Majandus

Analüütikud: USA majanduse tervis on hea

17.11.19 ... USA majanduse tervis on hea ja seda suuresti tänu agaratele tarbijatele, leiavad analüütikud. Samas on maailmamajanduses tunda ebakindlust, milles on osaliselt süüdi USA-Hiina kaubandussõda. See võib mingil hetkel viia majanduslanguseni, kuid mitte nii suureni nagu 2008. aastal.

Esmaspäeval algab Coop Panga aktsiate märkimine

17.11.19 ... Coop Panga aktsiate märkimisperiood algab esmaspäeval ja kestab 29. novembrini.

Roberto Azevedo: WTO vajab uuendamist

17.11.19 ... Kaubandusreeglite kadumine suurendab majanduslikku ebakindlust, kirjutab WTO peadirektor Roberto Azevedo algselt Diplomaatias ilmunud kommetaaris.

Kõnelustel EL-i tuleva aasta eelarve üle kokkulepet veel ei sündinud

17.11.19 ... Läbirääkimistel Euroopa Liidu järgmise aasta eelarve üle esineb liikmesriikide ja Euroopa Parlamendi vahel enne esmaspäeval ümber saavat kokkuleppele jõudmise tähtaega jätkuvalt erimeelsusi, ütlesid ametnikud laupäeval.

Enefit Green müüs osaluse biogaasi koostootmisjaamades

16.11.19 ... Eesti Energia taastuvenergia ettevõte Enefit Green loobus oma osalusest biogaasi koostootmisjaamades. Ettevõte keskendub taastuvenergia osakaalu kasvatamisele oma toodangus.

Kõik tähtsamad Eesti alajaamad varustatakse diiselgeneraatoritega

16.11.19 ... Elektrikatkestuste vähendamiseks ostab Elering kuus diiselgeneraatorit, mille kasutusele võtmise järel on rikete korral vool olemas kõikides Eesti sõlmalajaamades.

USA tähtsamad aktsiaindeksid lõid uusi rekordeid

16.11.19 ... Lootused läbimurdele USA ja Hiina kaubanduskõnelustel viisid reedel kõik Ühendriikide kolm tähtsamat aktsiaindeksit uute rekorditeni.

Läti järgmise aasta eelarves on kulusid esmakordselt üle 10 miljardi

15.11.19 ... Läti parlament kiitis neljapäeval heaks Läti 2020. aasta eelarvekava, mis kätkeb esmakordselt kulutusi üle 10 miljardi euro piiri.

M.V. Wooli tehases uus listeerialeid, tehas võib minna sulgemisele

15.11.19 ... Veterinaar- ja toiduamet (VTA) leidis M.V. Wooli tehasest võetud proovidest taas listeeriabakteri. Mis edasi saab, pole veel otsustatud, kuid VTA ei välista ühe võimalusena ka ettekirjutust tehase sulgemiseks.

Riigi toetus ei pruugi elektriautode turgu elavdada

15.11.19 ... Elektriautode soetamiseks avaneb juba detsembris toetusmeede kogumahuga on 1,2 miljonit eurot. Meede Eesti elektriautode turgu aga eriti ei elavda, sest autoomanik tunneb eelkõige puudust laadimisvõimalusest kodus ja korralikust laadimisvõrgustikust üle Eesti, leiab elektriautode entusiast Jüri Luud.

SEB: valmivas Rootsi telesaates on juttu väidetavast rahapesust meie pangas

15.11.19 ... Rootsi pank SEB (Skandinaviska Enskilda Banken AB) teatas reedel pressiteate vahendusel, et Rootsi ringhäälingul SVT on valmimas saade, mis räägib rahapesust Balti riikides ning seal on informatsiooni ka SEB kohta. Teate peale langesid SEB aktsiad börsil kuni 12 protsenti.

SEB aktsia langes reede õhtuks 12 protsenti

15.11.19 ... SEB teatas reedel, et Rootsi rahvusringhääling SVT laseb lähiajal eetrisse saate, kus räägitakse SEB võimalikust rahapesust Baltimaades; panga aktsia oli reede õhtul Eesti aja järgi kell 17.35 Stockholmi börsil päeva jooksul kukkunud 12 protsenti 81,7 Rootsi kroonile.

Eesti inflatsioon oli oktoobris Euroopa keskmisest pisut kiirem

15.11.19 ... Eesti inflatsioon oli oktoobris 1,4 protsendiga Euroopa Liidu (EL) riikide seas keskmisest veidi kiirem, siiski jäi siinne hinnatõus alla 13 liikmesriigile.

Korterelamute renoveerimistoetus suunatakse Tallinnast eemale

15.11.19 ... Kaks kolmandikku KredExi kaudu jagatud korterelamute renoveerimistoetusest on seni läinud Harju- ja Tartumaale. Tulevaks aastaks plaanib riik toetuse tingimused ümber teha, nii et toetusest oleks abi üle Eesti. Mõtteid on aga teisigi, sest korterelamute renoveerimine vajab suuremat hoogu.

Eesti finantsinspektsioon kontrollib siinset SEB-d

15.11.19 ... Eesti finantsinspektsioon (FI) uurib koostöös Rootsi finantsjärelevalgega, kas pangas rakendatud mehhanismid rahapesu kahtlusega tehingute tõkestamiseks on olnud piisavad.

Poola lõpetab Gazpromilt gaasi ostmise

15.11.19 ... Poola riiklik gaasifirma PGNiG teatas Vene gaasigigandile Gazprom, et ei pikenda kolme aasta pärast aeguvat pikaajalist impordilepingut.

Kaspar Oja: murrame ühe pensionimüüdi

15.11.19 ... Viimase aja pensioniaruteludes on kostnud väide, et see, kui palju me tulevikus riiklikku pensioni hakkame saama, sõltub sellest, kui palju täna esimesse sambasse maksame. See ei vasta siiski tõele, kirjutab Kaspar Oja.

Sidefirmad peavad tulevikus oma võrkude tehnoloogia riigiga kooskõlastama

15.11.19 ... Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu saatis kooskõlastusringile ja avalikule arutamisele määrusmuudatuse, mille kohaselt peavad sideettevõtjad edaspidi kooskõlastama oma võrkudes kasutatava tehnoloogia Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametiga (TTJA).

Amazon vaidlustas Microsofti kümnemiljardilise leppe Pentagoniga

15.11.19 ... Amazon vaidlustab Pentagoni otsuse anda 10 miljardi dollari suuruse pilveprojekti võit Microsoftile, sest hankeprotsessis ilmnes Amazoni arvates vaieldamatu erapoolikus.

Rohuteadlane: apteekide erastamisel tehti üks tõsine viga

15.11.19 ... Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi juhataja professor Ain Raal leiab, et iseseisvuse taastamise järgne otsus apteegid privatiseerida oli väga õige samm, kuid viga tehti sellega, et ravimitele määratud juurdehindlusprotsendid olid nõnda madalad ning sel on mõju tänini.

Tallinna Sadam teenis üheksa kuuga 35,9 miljonit eurot kasumit

15.11.19 ... Tallinna Sadama puhaskasum kerkis tänavu üheksa kuuga enam kui kaks korda mulluselt 15,8 miljonilt eurolt 35,9 miljoni euroni.

Uuring: eestlased tunnevad end lõunanaabritest turvalisemalt

15.11.19 ... Viimase viie aastaga on inimeste turvatunne kasvanud kõigis kolmes Balti riigis, selgub äsjasest uuringust. Kolme riigi võrdluses tunnevad end kõige turvalisemalt Eesti ning kõige vähem Läti inimesed.

Keskkonnaministeeriumis valmis jäätmepaketi direktiivide ülevõtmise eelnõu

15.11.19 ... Keskkonnaministeerium saatis kooskõlastusringile jäätmepaketi direktiivide ülevõtmise eelnõu, mis toob muudatusi mitmesse olulisse jäätmevaldkonda, samuti tõhustab jäätmerikkumiste järelevalvet ning karmistab trahve.

EIB lõpetab 2022. aastal fossiilkütuseprojektide rahastamise

15.11.19 ... Euroopa Investeerimispank (EIB) teatas neljapäeval, et lõpetab 2022. aastal uue kliimamuutusevastase strateegia tõttu fossiilkütuseprojektide rahastamise.

Kaja Kallas: põlevkivisse jätkuv investeerimine pole mõistlik

14.11.19 ... Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles partei 25. sünnipäeva galaõhtul peetud kõnes, et jätkuv investeerimine põlevkivisse pole mõistlik ning 600 miljoni euro paigutamine põlevkiviõli rafineerimistehasse ei too Eestile kasu.

Puidu kokkuostuhind on hakanud kiiresti langema

14.11.19 ... Kui veel kevadel valitsesid puidu kokkuostuturul väga kõrged, buumiaegsed hinnad, siis nüüd on need hakanud kiiresti langema. Selle põhjus peitub maailma majanduse jahenemises ja Kesk-Euroopat laastava kuuseüraski ulatuslikus kahjus. Töösturite hinnangul on olukord halb ning löögi saab ilmselt kogu metsandus.

Madala töötuse tõttu tuleb ettevõtetel võidelda töötajate jäämise eest

14.11.19 ... Rekordiliselt madala töötuse tingimustes on uue tööjõu värbamine muutunud niivõrd kalliks, et ettevõtetel tuleb eelkõige võidelda töötajate jäämise eest. Samas näevad personalijuhid märke, et madalseis tööjõuturul hakkab läbi saama.

President: Leedu võiks kaaluda riigipanga asutamist

14.11.19 ... Olukord Leedu pangandussektoris paneb mõtlema riigipankade loomisele, ütles president Gitanas Nauseda neljapäeval.

Omavalitsused tahavad riigilt luba uusi kohalikke makse kehtestada

14.11.19 ... Eesti linnade ja valdade liit teeb 2021. aasta riigieelarve läbirääkimistel valitsusele ettepaneku kaasajastada kohalike maksude süsteemi ning täiendada kohalike maksude loetelu. Tallinna linnavalitsus on juba varem öelnud, et 2021. aasta suveks soovitakse linnas kehtestada turismimaks.

Euroala majandus kasvas kolmandas kvartalis 1,2 protsenti

14.11.19 ... Euroala majandus kasvas kolmandas kvartalis aastavõrdluses 1,2 protsenti, kogu Euroopa Liidus (EL) kasvas see 1,3 protsenti.

Kristjan Järvan: demokraatia vs eksperdid

14.11.19 ... Ühest küljest hoiatab Eesti Pank, et pensioni teise samba vabatahtlikkus kuumendaks majandust ainult üle, kuid teistes analüüsides teatab lähenevast majanduslangusest, kus teise samba säästud võiksid majandust hoopiski stabiliseerida, kirjutab Kristjan Järvan.

Valitsus kiitis heaks pensioni teise samba muudatused

14.11.19 ... Valitsus kiitis neljapäeval heaks kogumispensioni teise samba muudatused, millest tulenevalt muutub raha teise pensionisambasse kogumine vabatahtlikuks.

Coop Panga börsipakkumine tundub ekspertidele atraktiivne

14.11.19 ... Coop Panga pakutud tingimused börsile minekuks on finantsekspertide hinnangul atraktiivsed. Aktsiale prognoositakse aktiivset märkimist ja suurt huvi jaeinvestorite hulgas.

Tšehhi plaanib ehitada Dukovany tuumajaama uue energiabloki

14.11.19 ... Tšehhi plaanib ehitada riigi lõunaosas asuvasse Dukovany tuumaelektrijaama 2036. aastaks uue mitu miljardit eurot maksva energiabloki, teatas peaminister Andrej Babiš kolmapäeval.

Jaapani majandus kasvas kolmandas kvartalis vaid 0,1 protsenti

14.11.19 ... Jaapani majandus aeglustus märkimisväärselt kolmandas kvartalis, selgus neljapäeval valitsuse avaldatud andmetest.

Jaapan kavatseb täita Fukushima prefektuuri tuule- ja päikeseparkidega

13.11.19 ... Jaapan kavatseb kutsuda ellu 300 miljardi jeeni ehk umbes 2,5 miljardi euro suuruse projekti, millega muudetaks tuumakatastroofist räsitud Fukushima prefektuur suureks päikese- ja tuuleenergia piirkonnaks.

Tulevaks aastaks tuleb gaasiarvestid välja vahetada

13.11.19 ... Järgmisest aastast peab kõikidel gaasiga köetavatel majadel olema kaugloetav arvesti, seetõttu tegelevad gaasijaotusvõrgu ettevõtted praegu selliste arvestite väljavahetamisega. Kaugloetavaks ei muutu korterite gaasimõõturid, kus tarbimine on täpsemaks arvestuseks liiga väike. Gaasinäitude kauglugemine hakkab lõplikult tööle 1. jaanuarist 2021.

Analüütikud: uut majanduskriisi ei paista

13.11.19 ... Eesti majanduskasv aeglustub järsult nõrga väliskeskkonna mõjul, kuid eratarbimine ei luba SKP kasvul langeda alla kahe protsendi taseme, on nii pangad kui ka rahandusministeerium ühel meelel. Nii musta stsenaariumit kui viimatine majanduskriis ei paista aga kusagilt.

Soome alkoholimüük langes aastaga 7,5 protsenti

13.11.19 ... Soome alkoholimüük langes augustis aastavõrdluses 7,5 protsenti, ühtlasi langes müük ka aasta esimese kaheksa kuu jooksul.

Pariis kahtleb elektritõukside kliimasõbralikkuses

13.11.19 ... Pariisi ametnikud üritavad saada kontrolli alla linnas äärmiselt menukate elektriliste tõukerataste plahvatuslikku levikut, aga ka pikendada nende eluiga ning vähendada nende ehitamiseks ja remontimiseks mineva energia kogust.

SEB prognoos: Eesti majanduskasvu aeglustab järsult nõrk väliskeskkond

13.11.19 ... SEB värske majandusprognoosi põhjal suudab maailmamajandus lähiaastail suuremaid karisid vältida, kuid tööturu poolt seatud piirangud hoiavad kasvu tagasihoidlikuna. Eesti majanduskasv aeglustub järsult nõrga väliskeskkonna mõjul, kuid eratarbimine ei luba SKP kasvul langeda alla kahe protsendi taseme.

Elering esitas sünkroniseerimise investeeringute rahastamistaotluse

12.11.19 ... Elering koos Läti, Leedu ja Poola elektrisüsteemihalduritega esitas riikide energiaregulaatoritele heaks kiitmiseks investeeringute finantseerimise taotluse Euroopa Ühenduse Rahastust Mandri-Euroopa sagedusalaga liitumiseks.

Fondijuht peab Coop Panga IPO hinda panga kasvu jätkudes mõistlikuks

12.11.19 ... Investeerimisfondi Avaron Asset Management esindaja hindas teisipäeval avalikustatud Coop Panga aktsiate esmase avaliku pakkumise (IPO) hinnavahemikku mõistlikuks, kui panga senine kasv jätkub.

Teadlased: maailm pole elektriautode ümbertöötlemiseks valmis

12.11.19 ... Ennustuste kohaselt lisandub järgmise kümnendi lõpuks teedele enam kui sada miljonit elektriautot. Briti teadlaste ülevaateartikkel viitab, et uute akude ümbertöötlemiseks kasutatavad tehnikad ei pea revolutsiooniga sammu. See võib viia nii materjalide nappuse kui ka tekkivate jäätmete hüppelise kasvuni.

Huko Aaspõllu: apteegireform on läbi kukkunud

12.11.19 ... Kõigile on selge, et järgmise aasta aprillist jõustuma pidav reform, mis võimaldaks apteeke omada vaid kõrgharitud proviisoritel, viis aastat tagasi seadusesse vormunud ajakavas ei jõustu. Selle asemel, et aega juurde anda või plaanitavat reformi kosmeetiliselt siluda, tuleks apteegiturg oluliselt vabamaks lasta, sedastab Huko Aaspõllu Vikerraadio päevakommentaaris.

Coop Panga aktsiate märkimine algab 18. novembril

12.11.19 ... Coop Pank avalikustas teisipäeval oma aktsiate esmase avaliku pakkumise (IPO) tingimused ja märkimisperioodi, mis algab 18. novembrist.

Tehnikaülikooli doktoritöö tõhustas robotijuhtimist virtuaalkaksikuga

12.11.19 ... Tööstusroboti virtuaalne digikaksik aitab programmeerida uut operatsiooni ja seda simulatsioonis juba katsetada. See kõik muudab tööstusrobotite töö kiiremaks ja tõhusamaks, selgub Vladimir Kutsi Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritööst.

Siseminister loobus sisserände piirarvu poolitamisest

12.11.19 ... Siseminister Mart Helme loobus oma algsest kavast hakata jaotama sisserände piirarvu poolaasta kaupa.

Tuludeklaratsiooni esitamise tähtaeg võib lükkuda aprilli lõppu

12.11.19 ... Riigikokku on liikumas seadusemuudatus, millega nihutaks füüsilise isiku tuludeklaratsiooni esitamise tähtaja 31. märtsilt 30. aprillile.

Mertsina: USA-Hiina kaubandussõda jääb ilmselt pikaks ajaks vinduma

11.11.19 ... Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina prognoosis saates "Välisilm", et USA ja Hiina vaheline kaubandussõda jääb veel pikaks ajaks vinduma.
PRAEGU VIKERRAADIOS
plekktrumm
prantsuse film
just film
otse uudistemajast
pidu "minu arm"
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: