Kohtla-Järvel on uus võim kokku leppinud koalitsioonileppe põhipunktid
Oktoobris Kohtla-Järvel puhkenud korruptsiooniskandaali järel alanud võimuvahetus on jõudnud nii kaugele, et loodav koalitsioon on koalitsioonileppe põhilistes sisulistes punktides kokku leppinud. Kas võimuliit toimib, peab selguma 14. novembril kavas oleval volikogu istungil.
Pisut üle nädala Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE), Keskerakonna ja valimisliidu Restart Kohtla-Järve vahel kestnud koalitsiooniläbirääkimistel on jõutud koalitsioonileppe sõnastamiseni, teatasid osapooled pühapäeval pressiteate vahendusel, lisades, et jätkatakse läbirääkimisi tööjaotuse üle linnajuhtimises.
Uuel nn korruptsioonikahtlustustevabal koalitsioonil oleks 25-liikmelises volikogus 13 kohta. Korruptsioonikahtlustuse on volikogu liikmetest saanud üheksa eelmise võimuliidu liiget. Eelmise ja uue võimuliidu ühendosaks on valimisliit Restart Kohtla-Järve, millest kuuluks uude koalitsiooni kolm volikogulast ehk valimisliidu eestvedaja Jaanek Pahka uude koalitsiooni ei kuulu.
Ees ootavad korruptsioonikoolitused
Kohtla-Järve linnavolikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimehe Eduard Odinetsi sõnul on läbirääkimised möödunud kiires tempos ja koostöövaimus. "Kõigi partnerite huvides on võimalikult kiiresti saavutada kokkulepped ja asuda linna juhtima. Kinnitamist vajab linna eelarvestrateegia, on vaja üle vaadata linna arengukava, keeruliseks tõotab tulla järgmise aasta eelarve kokkupanek," ütles Odinets.
"Enneolematult palju tähelepanu uue koalitsiooni leppes saavad korruptsioonivastased meetmed, näiteks kohustuslikud koolitused linnavolikogu liikmetele, asjakohaste juhiste väljatöötamine, linnajuhtimise läbipaistvuse suurendamine, sisekontrollisüsteemide tugevdamine," tõi välja riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni endine juht, SDE peasekretär Odinets.
Praegu veel nimetu ja registreerimata fraktsiooni, mis koosneb Keskerakonna liikmetest - aga volikogus on ka endistest keskerakondlastest moodustatud fraktsioon, mis kannab nime Keskerakonna fraktsioon - esimees Sergei Lopin rõhutas koalitsioonileppe puhul meetmeid linnakeskkonna parendamiseks. "Jätkame panustamist tegevustesse, mis muudavad linnaruumi ilusamaks ja atraktiivsemaks. Toetame korteriühistuid elamute kordategemisel, korrastame linnatänavate remondisüsteemi, arendame avalikke vaba aja veetmise alasid," märkis Lopin.
"Kohtla-Järve haridusvaldkond vajab sisulisi muudatusi ja ümberkorraldusi – nii mõttelaadis kui hoiakutes," sõnas valimisliidu Restart Kohtla-Järve saadik Hendrik Agur. Tema sõnul lubab uus loodav linnavõim püstitada koolipidajana realistlikud eesmärgid kvaliteetse hariduse pakkumiseks linnas ning igati toetada linna haridusasutusi selles, sealhulgas ka eestikeelsele õppele sujuva ülemineku tagamisel koolides ja lasteaedades. "Haridusvaldkond on üks peamisi prioriteete, selle arendamisse tuleb erilise hoole ja vastutustundega suhtuda," rõhutas Agur.
Koalitsiooniläbirääkimised jätkuvad järgmisel nädalal. Koalitsioonilepe loodetakse allkirjastada enne 14. novembriks plaanitud linnavolikogu erakorralist istungit.
Kohtla-Järvel on volikogus segadused
2021. aasta valimiste järel kaotas aastaid Kohtla-Järvel võimul olnud Keskerakond võrreldes eelmiste valimistega volikogus kuus kohta. Nii allkirjastasidki volikogus ühehäälelise enamuse saanud SDE (5 kohta), Restart Kohtla-Järve (4), Reformierakond (2) ja Progress (2) 2021. aasta 28. oktoobril koalitsioonileppe. Neljapoolne koalitsioon lagunes aga juba esimesel, 15. novembril toimunud volikogu istungil.
Enne 4. oktoobril puhkenud korruptsiooniskandaali olid Kohtla-Järvel võimul inimesed, kelle vahel ametlikku koalitsioonilepingut ei olnud. Võimu moodustasid 15 inimest: Keskerakonna ridades volikokku pääsenud, kuid valimiste käigus erakonnast kaugenenud seitse liiget (sh volikogu esimees Tiit Lillemets), neli Restart Kohtla-Järve esindajat, Kaks Reformierakonna esindajat ja kaks Valimisliidu Progress esindajat.
Valimisliidu Progress üheks juhiks on ärimees Nikolai Ossipenko, kes võeti korruptsioonis kahtlustatuna sel nädalal kaheks kuuks vahi alla. Ossipenko ise kandideeris Jõhvis, kus ta on oma volikogu liikme volitused peatanud.
Pärast korruptsiooniskandaali puhkemist umbusaldati 27. oktoobri volikogu istungil opositsiooni eestvedamisel nii linnavalitsust, mille neljast liikmest kaks (Vitali Borodin (Reformierakond) ja Evelyn Danilov (VL Progress)) on korruptsioonikahtlustuse all, kui ka korruptsioonikahtlustuse saanud volikogu esimeest Tiit Lillemetsa (endine Keskerakonna liige), aseeesimeest Marina Merkulovat (VL Progress), linnavolikogu sotsiaalkomisjoni esimeest Anton Dijevit (endine Keskerakond), majanduskomisjoni esimeest Deniss Veršininit (endine Keskerakonna liige) ja revisjonikomisjoni esimeest Jaanek Pahkat (VL Restart Kohtla-Järve).
Toimetaja: Mait Ots