USA eriesindaja Ukrainas Volker lahkus ametist

{{1569642480000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

USA välisministeeriumi eriesindaja Ukrainas Kurt Volker lahkus reedel ametist, teatasid võimuesindajad.

USA esindajatekoda oli varem päeval teatanud, et soovib kuulata Volkeri ütlusi president Donald Trumpi tagandamisjuurdluse käigus.

Välisminister Mike Pompeo kaitses päev varem USA diplomaatide samme Ukraina suunal pärast teateid, et üks saadik korraldas väidetavalt kontakte seoses presidentide skandaali põhjustanud telefonivestlusega.

Telekanal NBC teatas mõni aeg varem, et Volker viis ühe Kiievi ametniku kokku Rudy Giulianiga, kes on Trumpi advokaat.

Giuliani on käilakuju nende seas, kes nõuavad, et Kiiev uuriks Trumpi demokraadist rivaali Joe Bideni ja tema poja Hunter Bideni tegemisi Ukrainas. Nõudmise kriitikute arvates on see Trumpi katse leida kompromiteerivaid andmeid presidendiks pürgiva Bideni kohta.

"Minu teada ja selle põhjal, mida ma seni näinud olen, on kõik välisministeeriumi ametnike sammud olnud täiesti kohased," ütles Pompeo ajakirjanikele.

Kõik lävimised olid "kooskõlas eesmärkidega, mis meil on olnud" suhete tugevdamises Ukraina uue presidendi Volodõmõr Zelenskiga ning tema eesmärgiga "lõpetada korruptsioon Ukrainas", lisas välisminister.

"Loodame, et saame teda aidata selle teostamisel. See oleks hea Ukrainale, see oleks hea Euroopale ning annaks tähtsatel viisidel tagasilöögi ka Venemaale," ütles ta.

USA kongressi esindajatekoda avalikustas neljapäeval kärbitud versiooni kaebusest, milles üks vilepuhuja ütles, et Valge Maja üritas varjata president Trumpi ja Zelenski skandaalset telefonikõnet.

Ukraina poliitikud on Volkeri lahkumisest häiritud

Ukraina poliitikud väljendasid laupäeval muret USA sisepoliitilistesse tõmbetuultesse sattunud Ukraina eriesindaja Kurt Volkeri ametist lahkumise üle. 

USA välisminister Mike Pompeo nimetas Volkeri 2017. aastal oma eriesindajaks Ukraina asjades ning erisaadiku peamiseks ülesandeks sai Washingtoni abi koordineerimine Venemaa mahitatud sõjast räsitud Ukrainale. 

Volker pani ameti maha reedel pärast seda, kui USA kongress andis talle käsu tulla president Donald Trumpi tagandamisjuurdluse raames kongressi ette ütlusi andma, ütles asjaga kursis olev allikas AFP-le. 

Ukraina endine president Petro Porošenko nimetas uudist Volkeri lahkumisest "häirivaks" ja kiitis tema panust "meie strateegilise partnerluse tugevdamisse Ühendriikidega". 

"Oleks raske üle hinnata tema kindlust ja strateegilist visiooni Vene agressiooni tõrjumisel," kirjutas Porošenko Facebookis. "Kurtiga tundsime me kõik Ukrainas ennast palju kindlamalt." 

Ukraina endise välisministri Pavlo Klimkini sõnul ei olnud Volkeri ametist lahkumine poliitiline, kuid see on Ukrainale siiski suur kaotus. 

"Me ei suhtunud temasse ükskõikselt - see on poliitikas väga harv juhtum...Kõik see on väga kurb," kirjutas Kliminkin Facebookis. 

Endine USA suursaadik NATO juures Volker töötas Ukraina eriesindajana vabatahtlikul alusel, jätkates samal ajal tööd McCaini Instituudi direktorina. 

USA luureametnikust vilepuhuja, kelle kaebuse kongressi esindajatekoja komitee neljapäeval avalikustas, süüdistas Trumpi Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski survestamises juulikuises telefonivestluses alustama juurdlust oma poliitilise vastase Joe Bideni ja tema poja tegemiste suhtes Ukrainas. 

Joe Biden pürgib demokraatide presidendikandidaadiks 2020. aasta valimistel. 

Trump palus Zelenskil suhelda ja kohtuda Bidenite suhtes juurdluse koordineerimiseks oma ihuadvokaadi Rudy Giuliani ja justiitsministri William Barriga, selgub nii Valge Maja avaldatud telefonivestluse kokkuvõttest kui ka vilepuhuja kaebusest.

USA seadusandjad viitasid reedel avaldatud kirjas Giuliani säutsule, milles ta näitas Volkerilt saadud sõnumit, mis puudutas tema kokkuviimist ühe Zelenskõi tähtsa nõunikuga. 

19. juulist pärinev sõnum näitab Volkerit tegemas Giulianile ettepanekut telefonivestluse kokkuleppimiseks Ukraina riigipea nõuniku Andrei Jermakiga. 

Vilepuhuja kaebusest selgus, et Volker kohtus kõrgete Ukraina ametnikega aruteluks selle üle, kuidas käsitleda Trumpi nõudmisi Zelenskõile. 

Kongressi uurijad kavatsevad usutleda ka endist USA suursaadikut Ukrainas Marie Yovanovitchit, kelle Trump väidetavalt varem sel aastal oma ametikohalt lahkuma sundis, sest saadik ei allunud tema nõudmistele survestada Kiievit seoses Bideniga. 

USA välisminister Mike Pompeo on öelnud, et riigi diplomaatide tegevuses Ukraina suunal ei ole olnud midagi sobimatut. 

Zelenski ise ei ole Volkeri ametist lahkumist maininud. 

Demokraadid süüdistavad Trumpi miljonite dollarite väärtuses Ukrainale mõeldud julgeolekuabi kinnihoidmises, et survestada Ukrainat nõustuma demokraatide presidendikandidaadiks pürgiva Joe Bideni ja tema ühe Ukraina gaasifirma palgal olnud poja Hunter Bideni tegevust uurima.  

Vabariiklasest president on tunnistanud, et tõstatas vestluses Bidenite teema, nagu kinnitab ka telefonivestlusest avaldatud kokkuvõte, kuid on eitanud Ukraina survestamist julgeolekuabi kinnihoidmisega. 

Teisipäeval andis Pelosi Trumpi tagandamisjuurdlusele ametliku käigu. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: