Majandus

Mari Karja: riigiraha läbipaistmatu jagamine õõnestab turumajandust

06.08.20 ... Eesti riigi kohustuseks on aidata oma inimesi kriisi ajal parimal võimalikul viisil ja selle hulka kuulub ka riigiabi andmine nendele ettevõtetele, mis toetust vajavad. Antud juhul on riigiraha jagamine, mida kord nimetatakse laenuks ja teinekord riigiabiks, jätnud läbipaistmatu mulje ja riivanud sellega oluliselt paljude inimeste õiglustunnet, kirjutab Mari Karja.

Tallink Grupi teise kvartali puhaskahjum oli 27,4 miljonit eurot

06.08.20 ... Tallink Grupi teise kvartali majandustulemustest selgub, et ettevõtte käive oli 65 miljonit eurot ja puhaskahjum 27,4 miljonit eurot.

Merko Ehituse teise kvartali puhaskasum kasvas 6,2 miljoni euroni

06.08.20 ... Merko Ehituse 2020. aasta teise kvartali müügitulu oli 74 miljonit ja puhaskasum 6,2 miljonit eurot, kuue kuu müügitulu 130 miljonit ja puhaskasum 8,2 miljonit eurot.

Juunis peatus Eestis 84 protsenti vähem välisturiste kui mullu

06.08.20 ... Statistikaameti andmetel peatus juunis Eesti majutusettevõtetes 121 000 sise- ja 42 000 välisturisti, kes veetsid seal 301 000 ööd. Möödunud aastaga võrreldes oli külastajaid küll 60 protsenti vähem, aga võrdluses eelnevate kuudega turistide arv kasvas.

Koroonakriisist on enim saanud räsida Tallinna tööturg

06.08.20 ... Koroonakriisist on saanud pihta majandus ja tööjõuturg üle Eesti. Kokku on selle aasta teises kvartalis registreeritud töötute arv kasvanud aastaga 43 protsenti 66 000 inimeseni. Teistest Eesti piirkondadest rohkem on kriisis pihta saanud Harjumaa ja just Tallinna tööjõuturg.

Eestis on Beiruti-suguse plahvatuse oht väga madal

05.08.20 ... Beirutiga võrreldava plahvatuse ohtu peetakse Eestis väga madalaks. Suuremaid ammooniumnitraadi käitlejaid kontrollib päästeamet igal aastal.

Töötukassa maksis juunis töötasuhüvitist 32 000 inimesele

05.08.20 ... Töötukassa töötasuhüvitiste maksmine juunikuus langes. Kokku tasuti ligi 4000 asututuse 32 000 töötajale kokku 25 miljonit eurot, mis teeb ligi 580 eurot töötaja kohta.

Madis Müller: kinnisvaraarendaja pankrot pole riikliku tähtsusega probleem

05.08.20 ... Kohalikele ehitusettevõtetele töö pakkumine võib riiklike tugimeetmete üle otsustamisel olla oluline argument. Siiski on tõenäoliselt parem kasutada traditsioonilisi riiklikke tellimusi, mitte aga maksumaksja abil valmis ehitada mõne eraettevõtja omandusse jäävaid projekte, kirjutab Madis Müller.

Kinnisvarafirmad: Porto Francole antav laen oleks õigusvastane riigiabi

05.08.20 ... Kinnisvarafirmade Liit ja Eesti suuremad kinnisvarafirmad saatsid valitsusele ja Kredexile märgukirja, kus kutsuvad riiki üles mitte andma Porto Franco kaubakeskuse arendusele laenu. Kinnisvarafirmade hinnangul looks see ohtliku pretsetendi, annaks arendusele õigusvastast riigiabi 20 miljonit eurot ja võib olla vastuolus Euroopa Liidu riigiabireeglitega.

Reformierakond kahtleb Porto Franco abikõlbulikkuses

05.08.20 ... Reformierakonna riigikogu fraktsiooni liikmed saatsid peaminister Jüri Ratasele kirjaliku küsimuse, kus paluvad selgitust, kuidas vastavad KredExist laenu saanud ettevõtted, nagu näiteks Porto Franco, lisaeelarves välja toodud strateegilise ettevõtte definitsioonile.

Pärnu raudteerööpad võetakse Rail Balticu ootuses üles

05.08.20 ... Edelaraudtee pöördus valitsuse poole palvega arvata avaliku raudtee hulgast välja Pärnu ja Raeküla jaamavahe raudteerööpad, kuna raudteelõik ei ole ülemöödunud aastast kasutusel olnud ja samale trassile rajatakse Rail Baltic.

Töötukassa maksis 256,5 miljonit eurot palgatoetust

04.08.20 ... Pühapäeva seisuga on töötukassa töötasu hüvitist maksnud 17 560 asutuse 137 677 töötajale kogusummas 256,5 miljonit eurot.

Saaremaad külastab eestlaste kõrval varasemast rohkem lätlasi ja leedukaid

04.08.20 ... Reisipiirangud välisriikidesse on oluliselt kasvatanud siseturismi Eestis, näiteks reisis juulis Saaremaale parvlaevadega aastatagusega võrreldes pea sama palju inimesi. Lisaks eestlastele on Saaremaal tänavu rohkem liikvel ka lätlasi ja leedukaid.

Ratas: EL-i taaskäivitamiskava analüüs täitis oma eesmärki

04.08.20 ... Tartu ülikooli analüüs, mis leidis, et Euroopa Liidu ühislaenu kava on suure tõenäosusega aluslepingutele vastav, peaks peaminister Jüri Ratase (KE) hinnangul sisepoliitilisi pingeid leevendama. Ratase sõnul oligi analüüsi eesmärk selguse toomine.

EL uurib Google'i plaani võtta üle Fitbit

04.08.20 ... Euroopa Komisjon alustas teisipäeval põhjalikku uurimist seoses USA tehnoloogiahiiu Google'i plaaniga osta 2,1 miljardi dollariga nutikellade valmistaja Fitbit.

Bloomberg: negatiivsest naftahinnast 500 miljonit teeninud on uurimise all

04.08.20 ... Selle aasta 20. aprillil -37 dollarile barreli eest kukkunud nafta tuletistehingute kauplemise pealt 500 miljonit dollarit teeninud Vega Capital London kauplejad on nüüd mitme riigi kontrollorgani uurimise all, kirjutab Bloomberg, toetudes oma allikatele.

Suurbritannia palub ettevõtetel enne Brexitit ravimeid varuda

04.08.20 ... Suurbritannia valitsus kutsus ravimifirmasid üles täiendama oma ravimivarusid, et valmistuda võimalikeks häireteks piiriületusel pärast Ühendkuningriigi aasta lõpul toimuvat lahkumist Euroopa Liidust.

Valitsus tõmbab 430 000 euroga joone alla omandireformi kompenseerimisele

04.08.20 ... Valitsus plaanib rahandusministeeriumile omandireformi reservfondist eraldada 430 000 eurot, et tagada viimaste õigusvastaselt võõrandatud varade kompenseerimise väljamaksed.

Tallinki juulikuu reisijavedu langes aastaga poole võrra

04.08.20 ... Juulis vedas Tallink 617 000 reisijat, mida on 50 protsendi võrra vähem kui mullu samal ajal. Samas vedas laevafirma juulis kaks korda enam reisijaid kui juunis.

Helme ei osalenud kvoorumi puudumise tõttu erikomisjonide ühisistungil

03.08.20 ... Rahandusminister Martin Helme ei osalenud esmapäeval toimuval riigieelarve kontrolli erikomisjoni ja korruptsioonivastase erikomisjoni ühisistungil, kus minister pidi aru andma advokaadibürooga Freeh Sporkin & Sullivan LLP sõlmitud lepingu asjus, kuna istungi kvoorum ei tulnud kokku. Opositsioonisaadikud kinnitasid, et korraldavad koosoleku sellegipoolest.

Tartu ülikooli analüüs hindab EL-i ühislaenu aluslepingutele vastavaks

03.08.20 ... Tartu ülikool leidis läbiviidud õiguslikus analüüsis, et Euroopa Liidu kavandatav 750 miljardi euro suurune majanduse taaskäivitamise kava on suure tõenäosusega kooskõlas liidu aluslepingutega.

Bloomberg: Hansson võib olla Balti riikide kandidaat ECB juhtkonda

03.08.20 ... Euroopa Keskpanga (ECB) kuuekohalisest juhatusest jääb üks koht peagi vabaks, mis on paljudele riikidele 2026. aastani viimane võimalus euroala rahanduse juhtimise ligi pääseda. Bloombergi hinnangul võib Balti riikide kandidaadiks vabanevale kohale olla endine Eesti Panga president Ardo Hansson.

Helme: USA advokaadibüroode valimist juhtisid Kracht ja Menning

03.08.20 ... Rahandusminister Martin Helme sõnul on rahapesu uurimises Eestit esindama valitud USA advokaadibüroo Freeh Sporkin & Sullivaniga sõlmitud lepingu puhul riik kõik õigesti teinud ja lepingu lõpetamiseks ei näe ta põhjust. Minister kinnitas, et advokaadibüroode valimist juhtisid tema poliitilised nõunikud Kersti Kracht ja Kristel Menning.

Sularaha väljavõtmine poekassast kasvas kolmandiku võrra

03.08.20 ... Tänavu teises kvartalis väljastas Eesti Pank ringlusesse enam kui 316 miljoni euro väärtuses pangatähti ja 1,7 miljoni euro väärtuses münte, keskpanka tagastati 178 miljoni euro väärtuses pangatähti. Sularaha väljavõtmine poekassast kasvas teises kvartalis esimesega võrreldes 35 protsenti.

Elektriautode müük on läinud tänavu hästi

03.08.20 ... Elektriautode müük on sel aastal läinud hästi, kuigi elektriautode turg Eestis endiselt üsna väike ja läbimüük sõltub Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) toetusest.

Transferwise: meie sektoris võiks olla rohkem konkurentsi

02.08.20 ... Transferwise teatas kolmapäeval 319 miljoni dollari väärtuses aktsiate müügist, mille tulemusel kasvas ettevõtte väärtus viie miljardi dollarini. Ettevõtte tegevjuht ja kaasasutaja Kristo Käärmann rääkis intervjuus ERR-ile, et ettevõttel läheb majanduslangusest hoolimata edukalt, kurta on vaid valdkonnas konkurentsi puudumise üle.

Vesterbacka: Eesti ministri tunneli-vastased argumendid on imelikud

01.08.20 ... Tallinna ja Helsingi vahelist tunneliprojekti arendava ettevõte Finest Bay Area Development juht, Soome suurärimees Peter Vesterbacka peab riigihalduse ministri Jaak Aabi argumente tunneli ehitamise vastu imelikeks.

USA naftahiiud teatasid suurest kvartalikahjumist

01.08.20 ... USA naftahiiud Exxon Mobil ja Chevron teatasid reedel suurest kvartalikahjumist.

Meediareklaamiturg on taastumas

31.07.20 ... Eesti meediaettevõtted on tänu tõhusatele kärbetele aasta teise poole suhtes optimistlikud. Kui koroonaviirusest tingitud eriolukorra tõttu langesid reklaamitulud rohkem kui neljandiku võrra, siis nüüdseks on turg hakanud taastuma.

Viljar Arakas: valitsus ei peaks erakinnisvaraarendust laenuga toetama

31.07.20 ... Tuntud ärikinnisvara arendaja Eften Capital juht Viljar Arakas kritiseeris teravalt valitsuse otsust anda Tallinna kesklinna rajatavale Porto Franco ärieskusele soodsatel tingimustel riigilaenu. Kui Arakase sõnul on tal mitmeid mõttekaaslasi, kes sellist laenu küsima ei läheks, siis Patarei merekindlust arendav Urmas Sõõrumaa peab praeguses olukorras riigilaene vajalikuks ega varja, et plaanib seda ka ise küsida.

Põhja-Korea majandus pöördus pärast kolme langusaastat taas tõusule

31.07.20 ... Põhja-Korea majandus kasvas mullu esimest korda viimase kolme aasta jooksul, seda vaatamata rahvusvahelistele piirangutele ja sanktsioonidele.

Rahanduskomisjon koguneb 11. augustil arutama USA õigusbürooga sõlmitud lepingut

31.07.20 ... Riigikogu rahanduskomisjon koguneb 11. augustil, et arutada muu hulgas ka rahandusminister Martin Helme sõlmitud rahapesu uurimise lepingut Eesti valitsuse ja USA advokaadibüroo Freeh Sporkin & Sullivan vahel.

Euroala majandus kahanes kiirhinnangul 12,1 protsenti

31.07.20 ... Euroopa majandus tegi teises kvartalis läbi kõige järsema languse mõõtmisajaloo jooksul: eurotsooni sisemajanduse koguprodukt (SKP) kahanes Eurostati kiirhinnangu kohaselt aastaga 12,1 ja Euroopa Liidu oma 11,9 protsenti.

Madison pöördus plastimaksu asjus õiguskantsleri poole

31.07.20 ... Euroopa Parlamendi saadik Jaak Madison (EKRE) pöördus õiguskantsler Ülle Madise poole, et õiguskantsler hindaks, kas Euroopa Liidu ülese plastikumaksu kehtestamine on põhiseaduse riive.

Galerii: Tallinnas avati täielikult renoveeritud D-terminal

31.07.20 ... Tallinna Sadam avas reedel põhjalikult uuendatud D-terminali, mis teenindab Tallinki Soome ja Rootsi liini reisijaid.

Nokial läheb oodatust paremini

31.07.20 ... Soome telekommunikatsiooniseadmete tootja Nokia avaldas reede hommikul teise kvartali majandustulemused, mis olid analüütikute oodatust paremad. Nokia aktsia reageeris Helsingi börsil tulemustele tugeva tõusuga, liikudes vahetult enne lõunat ligi 14 protsenti kõrgemal kui päev varem.

Austraalia plaanib tehnoloogiahiiud uudiste vahendamise eest maksma panna

31.07.20 ... Austraalia tutvustas reedel valmimisjärgus eelnõusid, mis võimaldavad panna USA tehnoloogiahiiud Google'i ja Facebooki oma platvormidel vahendatud sisu eest uudiseid tootvale meediale tasusid maksma.

Tallinna Vee teise kvartali kasum langes 94,5 protsenti

31.07.20 ... Tallinna Vee teise kvartali käive langes mullusega võrreldes 25 protsenti 12,1 miljonile, teise kvartali puhaskasum langes 94,5 protsenti 150 000 eurole.

Mihkel Kangur: tunnelist loobumine muudab küsitavaks Rail Balticu põhjendatuse

31.07.20 ... Kolmapäeval teatavaks saanud riigihalduse ministri Jaak Aabi ettepanek jätta algatamata Tallinna-Helsingi tunneli eriplaneering tõstatab mitmeid küsimusi Rail Balticu projekti osas, kirjutab Mihkel Kangur.

Ekspress Grupp kasvatas teises kvartalis koroonale vaatamata kasumit

31.07.20 ... Koroonaviirusest tingitud eriolukord ja piirangud kahandasid meediakontserni Ekspress Grupp teise kvartali käivet viiendiku võrra, kuid ettevõte suutis tänu kulude kärpimisele püsida kasumis. Kasum isegi kasvas marginaalselt.

Eesti juuni tööstustoodang langes kuus protsenti

31.07.20 ... Eesti tööstusettevõtete juuni toodang langes võrdluses eelmise aastaga kuus protsenti.

Eesti lennuliiklus taastub algselt prognoositust aeglasemalt

31.07.20 ... Lennuliiklusteeninduse AS koondas kriisi ajal 20 protsenti töötajatest, algsed prognoosid lendude taastumise osas olid ettevõtte juhatuse esimehe Ivar Värki sõnul liiga optimistlikud. Liikluse taastumine püsib Hiina, Venemaa ja Lähis-Ida lendude taga.

Teadlane: kui Ida-Virus praegu higistada, pole hiljem verd ja on vähem pisaraid

31.07.20 ... Nelja aasta pärast peab ta ütlema, kuidas päästa Ida-Virumaa hääbumisest, kui Eesti loobub põlevkivi põletamisest. Dr Annela Anger-Kraavi, kelle töökoht on Cambridge'i ülikool, on üks neist, kes juhib Euroopa Liidu uut teadusprojekti, mis tegeleb ka meile tundliku Ida-Viru tulevikuga.

Facebooki kvartalikasum suurenes pea poole võrra

31.07.20 ... USA suhtlusvõrgustik Facebook teatas neljapäeval, et ettevõtte kvartalikasum suurenes pea poole võrra ja kasutajate arv kasvas ning seda hoolimata mõnede reklaamitellijate boikotist.

Valitsus toetas Porto Francole ligi 40 miljoni eurose laenu andmist

30.07.20 ... Valitsuskabinet toetas neljapäeval Porto Francole 39,4 miljoni euro suuruse käibekapitalilaenu laenu andmist, laenu andmise menetlust jätkab Kredex.

Kaupmeeste hinnangul ei pruugi edukas suvi kevadega tulnud miinust korvata

30.07.20 ... Pärast kevadet, kui suured kaubanduskeskused olid koroonaviiruse leviku tõttu mõnda aega suletud, on inimesed asunud taas rohkem sisseoste tegema. Edukas suvi ei pruugi kaupmeeste sõnul aga korvata kevadega tulnud miinust.

Aas: Hillar Tederi annetuste ja Porto Franco laenu vahel ei maksa seost otsida

30.07.20 ... Valitsus otsustas neljapäeval, et Tallinna kesklinna suurt kaubandus- ja ärikeskust arendav Porto Franco saab riigilt ligi 40 miljonit eurot laenu. Majandusminister Taavi Aas kinnitas, et Porto Franco juhi Rauno Tederi isa Hillar Tederi suurannetused erakondadele ei ole valitsuse otsusega seotud.

Huaweist sai maailma suurim nutitelefonide müüja

30.07.20 ... Hiina tehnoloogiaettevõttest Huawei sai esimest korda maailma suurim nutitelefonide müüja, selgub Canalysi tehtud analüüsist.

USA majandus kukkus teises kvartalis 32,9 protsenti

30.07.20 ... USA majandus kukkus teises kvartalis koroonaviiruse pandeemia tõttu 32,9 protsenti, teatas riigi kaubandusministeerium neljapäeval.

Euroala töötus tõusis juunis 7,8 protsendini

30.07.20 ... Euroala töötuse määr kasvas tänavu juunis kuuvõrdluses 1,3 protsendipunkti võrra 7,8 protsendini.

uus hooaeg
Vaata otse
Kuula otse
head lugemist!
jalgpall

pood.err.ee
jaga seiklusi!
otse uudistemajast
ole targem!
järjejutt
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: