Teleuudiste riba

Herson sai osaliselt elektri tagasi

01.12.22 VÄLISMAA ... Hersoni oblasti juht Jaroslav Januševõš ütles, et linnas jätkuvad parandustööd ning 65 protsendi ulatuses on linnas elekter tagasi. Briti luure hinnangul on Vene rünnakud Ukraina elektritaristule osa uuest Vene doktriinist. Ukraina president ütles intervjuus The New York Timesile, et tema hinnangul võib sõda Venemaaga lõppeda lähikuudel. Washington sõlmis lepingu kuue Ukrainale mõeldud NASAMS-i õhutõrjesüsteemi soetamiseks.

Läti parlament otsustas muuta valitsusmudelit

01.12.22 VÄLISMAA ... Läti parlament otsustas suurte vaidluste saatel muuta senist valitsusmudelit, luues nii eelduse uue koalitsiooni tekkele. Moodustatakse uus, energeetika- ja kliimaministeerium ning osa ministrite kõrval hakkavad tööle mõne konkreetse valdkonnaga tegelevad abiministrid. Opositsioon lubab aga otsused vaidlustada põhiseaduskohtus.

Suuremad erakonnad tõstaksid kaitsekulud kolme kuni kuue protsendini SKP-st

01.12.22 EESTI ... Riigikogusse pürgivate erakondade kaitsepoliitika näeb ette kaitse-eelarvet kolmest kuni kuue protsendini sisemajanduse kogutoodangust. Kaitseküsimustega tegelevad poliitikud peavad tähtsaks nii eelmiste valitsuste algatatu lõpuleviimist kui erakondadeülest kokkulepet riigikaitse vallas.

San Francisco politsei hakkab kasutama relvastatud roboteid

01.12.22 VÄLISMAA ... Ajaleht The Times kirjutab, et San Francisco politseinikud said õiguse kasutada relvastatud roboteid, kui neid peaksid ohustama massitulistajad või terroristid.

Macroni sõnul võivad USA roheäri seadused lõhestada lääneriikide ühtsust

01.12.22 VÄLISMAA ... Prantsusmaa president Emmanuel Macron sõitis riigivisiidile USA-sse, kus ta kritiseeris teravalt Washingtoni poolt välja kuulutatud 370 miljardi dollari suurust inflatsiooni vähendamise seadust (IRA). Macron hoiatas, et see seadus võib lõhestada lääneriikide ühtsust.

Amet tahab likvideerida kalade liikumist takistava Saesaare paisu

01.12.22 EESTI ... Taevaskojas olev Saesaare järve pais takistab kaitsealuste kalade vaba liikumist, mistõttu keskkonnaamet ei soovi pikendada hüdroelektrit tootva ettevõtte veepaisutusluba. Kohalikud ettevõtjad on paisu lammutamise plaani vastu.

Riigipoolne tee-ehituse rahastus seab ohtu põhimaanteede väljaehitamise

01.12.22 MAJANDUS ... Valitsus kinnitas riigiteede teehoiukava järgnevaks neljaks aastaks, mille järgi on teede rahastus sel perioodil vajaminevast poole võrra väiksem. See seab ohtu Tallinnast Pärnusse ja Tartusse suunduvate TEN-T põhivõrku kuuluvate maanteede väljaehitamise 2030. aasta lõpuks.

Valitsuses puudub üksmeel, kas raiemahtu vähendada või mitte

01.12.22 EESTI ... Keskkonnaminister Madis Kallas esitles neljapäeval valitsuses ettepanekut riigimetsas raiemahtusid vahendada. Kuigi valitsuses kokkulepet pole, siis Madis Kallas oma raiemahuettepanekust ei tagane. Küll aga proovitakse valitsuses leida soodne lahendus Eesti puidutööstusele.

Saksamaa kuulutas stalinistide korraldatud Ukraina näljahäda genotsiidiks

01.12.22 VÄLISMAA ... Saksamaa parlament võttis kolmapäeval vastu resolutsiooni, millega kuulutati Ukraina 1930. aastate näljahäda (holodomor) genotsiidiks. Holodomor oli NSVL-i poolt korraldatud näljahäda, mille tõttu suri mitu miljonit ukrainlast.

Kaitseministeerium uurib võimalust Nursipalu pika planeeringuta laiendada

01.12.22 EESTI ... Ehkki kaitseministeerium sooviks Nursipalu harjutusvälja laiendamisele riigikaitselist erandit, paneb rahandusministeerium sellele käe ette. Aastatepikkune riigi eriplaneering võib samas poole lühemaks jääda.

Hispaania võimud avastasid kokku viis kirjapommi

01.12.22 VÄLISMAA ... Hispaania võimud kinnitasid, et riigis saadeti erinevatele aadressidele viis kirjapommi. Üks kirjapomm plahvatas Ukraina saatkonnas Madridis ja üks inimene sai kergelt vigastada.

Komisjon võttis punatanki kaitsjate MTÜ katuseraha saajate seast maha

01.12.22 EESTI ... Riigikogu rahanduskomisjon võttis neljapäevasel istungil regionaalsete investeeringute ehk niinimetatud katuseraha saajate seast välja Narva punatanki kaitsmisega seotud MTÜ Pamjat ning ka Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku (MPEÕK) Jõhvi Jumalailmumise koguduse.

Times: võitlus Kinburni pärast võib määrata Ukraina sõja edasise saatuse

01.12.22 VÄLISMAA ... Ajaleht The Times kirjutab, et võitlus Mõkolajivi oblastis asuva Kinburni maasääre pärast võib otsustada, milline riik võidab Venemaa ja Ukraina sõja. Kinburn asub Musta mere ääres ja piirkonna pärast võitlesid juba Osmanite impeerium ja Venemaa tsaaririik.

Elering ja Alexela peavad käpa hankimist teineteise ülesandeks

01.12.22 MAJANDUS ... Eleringi hinnangul on liitumispunkti ja ujuvterminali vaheline seade liituja ülesanne, mille kulud jäävad liituja kanda, kuid kokkuleppele jõudes võiks selle hankida ka Elering. Alexela hinnangul oleks võimalik erandkorras kasutada ühenduseks Soome laeva tagavarakäppa, Elering seda ei kinnita ja soomlastega läbirääkimisi ei peeta.

Opositsioon: taastuvenergia tasu tõstmise asemel peaks selle kaotama

01.12.22 MAJANDUS ... Olukorras, kus energiasektoris teenitakse suuri kasumeid ja uued taastuvenergiatootjad saavad töötada turupõhiselt, ei ole taastuvenergia tasul enam mõtet, leiavad nii Keskerakonna kui EKRE fraktsiooni esindajad.

Sünoptikud prognoosivad tavalisest külmemat detsembrit

01.12.22 ILM ... Detsembri keskmine õhutemperatuur tuleb Eestis keskkonnaagentuuri prognoosi järgi normist madalam (norm –2,7..+1,6°C), sademeid on oodata normi piires või vähem (norm 38..70 mm).

Tartu Ülikooli rahvusmõtte auhinna pälvis Viivi Luik

01.12.22 EESTI ... Rahvusülikooli 103. aastapäeval kuulutas Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser välja Tartu Ülikooli rahvusmõtte auhinna, mille tänavu pälvis luuletaja ja kirjanik Viivi Luik.

Brüssel tahab Vene naftale ülempiiriks seada 60 dollarit barreli kohta

01.12.22 VÄLISMAA ... Ajalehe The Wall Street Journal teatel tegi Euroopa Komisjon ettepaneku, et Venemaa naftale kehtestatakse hinnalagi 60 dollarit barreli kohta. Komisjoni ettepaneku peavad veel heaks kiitma kõik 27 liikmesriiki.

Keskkonnaminister esitas valitsusele ettepanekuid raiemahtude vähendamiseks

01.12.22 MAJANDUS ... Keskkonnaminister Madis Kallas esitles teistele ministritele ettepankuid riigimetsas raiemahtude vähendamise kohta. Kuigi koalitsioonipartnerid praegu raiemahtude vähendamist ei poolda, loodab Kallas seda neljapäeval valitsusega arutada.

Kallas ootab Vene nafta hinnalae otsust neljapäeva jooksul

01.12.22 MAJANDUS ... Peaminister Kaja Kallas (RE) ütles, et Euroopa Liit on Vene naftale hinnalae kehtestamisel üsna lähedal ning kokkulepe võib tulla juba neljapäeval.

Hiina kompartei leevendab protestide tõttu koroonapiiranguid

01.12.22 VÄLISMAA ... Hiina kommunistlik partei leevendab protestide tõttu koroonapiiranguid. Kompartei leevendas piiranguid Shanghais ja Guangzhous.

Kallas hoiatas taas elektrikatkestuste eest

01.12.22 EESTI ... Peaminister Kaja Kallas (RE) hoiatas neljapäeval taas elektrikatkestuste eest, sest energiat on väga vähe. Tema sõnul vähendab elektrikatkestuste riski elektritarbimise kokkuhoid tipuajal.

Soome ei tooda kõrgetest hindadest hoolimata elektrit täisvõimsusel

01.12.22 VÄLISMAA ... Kogu Soome elektritootmine viimastel päevadel on püsinud 8000 megavati kandis. Riik suudaks aga maksimaalselt toota kuni 11 000 megavatti elektrit.

Tiit Riisalo enam Eesti 200 kampaaniat ei vea

01.12.22 EESTI ... Endine president Kersti Kaljulaidi kantselei direktor Tiit Riisalo enam Eesti 200 riigikogu valimiste kampaania vedamisega ei tegele ning ka ise valimistel ei osale.

EL võib Twitteri keelustada, kui ettevõte ei suuda enda sisu modereerida

01.12.22 VÄLISMAA ... Euroopa Komisjon ähvardas kolmapäeval Twitteri majandusblokis keelustada, kui Elon Muski juhitud ettevõte ei suuda enda sisu korrektselt modereerida. Muski Twitteri ostu on välisriikide investorite kaasamise tõttu asunud uurima ka USA valitsus.

Kersna: Nursipalu harjutusvälja peab laiendama

01.12.22 EESTI ... Reformierakonna Kagu-Eesti esinumber Liina Kersna ütles, et Eesti kaitsevõime suurendamine eeldab ka Nursipalu polügoonil harjutamist, kuid kohalikele elanikele, kelle kodude arvelt harjutusväljakut laiendatakse, tuleb sobivad lahendused leida.

Lõuna-Aafrika Vabariigi president võidakse ametist tagasi kutsuda

01.12.22 VÄLISMAA ... Lõuna-Aafrika Vabariigi (LAV) president Cyril Ramaphosa võidakse oma ametist Farmgate'i skandaali tõttu tagasi kutsuda. Skandaali keskmes on süüdistus, et Ramaphosa mätsis kinni 3,8 miljoni dollari varguse enda farmi territooriumilt ja kuritarvitas riigi presidendi ametipositsiooni ühe varga kinnipidamisel.

Elon Musk ja Apple lahendasid oma tüli

01.12.22 VÄLISMAA ... Twitteri uus omanik Elon Musk teatas, et Twitter ja Apple on oma erimeelsused peale kohtumist lahendanud. Musk kohtus Apple'i tegevjuhi Tim Cookiga, kelle sõnul pole Apple kunagi kavatsenud eemaldada Twitteri äppi oma äpipoest.

Coop Panga aktsiate pakkumine märgiti 4,2 korda üle

01.12.22 MAJANDUS ... Coop Panga aktsiate avalikul pakkumisel märgiti emissiooni 7,6 miljoni aktsia suurune baasmaht 4,2-kordselt üle. Pank suurendas emissiooni mahtu 10,1 miljoni aktsiani ja eelistas aktsiate jaotamisel seniseid aktsionäre.

Alexela: Soome läinud ühenduskäpp sobib ka teisele ujuvterminalile

01.12.22 MAJANDUS ... Alexela kinnitab, et Soome hangitud veeldatud maagaasi (LNG) ujuvterminali Exemplar ühendamiseks hangitud marine loading arm (MLA) ehk käpp sobib ka nende Paldiski kai külge toodavale ujuvterminalile, kirjutab Eesti Päevaleht.

Tööstustoodangu maht jätkas oktoobris langust

01.12.22 MAJANDUS ... Tööstusettevõtted tootsid oktoobris püsivhindades 5,8 protsenti vähem toodangut kui mullu samal ajal. Toodang vähenes kõigis kolmes sektoris – energeetikas 4,4 protsenti, töötlevas tööstuses 6,1 protsenti ja mäetööstuses 0,4 protsenti.

USA hinnangul ei muutu Hiina koroonaprotestid laiemaks protestiliikumiseks

01.12.22 VÄLISMAA ... Ameerika Ühendriikide ametiisikud on hinnanud, et nädalavahetusel alanud koroonapiirangute vastu suunatud protestid Hiina linnades ei muutu suure tõenäosusega suuremaks protestiks Pekingi autoritaarse valitsuse vastu.

Kamina- ja ahjumüüjate laod on pea tühjaks ostetud

01.12.22 EESTI ... Elektri kõrge hind ja katkestuste kartus on kannustanud koduomanike kaminaid ostma. Küttekehade nõudlus on nii suur, et tootjad ei suuda sammu pidada.

Islamiriik sai endale neljanda juhi kolme aasta jooksul

01.12.22 VÄLISMAA ... End islamiriigiks nimetav terroriorganisatsioon ISIS teatas oma kolmanda kaliifi surmast. ISIS-e esindaja sõnul määrasid nad nüüd ametisse neljanda kaliifi.

Õiguskantsler: omavalitsus peab täitma seadust ja andma lasteaiakoha

01.12.22 EESTI ... Õiguskantsler Ülle Madise hinnangul ei tohi kohalik omavalitsus oma määruses otsustada, et ta seadust ei täida ja jätab valla elanikule mõistliku aja jooksul lasteaiakohta andmata.

Meduza: Kremli uuringu järgi tahab nüüd enamik venelasi kõnelusi Ukrainaga

01.12.22 VÄLISMAA ... Sõltumatu Vene väljaande Meduza väitel on nad saanud ligi Kremli tellitud salajasele küsitlusuuringule, millest on näha, et nüüdseks toetab Venemaa inimeste enamik kõneluste pidamist Ukrainaga. Samas soovib ligi veerand küsitletuist sõda jätkata. Vene sotsioloogide sõnul oli murdepunkt mobilisatsiooni väljakuulutamine. Vene politoloog Vladimir Gelmani sõnul otsustatakse sõja tulemus siiski lahinguväljal, mitte küsitlusuuringutega.

Eesti-Läti kolmest elektriühendusest töötab 2025. aasta lõpuni vaid kaks

01.12.22 MAJANDUS ... Eesti ja Läti vahelisest kolmest elektriühendusest on kuni 2025. aasta lõpuni korraga töös vaid kaks, sest Baltimaade elektrisüsteemide Mandri-Euroopaga sünkroniseerimiseks on vaja liinid kordamööda rekonstrueerida.

Sõja 280. päev: Venemaa jätkab uuel aastal mobilisatsiooniga

30.11.22 VÄLISMAA ... Ukraina peastaabi sõnul jätkab Venemaa uuel aastal mobilisatsiooniga jaanuaris ja veebruaris. Saksamaa kantsler Olaf Scholz lubas, et Berliin tarnib Ukrainale veel rohkem iseliikuvaid õhutõrjesüsteeme. Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen lubas Vene sõjakuritegudele eritribunali.

Asmann: kliimaneutraalse äri finantseerimiseks tuleb VKG kaheks jagada

30.11.22 MAJANDUS ... Viru Keemia Grupi juht Ahti Asmann ütles "Esimeses stuudios", et fossiilkütuste arendamise rahastus on praeguseks põhimõtteliselt välistatud, mistõttu plaanib VKG oma kliimaneutraalse äri finantseerimiseks ettevõtte kaheks jagada. Raiemahtude langetamisel VKG biotoodete tehase rajamisega edasi ei liiguks.

Valitsus maksis erandkorras välja pensionid siin elavaile Venemaa pensionäridele

30.11.22 EESTI ... Valitsus andis eelmisel nädalal loa maksta erandkorras välja pensionid siin elavatele Venemaa pensionäridele, kuid seda kohustust üle võtta ei kavatse. Venemaa pensioniraha ei ole seni õnnestunud sotsiaalkindlustusametile üle kanda, kuid nüüd on vastavad load saadud ning on lootus, et probleem laheneb.

Valimiskomisjon jaotas riigikogu valimiste mandaadid

30.11.22 RK VALIMISED 2023 ... Vabariigi valimiskomisjon (VVK) kinnitas kolmapäeval 2023. aasta riigikogu valimiste mandaadid. Võrreldes 2019. aastaga sai ühe mandaadi juurde Harju- ja Raplamaa valimisringkond ning ühe mandaadi kaotas Ida-Virumaa ringkond.

Pärnumaal hukkus tulekahjus kaks inimest

30.11.22 EESTI ... Pärnumaal Häädemeeste vallas ööl vastu kolmapäeva puhkenud tulekahjus hukkus kaks inimest, teatas päästeamet.

Saksa analüütik: inflatsiooni leevendab energiahindade langus, mitte intressitõus

30.11.22 MAJANDUS ... Euroopa suurima majandusega Saksamaal ulatus inflatsioon novembris Eurostati esialgsetel andmetel 11,3 protsendini. Saksamaa majandusuuringute instituudi analüütiku Claudia Kemferti hinnangul aitab praegust inflatsiooni leevendada eelkõige energiahindade allatoomine, mitte aga laenuintresside tõstmine.

UNESCO lisas baguette'i maailmapärandi nimekirja

30.11.22 VÄLISMAA ... UNESCO otsustas anda Prantsuse baguette saiale kaitstud toote staatuse. Eestist on maailmapärandi nimistus Tallinna vanalinn ja Struve geodeetiline kaar, mis läbib Tartut.

Afganistanis hukkus pommirünnakus koolile 15 inimest

30.11.22 VÄLISMAA ... Põhja-Afganistanis Samangani provintsis hukkus pommirünnakus koolile vähemalt 15 inimest ning 20 inimest sai viga.

Euroopa impordib jätkuvalt palju Vene diislikütust

30.11.22 VÄLISMAA ... Euroopa Liit ja Ühendkuningriik tarnivad mõlemad siiani palju Vene diislikütust. Vähem kui 10 nädala pärast peaks Vene diislikütus minema Euroopa Liidu sanktsioonide alla.

Haavisto: Ungari ratifitseerib veebruaris Soome ja Rootsi liitumise NATO-ga

30.11.22 VÄLISMAA ... Soome välisministri Pekka Haavisto sõnul lubas Ungari välisminister talle ja Rootsi välisministrile, et Ungari ratifitseerib Soome ja Rootsi liitumise NATO-ga veebruari alguses. Varem on Ungari lubanud kahe riigi liitumise NATO-ga ratifitseerida juba sel aastal.

Euroopa Komisjon soovitas jätta Ungarile toetused välja maksmata

30.11.22 VÄLISMAA ... Euroopa Komisjon leidis kolmapäeval, et Ungari ei ole endiselt täitnud kõiki taaste- ja vastupidavusrahastu kasutamiseks seatud nõudeid, mis tähendab, et riigile ei tohiks veel välja maksta ühtekuuluvuspoliitika vahenditest 7,5 miljardit eurot.

Sikkut: 1200-eurose palga saavutamiseks peab riik toetama ettevõtteid

30.11.22 EESTI ... Sotsiaaldemokraatliku Erakonna aseesimees Riina Sikkut ütles ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast", et sotside lubatud 1200-eurose miinimumpalga saavutamiseks tuleks toetada ettevõtteid, et nad suudaksid sellist palka maksta.

Analüütik: arvestades inflatsiooni kiirust on majanduslangus tagasihoidlik

30.11.22 MAJANDUS ... Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) kahanes kolmandas kvartalis eelmise aastaga võrreldes 2,4 protsenti, kuid arvestades inflatsiooni kiirust, on majanduslangus olnud isegi tagasihoidlik, ütles Eesti Panga ökonomist Kaspar Oja. Ta prognoosis, et majandus hakkab järgmise aasta keskel taas kasvama.

jõuluootus

Vaata otse

Kuula otse

hoia omadele pöialt

otse uudistemajast

siin me oleme

järjejutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: