Lääneranna vald nõuab ministrilt Metsküla algkooli koolitusloa tühistamist

{{1693898640000 | amCalendar}}
Metsküla kool 2023 september
Metsküla kool 2023 september Autor/allikas: Pille Kaisel

Lääneranna vallavalitsus nõuab haridus- ja teadusministrilt Kristina Kallaselt (Eesti 200) seadusele viidates Metsküla algkooli koolitusloa tühistamist ja Virtsu Kooli koolitusloa muutmist lähtudes vallavolikogu sellekohasest otsusest ning ähvardab vastasel juhul kohtusse pöörduda.

"Palun haridusministril täita seadusest tulenev kohustus ja teavitada Lääneranna vallavalitsust kirjalikult taasesitamist võimaldavas vormis hiljemalt 8.09.2023 aastaks Metsküla algkooli koolitusloa kehtetuks tunnistamisest nagu minister on varasemalt kehtetuks tunnistanud Lõpe Kooli koolitusloa oma 1.09.2023 käskkirjaga," seisab Lääneranna valla haridus-, kultuuri- ja sotsiaalosakonna juhataja vallavanema ülesannetes Jane Metsa saadetud nõudes ministeeriumile.

"Juhul, kui Lääneranna vallavalitsust ei ole koolituslubade muutmisest ja kehtetuks tunnistamisest teavitatud, on Lääneranna vallavalitus sunnitud pöörduma halduskohtu poole," lisati samas.

Mets märkis oma pöördumises, et Lääneranna vallavolikogu otsustas oma 24. märtsi 2023. aasta  otsusega koolivõrgu korrastamisest sulgeda Lõpe Kool ja Metsküla algkool alates 1. septembrist 2023 ning muuta samast ajast alates Virtsu Kool neljaklassiliseks algkooliks. Varbla ja Koonga Kool muudetakse sama otsusega kuueklassiliseks algkooliks alates 1. septembrist 2024.

Otsusest teavitati 28. veebruaril ka haridus- ja teadusministeeriumi, millel on põhikooli- ja gümnaasiumiseadusest (PGS) tulenevalt kohustus vähemalt viis kuud enne uue õppeaasta algust teavitada osapooli kooli ümberkorraldamise ja tegevuse lõpetamise otsusest kirjalikult taasesitatavas vormis viie tööpäeva jooksul.

Valla esindaja viitas ka sellele, et ei Metsküla ega Virtsu kooli lapsevanemad ei saanud kohtus esialgse õiguskaitset.

Samas leiab Lääneranna vallavanema kohusetäitja, et minister Kallase sotsiaalmeedia postitus, milles ta ütleb, et ei ole allkirjastanud Metsküla ja Virtsu koolide koolituslubade tühistamise taotlusi, külvab "tarbetut segadust ja annab väära signaali nii avalikkusele kui ka otseses puutumuses olevatele lastevanematele".

Kirjas viidatakse, et munitsipaalkooli koolitusloa kehtetuks tunnistamist reguleeriva PGS paragrahv 64 kohaselt tunnistab valdkonna eest vastutav minister koolitusloa kehtetuks, kui kooli tegevus on lõpetatud. Kooli korraldab ümber ja lõpetab selle tegevuse kooli pidaja ehk antud juhul omavalitsus. PGS paragrahv 63 lõige 7 alusel tuleb haridusministril koolitusloa taotluse läbi vaadata kahe kuu jooksul taotluse esitamise päevast arvates. Sama paragrahvi lõike 9 alusel tuleb koolitusloa andmisest või selle andmisest keeldumisest teavitada koolitusloa taotlejat kirjalikult taasesitatavas vormis viie tööpäeva jooksul.

Minister: seadus ei näe ette tähtaega koolitusloa tühistamiseks

Haridusminister Kristina Kallas teatas teisipäeva pärastlõunal, et ta ei saa Lääneranna valla nõudmisele vastu tulla.

"Seadus ei näe ette tähtaega koolitusloa tühistamiseks. Kool peab olema oma tegevuse lõpetanud ja mina ministrina pean olema kindel, et kool on oma tegevuse lõpetanud," märkis Kallas.

"Metsküla kooli puhul oli teave veel paar päeva enne kooliaasta algust, et koguneb erakorraline volikogu kooli saatust arutama ning lisaks on kohtus ka lahendamata lastevanemate taotlus esialgse õiguskaitse osas. Ma ei pea õigeks koolitusluba tühistada teadmata, kas kogukond ja vallavolikogu on jõudnud kokkuleppele. Samuti oleks vale koolitusluba tühistada olukorras, kus kohus võib anda esialgse õiguskaitse ehk õiguse õpet jätkata," lisas minister.

Lisaks märkis Kallas, et valitsuskabinetis on heaks kiidetud väikekoolide rahaline toetusmeede: "Juba mõnda aega oleme edastanud sõnumit, et väikesed kuueklassilised koolid on oluline osa Eesti koolivõrgust ja nende pidamisel tuleb riik omavalitsustele appi juba sellel õppeaastal, mis muudab ka Lääneranna valla jaoks olukorda võrreldes kevadise otsusega."

"Tekkinud olukorras on jätkuvalt võimalus leida lahendus, kus lapsed saavad käia koolis ja riigi toel on omavalitsusel piisavalt vahendeid neid koole pidada," ütles Kallas.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: