Majandus

Ministri idee keelata uute põlevkivikaevanduste rajamine tuli tootjatele ootamatult

25.03.23 MAJANDUS ... Põlevkivitootjatele tuli majandus- ja taristuministri Riina Sikkuti uute põlevkivikaevanduste rajamise keelamise idee ootamatuna. Ministri arvates oleks rohepöörde ajal uute põlevkivikaevanduste avamine kummaline ja selle asemel tuleks paremini kasutada olemasolevaid ressursse.

EL ja Saksamaa jõudsid sisepõlemismootorite vaidluses kokkuleppele

25.03.23 MAJANDUS ... Euroopa Komisjon jõudis Saksamaaga kokkuleppele, kuidas lahendada vaidlus, mis puudutab uute sisepõlemismootoriga sõiduautode keelustamist alates 2035. aastast.

Deutsche Banki aktsiate hinnalangus pani turud muretsema

25.03.23 MAJANDUS ... Saksamaa juhtiva kommertspanga Deutsche Banki aktsiate kukkumine reedel pani üleilmsed turud muretsema, kuna tegemist on järgmise teravdatud tähelepanu alla sattunud suurpangaga pärast seda, kui Credit Suisse´i võttis üle teine Šveitsi suurpank UBS.

Mullu langenud Eesti ostujõu tase jätkab tulevikus aeglasemat kasvu

25.03.23 MAJANDUS ... Eesti ostujõu pariteedi suhe Euroopa Liidu keskmisesse mullu veidi langes. Swedbanki peaökonomisti Tõnu Mertsina sõnul oli see oodatav ning kui seni on Eesti osakaal Euroopa keskmisele kiiresti lähenenud, siis tõenäoliselt jätkub tulevikus kasv veidi aeglasemas tempos.

ERR Brüsselis: Euroopa Keskpanga hinnangul panganduskriisi ei paista

24.03.23 MAJANDUS ... Euroopa Ülemkogul toimus reedel euroala kohtumine, kus Euroopa Keskpanga president Christine Lagarde kinnitas liidritele, et panganduskriisi ei paista. Valitsusjuhtide sõnul on eelmises finantskriisis loodud karmid reeglid ennast õigustanud.

Saaremaal mullu murdunud tuuliku kinnituspoltidel olid niiskuskahjustused

24.03.23 MAJANDUS ... Aasta tagasi Saaremaal Salme tuulepargis murdunud tuuliku kinnituspoldid olid niiskuse tõttu kahjustatud ja ei pidanud pingele vastu, kinnitas tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA).

Sauk paneks saarte ja mandri vahele kahe asemel ühe lennuki

24.03.23 MAJANDUS ... Transpordiameti peadirektor Priit Sauk ütles, et ametil on kolme transpordiliigi korraldamiseks puudu üle 20 miljoni euro. Säästu leiaks tema sõnul erinevate liinivõrkude optimeerimisest.

Hartman: voogedastuse maksustamisest tulev raha läheks Eesti filmitootmisse

24.03.23 MAJANDUS ... Kultuuriminister Piret Hartmani sõnul soovib koalitsioon plaanitava voogedastamise maksustamiselt teenitava raha suunata Eesti filmitootmisse. Ühtlasi plaanib valitsus suurendada ERR-i nõukogu liikmete arvu.

Põlevkivi kaevandati viimaste aastate rekordkogus

24.03.23 MAJANDUS ... Keskkonnaameti andmetel kaevandati eelmisel aastal põlevkivi üle 10,7 miljoni tonni, mis on viimase kolme aasta rekord. Enim, üle 6,2 miljoni tonni põlevkivi, kaevandas Eesti Energia tütarettevõtte Enefit Power.

Riik emiteerib lühiajalisi võlakirju mulluste refinantseerimiseks

24.03.23 MAJANDUS ... Rahandusministeeriumi riigikassa osakonna juhataja Janno Luurmehe sõnul emiteerib riik märtsi lõpus uusi lühiajalisi võlakirju eelmisel aastal emiteeritud võlakirjade refinantseerimiseks.

Hiiumaa vallavanem: riigi ülesanne on tagada ühendused üle Eesti

24.03.23 MAJANDUS ... Hiiumaa vallavanem Hergo Tasuja kritiseeris teravalt transpordiameti juhi Priit Sauki väljaütlemisi suursaarte ja mandri ühenduste kohta ja ütles, et riik peaks tagama ühendused üle Eesti, mitte ainult mandril.

Sõerd: riik on mullu sügisel laenatud miljardist kulutanud üle poole

24.03.23 MAJANDUS ... Riigikogu liikme, reformierakondlase Aivar Sõerdi sõnul on oktoobrikuise võlakirjaemissiooniga laenatud miljardist eurost jaanuari lõpuks kulutatud 500 miljonit eurot ning tänavu peab riik tõenäoliselt sama palju laenama.

Sikkut: saartega peab olema tagatud tihe ühendus nii laeva kui lennukiga

24.03.23 MAJANDUS ... Majandus- ja taristuminister Riina Sikkut ütles vastulauses transpordiameti juhile Priit Saukile, et saartega peab olema tagatud tihe ühendus nii parvlaeva kui ka lennukiga.

Valitsemissektori defitsiit mullu vähenes

24.03.23 MAJANDUS ... Statistikaameti andmete kohaselt oli Eesti valitsemissektori eelarve puudujääk 2022. aastal üks protsent ja võlatase püsis 18 protsendil sisemajanduse koguproduktist.

Eluaseme hindade kasv tegi mullu 15 aasta rekordi

24.03.23 MAJANDUS ... Statistikaameti andmetel tõusis eluaseme hinnaindeks 2022. aastal eelneva aasta keskmisega võrreldes 22,2 protsenti, aga neljandas kvartalis hinnakasv sisuliselt peatus.

Transpordiameti juht: Hiiumaa lennuk on riigi raha kuritarvitamine

23.03.23 MAJANDUS ... Hiiumaa ja Tallinna vahet lendav lennuk, kus on vaid kolm riigiametnikust reisijat, on riigi raha kuritarvitamine ja mugavusteenus ning seda ei peaks maksumaksja kinni maksma, ütles transpordiameti juht Priit Sauk.

Pärnus tuleb Rääma tööstuspiirkonna asemele elamu- ja ärikvartal

23.03.23 MAJANDUS ... Pärnus Rääma tänaval saab Wendre tööstuskvartali alast tulevikus elamu- ja ärikvartal, kus hoonete vahele on kavandatud linnapark ja maa alt tuuakse välja Rääma oja.

Valitsus muutis eelmise aasta energiahinna kompenseerimise korraldust

23.03.23 MAJANDUS ... Valitsus muutis rahandusministri ettepanekul möödunud aasta 22. veebruari korraldust, millega eraldati 74,5 miljonit eurot, et kompenseerida inimestele koduse energiatarbimise kulu ajavahemikul jaanuarist märtsini.

Arendajate plaanitavad tuulepargid ületavad Eesti vajaduse mitmekordselt

23.03.23 MAJANDUS ... Ida-Virumaal Purtses valmis üle kümne aasta esimene suurem tuulepark, millele suvel lisandub Saarde tuulepark. Sellega saab Eesti elektritoomine lisaks 60 megavatti taastuvenergiavõimsust. Arendajatel on praegu maal ja merel hoonestusloa menetluses üle seitsme gigavati tootmisvõimsust ning kõik kokku ületab Eesti energiavajaduse mitmekordselt.

Euroopa Komisjon tahab uute asjade ostmise asemel vanade parandamist

23.03.23 MAJANDUS ... Euroopa Komisjon esitas ettepaneku, mille kohaselt võiksid Euroopa Liidu inimesed hakata katki läinud asju senisest rohkem parandama selle asemel, et need ära visata ja uus toode osta. Eesti hakkab nüüd selle suhtes oma seisukohta kujundama.

Eesti on elatustasemelt EL-i 17. riik

23.03.23 MAJANDUS ... Eesti oli Euroopa Liidu statistikaameti esialgse hinnangu kohaselt 2022. aastal elanike ostujõu pariteedi (PPPs) alusel EL-is suhteliselt rikkuselt 17. riik, Eesti elanike elatustase on 13 protsenti madalam EL-i keskmisest.

Eesti Energia nõukogu kinnitas uue juhatuse, ametis jätkab vaid Raine Pajo

23.03.23 MAJANDUS ... Eesti Energia nõukogu kinnitas neljapäeval juhatuse koosseisu, kes hakkab ettevõtet juhtima 1. aprillist. Praegusest juhatusest jätkab vaid Raine Pajo.

Pärtel-Peeter Pere: kes ja kuidas võidab elamute renoveerimisest?

23.03.23 ARVAMUS ... Koduomanik võidab renoveerimisest, kui turul on rohkem ettevõtteid, mis oskavad renoveerida uute teadmiste ja tehnoloogiatega. Renoveerimine muutub kvaliteetsemaks ja odavamaks, sest valik on suurem. Iga eurorahadega toetatud renoveerimisprojektilt saame Eestis 32 protsenti maksutulu. Meie ekspordivõimekus kasvab. Kõik see saab alguse aga riigi rohereformidest ehituses, kirjutab Pärtel-Peeter Pere.

Konkurentsiamet Saaremaa katkestusest: Elektrilevil napib planeerimisvõimet

23.03.23 MAJANDUS ... Konkurentsiamet teatas Saaremaal detsembris osade klientide jaoks üle nädala kestnud elektrikatkestuse analüüsi kokkuvõtteks, et jaotusvõrku haldav Elektrilevi peab suurendama planeerimisoskust ja reaalset rikete kõrvaldamise võimekust.

Uuring: veerand elanikest oleks neljarajaliste teede nimel nõus automaksuga

23.03.23 MAJANDUS ... Üle kolmandiku elanikest soovib, et kolm suurimat maanteed ehitataks esimesel võimalusel neljarajaliseks, selle rahastamiseks automaksu kehtestamisega oleks aga nõus veerand küsitletutest, selgub taristuehituse liidu tellitud uuringust.

Majandusminister viivitab VKG-le vajaliku kasutusloa andmisega

23.03.23 MAJANDUS ... Viru Keemia Grupp (VKG) valmistab Ida-Virumaal ette umbes 100 miljoni eurost investeeringut, et avada seal 2026. aastal Uus-Kiviõli põlevkivikaevandus, ent ootamatult on plaan toppama jäänud, kuna majandus- ja taristuminister Riina Sikkut pole andnud vajalikule alajaamale kasutusõigust.

EL on energiakriisile kulutanud üle kümne korra enam raha kui Ukraina aitamisele

23.03.23 MAJANDUS ... Euroopa Liidu riikide Ukrainale antud abi suurus kahvatub selle rahasumma kõrval, mida on liikmesriigid panustanud, et leevendada kõrgete energiahindade mõju oma kodanikele.

Keskmise palga eest saab Tallinnas osta veidi üle poole ruutmeetri korterist

23.03.23 MAJANDUS ... Tallinna korterid on viimastel aastatel ostjate jaoks aina vähem taskukohaseks muutunud, sest elupindade ruutmeetrihind on kerkinud keskmisest kuupalgast kiiremas tempos.

Müller: Eesti majanduse olukord on keskpärasevõitu

22.03.23 MAJANDUS ... Eesti Panga president Madis Müller ütles "Esimeses stuudios", et panganduskriisi kartmiseks pole põhjust ning keskpangad peavad keskenduma inflatsiooni kontrolli alla saamisele. Eesti majanduse olukorda peab Müller keskpäraseks, energiahindade langedes võib ka hinnatõus oodatust kiiremini aeglustuda.

Koalitsioon tahab tõsta mikrotootjate fikseeritud hinnaga liitumisvõimsust

22.03.23 MAJANDUS ... Uus koalitsioon soovib elektri mikrotootjale mõeldud fikseeritud hinnaga liitumisvõimsust vähemalt kahekordistada. Elektrilevi hinnangul tuleks selleks leida lisaraha kas riigieelarvest või tõsta võrgutasu.

Loodaval koalitsioonil uuteks maanteelõikudeks raha ei jagu

22.03.23 MAJANDUS ... Loodav koalitsioon keskendub teedeehituses olemasoleva teedevõrgu korrashoiule ja hooldamisele, mistõttu uute 2+1 või 2+2 maanteelõikude ehitamist pigem oodata ei ole.

Kohtla-Järve volikogu võttis viimaks vastu tänavuse eelarve

22.03.23 MAJANDUS ... Kohtla-Järve linnavolikogu võttis kolmapäeval vastu pikalt venima jäänud käesoleva aasta eelarve.

Sikkut: kõiki plaanitud meretuuleparke pole võimalik Eesti võrku ühendada

22.03.23 MAJANDUS ... Koalitsiooniläbirääkijad on ühel meelel, et maismaatuuleparkide menetlusi peab kiirendama, meretuuleparkidega on aga keerulisem, sest see eeldab riikidevahelist koostööd, ütles saates "Uudis+" majandusminister ning SDE aseesimees Riina Sikkut. Põlevkivielektrist loobumisele koalitsioonilepe tähtaega ei sea, küll aga pole plaanis anda luba uute kaevanduste avamiseks.

Veskimägi kahtleb vajaduses massiliselt meretuuleparke rajada

22.03.23 MAJANDUS ... Tulevikus on energiat üle, mitte puudu ning ühiskonnal tuleks läbi mõelda, mis saab meretuule elektrijaamadest, sest kogu neis toodetud energia Eesti elektrivõrku ei mahu, ütles Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi.

Tallinnale kuuluvat kaubamärki saab kasutada 25 euro eest aastas

22.03.23 MAJANDUS ... Tallinn annab endale kuuluvaid kaubamärke, nagu näiteks Vana-Toomase kujutis, kasutada 25 euro eest aastas, vastava korra kinnitas mullu Tallinna linnavalitsus.

Mart Raamat: kütuseturud lehvivad tuulelipuna maailmamajanduse tõmbetuultes

22.03.23 ARVAMUS ... Tuleviku ennustamine on tänamatu töö, seda eriti kütuseturgudel, mida mõjutavad geopoliitika, finantsturgudel toimuv ja tagatipuks ka kliimapoliitika. Lähinädalate ja -kuude hinnaliikumised on suuresti mõjutatud sellest, kas ja kuidas pangandussektorist alguse saanud ebastabiilsus finantsturgudel laheneb, kirjutab Mart Raamat.

Eesti Loto kasvatas mullu kasumit

22.03.23 MAJANDUS ... Riigile kuuluva Eesti Loto käive ulatus mullu auditeerimata andmetel 86,6 miljoni euroni, mida oli 0,3 protsenti enam kui aasta varem. Ettevõtte puhaskasum kasvas aastaga 3,2 protsenti 14,3 miljoni euroni.

Läti toll on tänavu avastanud sadu Venemaa-vastaste sanktsioonide rikkumisi

21.03.23 MAJANDUS ... Läti toll on tänavu avastanud juba 500 Venemaa-vastaste sanktsioonide rikkumist. Läti rahapesu andmebüroo aga uurib 114 kahtlast tehingut.

Sikkut: Operaili tuleviku otsustab uus valitsus

21.03.23 MAJANDUS ... Riigile kuuluva Operail väljus vagunirendi ärist ning kuigi ettevõte ootas tulevikuplaanide kinnitamist juba jaanuaris, siis majandusminister Riina Sikkuti sõnul peab jääma uue valitsuse otsustada, kas pikemas plaanis on riigil vaja raudteevedude strateegilist võimet enda käes hoida.

Mitme aasta madalaimale tasemele langenud nafta hind tanklates ei kajastu

21.03.23 MAJANDUS ... Naftabarrel maksis viimati nii vähe nagu praegu ülemöödunud aasta lõpus, kuid kütuse hind tanklates on toonasest umbes 30 protsenti kallim. Õliühingu juht Mart Raamat põhjendas seda asjaoluga, et lõpptoodete hind hulgiturgudel pole toornafta hinnaga samas tempos alla tulnud.

Andry Krass: eluruumide renoveerimisprogramm suurendaks ebavõrdsust

21.03.23 ARVAMUS ... Eesti senist eluasemepoliitikat võib vabalt nimetada ka mittesekkumispoliitikaks. Riigi vähene huvi selle vastu, millistes tingimustes me elame, selgitab ka ühiskondlikku plahvatust, mis järgnes Euroopa Parlamendi teise äärmusesse kaldunud otsusele kehtestada kõigile elamutele miinimumenergiaklass, kirjutab Andry Krass.

Kolmapäeval kell 11 "Otse uudistemajast": Taavi Veskimägi

21.03.23 MAJANDUS ... Igakolmapäevase veebisaate "Otse uudistemajast" külaline on sel nädalal Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi.

Maist lisandub tarbija gaasiarvele varumakse

21.03.23 MAJANDUS ... Riik hakkab 1. maist koguma maagaasi varumakset 40 senti megavatt-tunni kohta, et finantseerida riikliku gaasivaru hoiustamist ja haldamist.

Operail müüs 22,7 miljoniga viimased tuhatkond rendivagunit

21.03.23 MAJANDUS ... Eesti riigile kuuluva raudtee-ettevõtete kontserni tütarfirma AS Operail Leasing müüs veebruari ja märtsi jooksul ära viimased 1036 rendivagunit hinnaga 22,7 miljonit eurot. Sellega on kõik Operail Leasingule kuulunud vagunid müüdud ja rendiäri lõppenud.

Sõnajalad püstitasid mullu purunenud tuuliku asemele uue

20.03.23 MAJANDUS ... Vennad Sõnajalad püstitasid Saaremaa Salme tuulepargis mullu veebruaris murdunud tuulegeneraatori asemele nädalavahetuselt uue.

Osapooled ootavad konkurentsireeglite tugevdamisele erinevaid lahendusi

20.03.23 MAJANDUS ... Eesti torkab praegu Euroopa Liidus silma väga väheste konkurentsireeglite rikkumise menetlustega. Peaminister Kaja Kallas on välja öelnud, et uus valitsus plaanib tugevdada konkurentsireegleid, seal hulgas tõsta konkurentsiameti võimekust, et tagada aus konkurents kõigile.

Kinnisvaraturu tehinguaktiivsus on madalseisu ületamas

20.03.23 MAJANDUS ... Kinnisvaraturul tehti veebruaris kolmandiku võrra vähem tehinguid kui eelmisel aastal samal ajal. Kuid võrreldes jaanuariga oli tehinguid nelja protsendi võrra enam, mis näitab, et kinnisvaraturg on madalseisu ületamas.

Ehitusmahtude langedes konkurents turul tiheneb

20.03.23 MAJANDUS ... Riik suuri ehitusi tänavu ette ei võta, vaid kaitseministeerium arendab liitlaste vastuvõtuks sobivat linnakut. Ka teedesse investeeritakse vähem. Selle tulemusena on ehitussektor languses ja ka nõudlus väheneb, konkurents turul samal ajal tiheneb.

Maagaasi hind langes börsil alla 40 euro

20.03.23 MAJANDUS ... Esmaspäeval langes maagaasi hind gaasibörsil TTF esimest korda alates mullu jaanuarist alla 40 euro megavatt-tunni eest. Madalaim hind oli 39,8 eurot.

Pangad on tõstnud hoiuseintressid kolmele protsendile

20.03.23 MAJANDUS ... Suurem osa Eestis tegutsevaid pankasid on viimase aasta jooksul tõstnud korduvalt oma tähtajaliste hoiuste intresse ning enamik maksab nüüd eraisikule kolm protsenti aastase hoiuse eest. Pankade esindajate sõnul on järsult kasvanud ka tähtajaliste hoiuste maht.

elektri börsihind

Vaata otse

Kuula otse

otse uudistemajast

järjejutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: