Kohus pidas Kiviõli 1. keskkooli direktori vallandamist õigustühiseks

{{1589803440000 | amCalendar}}
Foto: Sergei Stepanov/ERR

Viru maakohtus otsustati täna, et eelmise aasta detsembris vallandas Lüganuse vallavalitsus 15 aastat Kiviõli 1. keskkooli juhtinud Heidi Uustalu seadusevastaselt. Vald peab maksma Uustalule nelja kuu töötasu suuruse hüvitise ja kandma ka menetluskulud.

Kohtu otsusega mõisteti Lüganuse vallavalitsuselt Heidi Uustalu kasuks nelja kuu töötasu suurune hüvitis brutosummas 7873 eurot ja 68 senti.

Kohtu otsusega jäeti nii hageja kui kostja menetluskulud täies ulatuses kostja ehk Lüganuse vallavalitsuse kanda. Sealhulgas peab vallavalitsus katma Heidi Uustalu menetluskulud summas 1656 eurot.

Üle-eestilise kandepinna saanud koolikriisi tulemusena vahetus Lüganuse vallas võim ning Isamaa ja Keskerakonna asemel on aprilli lõpust võimul Reformierakond. Vallandamise ajal opositsiooni kuulunud Uustalust on saanud volikogu aseesimees.

Osapooled võivad apellatsioonkaebuse esitada Tartu ringkonnakohtule 30 päeva jooksul.

Lüganuse vallavanem Andrea Eiche kinnitas, et nemad kohtuotsust edasi ei kaeba, sest juba varem on uus vallavalitsus otsustanud, et eelmise vallavalitsuse otsus Uustalu vallandada oli ebaseaduslik.

Kuigi uus vallavalitsus tunnistas vallandamise ebaseaduslikuks, otsustas Uustalu siiski ära kuulata ka kohtu otsuse, millega ta jäi rahule. "Et mitte anda põhjust veel üheks jutuaineks minigusugusest võimu muutusest ja selle mõjust mingitele otsustele, ma otsustasin, et igati mõistlik on, kui selle otsuse teeb kohus ehk kohtu abiga viime me selle asja lõpule," ütles Uustalu.

Sündmuste ajajoon

Lüganuse hariduskriis algas 28. novembril, kui Lüganuse vallavolikogu aseesimees Enno Vinni palus uurida volikogus opositsiooni kuuluva Kiviõli 1. keskkooli direktori Heidi Uustalu võimalikku poliitilist tegevust koolis.

5. detsembril otsustas vallavalitsus üksmeelselt, et Heidi Uustalu vallandamine on piisavalt põhjendatud.

5. detsembri õhtul 1. keskkoolis toimunud koosolekul ütlesid õpetajad välja, et nad on vajaduse korral valmis hakkama streikima.

6. detsembril tegid kooli vilistlased ja lastevanemad pöördumise, kus nad taunivad direktori ootamatut vallandamist.

6. detsembril ERRile antud pikas videointervjuus ütles Uustalu, et ta on otsustanud vallandamise kohtus vaidlustada.

6. detsembril AK otseetris ütles Põhjaranniku peatoimetaja Erik Gamzejev, et tegu on poliitilise võitlusega.

8. detsembril ilmus arvamuslugu "Toomas Sildam: kes kaitseb koolidirektorit?"

9. detsembril saatsid Kiviõli 1. keskkooli õpetajad ja hoolekogu esindajad vallavalitsusele kirja, nõudes direktori ennistamist.

9. detsembril ERRile antud intervjuus nentis vallavanem Viktor Rauam, et otsus on tehtud ja sellega tuleb elada.

9. detsembril nentis haridus- ja teadusminister Mailis Reps, et ministeeriumil hoovad omavalitsuse kontrollimiseks on piiratud.

11. detsembril kohtusid vallavalitsuse ja kooli esindajad, kuid üksmeelt ei leitud.

12. detsembril teatasid õpetajad, et nad korraldavad viie päeva pärast hoiatusstreigi.

16. detsembril nägi ilmavalgust arvamusartikkel "Rene Kundla: Kiviõli 1. keskkooli saaga esimesed õppetunnid".

16. detsembril toimunud osapoolte koosolekul teatasid õpetajad, et hoiatusstreigi ajal on koolis õppetöö tagatud.

17. detsembril korraldasidki õpetajad tunniajase hoiatusstreigi. Samal õhtul toimunud Lüganuse vallavolikogu koosolekul andsid opositsiooni esindajad sisse umbusaldusavalduse volikogu esimehele Dmitri Dmitrijevile, aseesimehele Enno Vinnile ja vallavalitsusele eesotsas vallavanem Viktor Rauamiga.

19. detsembril teatati, et võimude umbusaldusavaldus kutsutakse kokku jõulureedel.

21. detsembri Põhjarannikust selgub, et vallavalitsus on kriisi lahendamiseks appi kutsunud suhtekorraldusfirma Powerhouse.

23. detsembril ei tulnud umbusalduseks vajalikke lisahääli mitte kokku saanud opositsiooni esindajad volikogu istungile ning umbusaldused muutusid üksmeelseteks toetusavaldusteks.

26. jaanuaril ilmus arvamuslugu "Rene Kundla: Lüganuse vallavanemal on aeg tagasi astuda".

28. detsembril toimunud rahvakoosolekul käidi välja mõte, et kooli direktor Heidi Uustalu võiks jätkata direktorina vähemalt õppeaasta lõpuni. (Eellugu)

Seda ideed toetas ka kooli vilistlane, põhikohaga riikliku lepitaja ametit pidav Meelis Virkebau.

30. detsembril esitasid õpetajad vallavalitsusele teate, et kui nende nõudmist direktori vallandamine tühistada ei täideta, alustavad nad 13. jaanuaril tähtajatut streiki.

6. jaanuaril lepiti kokku, et streigieelsed läbirääkimised algavad 7. jaanuaril.

7. jaanuaril toimunud kriisikoosolekul lepiti kokku mõlemale poolele sobinud ettepanekus, et vallavanem Viktor Rauam ja ekskoolijuht Heidi Uustalu alustaks läbirääkimisi võimaliku tööle naasmise asjus. Valmisolekut läbi rääkida väljendas ka Heidi Uustalu.

8. jaanuaril otsustasid õpetajad, et nad ei hakka 13. jaanuaril streikima.

10. jaanuaril avaldas ERR arvamusloo "Erik Gamzejev: Kiviõlis juhtunu peaks tooma kohalikku poliitikasse uusi inimesi"

10. jaanuaril vallajuhi Viktor Rauami ja Heidi Uustalu kokkusaamine lahendust ei toonud ja osapooled võtsid nädalase mõtlemisaja.

17. jaanuaril teatati, et kokkuleppele ei jõutud, ja vald jätkas direktori otsimise konkursiga.

18. jaanuaril kirjutas ERR, et ajalehe Põhjarannik andmetel on koolidirektori üheks kandidaadiks Anu Vau, kes oli ka streigikomitee liige.

21. jaanuaril sai avalikuks, et kandidaate koolijuhi kohale on kolm: Pille Alonov, Tarmo Valgepea ja Anu Vau.

27. jaanuaril saabus teade, et Heidi Uustalu on asunud tööle Ettevõtliku Kooli arendusjuhina.

27. jaanuaril otsustas konkursikomisjon, et nad eelistavad Kiviõli 1. keskkooli juhina näha Tarmo Valgepead, mille peale kooli esindaja Mariliis Randmer teatas, et koolis valitseb leinameeleolu. 

29. jaanuaril teatas Tarmo Valgepea, et ta ei soovi kooli juhtima asuda.

30. jaanuaril kinnitas Anu Vau, et ta siiski on valmis direktoriks hakkama, hoolimata sellest, et päev varem oli ta sellest loobunud.

31. jaanuaril jõudsid Viktor Rauam ja Anu Vau kokkuleppele, et Vau asub kooli juhtima alates 10. veebruarist.

5. veebruaril kinnitas vallavalitsus Anu Vau ametisse.

6. veebruaril sai kinnitust, et kriisi ajal vallavalitsusele PR-teenust pakkunud Powerhouse'ile maksis vald 5760 eurot.  (Hiljem selgus, et need kulud tõusid 10 000 euroni).

27. veebruaril ei läinud läbi vallavanem Viktor Rauami umbusaldamine, sest selle poolt oli 9 ja vastu 10 saadikut.

8. märtsil vallavalitsusele saadetud kirjas teatab üks koolikriisile aluse panijatest Enno Vinni, et ta loobub poliitikast. Tema asemel tuleb volikokku Reformierakonna nimekirjas kandideerinud Leino Tammann. 

23. aprillil toimunud Lüganuse volikogu istungil umbusaldatati häältega 10:9 volikogu esimeest Dmitri Dmitrijevit. Samal koosolekul valitakse tema asemel esimeheks Risto Lindeberg ja Heidi Uustalu valitakse volikogu aseesimeheks. Saab kinnitust asjaolu, et Lüganusel on Reformierakond suutnud lükata opositsiooni seni võimul olnud Keskerakonna ja Isamaa koalitsiooni. 

24. aprillil otsustas vallavanem Viktor Rauam, et ta astub 27. aprillil tagasi.

24. aprillil said võimud kinnitust, et Kiviõli võimukriis on tulnud kehval ajal, kuna samal ajal oli valda tabanud ka koroonapuhang.

30. aprillil kinnitati 11 poolthäälega Lüganuse vallavanemaks Andrea Eiche.

12. mai Põhjarannik kirjutas, et vallavalitsuse uus koosseis pidas eelmise valitsuse otsust Heidi Uustalu vallandada õigustühiseks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: