Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartus kogunes Emajõe äärde mitu tuhat tselluloositehase vastast

{{1526720700000 | amCalendar}}

Mitu tuhat tselluloositehase vastast moodustas Tartus Emajõe kaldale inimketi, et avaldada toetust linnavolikogu ettepanekule lõpetada tselluloositehase eriplaneering.

Kõnedega esinesid Ene Ergma, Tartu linnapea Urmas Klaas (RE), Tartu vallavanem Jarno Laur (SDE), poeet Kristiina Ehin, lastekirjanik Mika Keränen, Luunja vallavanem Aare Anderson (IRL).

Emajõe keti korraldajad rõhutasid, et tegemist ei ole poliitilise sündmusega, ehkki Emajõe äärde olid telgid püsti pannud ka mitmed erakonnad.

Korraldajad teatasid, et viimastel päevadel on olnud mitu katset politiseerida Emajõe ketti ning siduda sellega samal ajal Tartu kesklinnas toimuvaid parteilisi aktsioone. Emajõe keti korraldusmeeskond peab vajalikuks rõhutada, et üritus on täiesti apoliitiline ning mingeid seoseid ühegi erakonnaga sel pole.

"Me oleme hääl rahva hulgast ning ei ole seotud ühegi teise grupiga," teatas ürituse üks peakorraldajaid Paul Volmer, lisades, et poliitiliste huvigruppidega seosed puuduvad.

"Toetame Tartu linna ja valdade otsust, millega nõutakse tehase eriplaneeringu lõpetamist. Niikaua, kui nemad on rahvaga samal seisukohal, oleme nende selja taga ja toetame seda. Me ei soovi, et meid ühe või teise erakonnaga seostataks. Me pole ühegi erakonna käepikendus," rõhutas Volmer.

Inimketis osales korraldajate hinnangul üle 4500 inimese ja Võidu sillast kuni Kroonuaia sillani ulatunud kett oli kohati mitmekordne.

Inimkett hõlmas kokku neli silda: Võidu silla, Kaarsilla, Vabadussilla ja Kroonuaia silla. Ettevõtmisele andsid värvi erinevad veesõidukid, millest moodustus Emajõele pikk rivi. Lisaks saabus fotosid mujal Eestis toimunud toetuskettidest, teatasid korraldajad.

Pärast ketti peetud sõnavõttudest jäi kõlama mõte, et puhas Emajõgi on väärtus, mida tuleb kaitsta. Eelmine Tartu linnakirjanik Kristiina Ehin märkis, et ei soovi põhimõtteliselt oma lastele õpetada selliseid fraase, nagu näiteks "normaalne saasteprotsent," vahendas BNS.

"Tartlased peavad saama ise otsustada, kuidas siin asju aetakse. Valitsus, lõpeta see eriplaneering! Tartu sündis, sest siin on Emajõgi. Hoidkem Emajõge, hoidkem kokku," kõneles meeleavaldusel Tartu linnapea urmas Klaas, ja tänas kohaletulnuid nii üksmeele kui ka toetuse eest.

Tartu vallavanem Jarno Laur märkis, et inimesed seisid ketis ka Vorbusel, Kärknas ja mujal.

"Me pole millegi vastu, oleme puhta Emajõe poolt.Jõgi peab kuuluma inimestele, konnadele, kaladele, lindudele, see ei ole solgiauk," toonitas Laur.

Pärast ketti toimus veelavaks ehitatud Seto Line'i laeval kontsert, millega avaldasid ettevõtmisele toetust Ivo Linna, Tõnis Mägi, Lenna Kuurmaa, Juss Haasma ja Trikster, InBoil, Toomas Lunge, Hardi Volmer, Marten Kuningas ja paljud teised. Samuti seilas kontserdi ajal eraldi laeval jõge mööda kohale ansambel Winny Puhh, kes skandeeris juba kaugelt kaldal seisvale linnarahvale: "Elagu progress! Elagu valitsus! Elagu tselluliiditehas!"

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: