Majandus

Kessler: Eesti panganduse kitsaskoht on mehhanistlik suhe kliendiga

04.06.20 ... Finantsinspektsiooni juhatuse esimehe Kilvar Kessleri sõnul vajab Eesti finantsturg inimkesksemat pangandust ja suuremat konkurentsi kvaliteetsete teenusepakkujate vahel. Kessleri hinnangul on üks Eesti panganduse kitsaskohti mehhanistlik suhe kliendiga.

Ülevaade Rail Balticu rajamise seisust: panustatud on 90 miljonit eurot

04.06.20 ... Majandus- ja taristuminister Taavi Aas (KE) tutvustas neljapäeval valitsuses 2019. aasta Rail Balticu raudteeühenduse ehitamise vahearuannet koos ülevaatega tänavuse ja järgmise aasta märgilisemate tegevuste ning ehitusobjektidega.

Erametsaliit tahab piirangute tõttu saamata jäänud tulu hüvitamist

04.06.20 ... Eesti Erametsaliit tegi ettepaneku täiendada metsaseadust selliselt, et kui omanikul piiratakse metsa majandmist, peab piirangu seadja saamata jäänud tulu omanikule hüvitama.

Tallink sai 61 miljonit maksepuhkust ja tahab ka uusi liine avada

04.06.20 ... Tallink Grupp teatas, et ettevõte saab maksepuhkust 61 miljoni euro ulatuses. Tallinki juhatuse esimees Paavo Nõgene ütles ERR-ile, et kuigi see parandab oluliselt finantsseisu, ei ole raskused veel ületatud, samas loodab ettevõte peagi avada kaks uut liini Ahvenamaale ja Gotlandile.

Saksamaa suunab majanduse toetuspaketti 130 miljardit eurot

04.06.20 ... Saksamaa suunab 130 miljardit eurot abipaketti, et toetada koroonaviirusest rängalt kannatada saanud majandust taaskäivitumisel, ütles kantsler Angela Merkel kolmapäeval.

Washington peatab Hiina lennufirmade lennud Ühendriikidesse

04.06.20 ... Washington andis kolmapäeval korralduse peatada kõigi Hiina lennukompaniide lennud Ühendriikidesse, kuna Peking ei lubanud USA lennufirmadel taasalustada lende Hiinasse.

Riik laenab võlakirjadega miljardi euro asemel 1,5 miljardit

03.06.20 ... Rahandusministeerium otsustas suurendada Dublini börsil noteeritavate Eesti kümneaastase tähtajaga võlakirjade mahtu 1,5 miljardi euroni. Algselt oli plaanis laenata miljard eurot.

Kriisi mõjul asendus tööjõunappus töökohtade puudusega

03.06.20 ... Eesti Panga ökonomist Orsolya Soosaare sõnul asendus kriisi mõjul tööjõunappus töökohtade puudusega. Piirangute tühistamine annab aga lootust teenindussektoris siseriikliku nõudluse taastumiseks.

Tallink koondab Eestis kuni 190 laevatöötajat

03.06.20 ... Tallink Grupp koondab kuni 190 ametikohta, see puudutab peamiselt laevade teenindavate valdkondade personali ja ametikohti.

Euroopa Investeerimispank annab Eesti Energiale 70 miljonit laenu

03.06.20 ... Eesti Energia sõlmis Euroopa Investeerimispangaga (EIB) uue laenulepingu mahus 70 miljonit eurot, millega rahastatakse valguskaablil põhineva internetivõrgu investeeringuid.

Supelrannas parkimine on kohati kallis lõbu

03.06.20 ... Rannahooaega ilmestavad suplusrandade lähistel teeääri palistavad autod, mille omanikud väldivad viimse võimaluseni ametlikus parklas parkimist, sest see on kohati üsna kallis lõbu. Tulemuseks on pooltühjad parklad ja autodest kubisevad teeservad ning metsaalused.

Aas loodab, et juuniga on Nordica toetamise küsimus lahendatud

03.06.20 ... Majandus- ja kommunikatsiooniminister Taavi Aas (KE) loodab, et lõplik otsus rahaeraldusest Nordicale tehakse juunikuu jooksul, esmalt taotletakse selleks riigiabi luba.

Soome võtab tänavu 18,8 miljardit eurot laenu

03.06.20 ... Soome võtab sel aastal koroonaepideemiast tingitud majanduslanguse ületamiseks 18,8 miljardit eurot laenu, teatas rahandusminister Katri Kulmuni teisipäeva õhtul.

Tallinna lennujaama läbis mais vaid 10 500 reisijat

03.06.20 ... Mais läbis Tallinna lennujaama 10 523 reisijat, mis on 3,5 protsenti möödunud aasta maikuu reisijate arvust. Võrreldes aprilliga on nii otseliinide valik kui reisijate arv hakanud taastuma, sagedused on veel hõredad ja reisijate arv taastub aeglaselt.

Tallink koondab veel 60 hotellitöötajat

03.06.20 ... Tallink City hotell läheb sügisest kapitaalremonti ning hotellikett alustab täiendavalt 60 inimese koondamist.

Siem tahab välja jagada neli 5G sagedusluba

03.06.20 ... Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem (EKRE) saatis avalikule konsultatsioonile esimese 5G sageduse - 3,6 GHz sageduskonkursi muutmise määruse, mille kohaselt kuulutakse konkurss välja neljale sagedusloale varem plaanitud kolme asemel.

Tallinki reisijate arv langes aastaga 91 protsenti

03.06.20 ... Tallinki reisijate arv langes mais aastaga 91 protsenti 75 511 reisijale. Kaubaveo maht langes 18 protsenti ja laevadel veetud sõidukite maht langes aastaga 75 protsenti sõidukile.

Austraalia liigub esimese majanduslanguse suunas ligi 30 aasta jooksul

03.06.20 ... Austraalia liigub oma esimese majanduslanguse aasta suunas ligi kolme aastakümne jooksul. Aasta esimese kvartali jooksul majandus kahanes ning järgmise kolme kuu peale on oodata koroonaviiruse kriisi mõjust kardetust suuremat tagasilööki.

Siim Kallas: Euroopa raha jagamisel kopikate lugemine ajab mind iiveldama

03.06.20 ... Riigikogu asespiiker Siim Kallas leiab, et Nordicale 30 miljoni euro andmine pole mõistlik. Riik peaks omandama osaluse mõnes meie piirkonna suuremas lennuettevõttes, et tagada Tallinnast otselendude jätkumine. Samuti on Kallase sõnul euroliidu ühislaenus sisuliselt kokku lepitud ning teda ajab eestlaste valmidus euroeelarvest kopikaid lugeda iiveldama.

Eriolukord kahandas mitme jaeketi e-poe sortimenti

03.06.20 ... Mitu e-poodi pidavat jaekaupmeest vähendasid eriolukorras oma sortimenti, et komplekteerimise tempole vastu pidada.

Naftabarreli hinnad maailmaturul lähenevad 40 dollarile

03.06.20 ... Naftabarreli hinnad maailmaturul lähenesid teisipäeval 40 dollarile.

Leedus võeti pangaliidu ja äriliidu juht vahi alla

02.06.20 ... Leedus võeti vahi alla Leedu Ärikonföderatsiooni president Valdas Sutkus ja Leedu Pangaliidu president Mantas Zalatorius.

Venemaa kulutab majanduse taastamisele kahe aastaga 65 miljardit eurot

02.06.20 ... Venemaa kavatseb kulutada koroonaviiruse piirangutest räsitud majanduse taastamiseks umbes 65 miljardit eurot, ütles teisipäeval peaminister Mihhail Mišustin.

Saksamaal tekitab uus ergutuspakett erimeelsusi

02.06.20 ... Saksamaa võimukoalitsioon summutas teisipäeval ootusi kiireks kokkuleppeks kümnete miljardite eurode eraldamise osas koroonaviiruse järgse majanduse taaskäivitamiseks, mis võtmekohana sisaldaks ka subsiidiume autotööstusele.

Prantsusmaal avati taas kohvikud ja restoranid

02.06.20 ... Koroonapiirangutest tasapisi väljuval Prantsusmaal avati teisipäeval taas kohvikud ja restoranid ning kümme nädalat kodus istunud inimesed kiirustasid päikeselisi väliterrasse nautima.

Diislikütuse hind langes Tartu tanklas Baltikumi madalaimale tasemele

02.06.20 ... Terminal Oil langetas teisipäeva ennelõunal diislikütuse hinna teenindusjaamades 0,879 eurole liitri eest, mis on madalaim tase Baltikumis. Tegemist on lastekaitsepäeva puhul algatatud kampaaniaga, millega läksid Tartus kaasa mitmed kütusemüüjad. Üle Eesti pole suured kütusemüüjad hinnaralliga aga kaasa läinud.

Riigikohus käskis taas Tallinna Sadama kriminaalasja avatust arutada

02.06.20 ... Riigikohus tegi reedel teist korda otsuse, milles kohustas ringkonnakohut arutama ajakirjanik Ann-Marii Nergi kaebust Harju maakohtu suhtes, mis keelas Tallinna Sadama endiste juhtide Ain Kaljuranna ja Allan Kiili ning nendega seotud isikute kriminaalasja kajastada.

Huko Aaspõllu: jätkuvalt saavad ise töölt lahkujad hüvitist vaid skeemitades

02.06.20 ... Kui kevadel oli sotsiaalministeerium veel seda meelt, et töötuskindlustushüvitist võiksid saada ka need, kes lahkuvad töölt töötajast tulenevatel põhjustel, siis viiruslaine järel on sellest plaanist loobutud. Seega saavad töölt lahkujad toetust vaid siis, kui nad tahavad skeemitada, teades mõnda ettevõtjat ja piisavalt seaduseid, sedastab Huko Aaspõllu Vikerraadio päevakommentaaris.

Vabatahtlikult töölt lahkujatele töötuskindlustushüvitist taas ei tule

02.06.20 ... Kui sotsiaalministeerium on planeerinud rohkem kui kümme aastat, et ka vabatahtlikult või poolte kokkuleppel töölt lahkujad saaksid õiguse töötukindlustushüvitisele, siis praegu on valitsus plaanist taas loobunud. Samas on jätkuvalt kõigil selliselt töölt lahkujatel võimalik lihtsate skeemidega hüvitist saada - hinnanguliselt võib neid olla viis protsenti.

Euroopa Investeerimispank annab Eesti Raudteele 95 miljonit laenu

02.06.20 ... Euroopa Investeerimispank (EIP) sõlmis Eesti riikliku raudteetaristu ettevõtte Eesti Raudteega 25-aastase kestusega 95 miljoni euro suuruse laenulepingu.

Müller: riik võiks suurettevõtetes laenu vastu nõuda osalust

02.06.20 ... Eesti Panga presidendi Madis Mülleri sõnul oleks võinud maikuu alguses piirangute lõpetamisel hoida majanduslanguse kuuel protsendil ning augustini kestnud piirangud oleks toonud kaasa 14-protsendilise languse. Mülleri sõnul võiks riik suurettevõtetele laenu andes nõuda vastu osalust ettevõttes.

Madis Müller: riigi tuge tuleb täpsemini sihtida

02.06.20 ... Kui koroonakriisi saabudes oli mõistlik tagada esmane tugi kõigile ettevõtetele ja inimestele, kes ootamatult kaotasid suure osa sissetulekutest, siis kriisist väljumisel tasub olla valivam ja riigi tuge täpsemini sihtida, ütles Eesti Panga president Madis Müller riigikogus Eesti Panga 2019. aasta aruande esitlemisel peetud sõnavõtus.

Taastuvenergia ühendus: maailma energeetika on pöördepunktis

02.06.20 ... Taastuvenergia hinnad on järsult kukkunud ja see tähendab pööret maailma energeetikas, väidab Rahvusvaheline Taastuvaenergia Agentuur (IRENA) oma teisipäeval avaldatavas raportis.

Otse kell 10: Madis Müller tutvustab Eesti Panga aastaaruannet

02.06.20 ... Riigikogu teisipäevasel täiskogu istungil tutvustab Eesti Panga president Madis Müller keskpanga möödunud aasta aruannet. Kell 10 algavat riigikogu istungit saab otsepildis jälgida portaalis ERR.ee.

Omniva tõstis kirjade saatmise hinda

02.06.20 ... Omniva kaubamärki kasutav postiettevõte Eesti Post tõstis kirjade saatmise hinda nii Eesti- siseselt kui välismaale. Täiesti uue teenusena lisandus aga ekspresskirja saatmise variant.

Pärnu spaades läks pärast avamist elu kohe käima

01.06.20 ... Pärnu suuremates spaades läks pärast avamist kohe elu käima, kuid mõistagi mitte niisama suure hooga kui enne koroonakriisi. Kodumaised kliendid käivad siiski rohkem nädalavahetustel ja pikisilmi oodatakse soomlasi.

Elron lükkas uute rongide hanke tähtaja septembrisse

01.06.20 ... Elron lükkas kehtinud eriolukorra tõttu uute rongide hanke tähtaja kolme kuu võrra edasi septembrisse, uued rongid plaanitakse sellegipoolest liinile tuua 2024. aasta detsembris. Taotlused uute rongide hankel osalemiseks on esitanud Stadler ja Škoda.

Reet Aus: kvaliteedist kantud tarbija kui majanduse gaasipedaal

01.06.20 ... Tarbijakäitumise olemus kriisi ajal ja järel määrab, millised tooted ja teenused Eestis tulevikus saadaval on. Kuid mitte ainult. Tarbija valikud mõjutavad innovatsiooni. See kehtib moetööstuses ja igas valdkonnas, kirjutab Reet Aus.

Sõerd: valitsus vajab koroonavõlakirjade jaoks ELAK-ilt uut mandaati

01.06.20 ... Riigikogu liikme ja endise rahandusministri Aivar Sõerdi sõnul vajab valitsus koroonavõlakirjade jaoks paari nädala pärast toimuvaks Euroopa Liidu ülemkoguks teistsugust mandaati, kui riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon (ELAK) praeguseks andnud on.

Google ei nõustu ulatusliku väljamaksega Austraalia meediale

01.06.20 ... Google lükkab tagasi nõude maksta aastas sadu miljoneid dollareid kompensatsiooniks Austraalia uudismeediale vastavalt Austraalia valitsuse kehtestatavale tulujagamisleppele.

Tallinki laen viibib välisregistris laevade tagatiseks seadmise tõttu

01.06.20 ... Kredexi juhi Lehar Küti sõnul on Tallinki laenu allkirjastamisega läinud aega, kuna laenuleping on mahukas ning teiste riikide registrites olevate laevade tagatislepingute vormistamine on juriidiliselt keerukas.

Keit Kasemets: uus eelarve muudab Eesti ja Euroopa tugevamaks

01.06.20 ... Euroopa Komisjoni plaan uueks Euroopa Liidu eelarveks on kahtlemata põhimõtteline ja erakordne. Komisjon pakub välja 1,1 triljoni suuruse seitsme aasta eelarve ning ühekordse 750 miljardi suuruse majanduse elavdamise paketi. Ajal, mil Euroopa on suurimas kriisis pärast Teist maailmasõda, on selgelt vaja uusi ja teistsuguseid lahendusi, kirjutab Keit Kasemets.

Estonia kaevandus koondab tootmise ühte tiiba

01.06.20 ... Selleks, et energeetikaturul toimuvatele muutustele kiiremini reageerida, koondab Eesti Energia põlevkivikaevandamise Estonia kaevanduses idatiiba. Kaevemahtude muutumisel annab see ettevõttele parema võimaluse uute töötajate tööle võtmiseks või olemasolevate koondamiseks.

Litsentsinõue ei pruugi kodumajutuse probleeme lahendada

31.05.20 ... Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart tegi sel nädalal ettepaneku kehtestada linnas peetavatele külaliskorteritele litsentsinõue. Kas aga litsentsi kehtestamine on mõistlik ja milline oleks selle mõju lühirendiäri tulevikule?

Välisminister: Itaaliat ei tohi kohelda kui pidalitõbist

30.05.20 ... Itaalia välisminister hoiatas, et Euroopa Liit kukub kokku, kui teised riigid kohtlevad itaallasi nagu pidalitõbiseid ning panevad korraks Euroopas viiruse epitsentriks olnud riigi suviseks turismihooajaks nn musta nimekirja.

Merkel ei sõida Ühendriikidesse G7 tippkohtumisele

30.05.20 ... Saksa kantsler Angela Merkel ei sõida G7 tippkohtumisele, mille USA president Donald Trump on lubanud korraldada koroonapandeemiast hoolimata oma Camp Davidi ametiresidentsis, teatas Saksa valitsuse pressiesindaja laupäeval.

Tallinna Sadama D-terminali 3,7 miljoni eurone parkimismaja sai nurgakivi

30.05.20 ... Tallinna Sadam ja Merko Ehitus paigaldasid laupäeval nurgakivi Tallinna Vanadsadamasse kerkivale D-terminali parkimismajale. Parkimismaja ehitus läheb maksma 3,7 miljonit eurot ning hoone valmib käesoleva aasta lõpuks.

Peeter Koppel: majandus pärast tervishoiukriisi

30.05.20 ... Käimasolev tervishoiukriis on lisaks traagilisusele olnud õpetlik. Ma olen saanud teada, et me ei lenda enam kunagi. Me ei reisi enam kunagi. Me ei lähe enam kunagi tagasi kontorisse tööle. Me ei lähe enam kunagi restorani, kinno, teatrisse, spaasse ega – taevas hoidku – pubisse, kirjutab Peeter Koppel.

Saksamaa ja Euroopa Komisjon jõudsid üksmeelele Lufthansa osas

30.05.20 ... Saksamaa valitsus ja Euroopa Komisjon jõudsid läbirääkimistel üksmeelele lennufirma Lufthansa päästeplaani osas, teatasid reedel komisjoni eestkõneleja ja kõnelustega kursisolevad allikad.

Renault koondab 15 000 töötajat

29.05.20 ... Prantsuse autotootja Renault kavatseb koondada üle maailma 15 000 töökohta ning sulgeda ühe tehase Prantsusmaal.
räägi kaasa!
PRAEGU VIKERRAADIOS
klassikaraadio kutsub
esita küsimus
otse uudistemajast
ole targem!
järjejutt
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: