kampaania ajal augusti lõpust valimispäevani kaheksal korral.

Keskerakonna esindajad esinesid selles saates 23 korral, teiste erakondade ja valimisliitude esindajad kuuel korral. Saatesse „Tere hommikust Tallinn“ ei kutsutud teiste erakondade esindajaid üldse.

"On alust arvata, et Tallinna linna eelarveliste vahendite eest PBK-lt tellitud saadete puhul on tegemist Keskerakonna poolt keelatud annetuse tegemise või selle vastuvõtmisega suures ulatuses," märkisid Herkel ja Raid kuriteoteates ning leiavad, et eelkirjeldatut tuleb käsitleda karistusseadustiku mõistes erakonnaalase süüteona.

Riigiprokuratuuri pressiesindaja Kaarel Kallas ütles ERR-ile, et kriminaalmenetluse alustamine eeldab üheselt kuriteole viitava teabe ilmnemist, kriminaalmenetluse alustamine kuriteo tunnuste otsimiseks ei ole seadusega lubatud.

"Prokuratuurile teadaolevalt analüüsib ja kontrollib meedias avaldatud infot ERJK. Juhul kui nad leiavad viiteid kuriteole, on neil võimalik esitada prokuratuurile kuriteoteade," märkis Kallas.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: