Majandus

USA keskpanga hinnangul võib varsti olla aeg stiimulite vähendamiseks

22.09.21 MAJANDUS ... USA keskpanga hinnangul võib varsti olla aeg majanduse stiimulite vähendamiseks, kuigi selle taastumine on aeglustunud koroonaviirusesse nakatumiste tõusuga seoses.

Leedu valitsus: visake Hiina firmade telefonid minema

22.09.21 VÄLISMAA ... Leedu valitsuse värske aruande kohaselt on Hiina firmade toodetud nutitelefonides tsensuurirakendused. Kaitseministeerium soovitas inimestel vältida Hiina firmade mobiiltelefonide ostmist ja juba ostetud telefonid minema visata.

EL-i ministrid elektri- ja gaasihinna kohta otsuseid ei langetanud

22.09.21 MAJANDUS ... Euroopa Liidu liikmesriikide transpordi- ja energiaministrid kohtusid Sloveenias, et arutada muu hulgas elektri- ja gaasihinna tõusu.

Aab: osa avaliku sektori palgafond kasvab viie protsendi võrra

22.09.21 MAJANDUS ... Riigihalduse ministri Jaak Aabi sõnul otsustas valitsus tuleva aasta riigieelarve läbirääkimistel tõsta avaliku sektori palgafondi viie protsendi võrra. Kui palju õpetajate, politseinike ja päästjate palgad reaalselt tõusevad, jääb aga vastavate ministeeriumite otsustada.

5G võrkude rajamiseks vajalik seaduse vastuvõtmine venib endiselt

22.09.21 MAJANDUS ... Majandusministeerium võttis kolmandal lugemisel vigade tõttu riigikogust välja kukkunud elektroonilise side seaduse tagasi ja esitab selle valitsusele parandatud kujul uuesti. Venimise tõttu on Eesti 5G võrkude arenduses jäänud maailmas viimaste hulka, ütles Telia tehnoloogiajuht Andre Visse.

Rahandusministeerium koondab asekantsler Märten Rossi ametikoha

22.09.21 MAJANDUS ... Rahandusministeerium plaanib vähendada struktuurimuudatuste käigus asekantslerite arvu viielt neljale. Koondamisele läheb finantspoliitika ja välissuhete asekantsler Märten Rossi ametikoht, Rossist saab rahandusministeeriumi kõrgetasemelise välisesindaja.

Saksamaa järgmine valitsus võib muuta ranget eelarvepoliitikat

22.09.21 VÄLISMAA ... Saksamaal lubavad valimiskampaanias kõik suurparteid suurendada investeeringuid, võidelda kliimamuutustega ja investeerida digitaalsesse arengusse. Siiski pole veel selge, kas järgmine valitsus loobub rangest eelarvedistsipliinist.

Valitsus avalikustab riigieelarve detailid neljapäeval

22.09.21 MAJANDUS ... Uue aasta riigieelarve näeb ette päästjate ja õpetajate palgatõusu, pensionitõusu ning võitlust koroonaviirusega. Valitsus avalikustab detailid neljapäeval.

Amet: neljarajaliste teede puhul oleks aastas kümneid kannatanuid vähem

22.09.21 MAJANDUS ... Transpordiameti analüüsi kohaselt hoiaks Eesti kolme põhimaantee ning Tallinna ringtee neljarajaliseks ehitamine aastas ära kümneid kannatanute ja hukkunutega liiklusõnnetusi.

Müller: inimeste sissetulekud kasvavad kiiremini kui hinnatõus

22.09.21 MAJANDUS ... Eesti Panga värske majandusprognoosi kohaselt on oodata sel aastal ligi 10-protsendilist majanduskasvu. Eesti Panga president Madis Müller lisas, et majanduskasvuga käib kaasas ka kiire hinnatõus ning palkade kasv.

Eluaseme hinnad kerkisid aastaga 16 protsenti

22.09.21 MAJANDUS ... Statistikaameti andmetel tõusis eluaseme hinnaindeks tänavu teises kvartalis võrreldes eelmise aasta sama ajaga 16,1 protsenti ning võrreldes esimese kvartaliga 2,6 protsenti.

Eesti Pank: valitsus saaks eelarvepoliitikaga rahustada kiiret hinnatõusu

22.09.21 MAJANDUS ... Eesti Panga värske majandusprognoosi järgi on Eesti majandus kriisist taastunud väga jõuliselt ja ületanud enamikes sektorites kriisieelse taseme. Eestis on mitmel põhjusel ajutiselt kiire hinnatõus, mida aitaks rahustada see, kui valitsus ei kasvataks lähiaastatel oluliselt kulutuste mahtu, hoiatab keskpank.

MKM võtab elektroonilise side seaduse praegusel kujul tagasi

22.09.21 MAJANDUS ... Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt tegi valitsusele ettepaneku võtta riigikogu menetlusest tagasi elektroonilise side seaduse (ESS), ehitusseadustiku ja riigilõivuseaduse muutmise seaduse eelnõu (301 SE), mille viimane lugemine riigikogus on juba korduvalt edasi lükkunud.

Luman: ettevõtete kõrged elektriarved jõuavad lõpuks tarbijahindadesse

21.09.21 MAJANDUS ... Rekordeid lööv elektri hind teeb murelikuks ka ettevõtjad, ütles kaubandus-tööstuskoja juht Toomas Luman "Esimeses stuudios". Tema sõnul jõuavad aga ettevõtete kõrgemad elektriarved lõpuks ikkagi tarbijahindadesse.

Veskimägi: tootmisvõimsuste lisamist ei saa otsustada kergekäeliselt

21.09.21 MAJANDUS ... Eleringi juhi Taavi Veskimägi ütles Vikerraadio saates "Reporteritund", et ka energiaturul on saanud kriisis usaldus kannatada, kuid Eesti elektrisüsteemis on praegu piisav juhitav võimsus tagatud. Veskimäe sõnul peaks tootmisvõimsuste lisamisel arvestama, et raha tuleks tarbijate taskust ning seda ei saa teha kergekäeliselt.

VKG Petroter I õlitehas läheb viieks kuuks remonti

21.09.21 MAJANDUS ... Viru Keemia Grupi (VKG) Petroter I põlevkiviõlitehas läheb aprillis viieks kuuks remonti, praegu tehakse remondiks ettevalmistustöid. Remonditööde järel suureneb tehase võimsus ja väheneb keskkonnamõju, tööd lähevad maksma üle 20 miljoni euro.

Opositsioon soovib taastuvenergia tasust loobumist

21.09.21 MAJANDUS ... Valitsuskoalitsioon otsustas järgmiseks aastaks kavandutud elektri- ja kütuseaktsiisi tõusu aasta võrra edasi lükata. Riigikogu opositsiooni hinnangul ainult sellest ei piisa ja elektri kiiret hinnatõusu tuleks leevenda ka taastuvenergia tasust loobumisega.

IEA kutsus Venemaad üles suurendama gaasitarneid Euroopasse

21.09.21 VÄLISMAA ... Rahvusvaheline energiaagentuur (IEA) kutsus teisipäeval Venemaad üles saatma Euroopasse rohkem gaasi. Tegemist on esimese suure rahvusvahelise agentuuriga, mis väidab, et Moskva piirab maagaasi tarneid Euroopasse.

Ryanairi juhi intervjuu ärritas EasyJeti juhti

21.09.21 MAJANDUS ... Ryanairi tegevjuhi Michael O'Leary hinnangul võiksid Wizz Air ja easyJet ühineda või need tuleks üle võtta, sest lennundussektor on pandeemia järel konsolideerumiseks küps. EasyJeti juhi Johan Lundgreni sõnul peaks aga Ryanairi boss tegelema oma lennufirma juhtimisega.

Soome tööhõive tõusis 72,8 protsendini

21.09.21 VÄLISMAA ... Soome tööhõive tõusis augustis 72,8 protsendini, mis tähendab, et võrreldes eelmise aasta sama perioodiga oli tööga hõivatud 104 000 inimest rohkem. Tööandjad hoiatavad, et riiki ootab ees tööjõupuudus.

Rahandusminister tegi ettepaneku aktsiisitõusud aasta võrra edasi lükata

21.09.21 MAJANDUS ... Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus tegi valitsusele ettepaneku uut riigieelarvet tehes lükata aasta võrra edasi muidu 2022. aastal tõusma pidanud kütuste ja elektri aktsiisid.

Euroopa valitsused plaanivad energiasektorit toetada miljardite eurodega

21.09.21 VÄLISMAA ... Euroopa valitsused plaanivad kasvavate gaasi ja elektri hindade tõttu toetada majapidamisi ja energiafirmasid miljardite eurode ulatuses. Valitsused muretsevad, et talvel võib kogu kontinendil puhkeda suur energiakriis.

Postimees vähendas kahjumi 1,4 miljonile eurole

21.09.21 MAJANDUS ... Margus Linnamäe enamusosalusega meediakontsern Postimees Grupp vähendas aprillis lõppenud majandusaastal kahjumit 75 protsenti, aasta varasemalt 5,6 miljonilt eurolt 1,4 miljonile eurole. Kontserni käive vähenes samal perioodil 10 protsendi võrra, peamiselt telekanalite eraldamise tõttu ettevõttesse Duo Media Networks.

Kell 21.40 "Esimeses stuudios" ettevõtja Toomas Luman

21.09.21 EESTI ... Rekordkõrge elektrihind sunnib küsima, kuidas see mõjutab Eesti ettevõtete konkurentsivõimet ja kas ohtu võivad sattuda ka töökohad. Kuidas rohepööret ellu viia nii, et see ei halvaks majandust ega tõukaks valijaid sellest loobuma. ETV saates "Esimene stuudio" annab vastuseid kaubandus-tööstuskoja juht Toomas Luman.

Elektri kolmapäevane börsihind tõusis 4,4 protsenti 142,04 euroni

21.09.21 MAJANDUS ... Elektri kolmapäevane hind elektribörsil Nord Pool Eesti hinnapiirkonnas tõusis teisipäevaga võrreldes 4,4 protsenti 142,04 euroni.

Elektrimüüjad: fikseeritud hinnapaketiga kliendid muretsema ei pea

21.09.21 MAJANDUS ... Kodutarbijatele elektrit müüvate ettevõtete esindajate kinnitusel fikseeritud hinnapaketiga tarbijad praeguste kõrgete hindade pärast muretsema ei pea, kuid tulevasi hinnapakette hakkavad praegu kõrgustesse kerkinud hinnad paratamatult mõjutama.

Hiina kinnisvaraturu raskused mõjutavad kogu riigi majandust

21.09.21 VÄLISMAA ... Hiina kompartei piirab inimeste ligipääsu hüpoteeklaenudele, mis sunnib kinnisvaraarendajaid müüma eluasemeid kahjumiga. Kinnisvaraturu raskused mõjutavad aga kogu riigi majandust.

Suure Hiina kinnisvarafirma raskused viisid aktsiaturud langusesse

21.09.21 VÄLISMAA ... Hiina suure kinnisvaraarendaja Evegrande likviidsuskriis mõjutab aktsiaturge terves maailmas. Aktsiate hinnad langevad nii Aasia, Euroopa kui ka USA turgudel.

Galerii: Balti jaamast väljus Tallinna-Vilniuse rong

21.09.21 EESTI ... Balti jaamast startis teisipäeva hommikul Euroopa raudtee-aasta puhul rong, mis sõidab ühe päevaga Tallinnast Vilniusesse.

IKEA avab esimese Eesti kaupluse plaanipäraselt järgmisel sügisel

21.09.21 MAJANDUS ... IKEA Eesti juhi Christian Schneideri kinnitusel lähevad Tallinna lähistele Rae valda rajatava kaupluse ehitustööd plaanipäraselt ning kauplus avab uksed järgmise aasta sügisel; kokku asub kaupluses tööle ligikaudu 300 töötajat.

Aaviksoo avaldas toetust tuumaenergeetikale

21.09.21 EESTI ... Akadeemik Jaak Aaviksoo leiab, et energeetikas tuleb kõik tootmisvõimalused avatuna hoida, kaasa arvatud tuumaenergeetika.

Tartu linnavalitsus küsib Sõpruse silla kapitaalremondiks riigilt abi

21.09.21 MAJANDUS ... Eesti pikim sild ehk 1981. aastal valminud Tartus Annelinna ja Karlova linnaosade vahel kulgev Sõpruse sild on lagunemise äärel. Linnavalitsus plaanib kapitaalremondi riigi abiga tehtud saada aastaks 2025.

Tulevikus võib sularahatehingute ülempiiriks saada 10 000 eurot

21.09.21 MAJANDUS ... Euroopa Komisjon soovitab kehtestada sularaha kasutamisele 10 000-eurose ülempiiri. Eesti siseministeerium toetab seda algatust, aga Eesti Panga hinnangul tuleb mõelda ka olukordadele, kus pangaülekanded ei toimi.

Opositsioon nõuab valitsuselt meetmeid elektrihinna leevendamiseks

20.09.21 MAJANDUS ... Valitsusel pole praegu kindlat plaani elektrihinna kasvu mõju leevendamiseks. Opositsioon ootab valitsuselt vastuseid järgmise nädala neljapäevaks.

Kallis elekter hakkab jõudma toodete ja teenuste hindadesse

20.09.21 MAJANDUS ... Elektrihinna püsiv tõus hakkab mõjutama ettevõtete majandustulemusi ning töötajate palgatingimusi, ütlevad tööandjad. Paljudes ettevõtetes, kus elektrienergiat kulub rohkelt, on elektriarved suurenenud rohkem kui poole võrra ja kulukasv hakkab jõudma lõpptarbijateni.

EL-i kohus määras Poolale söekaevanduse sulgemata jätmise eest trahvi

20.09.21 MAJANDUS ... Euroopa Liidu kohus määras esmaspäeval Poolale päevas 500 000 eurot trahvi suure söekaevanduse sulgemata jätmise eest.

Hiina kompartei keelustas Taiwanist pärit õunte impordi

20.09.21 VÄLISMAA ... Hiina võimud võimendavad Taiwani-vastast kaubandussõda, kompartei keelustas nüüd saareriigist õunte impordi.

Tanklad tõstsid kütuste hinda kahe sendi võrra

20.09.21 MAJANDUS ... Tanklaketid tõstsid esmaspäeval 95-oktaanise bensiini hinda kahe sendi võrra 1,479 euroni liitri kohta. Ka diislikütuse hind kerkis kahe sendi võrra 1,269 euroni.

USA tehnoloogiahiiud neelavad väikseid konkurente rekordkiirusega

20.09.21 VÄLISMAA ... USA tehnoloogiahiiglased ostavad potentsiaalseid konkurente kokku rekordkiirusega. Sel aastal on suured tehnoloogiafirmad väiksemate konkurentide neelamiseks kulutanud juba 264 miljardit dollarit, mis on eelmisest rekordist kaks korda suurem summa.

Tartu raudteejaama lähistele kerkivad ärihooned

20.09.21 EESTI ... Möödunud nädalal kehtestas Tartu linnavolikogu aadressile Tiigi tänav 67 detailplaneeringu. Arendaja loodab seal ülejärgmisel aastal avada esimese ärihoone.

Aktivistid nõuavad EL-i kalalaevastiku maksusoodustuste kaotamist

20.09.21 VÄLISMAA ... Euroopa Liidu kalalaevastik saab igal aastal 1,5 miljardi euro ulatuses maksusoodustusi, mis on seotud välja paisatavate heitkoguste maksustamisega. Keskkonnaaktivistid nõuavad soodustuste kaotamist.

Europarlamendi saadikud kahtlustavad Gazpromi hinnaga manipuleerimises

20.09.21 VÄLISMAA ... Euroopa gaasihinnad tõusid viimase aasta jooksul umbes 170 protsenti. Euroopa Parlamendi liikmed kahtlustavad, et Venemaa gaasihiid Gazprom manipuleerib turuhinnaga.

Nordica ei pea Tallinnast otseliinide avamist majanduslikult mõistlikuks

20.09.21 MAJANDUS ... Nordica juhatuse esimehe Erki Urva sõnul on Tallinna lennujaama praegune liinivõrk ebarealistlik, kuna osa lennufirmade väljareklaamitud liine reaalselt lendude toimumiseni ei jõua. Nordica praegu Tallinnast ise otseliinide korraldamist majanduslikult mõistlikuks ei pea.

Suurbritannia tarbijad peavad kinni maksma energiafirmade kokkuvarisemise

20.09.21 VÄLISMAA ... Suurbritannia valitsus peab läbirääkimisi suurte energiafirmadega, et suunata hävinud väiketarnijate kliendid suurfirmade juurde. Suured tarnijad aga ei suuda enam uusi kliente vastu võtta ja valitsus kaalub nende subsideerimist.

Otse kell 13.15: erikomisjon arutab CO2 kvoodi hinnatõusu mõju

20.09.21 MAJANDUS ... Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon arutab esmaspäevasel avalikul istungil CO2 kvoodi hinnatõusu mõju riigieelarvele ja ühiskonnale. Kell 13.15 algavat istungit näeb otsepildis ERR-i portaalis.

Tööstustoodangu tootjahinnad tõusid aastaga 15,5 protsenti

20.09.21 MAJANDUS ... Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis augustis võrreldes eelmise aasta sama kuuga 15,5 protsenti ning võrreldes juulikuuga 1,7 protsenti.

Hololei: oleks elementaarne, et Nordica lendaks ka Tallinnast

20.09.21 MAJANDUS ... Kui meil on riigi omanduses lennundusettevõte, siis oleks elementaarne, et ta lendaks kodulennujaamast eri sihtkohtadesse, leiab Euroopa Komisjoni liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi juht Henrik Hololei.

Eestimaa Looduse Fond: rohepöörde ettepanekud on vähenõudlikud

20.09.21 MAJANDUS ... Eestimaa Looduse Fond (ELF) avaldas 13 ettepanekut Euroopa Komisjoni kliimapaketile "Eesmärk 55". ELF-i hinnangul jäävad Euroopa Komisjoni ettepanekud vähenõudlikuks: põlevkivitööstuses ja metsanduses tuleks teha kiiremaid muutusi.

Tallinna lennujaama nõukogu liikmeks saab Sir John Elvidge

20.09.21 MAJANDUS ... Lähtudes nimetamiskomitee ettepanekust otsustas majandus- ja taristuminister Taavi Aas valida Sir John Elvidge´i AS-i Tallinna lennujaam nõukogu liikmeks.

TLT plaanib paari aastaga tuua Tallinna liinidele vesinikubussid

20.09.21 MAJANDUS ... Tallinna Linnatranspordi AS (TLT) tahab mõne aasta pärast lisaks elektribussidele tuua Tallinna linnaliinidele vesinikubussid. Euroopa Liidu toetusega on kavas rajada ka vesiniku tanklavõrgustik.

öös on teadust

vaktsineerimine eestis

Vaata otse

Kuula otse

arva ära!

otsime talente

kool sinu kodus

pood.err.ee

otse uudistemajast

järjejutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: