X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Helme: mind mõisteti NATO osas valesti

{{1574235780000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Siseminister Mart Helme teatas kolmapäeval meediale saadetud avalduses, et kolmapäevases Iltalehtis ilmunud tema väide nagu Eesti mõtleks alternatiivsele kaitseplaanile NATO kõrval, on valesti mõistetud.

Allpool avaldab ERR Helme avalduse täismahus:

"Õiendus Iltalehti artiklile

Ma ei ole öelnud, nagu tegeleks meie valitsus koos naaberriikidega NATO-le alternatiivi otsimisega. Kui Iltalehti ajakirjanik minu sõnadest sedamoodi aru sai, siis mõistis ta mind valesti. NATO on ja jääb meie olulisimaks julgeolekugarantiiks.

Küll aga on alati olnud minu sõnum – ja jään ka ministrina selle juurde –, et iseseisev rahvas ja riik peavad suutma ennast kaitsta ka olukorras, kus rahvusvahelised julgeolekugarantiid mingil põhjusel ei toimi. Eesti peab suurendama iseseisvat kaitsevõimet.

Kui kahe suure NATO riigi juhid – Trump ja Macron – on juhtinud tähelepanu alliansi kaitsevôime puudustele, on lubamatu teha nägu, et meid Eestis see kõik ei puuduta. Tõsiasjade eiramine maksab riigikaitses valusalt kätte.

Samuti ei nõustu ma nendega, kes väidavad, et tähelepanu juhtumine puudustele NATO kaitsevõimes vähendab alliansi heidutusvõimet. Alates 2016. aastast on mitu USA mõttekoda – viimati Jamestown Foundation käesoleva aasta oktoobris – juhtinud tähelepanu, et NATO juhtimisstruktuur ja jõud Poolas ja Baltikumis pole piisavad võimaliku agressiooni tõrjumiseks. Olukorda on vaja kiiresti parandada.

Meie vaenlast heidutab ainult liikmesriikide tegelik kaitsevõime.

MART HELME,
siseminister"

Helme sõnad Soome ajalehes põhjustasid Eestis teisipäeva õhtul laialdast kriitikat, kus neid tõttasid ümber lükkama peaminister, välis- ja kaitseminister ning riigikogu komisjonide esimehed.

Opositsioon: Helme sõnad nõrgendavad sidet liitlastega

Opositsioonipoliitkute sõnul nõrgendavad sellised sõnavõtud sidet liitlastega ning on kasulikud Venemaale, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kui oli eelmine juhtum selline, et valitsuse liige pani NATO küsimärgi alla, siis läks peaminister selle valitsusliikme ehk Mihhail Korbi paberiga Kadriorgu," ütles riigikogu liige, SDE juht Indrek Saar.

"See mõju, mida Helmed ja EKRE on ühiskonnale avaldanud, kattub Kremli päevakorraga ju punkt punktilt, väga massiivselt. Sedasama mõjuagentuuri on ju terve Euroopa täis ja just sellesama mõjuagentuuriga arendab EKRE sõprussuhteid partei tasandil," kommenteeris reformierakondlasest riigikogu liige Jürgen Ligi.

Juttu mõjuagentuurist peab Helme rumalaks. "Aga ma ütlen, et nad ajavad lolli juttu," ütles ta.

Keskerakondlasest riigikogu liige Jaanus Karilaid ütles, et poliitik peab oma mõtteid täpselt väljendama.

"Kui mõni poliitilise erakonna esimees soovib improviseerida ja kõiki oma mõtteid väljendada, siis ta peab olema võimalikult täpne, et ei tekiks selliseid auke või valesti mõistmisi nagu praegu," rääkis Karilaid.

Riigikogu riigikaitse komisjoni esimees, Isamaa liige Andres Metsoja ütles, et kaitsepoliitika ei saa olla kellegi isiklik mängumaa.

Toimetaja: Mait Ots, Hannes Sarv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: