Ratas: ootan kõigilt Eesti valitsuse liikmetelt sisukat ja austavat koostööd meie Soome ametikaaslastega

{{1576432380000 | amCalendar}}
Jüri Ratas ja Sanna Marin Brüsselis.
Jüri Ratas ja Sanna Marin Brüsselis. Autor/allikas: Stenbocki maja

Peaminister Jüri Ratas (KE) on teinud siseminister Mart Helme (EKRE) väljaütlemiste peale Soome uue peaministri suunal tauniva postituse oma Facebooki kontol. Lisaks on Helme väljaütlemisi hurjutanud muuhulgas Toomas Hendrik Ilves, Urmas Paet, Enn Eesmaa, Tanel Kiik, Jaanus Karilaid.

Ratase postitus on lakooniline ega nimeta konteksti, mis pani teda sellist postitust tegema.

ERR kirjutas varem, et siseminister ja EKRE esimees Mart Helme hurjutas Soome uut valitsust, nimetades neid "punasteks", kes üritavad riiki hävitada.

Jüri Ratas kirjutab: "Soome on meie lähedane sõber ja liitlane, kellega on kõik Eesti Vabariigi valitsused teinud head ning tihedat koostööd. Seda ei ole mõjutanud see, millised demokraatlikud erakonnad parasjagu kummagi riigi koalitsiooni kuuluvad või seda juhivad."

"Minul isiklikult oli väga hea koostöö nii kahe eelmise Soome peaministriga kui juba ka igati positiivsed esimesed kontaktid nende uue valitsusjuhiga. Viimati arutasin Sanna Mariniga meie ühiseid huve Euroopa Liidus ning Põhjala ja Baltikumi tihedamat ühist tegutsemist selle nädala neljapäeval Euroopa Ülemkogu eel. Ootan kõigilt Eesti valitsuse liikmetelt sisukat ja austavat koostööd meie Soome ametikaaslastega," lõpetab Ratas oma postituse.

Ilves: Eesti välispoliitikat juhitakse nüüd siseministeeriumist

Ratase hurjutus pole jäänud ainsaks. Ka president Toomas Hendrik Ilves ja europarlamendi liige Urmas Paet leiavad, et Mart Helme on läinud liiga kaugele.

"Tänase pretsedenditu solvanguga Soome valitsuse aadressil on Eesti välispoliitika juhtimine läinud presidendilt, pea- ja välisministrilt siseministeeriumisse. Olulisi ja tähelepanuväärseid avaldusi tehakse nüüd sealt," märgib Ilves oma Twitteri-postituses.

Urmas Paet: Helme jutt on kaugelenähtav mentaalne probleem

Eesti esindaja europarlamendis Urmas Paet (RE) teatas, et Mart Helme sõnad Soome aadressil kahjustavad Eesti suhteid ühe oma lähema liitlasega ning selliste arvamusavalduste tegijal on tegemist kaugelenähtava mentaalse probleemiga.

"Eesti valitsuse liige, siseminister Mart Helme on oma tänaste väljaütlemistega tõsiselt kahjustanud Eesti suhteid meie ühe lähema liitlase ja sõbra Soomega.
Rääkida raadioeetris sellest, et Soome valitsus üritab Soome riiki hävitada on kaugelenähtav mentaalne probleem," viitas Paet Helme jutule TRE raadio saates "Räägime asjast".

"Ometi istub sellist juttu rääkiv ja meie olulise naaberriigiga suhteid rikkuv tegelane hoopis Ratase juhitavas Eesti valitsuses. Kui tema hiljutised sõnad ajusurmas olevatest riigikogu liikmetest ja ärplemine inimeste peksmisega kahjustab ennekõike Eesti poliitikat ja valitsust Eesti inimeste silmis, siis Soome riigi ja inimeste solvamine ületab kõik piirid. See jutt on ohtlik lollus, mis nõrgestab Eesti suhteid oma lähemate liitlastega," leiab Paet.

"Kujutage ette, milline torm läinuks lahti siin Eestis, kui Soome valitsuse liige ja siseminister teatanuks, et Eestis on EKRE näol võimule saanud natsid, kes tahavad hävitada Eesti riiki. See puudutanuks ilmselgelt mitte ainult EKRE toetajaid, vaid palju enamaid. Sest selliseid hinnanguid me oma lähima naaberriigi valitsuse esindajalt lihtsalt ei eeldaks," lõi Paet paralleeli. "Ometi teeb seda Eesti siseminister Helme meie lähedase sõbra ja olulise liitlase Soome kohta."

Paet nimetab Helme öeldut tõsiseks rahvusvaheliseks kahjuks.

"Ma ei soovi enam kuulda peaminister Ratase ebaselget mõminat ja Helme õigustamist. Mul on häbi, et Eesti valitsus käitub niiviisi Soome ja soomlastega. Ja seda häbi saab Eestilt vähemaks pesta peaminister Ratas ainult otsustavusega ning Eestit tõsiselt kahjustava ministri kiire ametist vabastamisega. See ei ole enam nali," hoiatab Paet.

Keskerakonna poliitikud vibutavad näppu kollektiivselt

Keskerakond on oma Facebooki lehele kogunud kokku mitme oma tipp-poliitiku pahameele siseminister Mart Helme aadressil.

Riigikogu liige Enn Eesmaa ütleb: "Siseminister Mart Helme kommentaar Soome uue valitsuse ja peaministri aadressil oli kohatu. Eriti paneb imestama see, et sama mees on olnud edurivi diplomaat, Eesti Vabariigi suursaadik."

Sarjab ka sotsiaalminister Tanel Kiik: "Väikeriikidel pole kunagi liiga palju sõpru. Soome riik on olnud Eesti sõber ja liitlane nii headel kui halvematel aegadel. Meil tuleb osata seda hoida ja väärtustada, mitte mingil juhul õõnestada. Nõustun igati peaministriga, et Eesti ja Soome valitsuse liikmete vahel saab ning peab olema sisukas ja austav koostöö. See on meie mõlema riigi ja rahva huvides ainumõeldav."

Neile sekundeerib parlamendiliige Jaanus Karilaid: "Mart Helme peab mõistma, et plaan B või C jaoks, kuigi need on A osad, on vaja just eriti soomlasi. Lisaks peab suhtuma nendesse, kellelt oodatakse head koostööd, suurima lugupidamisega. Soomlased on olnud meie aken vabadusse, meie vennasrahvas. Igasugune arrogants välissuhtluses peab olema välistatud."

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: