Telefonikõne memo: Trump ärgitas Zelenskit Bidenit uurima

{{1569425580000 | amCalendar}}
Foto: ludovic Marin, Saul Loeb/AFP/Scanpix

USA president Donald Trump ärgitas Ukraina presidenti tegema koostööd ihuadvokaadi Rudy Giuliani ja justiitsministri William Barriga Joe Bideni küsimuses, selgus 25. juulil peetud telefonikõne stenogrammist.

Valge Maja avalikustas viis lehekülge pika stenogrammi kolmapäeval. 

Vestlus Trumpi ja Volodõmõr Zelenski vahel on kõigest osa salapärase USA vilepuhuja 12. augusti kaebusest.

"Kui sa saaksid seda uurida... see kõlab mulle jubedalt," ütles Trump kõnes Volodõmõr Zelenskile. Trump rääkis kahtlustest, mille järgi Joe Biden tahtis sekkuda Ukraina prokuratuuri juurdlusse, mis puudutas Bideni poega Hunterit. 

Trump on kinnitanud, et ta andis oma personalile korralduse külmutada ligi 400 miljonit dollarit abiraha mõni päev enne vestlust. 

Trump eitas protokolli avalikustamise järel taas Ukraina survestamist

USA president Donald Trump ütles kolmapäeval pärast Ukraina presidendiga peetud telefonikõne protokolli avalikustamist, et ei survestanud Ukrainat.

"Mingit survestamist ei olnud," ütles Trump ajakirjanikele ÜRO Peaassamblee kõrvalt ning lisas, et tema suhtes on algatatud USA ajaloo suurim nõiajaht.

Trump nimetas ühtlasi tema vastu esitatud süüdistusi naeruväärseks.

"Kui vaadata seda informatsiooni, siis kogu see asi on nali. Selle eest tagandamine?" küsis Trump.

"Nüüd küsitakse juba esimese telefonikõne kohta. Avaldan ka selle, kui see on teile tähtis," lubas president ajakirjanikele.

Trumpi sõnul keskendub demokraatide juhtkond juurdlusele tema tagandamiseks, sest ei usu enam oma valimisvõitu järgmise aasta presidendivalimistel.

Zelenski sõnul ei survestanud Trump teda kõne ajal

Ukraina president Volodõmõr Zelenski kinnitas kolmapäeval, et USA riigipea ei survestanud teda vaidlusaluse telefonikõne ajal.

"Ma arvan, et meil oli hea telefonikõne. See oli normaalne. Me rääkisime paljudest asjadest ja ma arvan, et te loete sealt, et keegi ei survestanud mind," ütles Zelenski ajakirjanikele.

Hunter Bideni seos Ukrainaga

Hunter Biden on advokaat ning tervishoiule, veebihasartmängudele ja taastuvenergeetikale keskenduva riskikapitalifirma Eudora Global asutaja.

See ei ole aga põhjus, miks ta on viimasel ajal tähelepanu keskmesse sattunud. 2014. aastal asus Hunter Biden tööle Ukraina maagaasiettevõtte Burisma Holdings nõukokku, saades selle eest märkimisväärset tasu. Tema ametiajal selles firmas alustas Ukraina peaprokurör Viktor Šokin ettevõtte suhtes uurimist.

The New York Times kirjutas tänavu maikuus, et Hunteri isa Joe Biden, kes oli Barack Obama ajal asepresident ja USA administratsiooni keskne isik Ukraina teemal, ähvardas 2016. aastal hoida kinni miljardi dollari ulatuses laenugarantiisid, kui Ukraina oma riigis korruptsiooni ei vähenda.

Osa Bideni nõudmisest oli ka see, et ametist tuleks tagandada Šokin, kes uuris Burisma Holdingsi taga olevat oligarhi. USA ametnikud süüdistasid Šokinit selles, et ta ei võidelnud samal ajal korruptsiooniga enda asutuses. Lõpuks hääletas Ukraina parlament Šokini ametist maha.

Ukraina nüüdne peaprokurör Juri Lutsenko ütles mais Bloombergile, et tal ei ole mingeid tõendeid selle kohta, et Joe Biden või Hunter Biden oleks midagi valesti teinud.

"Hunter Biden ei rikkunud ühtki Ukraina seadust, vähemalt praegu me ei näe küll ühtki pahategu," sõnas Lutsenko. "Ettevõte võib oma nõukogule maksta nii palju kui ta tahab," lisas ta.

Hunter Biden ütles mais Timesile, et tal ei olnud mingit seost Burisma Holdingsi vastase uurimisega. The Washington Post on kirjutanud, et selle kohta nagu oleks Joe Biden püüdnud oma poega aidata, pole mingeid tõendeid.

 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: