Eesti lähtub õhutõrje hankimisel hinnast ja süsteemi suutlikkusest

Saksamaal valmistatud keskmaa õhutõrjekompleks IRIS-T SLM relvamessil Berliinis.
Saksamaal valmistatud keskmaa õhutõrjekompleks IRIS-T SLM relvamessil Berliinis. Autor/allikas: SCANPIX / DPA

Eesti lähtub keskmaa õhutõrje hankimisel selle hinnast ja süsteemi suutlikkusest ega vaata seda, kuidas on tootjariik käitunud Ukraina sõja ajal. Loomulikult välistatakse pakkujate hulgast Venemaa ja Valgevene.

"Hankel ei ole välistatud ühtegi riiki, välja arvatud teatud erandid nagu näiteks Venemaa, Valgevene ja Põhja-Korea, kuna soetame turu olukorras majanduslikult soodsaima ja tehniliselt võimekaima süsteemi, mis vastab hanketingimustele," ütles Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse (RKIK) side- ja radarite kategooriajuht Priit Soosaar.

Küsimusele, kas Eesti arvestab süsteemi valikul ka seda, kas selle tootjariik on olnud vastutulelik ja lubanud relvastus edasi anda Venemaa agressiooni tõrjuvale Ukrainale, vastas Soosaar eitavalt: "Süsteem soetatakse Eesti riigi kaitseks, mille tõttu otsust ei mõjuta asjaolu, kui lihtne oleks päritoluriigist saada luba süsteemi reekspordiks."

Soosaare sõnul on keskmaa õhutõrje hange praegu pooleli, teise vooru on jõudnud kuus pakkujat ning valik tehakse kevadeks.

Kuna Eestil ja Lätil mõlemal puudub keskmaa õhutõrjesüsteem, otsustasid riigid juuni lõpus hankida selle ühiselt. Hanke toimumist koostöös Lätiga kinnitas RKIK-i esindaja ERR-ile ka reedel.

Juuli lõpus ütles kaitseminister Hanno Pevkur, et Eesti võib keskmaa õhutõrjesüsteemi saada kolme aastaga.

Keskmaa õhutõrje hankimiseks vajalike vahendite eraldamise otsustas valitsus septembris riigieelarve strateegiat paika pannes.

Keskmaa õhutõrje tegevusraadius on eri süsteemidel 20–75 kilomeetrit. Neid kasutatakse väekoondiste tegevus- või paiknemisalade ning sõjaliselt või majanduslikult oluliste objektide kaitseks ning õhuruumi kontrolliks.

Praegu on Eestil pooleli ka koostöös Poolaga õlalt lastava lühimaa õhutõrje raketisüsteemi PIORUN-i hankimine. Leping allkirjastati septembris ning esimesed süsteemid peaksid Eestisse jõudma 2023. aasta teises pooles.

Eestil on juba relvastuses ülilühimaa õhutõrjeraketid Mistral ning ka õhutõrjekahurid ZU-23-2 hüüdnimega Sergei.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: