Majandus

Rünnak võib tõsta naftabarreli hinda kolmandiku võrra

15.09.19 ... Pärast laupäeval toimunud rünnakut maailma suurima naftatootja Aramco naftarajatiste vastu kahanes ettevõtte naftatoodang 5,7 miljoni barreli võrra päevas, mis on viis protsenti maailma päevatoodangust. Asjatundjate hinnangul tõstab rünnak nafta hinda, mõju jõudmine kütusehindadeni võib võtta nädalaid.

Saudi Araabias peatus töö rünnaku alla sattunud naftarajatistel

15.09.19 ... Saudi Araabia võimud teatasid laupäeval, et rünnakute alla sattunud Abqaiqi ja Khuraisi naftarajatistel on töö ajutiselt peatunud ning seetõttu kahaneb riigi naftaeksport 5,7 miljoni barreli võrra päevas, mis on umbes viis protsenti maailma päevatoodangust. Pühapäeval lubasid Saudi lasta turule oma reservid.

EL-i mõjukaimad eirasid Itaalia soovi muuta liidu eelarvereegleid

14.09.19 ... Euroopa Liidu mõjukaimate riikide rahandusministrid eirasid laupäeval Rooma üleskutset reformida EL-i eelarvereegleid ning andsid sellega hoobi Itaalia uue Euroopa-meelse valitsuse lootustele.

Venemaa esimene ujuvtuumajaam jõudis lõppsihtkohta

14.09.19 ... Venemaa esimene ujuvtuumajaam Akadeemik Lomonossov, mille keskkonnaaktivistid ristisid Ujuvaks Tšornobõliks ja Tuuma-Titanicuks, jõudis oma lõppsihtkohta ehk Siberis asuvasse Peveki linna.

Kreeka tahab IMF-ile võla ennetähtaegselt tagasi maksta

13.09.19 ... Kreeka taotles reedel euroalalt luba Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) laenude ennetähtaegseks tagasimaksmiseks.

Väätsa Prügila nõukogu esitas endiste juhtide kohta kuriteoteate

13.09.19 ... Kolmele Järvamaa omavalitsusele kuuluva Väätsa Prügila nõukogu esitas prokuratuurile avalduse endise juhatuse suhtes kriminaalmenetluse alustamiseks.

ERR Lätis: korruptsiooniuurimine hõlmab 100 objekti ehitust ja enam kui 10 firmat

13.09.19 ... Läti õiguskaitseorganid uurivad riigi ajaloo suurimat kartellikahtlust ja sellega seotud korruptsiooni. Läti konkurentsinõukogu esimees ütles "Aktuaalsele kaamerale", et uurimine hõlmab viimaste aastate 100 olulisema objekti ehitust ja vähemalt kümmet suuremat ehitusfirmat.

Ehitusettevõtja: PPP-projektid on kallimad, kuid valmivad kiiremini

13.09.19 ... Valitsus otsustas neljapäeval, et Eesti põhimaanteede neljarajaliseks ehitamine ja teiste suurte taristuobjektide rajamine avaliku- ja erasektori koostöös tuleb kaalumisele võtta ja seda plaani peetakse edasi. Ehitusettevõtja Raivo Ranna sõnul on sellised projektid kallimad, kuid samas valmiksid need kiiremini.

Palm: olematud hoiuseintressid toovad vajaduse oma vara väärtuse hoidmiseks tegutseda

13.09.19 ... Euroopa Keskpanga otsus langetada keskpanga hoiustamise intressimäära -0,5 protsendini ja väljavaade, et nullhoiuseintressid jäävad püsima veel 14 aastaks, toob kaasa muudatuse, et igaühel tuleb hakata mõtlema oma varade väärtuse hoidmisele, ütles Luminori peaökonomist Tõnu Palm.

Stockmanni uus juht kavandab suuri investeeringuid veebipoodi

13.09.19 ... Stockmann Grupi uus juht Jari Latvanen ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et kavatseb nii Eestis, Lätis kui ka Soomes investeerida jõuliselt veebipoe arendamisse.

EL-i konkurentsivolinik vihjas andmekaitsereeglite karmistamisele

13.09.19 ... Euroopa Liidu mõjuvõimas konkurentsivolinik Margrethe Vestager vihjas reedel, et kaalub isikuandmete kaitset puudutavate regulatsioonide karmistamist.

Helme: valitsus liigub PPP-ga edasi

13.09.19 ... Rahandusminister Martin Helme ütles ERR-ile antud intervjuus, et valitsus otsustas averuse ehk avaliku ja erasektori koostöö (PPP) kasutamise võimalusega taristuprojektide ehitamiseks edasi liikuda. Helme sõnul üritatakse tööjõuna ukrainlaste asemel kasutada Soome läinud eestlasi.

Hololei: Air Balticu kahjumis pole midagi alarmeerivat

13.09.19 ... Tänavune aasta ei ole Euroopa Liidu lennundusele olnud sama helde kui varasemad aastad, ent Air Balticu suur kahjum ei ole küsimus, millega Euroopa Komisjon spetsiaalselt tegeleks või sellele suur tähendust omistaks, ütleb Euroopa Komisjoni transpordi peadirektoraadi peadirektor Henrik Hololei.

Pank: likviidsushädades arendajad on praegu pigem erand

13.09.19 ... Ühisrahastusplatvormide mõned halvaks läinud projektid ei tähenda, et arendajate likviidsusprobleemid oleksid laiemalt levinud, ütles Swedbanki kinnisvara ja ehituse osakonna juht Ero Viik.

Andres Kull lahkub Postimees Grupi juhatuse esimehe kohalt

13.09.19 ... Andres Kull otsustas isiklikel põhjustel lahkuda Postimees Grupp AS-i juhatuse esimehe kohalt, samas jätkab ta Kroonpress AS-i juhina.

Google lahendas pea miljardi euroga maksuvaidluse Prantsusmaal

13.09.19 ... USA veebihiid Google nõustus maksma Prantsusmaale 965 miljonit eurot, et lõpetada maksuvaidlus.

Riik töötab tööstuslaenude tagamiseks välja meetme

13.09.19 ... Kuivõrd maapiirkondades on ettevõtjatel keeruline või lausa võimatu investeeringuteks laenu saada, on ministeeriumid koostöös Kredexiga välja töötamas meedet tööstuslaenude tagamiseks.

British Airways tühistas streigi tõttu kõik 27. septembri lennud

13.09.19 ... Lennufirma British Airways tühistas kõik 27. septembriks plaanitud lennud Ühendkuningriigis, sest selle piloodid alustavad taas streiki.

Bloomberg: Eesti koos teiste riikidega oli Draghi varaostuprogrammi vastu

13.09.19 ... Euroopa Keskpanga nõukogu kesksed liikmed, nagu Prantsusmaa, Saksamaa ja Holland, vastustasid keskpanga presidendi Mario Draghi plaani taasalustada võlakirjade kokkuostmist 20 miljardi euro eest kuus. Bloombergi andmetel oli mässajate hulgas ka Eesti Pank.

Maksebilansi jooksevkonto oli juulis 13 miljoni euroga ülejäägis

13.09.19 ... Keskpanga kiirhinnangu põhjal oli Eesti maksebilansi jooksevkonto juulis 13 miljoni euroga plussis.

Eesti Pank: negatiivne hoiuseintress ilmselt Eesti hoiustajani ei jõua

13.09.19 ... Suure tõenäosusega Eestis tegutsevad pangad negatiivseid intressimäärasid jaehoiustajatele edasi ei kanna, hindas Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik usutluses Eesti Televisiooni hommikusaatele "Terevisioon".

Riiklikes teenustes saab hakata kasutama Smart-ID-d

13.09.19 ... Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) ja Smart-ID lahenduse pakkuja SK ID Solutions (SK) sõlmisid lepingu, mis võimaldab riiklikes e-teenustes kasutada autentimisvahendina ka Smart-ID-d.

Aas: importelektrile süsinikutasu kehtestamine mõjuks Eestile hästi

13.09.19 ... Majandus- ja taristuministri Taavi Aasa hinnangul mõjuks Euroopa Liidu poolse süsinikutasu kehtestamine kolmandatest riikidest nagu Venemaa, imporditud elektrile Eestile hästi, samas peaks sellega ettevaatlikult toimetama.

Euroopa Keskpank langetas intressimäära ja taasalustab varaostuprogrammi

12.09.19 ... Euroopa Keskpank (ECB) otsustas neljapäeval rahapoliitikaistungil langetada hoiustamise püsivõimaluse intressimäära 0,1 protsendipunkti võrra -0,50 protsendile ja teatas, et taasalustab varaostuprogrammi.

Tänavuse Livonia auhinna said Graanul Invest ja Latvijas Finieris

12.09.19 ... Neljapäeval jagasid Eesti ja Läti kaubandus-tööstuskojad Tartus Livonia ettevõtlusauhindu. Eestist sai auhinna metsandus- ja energiakontsern Graanul Invest, Lätist metsaettevõte Latvijas Finieris.

Pangakontode ristkasutust pakuvad esialgu vaid SEB ja Swedbank

12.09.19 ... Kõik Euroopa Liidus tegutsevad pangad peavad alates laupäevast avama oma infrastruktuuri teistele litsenseeritud teenusepakkujatele. See annab kliendile võimaluse näha ühes internetipangas tema teise panga kontoandmeid. Eestis pakuvad sellist ristkasutusteenust esialgu vaid kaks suuremat panka.

Air Baltic: vara on veel öelda, milliseks aasta tulemus kujuneb

12.09.19 ... Air Balticu juhi Martin Gaussi sõnul ei oska ta hetkel prognoosida, milliseks kujuneb ettevõtte aasta tulemus. Samas toob ta välja, et turuolukord on Nordica lahkumisel Air Balticule soodsamaks muutunud.

Briti jaemüüjate sõnul toob leppeta Brexit mõnede kaupade puuduse ja hinnatõusu

12.09.19 ... Suurbritannia kauplusekettide juhid hoiatasid neljapäeval, et pärast leppeta Brexitit ei tule ilmselt puudust esmatarbekaupadest, küll aga võib tekkida probleeme kauplustest värskete puu- ja juurviljade saamisega. Samuti võivad hinnad tõusta.

Alkoholiaktsiisi laekumine kasvas juulis 53 protsenti

12.09.19 ... Juulis tasuti maksu- ja tolliametile 701,4 miljonit eurot maksutulu, mida on 8,2 protsenti enam kui möödunud aasta samal kuul. Tänavu esimese seitsme kuuga tasuti makse 5,4 protsenti rohkem kui mullu samal ajal. Alkoholiaktsiisi langetusest tingituna kasvas alkoholiaktsiisi laekumine juulis 53,1 protsenti, samas seitsme kuuga on aasta võrdluses alkoholiaktsiisi laekumine siiski 5,9 protsenti madalam.

Veebimakseid turvalisemaks muutev direktiiv Eestis suuri muudatusi ei too

12.09.19 ... Ehkki mõned teenusepakkujad on teavitanud kliente laupäeval jõustuvast Euroopa Liidu direktiivist, mis muudab veebimaksed keerulisemaks, ei tohiks Swedbanki hinnangul tegelikult Eesti tavakliendi jaoks midagi muutuda, sest meil on süsteemid juba praegu piisavalt turvalised.

Järvik plaanib 100 miljoniga toetada maale kolimist

12.09.19 ... Maaeluminister Mart Järvik (EKRE) plaanib suunata Maaelu Edendamise Sihtasutusse (MES) 100 miljonit eurot, millega toetada inimeste maale kolimist. 50 miljoniga ostaks sihtasutus maad, mida asunikele välja rentida või müüa ja 50 miljonit läheks asunikele laenudeks.

Elektrilevi plaanib ELMO taristu Eesti Energia laadimisvõrgustikuga liita

12.09.19 ... ELMO kiirlaadimistaristu enampakkumise võitnud Elektrilevi, mis kevadel hakkas koos Eesti Energiaga looma uut avalikku elektriautode laadimisvõrgustikku, kavatseb loodava võrgustiku ja ELMO taristu tulevikus omavahel ühendada.

Kell 21.40 "Esimeses stuudios": mis toimub e-riigi kuulsusrikka fassaadi taga?

12.09.19 ... President on mures – e-riik vananeb ja vajab hädasti lisaraha. Samas andis riigikontrolli äsjane raport suurtele digiarendustele hävitava hinnangu. Kas e-riigi kuulsusrikka fassaadi taga kopitab, uurib ETV saade "Esimene stuudio" Eesti IT-juhilt Siim Sikkutilt.

Prantsusmaa blokeerib Facebooki digivaluuta arendamise Euroopas

12.09.19 ... Prantsusmaa hoiatas neljapäeval, et blokeerib Facebooki digivaluuta Libra kasutuselevõtu Euroopas, sest see ohustab valitsuste "rahalist suveräänsust".

Läti Air Balticu kahjum oli esimesel poolaastal 26,6 miljonit eurot

12.09.19 ... Eesti riigi lennufirma Nordica tõmbab tegevust kokku. Samal ajal sai Läti riigi lennufirma Air Baltic esimesel poolaastal 26,6 miljonit eurot kahjumit. Seda on kaks korda rohkem 2018. aasta esimese poolaasta 15,5 miljoni euro suurusest kahjumist.

Luminori hinnangul vajab Eesti investeeringuid pikaajalisse kasvu

12.09.19 ... Eesti majanduskasv aeglustub järgmisel aastal allapoole kolme protsendi piiri ning käes on aeg pikaajalist kasvu toetavateks reformideks, selgub Luminori sügisesest majandusülevaatest.

Merike Kukk: kas eluasemehinnad on Eestis üle hinnatud?

12.09.19 ... Kuigi esmapilgul võib jätkuv eluaseme hinnatõus viimastel aastatel viidata liigsele optimismile kinnisvaraturul, on see olnud siiski põhjendatud sissetulekute kasvuga, kirjutab Merike Kukk algselt Eesti Panga blogis ilmunud kommentaaris.

Criss Uudam: taristuprojekti PPP toodab tulevasele pensionärile kasumit

12.09.19 ... Riigi põhimaanteede neljarajaliseks ehitamisel ja ka muude oluliste taristuobjektide rajamisel saab kasutada inimeste pensionifondide sääste. Nõnda jõuab erakapitali pakutav kallim raha tagasi pensionikogujateni, tagades pensionifondidele pikaaegset tootlust ja luues taristu näol eeldused tulevaseks majanduskasvuks ja muretumaks pensionipõlveks, leiab oma kommentaaris Criss Uudam.

Eesti Gaas teeb äri gaasimüügistatistikaga

12.09.19 ... Autokütuse biolisandi nõue andis Eesti Gaasile võimaluse teha äri gaasimüügistatistikaga.

USA president lükkas kahe nädala võrra Hiinale kehtestatud tariife

12.09.19 ... USA president Donald Trump teatas kolmapäeval suhtlusvõrgustikus Twitter, et otsustas kahe nädala võrra edasi lükata Hiinale kehtestatud tariife, mis oleksid jõustunud oktoobri alguses.

USA kaalub e-sigarettide müügipiiranguid

12.09.19 ... USA president Donald Trump teatas kolmapäeval, et võimuesindajad kaaluvad e-sigarettide ja muude e-tubakatoodete müügipiiranguid seoses viimase aja surmajuhtumitega.

Narva kaevanduses lükkub maa alla minek kolm aastat edasi

12.09.19 ... Kui varem oli Eesti Energial plaanis 2020. aastal Narva kaevanduses sulgeda maapealne kaevandus ja minna põlevkivi kaevandama maa alla, siis nurjunud hanke tõttu nihkub allmaakaevanduse avamine 2023. aastasse.

USA ravimifirma jõudis opioidide kohtuasjas alustavale leppele

12.09.19 ... USA ravimifirma Purdue Pharma jõudis opioidikriisiga seotud kohtuasjade seerias alustavale leppele, teatasid kolmapäeval kohalikud meediakanalid.

Hiina võttis uute tollimaksude nimistust välja mitu USA toodet

11.09.19 ... Hiina lubas kolmapäeval esimest korda, et võtab mõned USA tooted uute tollimaksude nimekirjast välja.

Rohelised lubavad valimistest jäänud võlad tasuda aasta jooksul

11.09.19 ... Erakonna Eestimaa Rohelised juhatus seadis eesmärgiks tasuda riigikogu valimistest üles jäänud võlad hiljemalt aasta jooksul. Erakonna pankrotti nad välja kuulutada ei lase ja plaanivad kandideerida ka kohalike omavalitsuste valimistel.

Plastist mikrotorude tootja käivitas Lõiuse külas uue tehase

11.09.19 ... Plastist mikrotorude tootja Höhle käivitas Rapla vallas Lõiuse külas uue tehase.

Tuulbergi äripartnerid: hankeid hüvede pakkumisega mõjutada ei saa

11.09.19 ... Harju maakohus kuulas kolmapäeval Tallinna endise linnapea ja Keskerakonna eksjuhi Edgar Savisaarega seotud korruptsioonisüüasjas ehitusettevõtja Aivar Tuulbergi koostööpartnereid, kelle kinnitusel pole võimalik riigihankeid mingisuguste hüvede pakkumisega mõjutada.

Crowdestate seisab silmitsi mitme hapuks minna ähvardava rahastusprojektiga

11.09.19 ... Teisipäeval tuli uudis ühisrahastusplatvormi Crowdestate kaudu rahastust kogunud Q-haus Baltic OÜ pankrotist ning korduvalt on edasi lükkunud veel mitme platvormi kaudu tehtud investeeringu tagasimaksete tähtaeg. Crowdestate'i juhi sõnul tuleb väljamaksete hilinemist aeg-ajalt ikka ette, Eesti Panga hinnangul peab aga ühisrahastuse kaudu investeerides arvesse võtma ka suuremat võimalust vähemalt osa rahast kaotada.

"Pealtnägija": kortermajade haldaja tõmbas elanikele koti pähe

11.09.19 ... Linna Haldus OÜ pole võib-olla massidele tuttav firma, aga ta teenindab pealinnas ligi pooltsada hoonet. Nüüd kahtlustatakse, et firma on vee ja elektri eest tasutud rahade ning remondifondi kogutud tuhandetega sisuliselt kadunud ja kättesaamatu ning kõige äärmuslikumal juhul lülitati ühest kortermajast juba elekter välja. Lisaks on õhus märgid, et firma laseb rahvakeeli väljendudes juriidiliselt "otsi vette", selgub kolmapäevasest ETV saatest "Pealtnägija".

Riigi osalusega lennufirma plaanib miljonilisi kasumeid

11.09.19 ... Eesti riigi ja Poola riikliku lennufirma LOT ühine regionaalsete lendude ettevõte Regional Jet plaanib kiiret ja kasumlikku kasvu. Ettevõte kavatseb sel aastal juba 3,5 miljoni euro suurust kasumit, mis võiks mõne aastaga kasvada üheksa miljoni euroni.
PRAEGU VIKERRAADIOS
plekktrumm alustab
Võrkpalli EM
uus saatesari
meie ja robotid
otse uudistemajast
pidu "minu arm"
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: