Väliskaubanduse minister Kingo kavatseb välismaal suhelda tõlgi abil

{{1558753140000 | amCalendar}}
Kert Kingo.
Kert Kingo. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Väliskaubanduse- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo kavatseb oma ametiaja jooksul käia välismaal nii vähe kui võimalik, kuid kui tõesti peab minema, siis räägib ta seal ainult eesti keeles, kirjutab Postimees ministri sõnadele viidates.

Vastsel EKRE ministril ootab järgmisel kolmapäeval ees reis Kanada pealinna Ottawasse, kus toimub Kingo sõnul ministrite tasemel kohtumine. "Suhtlen läbi tõlgi. See on minu jaoks reegel, et eesti keeles räägime. Ma olen selle ära otsustanud. Väga paljud riigid suhtlevadki oma keeles ja see sobib meie erakonna vaadetega, et eesti keeles kõnet pidada," rääkis ta ajalehele. 

Kingo kinnitas, et kuigi ta pole inglise keelt kunagi koolis õppinud, siis tõlgi kasutamine ei tulene tema puudulikust keeleoskusest. 

Kingo plaanib ministrina reisida võimalikult vähe: "Mul on plaanis reisida ainult äärmistel juhtudel ja kui vähegi võimalik, siis delegeerin väliskülastused teistele."

Europarlamendi reformierakondlasest saadik Urmas Paet ütles, et sellisel juhul pole niisugusel ametikohal mingit mõtet.

"Väliskaubandusministri roll on aidata Eesti ettevõtetel saada juurdepääsu välisturgudel ning selleks suhelda, suhelda ja suhelda. Peamiselt välismaal ja ennekõike inglise keeles. Samuti aidata Eestisse saada välisinvesteeringuid. Seda kõike Eesti majanduse arengu huvides," selgitas ta.

Kingo jutt näitab aga Paeti sõnul, et väliskaubanduse ministri ülesannetest pole aru saadud ning sellisel juhul on selle ministrikoha hoidmine pigem isegi kahjulik.

Eesti 200 esimees Kristina Kallas kirjutas sotsiaalmeedias, et kui riigi väliskaubanduse eest vastutav kõrgeim isik ei oska keeli, ei taha reisida ja läheb riiki esindama tippude kohtumisele, kus väidetavalt toimub "midagi, mis on seotud avatud riigiga," siis on ministrite ebakompetentsuse tase langenud veelgi allapoole.

Riigikogu liige Raimond Kaljulaid kommenteeris, et hea oleks, kui Eestil oleks välisturgudel aktiivne ning keeli oskav väliskaubandusminister. "Usun, et see aitaks meie väliskaubanduse edendamisele rohkem kaasa kui keeli mitte valdava ministri istumine oma kabinetis Tallinnas. Minu kogemus erasektoris ütleb, et müügitegevus ei pruugi olla tõhus, kui see seisneb peamiselt selles, et oodatakse, kuni keegi ise ostma tuleb," lisas ta.

EKRE juhatuse liige Jaak Madison ütles Delfile, et valitsus peab ise jagama töökohustused ära, et kelle õlule langeb Eesti promomine kaubanduses rahvusvahelistel turgudel, milline roll on selles väliskaubandus- ja IT-ministril, milline roll on välisministril ja milline roll majandusministril.

EKRE esimees Mart Helme põhjendas riigikogu 100. sünnipäeva puhul toimunud avatud infotunnis, miks väliskaubandusminister ei peagi ise palju reisima, sõnadega, et ministrit tuleb vaadata kui peamasinisti, mitte kui katlakütjat.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: