USA esindajatekoda kiitis heaks resolutsiooni Nord Stream 2 vastu

{{1544583180000 | amCalendar}}
Nord Stream 2 jaoks mõeldud toru Tšeljabinski tehases.
Nord Stream 2 jaoks mõeldud toru Tšeljabinski tehases. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Nord Stream 2 pole kooskõlas USA ja Euroopa jagatud Atlandi-üleste väärtustega, ütles teisipäeval USA välisministeeriumi energiaressursside osakonna juht Francis Fannon. Samal päeval kiitis ka esindajatekoda heaks resolutsiooni, milles väljendab vastuseisu gaasijuhtmele Nord Stream 2 seoses kartusega, et projekt tugevdab Moskva kontrolli energiakandjate ekspordi üle Euroopasse.

"USA ja Euroopa jagavad Lääne väärtusi. Me näeme kaubandust kui mõlemale poolele kasulikku ja vastastikkust asja. Aga Nord Stream 2-ga äri tegemine pole kooskõlas nende jagatud Atlandi-üleste väärtustega," lausus Fannon telefonibriifingus ajakirjanikele.

Fannon rõhutas, et USA Euroopa partnerite ja liitlaste energiajulgeolek on pikalt olnud USA strateegiline prioriteet. Lisaks suurendab USA juhitud konkurentsi tihenemine Euroopas energiaallikate valikut ning vähendab Euroopa tarbijate energiahindu, ütles ta.

"Vastupidiselt sellele üritatakse torujuhtmetega Nord Stream 2 ja laiendatud TurkStream suurendada sõltuvust Venemaa gaasist, mitte tugevdada julgeolekut. Need pole kaubanduslikud projektid, need on poliitilised vahendid."

Erinevalt USA energiafirmadest on Venemaa omad riigi käepikendus ning Vene riik kasutab energiat geopoliitilisteks eesmärkideks. "Venemaa tahab läbi Nord Stream 2 suurendada oma mõjuvõimu Lääne üle ning samaaegselt eraldada Ukraina Euroopast," lausus Fannon.

Lisaks ei taha Venemaa oma klientidele valikuvariante ega tõeliselt läbipaistvat turgu, ütles ta.

Fannon lisas, et USA mõistab jõuliselt hukka Venemaa hiljutise agressiooni Aasovi merel ning peab Venemaa otsust sulgeda Kertši väin rahvusvahelise õiguse rikkumiseks.

Ta ärgitas riike mõtlema Venemaa sammude peale ja tõsiselt kaaluma, kui vastutustundlik ja usaldusväärne tegutseja Venemaa on ning kas ikka tasub Venemaaga pikaajalisi partnerlussuhteid luua.

Fannon tõi esile, et "Venemaa sammud on tugevdanud rahvusvahelist konsensust, et Nord Stream 2 on otsene solvang Atlandi-ülesele energiajulgeolekusuhtele ja meie jagatud riikliku julgeoleku eesmärkidele."

"Rohkem Euroopa riike kui kunagi varem tunnistavad, et (energiaallikate) mitmekesisus on energiajulgeoleku jaoks fundamentaalne."

USA ärgitab kõiki osapooli Nord Stream 2 projekti peatama ning energiajulgeolekut suurendama, lausus Fannon.

"Saksamaa saaks kindlasti võtta projektilt oma poliitilise toetuse. Toetada gaasidirektiivi uuendamist. See poliitika on kuhtunud poolteist aastat. See oleks positiivne samm energiajulgeoleku edendamiseks. Ja siis võiks olukorra üle vaadata riikliku- ja energiajulgeoleku seisukohast Euroopa Liidu seaduste alusel," lisas ta.

Fannon ärgitas Euroopa riike võtma arvesse ka seda, et maailmas leitakse pidevalt uusi maardlaid ning praegu on maailmas energia üleküllus, mida riigid saaksid kasutada oma energiaallikate mitmekesistamiseks.

"Nord Stream 2 iseloomuga projektid on pikaajalised ning need eiravad seda lähiajalist energiarohkust, mida me praegu (maailmas) näeme," ütles Fannon. Ta tõi esile uued gaasimaardlad Vahemere idaosas ja Mosambiigis ning gaasi tootmise mahtude suurenemise Kataris ja Austraalias.

"Meie näeme praegu uut vormi energiarohkust, mis võib olla tõeline võit-võit olukord meile kõigile. See on veel üks põhjus, miks on tähtis, et Euroopa partnerid vaeksid pikaajalist suhet (Venemaaga) ja energiasõltuvust Venemaast."

"Selle kinnistamisega kaotavad nad meie ees seisva võimaluse saada vabad, läbipaistvad ja tõelised turud, et parandada energia(allikate) mitmekesisust ja energiajulgeolekut," ütles Fannon.

Esindajatekoda võttis vastu parteideülese resolutsiooni

Suulisel hääletusel vastu võetud parteideülene dokument kutsub Euroopa riikide valitsusi loobuma Nord Stream 2-st.

Resolutsiooni kohaselt on torujuhe "radikaalne samm tagasi Euroopa energiajulgeoleku ja Ühendriikide huvide jaoks".

Vastu võetud resolutsioon toetab ka sanktsioonide kehtestamist Nord Stream 2 suhtes seaduse raames, mis näeb ette vastusamme Ameerika vastastele sanktsioonide kaudu (CAATSA).

Kongresmenid kutsuvad president Donald Trumpi üles kasutama kõiki käepäraseid vahendeid Euroopa energiajulgeoleku toetamiseks energiakandjate mitmekesistamise teel, et vähendada EL-i sõltuvust Venemaast.

Kuigi resolutsioon on mittesiduv, rõhutab see kongressi kasvavat vastuseisu Venemaa projektile.

USA välisministri abi energiaressursside küsimuses Francis Fannon oli varem öelnud, et Saksamaa võimud peaksid lõpetama poliitilise toetuse osutamise gaasijuhtmeprojektile Nord Stream 2.

"Saksamaal tasuks tagasi võtta poliitiline toetus projektile," lausus Fannon telefonibriifingu käigus. "Äri ajamine Nord Stream 2-ga ei ole vastavuses jagatud Atlandi-üleste väärtustega," märkis ta.

Torujuhe on üks paljudest Vene projektidest, mis Ukrainast mööda minnes annab maailma suurimale gaasitootjale otsejuurdepääsu selle suurimatele Euroopa turgudele.

Nord Stream 2 kulgeb läbi Läänemere, ühendades Venemaa tarnijaid Euroopa tarbijatega. Selle pikkus on 1,2 tuhat kilomeetrit ja läbilaskevõime 55 miljardit kuupmeetrit aastas. Projekti teostajad on Vene Gazprom ning Euroopa ettevõtted Engie, Uniper, OMV, Shell ja Wintershall.

USA president Donald Trump allkirjastas mullu seaduse, mis annab talle õiguse kehtestada sanktsioone firmadele, mis on seotud Nord Stream 2, märkides, et see muudab Saksamaa Moskva pantvangiks.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: