Mõjukat Narva poliitikut kahtlustatakse 60 000 euro altkäemaksu võtmises

{{1553590980000 | amCalendar}}
Foto: Sergei Stepanov/ERR

Viru ringkonnaprokuratuuri teatel viiakse teisipäeval läbi mitmeid uurimistoiminguid seoses Narva linna ametiisikute korruptsioonikahtlusega. Teiste seas on uurimise all mõjukas Narva poliitik ja AS-i Narva Vesi juhatuse liige Aleksei Voronov, kes sai väidetavalt altkäemaksu 60 000 eurot.

Ametiisikuid kahtlustatakse altkäemaksu võtmises, lisaks esitatakse kuuele inimesele kahtlustused vastavalt nende rollidele riigihanke teostamise nõuete rikkumise, altkäemaksu andmise, selle vahendamise ja dokumentide võltsimise ning võltsitud dokumentide kasutamise osas, teatas Viru ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja.

ERR-i andmetel käis teisipäeva keskpäeval Narva Vees läbiotsimine ning samuti toimus see lõuna ajal ka Aleksei Voronovi kodumajas Narva-Jõesuus.

Prokuratuuri pressiesindaja Jelena Filippova rääkis ERR-i venekeelsetele raadiouudistele, et kahtlustatavad on kinni peetud 48 tunniks. Kriminaalmenetluse raames esitatakse kahtlustused kokku kaheksale inimesele, samas ei ole ringkonnaprokuratuuri teatel välistatud, et isikute arv võib laieneda.

Prokuratuuri teatel on Narva linnavolikogu liiget Aleksei Voronovi alust kahtlustada riigihangete teostamise nõuete rikkumises menetluses osalejale eelise andmise eesmärgil ning altkäemaksu saamises ja küsimises korduvalt ning suures ulatuses.

"Oma ametiseisundit kasutades lõi AS Narva Vesi juhatuse liige Voronov oma tuttavatele eelisolukorra teiste hankes osalejatega võrreldes. Ta kohandas hanketingimusi oma soosikutele sobivaks, võimaldas hanke käigus muuta pakkumisi, kindlustades seeläbi tuttavatele hankevõidud. Linnavolikogu liikmena aitas Voronov kaasa Narva linnavalitsusest ehitusloa saamisele ja hankeprojektide kinnitamisele. Vastutasuna sai ta altkäemaksu ligi 60 000 eurot."

Rikkumised kestsid vahistamisteni

Kriminaalasja kohtueelset menetlust viib läbi keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo. Menetlust juhib Viru ringkonnaprokuratuur.

Viru ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Ene Timmi rääkis ERR-ile, et ei ole välistatud, et lisaks ettevõtjatele võib kahtlustuse saada veel ka mõni linnavolinik. "Kahtlusaluste ring võib laieneda," märkis Timmi ERR-ile.

Timmi ütles, et rikkumised pandi kahlustuse kohaselt toime alates juunist 2018 ja on kestnud sisuliselt tänase päevani.

Juhtivprokuröri sõnul on sellises ulatuses ja sellisel viisil nagu praegu on alust kahtlustada, altkäemaksu võtmine esimese astme kuritegu ja karistus selle eest on üks kuni kümme aastat vangistust.

Timmi kinnitusel kaalub prokuratuur kahtlusaluste vahi alla jätmist.

Toom ja Raik teevad koostööd

Keskerakonna Narva piirkonna esimees Yana Toom ütles ERR-ile, et ehkki Eesti riigis kehtib süütuse presumptsioon, siis teda uudis endise erakonnakaaslase Aleksei Voronovi kinni pidamise kohta ei üllatanud.

"Kõlakad on käinud linna peal aastaid, et Voronov on kahtlaste tehingute taga. Minu sõnum endistele Narva keskerakondlastele on, et ärge laske end mõjutada. Voronov on suur sigaduste delegeerimise meister. Ärge olge tema toiduahela osa ja tulge erakonda tagasi. Me teeme senikaua volikogus koostööd Eesti 200 ja sotsidega ning eks järgmiste kohalike valimiste järel saame linnavõimu korda," sõnas Toom.

Siseminister ja Narva opositsioonilise valimisliidu Meie Narva liider Katri Raik (SDE) lisas, et seoses linnavõimu juhtfiguuri Voronovi kinnipidamise ja talle korruptsioonikahtlustuste esitamisega ootavad Narvas ees huvitavad ajad. Nädalavahetusel plaanib Raik kohtuda ka Yana Toomiga.

"Yana Toom on näidanud oma huvi Narva linna arendamise vastu. Praegu peavad poliitilised jõud oma jõud ühendama selleks, et teha Narvast korruptsioonivaba ja aus linn," selgitas Raik Põhjarannikule antud usutluses ühiseid huvisid Toomiga Narvas.

Kes on Aleksei Voronov?

Aleksei Voronovi kodumaja Narva-Jõesuus, kus toimus läbiotsimine. Autor: Sergei Stepanov / ERR

Aleksei Voronovi peetakse Narva üheks mõjukamaks poliitikuks ja inimeseks üldse. Ta kuulus aastatel 2002-2018 Keskerakonda, kuid lahkus sealt eelmise aasta augustis pärast korruptsiooniskandaali puhkemist. Koos Voronoviga lahkusid teisedki Keskerakonna Narva linnavolikogu saadikud ja moodustasid eraldi fraktsiooni Kodulinn Narva, mis omab volikogus enamust.

Voronov ja tema toetajad tagandasid hiljuti ametist Narva linnapea Tarmo Tammiste, kes pärast eelmise aasta korruptsiooniskandaali puhkemist oli otsustanud jääda edasi Keskerakonda. Vormiliselt heideti Tammistele ette seda, et ta kulutas linna raha Vaba Lava teatrikeskuse etendusele ja katses suunata volikogu arvates liiga palju raha Narva kultuuripealinnaks kandideerimisele.

Eesti Päevaleht kirjutas hiljuti, et mulluse majandushuvide deklaratsiooni järgi teenis Voronov AS-ist Narva Vesi, Narva linnavalitsuse kantseleist, sihtasutusest Narva Haigla ja Narva Linna Arendus palgatulu 144 460 eurot.

Võrdluseks tõi ajaleht, et statistikaameti andmetel oli 2017. aastal Narvas sealse palgatöötaja keskmine brutotulu 889 eurot ja 40 senti, Ida-Virumaa keskmine brutokuupalk ulatus 2018. aasta neljandas kvartalis 1102 euroni, mis on üks Eesti madalamaid.

Voronov ütles ERR-i venekeelsele uudisteportaalile, et väljatoodud summad käivad 2017. aasta kohta ning 2018. aasta majanduslike huvide deklaratsiooni ta veel esitanud pole.

Aleksei Voronovi kodumaja Narva-Jõesuus, kus toimus läbiotsimine. Autor: Sergei Stepanov / ERR

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: