Lüganuse vald vabastas Kiviõli 1. keskkooli juhi ametist

{{1575520740000 | amCalendar}}

Munitsipaalpoliitilise võitluse tulemusena lõpetas Lüganuse vallavalitsus neljapäeval töösuhte volikogus opositsiooni kuuluva Kiviõli 1. keskkooli direktori Heidi Uustaluga.

Eelmisel neljapäeval toimunud Lüganuse volikogu istungil palus volikogu liige Enno Vinni võtta vallavalitsusel seisukoht 13. novembril koolis toimunud Reformierakonna noorte koosoleku kohta. Koolis koosolekut korraldada lubanud haridusasutuse reformierakondlasest direktor Heidi Uustalu kuulub volikogus opositsiooni. Kusjuures viimatistel valimistel kandideeris Uustalu Enno Vinniga ühes nimekirjas, kuid pärast valimisi kasvasid nende poliitilised vaated lahku.

Neljapäeva hommikul vallamaja ees koolipere korraldatud piketi saatel toimunud vallavalitsuse koosolekul jõuti otsusele, et 30 aastat, neist 15 direktorina, Kiviõli 1. keskkoolis töötanud Uustalu ei sobi enam valla suurima kooli juhiks. Vallavanem Viktor Rauam põhjendas otsust järgmiselt: "Tegelikult on lugu selles, et üks koolijuht, kes on valla allasutuse juht, peaks töölepingu järgi olema lojaalne. Me ei saa seda praegu eeldada ja meil ei ole omavahelist usaldust."

Kiviõli 1. keskkooli hoolekogu esimehe, volikogus sarnaselt kooli juhiga opositsiooni kuuluva Mehis Kreismani arvates ei teinud keerulisse olukorda sattunud vallavalitsus neljapäeval head otsust. "Minu jaoks on see inetu ja alatu käitumine. Välja on otsitud põhjused, miks direktor lahti lasta ning seda olukorras, kus enamik kogukonnast on kooliga väga rahul. Ma ei taha seda öelda, kuid see on minu silmis poliitika, kus kasutatakse ära koalitsioonis olevat ühe häälega enamust ja see üks hääl manipuleerib nii vallavalitsuse kui ka vallavolikogu liikmetega," ütles Kreisman. Hoolekogu juht lisas, et tema andmetel on koos direktoriga valmis koolist lahkuma ka mitmed õpetajad.

Uustalu ametist vabastamine on poliitiline tagakiusamine, ütles Reformierakonna Ida-Virumaa ringkonna juht Maris Toomel. Tema sõnul on Enno Vinni volikogule tehtud ettekanne valeväidetest kubisev laim, kus süüdistatakse koolijuhti ilma igasuguse tõestusmaterjalita.

Kiviõli 1. keskkooli koolipere plaanib tekkinud olukorda koos kohaliku võimu esindajatega arutada neljapäeva õhtul koolis toimuval koosolekul. Kooli kodulehekülje teatel täidab praegu direktori kohuseid õppealajuhataja Pilvi Kuurmann.

Rahvakoosoleku meeleolukild (video Sergei Stepanov)


Aktuaalse Kaamera uudis

Koolijuhtide ühendus: vald on toiminud vastutustundetult 

Eesti koolijuhtide ühendus tegi neljapäeva õhtul avaliku pöördumise. Ühenduse hinnangul vabastas Lüganuse vallavalitsus koolijuhi otsitud põhjustel, vaatamata kooli kogukonna vastuseisust ning arvestamata õpi- ja töörahu tagamise põhimõtteid.

"Heidi Uustalu on teinud koolijuhina väga head tööd, Kiviõli I keskkool on üleriigiliselt silmapaistev kool ja koolijuht Heidi on panustanud Eesti haridusse väga palju, mille tulemusena on teda pärjatud 2016. aastal ka Aasta Koolijuhi aunimetusega," selgitab ühendus.

"Tänane Lüganuse valla otsus ei ole eeskujuks noortele ega toeta koolipere edasist rahumeelset ja õppimisele keskenduvat toimimist, sest rahuliku ja lahenduskeskse tegutsemise asemel on otsustatud tegutseda hoopis teisiti – vastutustundetult," lisab ühendus.

Koolijuhtide ühendus tõi välja, et viimaste kuude jooksul on olnud ka teisi juhtumeid, kus koolipidaja on nende hinnangul kahjustanud koolide töörahu ja arengut.

"Kutsume riiki, avalikkust ning kogukondi üles küsima koolipidajatelt, kuidas ja missuguste põhimõtete alusel ning kelle eesmärkidest lähtuvalt pidajad oma koole toetavad. Kooli, meeskonna ja õppijate areng vajab läbimõeldud ja süsteemset supervisiooni, et ei tekiks küsimusi, miks üldse kooli peetakse, kui tegudega väljendatakse oskamatust või suisa tahtmatust. Selliste küsimuste tõstatamine on hädavajalik – oleme maailma hariduse esirinnas ja meie tugevuseks on olnud iga Eesti kooli ühtlane tugevus. Paraku näeme praegu suurt ohtu meie heale haridusele," seisab ühenduse pöördumises.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: