Pompeo kinnitas Zelenskile USA vankumatut toetust Ukrainale

{{1580471340000 | amCalendar}}
USA välisminister Mike Pompeo ja president Volodõmõr Zelenski.
USA välisminister Mike Pompeo ja president Volodõmõr Zelenski. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA välisminister Mike Pompeo kinnitas reedel Kiievis Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga kohtudes Ühendriikide vankumatut toetust.

"Ma olen täna siin selge sõnumiga: USA näeb, et Ukraina võitlus vabaduse, demokraatia ja õitsengu eest on sangarlik. Meie pühendumus toetamisele ei vangu," ütles Pompeo pressikonverentsil.

Pompeo sõnutsi teeb USA tööd selle nimel, et Ukrainas areneks seaduse ülimuslikkus, paraneks investeerimiskliima, reformitaks riigikaitset ja tugevneks energiajulgeolek.

"Meil on selge sõnum: USA näeb Ukrainat riigina, mis võitleb vabaduse, demokraatia ja heaolu eest. Ma juba ütlesin täna president Zelenskõile: me jätkame Ukraina ja selle korruptsioonitõrjepingutuste toetamist. Vaieldamatult teeb USA praegu tööd selle kallal, et Ukraina arendaks seaduse ülimuslikkust, reformiks kaitsesektorit ja energiasõltumatust ning me jätkame seda tööd," rõhutas välisminister.

Ta rõhutas taas, et USA ei tunnusta eales Krimmi ühendamist Venemaaga. 

Pompeo lisas, et USA on 2017. aasta jaanuarist andud Ukrainale miljardi dollari ulatuses julgeolekuabi. "See jätkub. Me otsime diplomaatilist lahendust, samuti jätkame Ukraina julgeoleku tagamist. Me ei toeta eales midagi peale Ukraina täieliku kontrolli oma ala üle. Me jätkame Venemaad puutuvate küsimuste diplomaatilist lahendamist," jätkas ta.

Välisministri sõnul toetab USA investeerimist ja Ukraina äri. "Ma tean, et investeerimine areneb edasi ja te jätkate Rahvusvahelise Valuutafondi nõudmiste täitmist," ütles Pompeo.

Ta märkis samuti, et kreeka ja kopti õigeusukirik on tunnustanud ukraina õigeusukirikut autokefaalsena. Lisaks avaldas Pompeo kaastunnet Teherani lennuõnnetuses hukkunud ukrainlaste perekondadele.

Küsimustele, millal USA saadab Kiievisse uue saadiku ja millal on oodata Zelenski visiiti Washingtoni, vastas Pompeo, et diplomaatilised küsimused lahendatakse "aja jooksul" nagu ka määratakse tipptaseme kohtumised.

"2017. aasta jaanuarist me peame teadma, et vaadata tuleb ainult tõsiasju. Meie administratsioon on näidanud, kuidas see toetab Ukrainat. See on väga tähtis ja väga kasulik Ukraina rahvale ja USA-le. Tähtis on too poliitilis-diplomaatiline ja kaubanduslik-majanduslik olukord, mis praegu meie kahe riigi vahel areneb. Me lahendame diplomaatilised küsimused ja kõik loksub ajaga paika. President Zelenskil ja Trumpil oli mullu septembris New Yorgis väga hea kohtumine. Ma olen samuti veendunud, et kohasel ajal määratakse vastavad kohtumised tipptasemel,"  rõhutas Pompeo.

Zelenski: USA-l olgu suurem roll Donbassi konflikti lõpetamises

Zelenski ütles reedel, et ta soovib näha Washingtoni mängimas suuremat rolli Donbassi konflikti lahendamises.

Ukraina president avaldas lootust, et USA saab olema "aktiivsemalt kaasatud rahuprotsessi Ida-Ukrainas ja Krimmi okupeerimise lõpetamisse".

Zelenski sõnul võiks Washington määrata selleks oma eriesindaja.

Pompeo kohtus ka Ukraina välisministriga

ompeo arutas reedel Kiievis oma Ukraina kolleegi Vadõm Prõstaikoga samme sõjalise ja majandusliku koostöö arendamiseks kahe riigi vahel, teatas Ukraina välisministri pressiesindaja Katerõna Zelenko. 

"Ametivennad arutasid järgnevat: USA-Ukraina strateegilise partnerluse edasine süvendamine; sõjalise ja majandusliku koostöö edendamine; USA parteiülese toetuse tugevdamine Ukrainale," ütles Zelenko. 

Pompeo kinnitas taas, et USA valitsus toetab Ukraina suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust, samuti Ukraina kaitsevõimekuse tugevdamist ja oluliste reformide jõustamist. 

"Kõnelustel oli fookus teiste teemade seas USA ja Ukraina koordineeritud sammudel rahvusvahelisel areenil eesmärgiga taastada Ukraina territoriaalne terviklikkus ja suveräänsus, praktiline koostöö julgeoleku vallas ja samuti toetus kestval kahepoolsel dialoogil kõigil tasanditel Ukraina-USA strateegilise partnerluse olemasolevates formaatides."

Ukraina kaitseminister tänas Pompeot USA abi eest

Ukraina kaitseminister Andri Zahhorodnjuk tänas kohtumisel USA välisministri Mike Pompeoga Washingtoni abi eest Ukraina kaitseministeeriumi reformimisel ja relvajõudude võimekuse suurendamisel.

"Ukraina rõhutas, et Ameerika Ühendriigid on Ukraina strateegiline partner ja usaldusväärne sõber, kes on toetanud neid Vene agressiooni algusest peale," teatas kaitseministeerium reedel.

Zahhorodnjuki sõnul on USA toetanud Ukraina kaitsesektorit tänavu 300 miljoni dollariga.

Pompeo mälestas Kiievis Donbassis langenuid

Pompeo viis reede hommikul Kiievi Püha Miikaeli Kuldsete Kuplitega kloostri juures asuva Ukraina eest langenute mälestusmüüri juurde lilled, edastasid Ukraina telejaamad otse-eetris.

Pompeo kohtus enne seda välisminister Vadõm Prõstaikoga. 

Välisminister kohtub kleeruse, sh Ukraina õigeusukiriku pea metropoliit Jepifani, ja vabakondlastega, samuti Ukraina töösturitega.

USA esidiplomaat saabus Kiievisse neljapäeva õhtul. 1. veebruaril suundub Pompeo edasi Minski.

Ukraina ja USA suhteid on pikemat aega varjutanud asjaolu, et president Donald Trumpi kunagise valimiskampaania juhiks oli Paul Manafort, kes varem töötas Ukraina endise presidendi Viktor Janukovitši nõunikuna.

Samuti on Ukrainal keskne roll Trumpi tagandamismenetluses, mille peamiseks sisuks on väide, et Trump ja tema esindajad, eelkõige advokaat Rudy Giuliani, on survestanud Ukrainat tekitama juurdlusi Trumpi võimalikuks vastaskandidaadiks oleva demokraadi Joe Bideni ja tema Ukrainas äri ajanud poja kohta. Samuti süüdistavad demokraadid Trumpi administratsiooni selles, et Giuliani ja teised esindajad ajasid sisuliselt Ukraina suunal paralleelselt välispoliitikat, mis teenis presidendi isiklikke poliitilisi huve. Süüdistajate sõnul seostas Trump otseselt Ukrainale antava abi ja Kiievi valmisoleku talle isiklikke poliitilisi teeneid teha. Trump pole enda sõnul midagi valesti teinud ning ta ise ja paljud tema liitlased on nimetanud tagandamismenetlust "nõiajahiks".

Asjaolu, et senatis on vabariiklastel enamus, tähendab seda, et väga suure tõenäosusega protsess president Trumpi tagandamiseni ei jõua. Demokraatide sooviks on, et senatis kõlaksid ka tunnistused, näiteks soovitakse, et tunnistusi annaks ka Valge Maja endine riikliku julgeoleku nõunik John Bolton, kuid ilmselt on vabariiklastel ka selles küsimuses piisav enamus, et see soov reedel maha hääletada.

Hiljuti tekkis Pompeol tüli NPR-i ajakirjaniku Mary Louise Kellyga, kes oli küsinud intervjuus küsimusi USA kunagise Kiievi saadiku Marie Yovanovitchi teemal. Kelly väitel oli Pompeo teda hiljem eraviisiliselt sõimanud ning öelnud ka lause: "Kas te arvate, et ameeriklastele läheb Ukraina korda?". Pompeo on omakorda süüdistanud Kellyt valetamises.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: