Veterinaar- ja toiduamet peatas tegevuse M.V. Wooli tehastes

{{1574681280000 | amCalendar}}

Veterinaar- ja toiduamet (VTA) peatas oma ettekirjutusega esmaspäevast tegevuse M.V. Wooli kalatöötlemistehase Harku ja Vihterpalu tootmisüksustes.

Amet on seisukohal, et ettevõtte tegevused haiguspuhanguid põhjustanud listeeria tüve ST1247 hävitamiseks ettevõttes pole olnud piisavad.

VTA peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnul sündis sulgemise otsus põhjaliku analüüsi tulemusel.

"Kuna ettevõtte senised tegevused pole taganud ohu maandamist, siis ettevõtte toidukäitlemise peatamine on meede tagamaks, et tarbijani ei jõuaks haigustekitajaga saastunud toit," selgitas Kalda.

Seni kehtis ettevõttele nulltolerants Listeria monocytogenes'ele. Kuna amet on järelevalve käigus jätkuvalt tuvastanud listeeriabakteri esinemise ettevõttes, siis järelikult pole nende puhastustegevus olnud piisavalt tõhus.

M.V. Wool saab VTA teatel alusta taastootmist juhul, kui on ametile tõendanud, et käitlemine on nõuetekohane ning konkreetne oht on kõrvaldatud.

Politseinikud M.V. Wooli kalatehase ees. VTA pidi ettekirjutuse alusel fikseerima tehase laoseisu, kuid polnud esmaspäeva põrastlõunaks veel hoonesse sisse pääsenud, mistõttu oli sunnitud kaasama selleks politsei. Autor/allikas: ERR

Töötajad saadetakse sundpuhkusele

M.V. Wool teatas seepeale, et töötajad saadetakse sundpuhkusele alates teisipäevast, 26. novembrist.

Samuti kutsub ettevõte VTA-d üles võtma riikliku järelevalve käigus uhtmeproove, et saada analüüsitulemuste alusel ettevõtte puhtusele kinnitus, kuna viimase kuu aja jooksul ei ole tehasest listeeriat leitud.

Ettevõte teatas, et nende hinnangul on esmaspäeval kell 11.48 VTA peadirektori Indrek Halliste poolt allkirjastatud ettekirjutus põhjendamatu ja ebaproportsionaalne, kuna VTA on avalikkusele kinnitanud, et tarbijateni jõudev toit on ohutu.

Eestis ei ole tänavu tõendatult ükski inimene haigestunud listeeriabakterist ST1247, mida on seostatud M.V. Wooliga, teatas ettevõte. Lisaks teatas ettevõte, et nad on esitanud tegevuskava, et bakter tootmisest välja juurida. Seni on ettevõte eitanud, et bakter neil tootmises asub, väites, et see on üksnes värskes tooraines, mis nendeni on jõudnud.

Pärast 23. oktoobrit on M.V. Wool võtnud oma Harku tehasest ligi 500 listeeriaproovi, mis kõik on olnud ettevõtte kinnitusel puhtad. Enesekontrolli eesmärgil on ettevõte võtnud tootmispindadelt 63 proovi ning toodetest 428 osaproovi. Analüüse teevad sõltumatud ja ametlikult akrediteeritud laborid, kinnitas M.V. Wool.

Ettevõtte nõukogu esimees Meelis Vetevool teatas, et tehase sulgemine on ebaproportsionaalne võte, mida mujal maailmas rakendatakse vaid äärmuslikul juhul, haiguspuhangu kontekstis. Tänavu aga pole listeeriatüve ST1247 ettevõtte tootmisest leitud. Ettevõtte hinnangul on sulgemisotsus Vihterpalu tehase 150 töötaja suhtes kuritegelik, arvestades, et nende töökohad asuvad äärealal.

Sulgemisotsus on kehtiv, kuni positiivset proovi enam tehasest ei leita. Viimane positiivne proov tehti 23. oktoobril kala nahastusmasinast.

Ettevõtte üks omanikke Moonika Vetevool rõhutas, et positiivsed listeeriaproovid on leitud vaid VTA tellitud proovides, nende tellitud proovid on kaheksa kuud puhtad olnud. Alates juulikuust ei ole teised laborid ST1247 tüve proovidest tuvastanud. Laborid, kust M.V. Wool on oma proovid tellinud, ei ole VTA sõnul akrediteeritud.

"Puhangutega saab tegelda ainult puhangute hetkel," ütles Moonika Vetevool, leides, et VTA peaks tegelema samuti leviva ST87 tüvega, millel on juba 14 nakatunut.

Graaviforellil, mis kauplustest sügisel tagasi kutsuti, ei ole bakteritüve veel määratud. Kalatoore, mis ettevõte on sisse ostnud, läheb täies mahus hävitamisele.

Ettevõte kavatseb VTA sulgemisotsuse vaidlustada kohtus.

Maaeluministri lahkumisotsus allkirjastati valitsuses 10.40, VTA allkirjastas tehase sulgemisotsuse kell 11.47. Ettevõte ei tahtnud kommenteerida, kas nad näevad nende otsuste ajalise läheduse vahel otsest seost. VTA välistas selle, väites, et tehase sulgemisotsuse ajaline kokkulangevus ongi kokkusattumus.

29. oktoobril sai teatavaks positiivne proov nii pinnalt kui toorainest, kuid VTA tuli infoga välja alles kaks nädalat hiljem ehk 15. novembril. Ettevõtte sõnul pidanuks siis VTA juba varem avalikkust sellest teavitama. 23. oktoobri positiivne listeeriaproov ei ole veel sekveneeritud ehk bakteri tüvi ei ole veel välja selgitatud.

Ettevõte tegi etteheiteid, et VTA tippjuhid ei ole tootmist külastanud, kuigi neid on korduvalt kutsutud. Kauaks tootmine kinni jääb, pole ettevõttele öeldud.

M.V. Wooli juhid leiavad, tuginedes maaeluministeeriumi asekantsler Toomas Kevvai sõnadele, et ettevõte pole midagi valesti teinud. Nende kinnitusel ohtu inimeste tervisele pole

Taust

Listeria monocytogenes'e tüvi ST1247 on põhjustanud haigestumisi nii Eestis kui ka Euroopas. Tegemist on puhangutüvega, mis on väga tõvestav ning ohustab ennekõike nõrga immuunsüsteemiga inimesi – rasedaid, vanureid jne. Listerioosile on omane pikk peiteaeg, mis varieerub mõnest päevast kuni kolme kuuni. Listeeriasse nakatumise põhjusteks võib olla saastunud toit, nagu näiteks liha, kala, piimatooted, salatid ja puu- ja juurviljad. Erinevalt teistest toidu kaudu levivatest bakteritest võib listeeriabakter paljuneda isegi madalatel temperatuuridel ehk ka näiteks külmkapis.

Tänavu 8. märtsil laekus VTA-le haiguste ennetamise ja tõrje Euroopa keskuselt (ECDC) ja Euroopa toiduohutusametilt (EFSA) informatsioon, milles anti teada viies Euroopa Liidu liikmesriigis toimunud Listeria monocytogenes'e haiguspuhangutest.

Analüüsi tulemused seostasid haiguspuhanguid Eesti ettevõtte M.V. Wool AS-i toodetega. Sellest lähtuvat tegi VTA 13. märtsil ettevaatusabinõuna ettekirjutused täiendavateks meetmeteks väljastatava toodangu ohutuse hindamisel. Eelnevat oli VTA tunnistanud ettevõtte meetmed toiduohutuse tagamiseks piisavaks.

4. juunil avalikustasid EFSA ja ECDC rahvusvahelist puhangut puudutava riskihinnangu. EFCA-ECDC raportis välja toodud haigus- ja surmajuhtumid on seotud AS-i M.V. Wool tööstuse ja selle toodanguga ning mitte AS-i M.V.Wool poolt kasutatava toorainega.

Seni ettevõttele seatud nõuete kohaselt oli M.V. Wool kohustatud võtma igalt tootepartiilt proovi, et välistada mõne listeeriabakteriga nakatunud toote väljumine tehasest.

Ka Eestis on mitut surma seostatud M.V. Wooli tehasest väljunud listeeriabakteri tüvega ST1247.

 

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: