Majandus

Coop Pank tõstis aastase hoiuse intressimäära 4,5 protsendile

27.09.23 MAJANDUS ... Coop Pank tõstis kolmapäevast nii era- kui äriklientidele aastase tähtajalise hoiuse intressi 4,5 protsendile, mis on hetkel Eestis tegutsevate pankade seas kõrgeim tähtajalise hoiuse intressimäär.

Kauplused võivad käibemaksu tõusu järel odavama toidu hinnad samaks jätta

27.09.23 MAJANDUS ... Kuna kauplused ei ole võimelised kohe alates 1. jaanuarist, kui käibemaks kahe protsendipunkti võrra tõuseb, kõigi oma kaupade hindu müügisaalis muutma, siis võivad olulisemate ning odavamate toiduainete hinnad esialgu samaks jääda, ütles Eesti Kaupmeeste Liidu tegevjuht Nele Peil.

Ajalehtede juhtkirjad riigieelarve eelnõust: peata ja õõnes

27.09.23 EESTI ... Eesti suuremad päevalehed kritiseerivad valitsuse avaldatud 2024. aasta riigieelarve eelnõud järsult, heites ette vähest avatust, eesmärgi puudumist ning silmakirjalikku kommunikatsiooni.

Euribori tõus on perede pangalaenude kulusid tõstnud 400 miljoni võrra

27.09.23 MAJANDUS ... Kiire intressimäärade tõus on Eesti ettevõtete ja kodumajapidamiste intressikulu kahekordistanud. Majapidamiste pangalaenude intressikulu on seejuures aastaga tõusnud ligikaudu 800 miljoni euroni ning ettevõtete intressikulu ligikaudu 1,2 miljardi euroni.

Ratas: San Francisco peakonsulaadi kinnipanek on mats äridiplomaatiale

27.09.23 EESTI ... Riigikogu aseesimees ja endine peaminister Jüri Ratas (KE) ütles, et valitsuse samm sulgeda New Yorgis ja San Franciscos peakonsulaadid kahjustavad äridiplomaatiat ja Eesti kodanike eest seismist.

Võrklaev: tuleva aasta eelarve paneb suurele kulutamispeole pidurit

26.09.23 MAJANDUS ... Riigieelarve on keerulises seisus, kuid tuleva aasta eelarve paneb suurele kulutamispeole pidurit, ütles rahandusminister Mart Võrklaev "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus. Minister loodab, et riigieelarve jõuab millalgi ka defitsiidist välja, kuid see teeb on pikk ja vaevaline.

Ettevõtjate ja eelarvenõukogu hinnangul peaks riigieelarve olema ambitsioonikam

26.09.23 MAJANDUS ... Ettevõtjad ja eelarvenõukogu leidsid tuleva aasta riigieelarvet kommenteerides, et kulude kärpimine ja tasakaalu poole liikumine on õige, kuid seda tuleks teha suuremate sammudega.

Osa maheteravilja kasvatajatest läheb hinnalanguse tõttu üle tavatootmisele

26.09.23 MAJANDUS ... Paljud teraviljakasvatajad on lõpetamas mahetootmist ja lähevad üle tavatootmisele, sest mahevilja hind on langenud tavaviljaga samale tasemele. Põllumehed ütlevad, et ilma riigi toeta jääb saavutamata Euroopa seatud eesmärk kasvatada mahepõllumajandusmaade osakaal 25 protsendini.

Valitsus kinnitas tuleva aasta riigieelarve

26.09.23 MAJANDUS ... Valitsus kinnitas teisipäeval 2024. aasta riigieelarve ja järgmise nelja aasta eelarvestrateegia. Tuleva aasta eelarve tulude maht on 16,79 miljardit eurot ja kulude maht 17,67 miljardit ning investeeringute maht 0,82 miljardit eurot, puudujääk ulatub 1,7 miljardini.

Asmann: kliimaseaduse väljatöötamise kavatsus on loosunglik ja liiga üldine

26.09.23 MAJANDUS ... Äsja valminud kliimaseaduse väljatöötamise kavatsus ei vasta olulistele küsimustele ning mõjub loosunglikult ja liiga üldiselt, ütles Viru Keemia Grupi (VKG) juhatuse esimees Ahti Asmann.

Loe täismahus: riigi eelarvestrateegia aastateks 2024-2027

26.09.23 EESTI ... Valitsus kinnitas teisipäevasel istungil riigi eelarvestrateegia (RES) aastateks 2024-2027. ERR-i portaalis saab dokumenti lugeda täismahus.

EISA uueks juhiks saab Kati Kusmin

26.09.23 MAJANDUS ... Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EISA) uueks juhiks saab senine Riigi Kinnisvara AS-i (RKAS) juht Kati Kusmin.

Tööturu olukord on hea, kuid reageerib majanduslangusele viitega

26.09.23 MAJANDUS ... Eesti tööturu olukord on püsinud hea, kuid tavaliselt reageerib see majanduse olukorrale viitega. Keskpank ootab siiski tänavu ja tuleval aastal väikest tööpuuduse tõusu.

Mart Võrklaev: 2024. aasta eelarve on visioon, kuhu tahame Eestit juhtida

26.09.23 ARVAMUS ... Riigieelarve ei saa olla pelgalt mehaaniline kulude kärpimine. Eelarve olukorra parandamiseks on vaja suurendada ka tulusid ning vaadata kriitilise pilguga üle tehtavad kulud. Maksutõus on vältimatu osa lahendusest, aga see peab käima käsikäes maksukogumise tõhususe ja õigluse tagamisega, kirjutab Mart Võrklaev.

Eesti Pank ootab tänavu 2,2-protsendilist majanduslangust

26.09.23 MAJANDUS ... Eesti Panga sügisese majandusprognoosi järgi võib tänavu oodata 2,2-protsendilist majanduslangust, tulevaks aastaks 1,4-protsendilist kasvu. Keskpanga hinnangul kujuneb pärast kaheaastast langusperioodi taastumine aeglaseks.

Otse kell 11: Eesti Panga värske majandusprognoos

26.09.23 MAJANDUS ... Eesti Panga president Madis Müller ja asepresident Ülo Kaasik tutvustavad täna keskpanga värsket majandusprognoosi. Kell 11 algavat pressikonverentsi näeb otsepildis ERR-i portaalis.

Lagarde: inflatsioon jääb kõrgeks veel pikema aja vältel

26.09.23 MAJANDUS ... Euroopa Keskpanga president Christine Lagarde kinnitas esmaspäeval Euroopa Parlamendi ees taas üle, et intressimäärad jäävad kõrgeks nii kaua kui vaja. Tema sõnul jääb inflatsioon kõrgeks veel pikema aja vältel.

Valitsus tahab kõigile ettevõtjatele panna e-arvekohustuse

26.09.23 EESTI ... Valitsus plaanib muuta ettevõtetele e-arvete esitamise kohustuslikuks. Ühelt poolt loodab riik niiviisi saada aastas kuus kuni kaheksa miljonit eurot saamata jäänud maksutulu. Paljudele väikeettevõtjatele läheks aga raamatupidamine kallimaks.

Kallas: maakonnaliini bussipilet hakkab maksma umbes 1,5 eurot

26.09.23 EESTI ... Kui bussipilet maakonnaliinidel 1. jaanuarist tasuliseks muutub, võiks üksikpileti hind praeguse plaani kohaselt olla 1,5 eurot ja pilet kehtiks poolteist tundi, ütles regionaalminister Madis Kallas. Kõik muudatused ei ole veel paigas ja selgus peaks saabuma 60 päeva enne uue aasta algust.

Käibemaksutõus: TTJA soovitab kauplusekettidel hindu aegsasti kergitada

26.09.23 MAJANDUS ... Kauplusekettide sõnul hakkab järgmisest aastast kahe protsendipunkti võrra tõusev käibemaksumäär kajastuma kauba lõpphinnas, mille maksab kinni tarbija. Kuna hinnatõus peab kajastuma ka kaupadel, soovitab tarbijakaitse- ja tehnilise järelvalve amet (TTJA) kauplejatel alustada hindade muutmist juba aegsasti.

Saksamaa loobub plaanist kehtestada kliima suhtes nõudlikumad ehitusnormid

25.09.23 MAJANDUS ... Saksamaa valitsus leppis esmaspäeval kokku 14-punktilise meetmete paketi, et toetada raskustes olevat ehitussektorit ja elamumajandust. Muudatuste hulgas on ka algselt kavandatust leebemad keskkonnanõuded.

Töötukassa reformiga võib väheneda töötutoetuse maksmise aeg

25.09.23 MAJANDUS ... Majandusministeerium soovib töötutoetuse reformimise käigus kärpida aastatel 2025–2027 töötukassast 130 miljonit eurot. Töötukassa juht Meelis Paavel näeb ühe võimalusena kärpida töötutoetust seniselt üheksalt kuult kuuele.

Algab Lelle-Rapla raudteelõigu kapitaalremont

25.09.23 MAJANDUS ... Alanud on ettevalmistused Lelle ja Rapla vahelise raudteelõigu kapitaalremondiks 16-kilomeetrisel lõigul, mille maksumus on pisut üle 30 miljoni euro. Raudtee vahetuse tippajal, 16. oktoobrist 6. novembrini asendavad ronge bussid Viljandi ja Rapla vahelisel lõigul.

Riigieelarve tuleva aasta tulud on 16,8 ja kulud 17,7 miljardit eurot

25.09.23 MAJANDUS ... Rahandusmister avalikustas esmaspäeval järgmise aasta riigieelarve suuruse, mille tulude maht on 16,8 miljardit ja kulude maht 17,7 miljardit eurot. Eelarves on palju ebamäärast ja valitsus on sellega hiljaks jäänud, ütlevad eelmiste eelarvete koostajad.

EL-i ministrid leevendasid sõidukite heitkogustele kehtestatavaid norme

25.09.23 MAJANDUS ... Euroopa Liidu liikmesriikide ministrid leppisid esmaspäeval kokku nõrgemates uutele sõidukitele seatavates heitkoguste normides kui Euroopa Komisjon oli oma esialgses ettepanekus soovinud. Uute normide jõustumiseks tuleb need kooskõlastada veel ka Euroopa Parlamendiga.

Riik plaanib inimeste ja ettevõtete kliimakohustused seadusesse kirjutada

25.09.23 MAJANDUS ... Kliimaministeeriumis sai valmis kliimaseaduse väljatöötamise kohustus, mis seab sihiks, et uues seaduses pandaks paika nii ettevõtete kui üksikisikute kliimat puudutavad õigused ja kohustused. Plaani kohaselt peaks kliimaseadus jõustuma ülejärgmisel aastal.

Defitsiidi antoloogia: Ratas, Kallas ja üheksa miljardit eelarvemiinust

25.09.23 MAJANDUS ... Eesti riigieelarve on koroonakriisist saati igal aastal tehtud tugevas defitsiidis. 2020–2024 on peaminister Jüri Ratas ja peaminister Kaja Kallas teinud kokku eelarveid 9,3 miljardi euro suuruses puudujäägis, näitavad rahandusministeeriumi edastatud andmed.

Rahandusministeerium lubab ennetada eurorahade raiskuminekut

25.09.23 EESTI ... Kui enne aasta lõppu ei suuda Eesti kulutada pea 300 miljonit eurot eelmisest Euroopa Liidu eelarveperioodist, siis tuleb see raha tagastada. Rahandusministeerium ütleb, et seda ei juhtu, ent riigikontroll hoiatab, et Euroopa toetuste kasutamine venib.

Michal taotleb Eesti Raudtee kahjumi katteks ligi 26 miljonit

25.09.23 MAJANDUS ... Kliimaminister Kristen Michal esitas taotluse 25,9 miljoni euro suuruse summa eraldamiseks valitsuse sihtotstarbelisest reservist, et katta Eesti Raudtee kahjum.

"AK. Nädal" analüüsis riigieelarve koostamist

24.09.23 MAJANDUS ... Pingelised riigieelarve läbirääkimised on läbi ja me liigume eelarve tasakaalu suunas, ütleb rahandusminister Mart Võrklev. Samas loobub riik reeglitest, mis kohustaksid eelarvet tasakaalus hoidma. Kriitikute hinnangul koostati eelarvet kabinetivaikuses ja ebaselgelt, mis näitab valitsuse teatud peataolekut.

Hallar Meybaum: riigi "abipakett" tuli tööstusele halvimal ajal

23.09.23 ARVAMUS ... Keskkonnatasude tõus suurendab ettevõtete kulusid, mis omakorda vähendab investeerimisvõimekust ja töökohtade loomist. Valitsuse eesmärk näib olevat riigieelarve täitmine, mitte keskkonna kaitsmine, kirjutab Hallar Meybaum.

Saksa analüütik ERR-ile: tööstuse energiatoetus poleks teiste suhtes õiglane

22.09.23 MAJANDUS ... Saksamaa ettevõtjad soovivad, et valitsus toetaks tööstust energiahinna allatoomisega, vastasel juhul võib tööstus nende hinnangul üha enam riigist lahkuda. Majandusanalüütik Claudia Kemferti sõnul selline toetus ebaõiglane teiste ettevõtete ja majapidamiste suhtes ning tööstus peaks muutuma.

Majandusministeerium kaalub töötutoetuste perioodi lühendamist

22.09.23 MAJANDUS ... Majandusministeerium plaanib aastatel 2025-2027 kärpida töötute abistamise vahenditest 130 miljonit eurot. Täpsemad sammud alles selguvad, kuid ministri sõnul on võimalik, et toetuste maksmise periood lüheneb ning töötukassa pakutavad koolitused korraldatakse ümber.

Automaks tuleb esialgsest versioonist omanikule kulukam

22.09.23 MAJANDUS ... Valitsus lükkas automaksu pool aastat edasi, kuid uute plaanide järgi tuleb see autoomanikule esialgsest versioonist tunduvalt kulukam. Rahandusminister loodab, et lähinädalatel saab uus eelnõu valmis ja parlamenti võiks see jõuda novembris.

Kristi Klaas: rohereformid on majanduse konkurentsivõime üks alustala

22.09.23 ARVAMUS ... Peame endale seega üha teravamalt teadvustama, et rohepööre ehk rohereformid ulatuvad kaugemale kui keskkonnahoid. Rohereform ulatub igasse valdkonda ning selle mõju elukeskkonnale ja majandusele hakkab määrama inimese heaolu, kirjutab Kristi Klaas.

Kuue kuu euribor kerkis 4,072 protsendini

22.09.23 MAJANDUS ... Eestis paljude laenudega seotud kuue kuu euribor kerkis neljapäeval 4,072 protsendini, nädal varem oli see 4,04 protsenti.

Sõerd: sisustamata maksutõuse ei tohiks planeerida

22.09.23 MAJANDUS ... Endise rahandusministri ja riigikogu liikme Aivar Sõerdi sõnul ei tohiks 2025. aasta eelarvestrateegiasse planeerida tuluallikana sisse 400 miljoni euro ulatuses veel defineerimata maksutõuse ja 150 miljoni euro ulatuses veel seletamatuid kärpeid.

Prokuratuur esitas Olerexile ja selle juhatuse liikmele kahtlustuse

22.09.23 MAJANDUS ... Prokuratuur esitas suurele kütusemüüjale AS Olerexile ja selle juhatuse liikmele ja ühele omanikule Andres Linnasele kahtlustuse valeandmete esitamises, kirjutab Eesti Päevaleht.

Swedbanki peaökonomist: Eesti tööjõu tootlikkus langeb teist aastat

22.09.23 MAJANDUS ... Eestis on reaalne tööjõu tootlikkus langenud juba alates 2021. aasta teisest poolest. Püsivalt nii pikka tootlikkuse langust ei ole Eestis vähemalt viimase 20 aasta jooksul olnud, kuid samal ajal on palgakasv väga tugev, ütles Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina majanduse konkurentsivõimet hinnates.

Päästeametnik läks pensionist ilmajäämise pärast kohtusse

22.09.23 EESTI ... Sotsiaalkindlustusameti vastu kohtusse läinud päästeameti töötaja leiab, et amet rikub seadust, kui keeldub tema staažile vastavat pensioni välja maksmast. Halduskohus andis mehele õiguse.

Puidust keskkonnamaja jaoks uut hanget siiski ei tule

21.09.23 MAJANDUS ... Keskkonnaministeeriumi ja nüüdse kliimaministeeriumi pikk plaan ehitada lennusadama lähedusse puidust muuseumi- ja kontorihoone ei ole veel maha maetud. Valitsus plaanib projektiga edasi minna ning kuigi peaminister Kaja Kallas ütles, et tuleb uus ehitushange, siis rahandusminister lükkas selle väite ümber.

Põllumehed on suutnud ilmaolude kiuste talvesööta piisavalt varuda

21.09.23 MAJANDUS ... Suurem osa põllumehi on keerulistest ilmaoludest hoolimata suutnud talvesööda ära varuda ja ennustus, et söödanappuse tõttu hakatakse Eestis massiliselt karja vähendama, ei täitunud.

Lääne-Nigula volikogu andis Risti tuulepargi arenduse algetapile heakskiidu

21.09.23 MAJANDUS ... Lääne-Nigula vallavolikogu kiitis neljapäeval heaks Risti tuulepargi eriplaneeringu esimese etapi, mis võimaldaks tulevikus püstitada sinna 25 tuulikut kõrgusega kuni 270 meetrit.

400 miljoni leidmine: Reform võtaks vaesematelt, Eesti 200 ja sotsid rikkamatelt

21.09.23 MAJANDUS ... Reformierakond eelistaks 2025. aastaks 400 miljoni lisamaksutulu leidmiseks tõsta käibemaksu, Eesti 200 tõsta varamakse ning sotsiaaldemokraadid kehtestaksid astmelise tulumaksu ja maksustaksid ettevõtteid.

Venemaa piirab bensiini ja diisli eksporti

21.09.23 VÄLISMAA ... Venemaa valitsus kehtestas ajutised piirangud bensiini ja diislikütuse ekspordile, põhjendades seda vajadusega stabiliseerida siseturgu.

Valitsus laenab tuleval aastal 1,16 miljardit eurot

21.09.23 MAJANDUS ... Neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil valitsuse liikmed põhimõttelise kokkuleppe saanud eelarvest kuigivõrd lisainformatsiooni anda ei tahtnud, samas märkisid valitsuse liikmed, et järgmise aasta eelarve puudujääk tuleb 2,8 protsenti SKP-st, mis tähendab 1,16 miljardit eurot laenuvajadust.

Rasmus Kattai: majanduskasv ei ravi kroonilist eelarvepuudujääki

21.09.23 ARVAMUS ... Mida kaugemale tulevikku otsustavate sammude tegemine lükatakse, seda valulikum saab eelarve korda tegemine olema. Poliitikute huvides peaks olema selle sõnumi selgitamine oma valijatele, sest tasakaalu taastamise tööriistad ei ole kindlasti populaarsed, kirjutab Rasmus Kattai.

Valitsus tahab tippametnike palgakasvu kärpida

21.09.23 MAJANDUS ... Siseminister Lauri Läänemetsa sõnul on valitsus otsustanud kõrgemate riigiteenistujate palkade plaanitud kasvust neljaks aastaks pool maha võtta.

Nõgene: riigi äriühingud ei peaks tegelema kinnisvaraarendusega

21.09.23 MAJANDUS ... Tallinki juhatuse esimees Paavo Nõgene kritiseeris Tallinna lennujaama plaani enda territooriumil suures mahus kinnisvara arendada, sest riik ei peaks sekkuma turule, kus pole turutõrget. Lennujaama juhatuse liikme Eero Pärgmäe sõnul on fookuses siiski lennujaama enda arenguvajadused.

Oja: 400-miljoniline tühi rida on mõistlikum kui üleöö mingi uus maks leida

20.09.23 MAJANDUS ... 400 miljoni euro suurune tühi rida riigieelarvesse kirjutada on mõistlikum kui kiiresti mõni uus maks leida, ütles Eesti Panga ökonomist Kaspar Oja "Ringvaates.

uus arutelusaade

Vaata otse

Kuula otse

spordisajand

otse uudistemajast

järjejutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: