Majandus

Kohus peatas kaitseväe automaatide hankelepingu sõlmimise

25.03.19 ... Tallinna halduskohus peatas eelmise nädala lõpus Sig Sauer Inc taotlusel Riigi Kaitseinvesteeringute Keskusel automaatide riigihankes hankelepingu sõlmimise kuni selle riigihanke põhivaidluses lõpliku kohtulahendi jõustumiseni.

Majandustegelaste avalik kiri: teine pensionisammas on vajalik

25.03.19 ... Suur hulk erineva taustaga Eesti majandustegelasi ja -asjatundjaid kirjutas alla avalikule kirjale, mis ütleb, et teine pensionisammas on vajalik. Teise samba lammutamise asemel tuleks tegeleda tõeliste probleemidega, leiavad pöördumise koostajad.

"AK. Nädal": Baltika juhtum näitab, et Eesti majandus on teelahkmel

24.03.19 ... Baltika tootmise lõpetamine Eestis näitab, et meie majandus on teelahkmel ja odavad töökohad kaovad. Kuna keskmine palk on seitsme aasta jooksul kahekordistunud, ei taha Eesti inimesed enam odavat tööd teha. Samas on meil tööjõupuudus, sest kõrge hõivatuse tõttu oskustöölisi lihtsalt ei jätku. Ettevõtjad soovivad, et uus valitsus lõpuks ometi lahendaks pikka aega kestnud tööjõuprobleemid ega takistaks mõnes sektoris paratamatuseks muutunud võõrtööjõu kaasamist. "Aktuaalne kaamera. Nädal" uuris tõõjõunappuse temaatikat.

Põllumajanduse tippjuhi tiitli sai piimatootja Margus Muld

24.03.19 ... Äsja põllumajanduse tippjuhiks valitud piimatootja Margus Muld peab Eesti ja Euroopa tipptasemel väljalüpsi saavutamiseks oluliseks tootmise põhjalikku planeerimist ja eelarvestamist. Tiitel põllumajanduse tippjuht iseloomustab tema hinnangul päris täpselt ühe suure põllumajandusettevõtte juhi töö sisu.

Itaalia lepe Hiinaga pälvis Saksamaal teravat kriitikat

24.03.19 ... Itaalia osalus Hiina suures "siiditee" taristuprojektis põhjustas pühapäeval teravat kriitikat Saksamaal, kus muu hulgas ärgitati Euroopa Liitu sääraseid projekte vetostama.

Lennundusallikate teatel on Boeingu uuendused valmis

23.03.19 ... Boeingu tehnilised ja tarkvarauuendused lennukitüübile 737 MAX on valmis ning neid esitletakse lähiajal klientidele ja pilootidele, teatasid laupäeval uudisteagentuurile AFP lennundusallikad.

Itaalia ja Hiina allkirjastasid uue siiditee protokolli

23.03.19 ... Itaalia allkirjastas laupäeval mittesiduva protokolli Hiina niinimetatud uue Siiditee algatusega liitumiseks.

USA kehtestas sanktsioonid Venezuela arengupangale ja selle harudele

22.03.19 ... USA rahandusministeerium teatel reedel, et kehtestab sanktsioonid Venezuela riiklikule arengupangale (BANDES) ja selle neljale harupangale.

Kriitikud näevad autorikaitse direktiivis ohtu internetivabadusele

22.03.19 ... Järgmisel nädalal hääletab Euroopa Parlament uue autorikaitse direktiivi üle ning kui eelnõu loojad loodavad, et see paneb suured internetifirmad autoritele sisu eest õiglasemalt maksma, siis kriitikud näevad ohtu internetivabadusele.

ERR Riias: Läti tänavune eelarve uusi poliitilisi suundi ei arvesta

22.03.19 ... Läti seim asus arutama selle aasta eelarvet, mille ettevalmistamine on valimiste ja pikaleveninud koalitsiooniläbirääkimiste tõttu hilinenud. Maksumuudatusi ei tehta ja aktsiisitõusule kehtib varem heaks kiidetud graafik.

Esialgne raport: Swedbanki kahtlased kontod on suletud

22.03.19 ... Reedel avaldatud Swedbanki tellitud ja Forensic Riska Alliance'i läbi viidud uuringu esialgsetest tulemustest lähtub, et hiljemalt 2017. aasta mai lõpuks lõppesid Swedbanki ja Rootsi telekanali SVT välja toodud kahtlaste kontode omanike kliendisuhe. Kokku oli pangale edastatud konto omanike nimesid 50.

Xi väisab "siiditee" memorandumi allkirjastamiseks Itaaliat

22.03.19 ... Hiina president Xi Jinping alustas reedel Roomas Euroopa ringreisi ajal, kui lääneriike teeb ärevaks Itaalia liitumine Hiina niinimetatud uue Siiditee projektiga.

Trump: Euroopa peaks tariifide vältimiseks autosid USA-s tootma

22.03.19 ... USA president Donald Trump ütles reedel, et kasutab autotariifide ähvardust, et survestada Euroopa Liidu autofirmasid tootma rohkem sõidukeid Ühendriikides.

T1 vaateratta pilet hakkab maksma pisut vähem kui Helsingis

22.03.19 ... Tallinnas kaubanduskeskuse T1 katusele püstitatud Super Skypargi vaaterattale saab pileti soetada kaks eurot soodsamalt kui Helsingi SkyWheeli vaaterattale. Kõrgemal ja pikemat sõitu võimaldaval London Eye vaaterattal on aga ka hinnad märksa krõbedamad.

Venemaa ja Ungari leppisid kokku gaasitarnetes Ukrainast mööda minnes

22.03.19 ... Ungari välisminister Péter Szijjártó ja Gazpromi juht Aleksei Miller jõudsid kokkuleppele, et Ungari hakkab 2020. aastal Vene gaasi saama isegi siis, kui Ukraina-Vene gaasitransiidiläbirääkimised läbi kukuvad, kirjutas Vene ajaleht Kommersant.

Soome uurib Nokia telefonide andmete Hiinale lekkimist

22.03.19 ... Soome ametivõimud alustavad uurimist seoses väidetega, et Nokia telefonidest lekivad kasutajate isikuandmed Hiinale, teatas Soome andmekaitse ombudsman neljapäeval.

Fjuk: me ei peaks leppima märtsipommitajate kujundatud linnaga

22.03.19 ... Tallinna linnavalitsuse otsusele mitte algatada detailplaneeringut Harju tänaval märtsipommitamise käigus hävitatud hoonete asemele uute majade ehitamiseks oponeerib linnaplaneerimise ameti juhataja Ignar Fjuk, kes peab seda alistumiseks Nõukogude pommitajate ees, kes hävitustööga teadlikult Tallinna linnaruumi ümber kujundasid.

NPM Silmet loodab uue kiirgustegevusloa saada nädala jooksul

22.03.19 ... Radioaktiivsete metallide töötlemisloata jäänud NPM Silmet loodab uue loa saada märtsi lõpuks. Varasemast plaanist neutraliseerida radioaktiivsed jäägid põlevkivituhaga sidumisel, et seda ehitusmaterjalina kasutada, on ettevõte nüüdseks loobunud, eelistades selle asemel jäätmed USA-sse ümbertöötlemisse saata. Keskkonnainspektsioonis jätkub aga menetlus mitme rikkumise uurimiseks.

Keskpanka teeb majandustõusu ajal tekkinud riigieelarve puudujääk murelikuks

21.03.19 ... Eesti panga hinnangul on riigieelarve defitsiit majandustõusu ajal murettekitav.

Bolt siseneb Wolti marjamaale

21.03.19 ... Bolt (endine Taxify) hakkab lähitulevikus lisaks sõiduteenusele pakkuma ka toidu kojuvedu. Esimesed riigid, kuhu uus teenus sel suvel jõuab, on Eesti, Soome ja Lõuna-Aafrika. Konkurendid laienemisplaanides suurt ohtu ei näe.

Rahandusministeerium: Eesti saaks laenata kuni 200 miljonit aastas

21.03.19 ... Koalitsiooni kokku panvad erakonnad otsivad valimislubaduste täitmiseks vahendeid. Kuigi Eesti riik võiks riigieelarve seadust muutes laenata kuni 200 miljonit eurot igal aastal, siis arvestades et majandusel on praegu head ajad, seda teha ei tohiks, ütles rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja Sven Kirsipuu intervjuus ERR-ile.

Swedbank ja SEB uuendavad oma pangaautomaatide võrku

21.03.19 ... Aprillis vahetab Swedbank välja 20 sularaha sisse- ja väljamakseautomaati üle Eesti uut tüüpi automaatide vastu. Pangaautomaatide võrgustiku uuendamist on alustanud ka SEB, kelle uutel masinatel on muu hulgas tindikaitse rahaautomaadi rünnaku vastu.

Riia linnavõim kavatseb sulgeda kõik kasiinod

21.03.19 ... Riia linnavõimul on plaan sulgeda peaaegu kõik Läti pealinnas - nii kesklinnas kui ka äärelinnades - asuvad kasiinod.

Nordica tütar rendib lennuki Air Serbiale

21.03.19 ... Eesti riikliku lennufirma Nordica ja Poola riikliku lennufirma LOT lennukeid omav ühisettevõte Regional Jet rendib juunist ühe lennuki Serbia lennufirmale Air Serbia.

Wahlroos: Eestit ei saa kaitsta, kui Soome pole NATO liige

21.03.19 ... Kolmapäeval kindlustusfirma If suuraktsionäride üritusel Helsingis sõna võtnud pankur ja suurärimees Björn Wahlroos kutsus üles kaaluma Soome liitumist NATO-ga. Muuhulgas märkis ta, et Eestit ei ole võimalik kaitsta, kui Soome pole NATO liige.

Valdo Kalm lahkub Baltika nõukogust

21.03.19 ... Möödunud nädalal suurtest ümberkorraldustest ja äri kokkutõmbamisest teatanud kahjumis rõivafirma Baltika nõukogu esimees Valdo Kalm lahkub ametist.

Müller: teise samba kaotamine tekitaks surve riiklikku pensioni suurendada

21.03.19 ... Teise pensionisamba kaotamine tooks paarikümne aasta pärast tõenäoliselt kaasa suure surve suurendada riiklikke pensione, sest paljud inimesed jäävad oma sissetulekuga hätta, rääkis Eesti Panga asepresident Madis Müller "Terevisioonis".

Riigikontroll ei ole rahul töötuskindlustusmakse raha kasutamisega

21.03.19 ... Riigikontrolör Janar Holmi hinnangul peaks uus koalitsioon läbi mõtlema töötuskindlustusmaksest kogunenud reservi kasutamise reeglid ja kriisiajaks vajaliku suuruse. Praegu makstakse töötajatelt ja tööandjatelt sundkogutavast rahast mitte ainult töötuskindlustusega seotud kulusid, mida võiks loogiliselt eeldada, vaid tasutakse ulatuslikult ühtlasi riigi jooksvaid kulusid, mis ei ole selle raha kogumise algne mõte, kirjutab Holm oma arvamusartiklis.

Elering teenis mullu 18,6 miljonit eurot puhaskasumit

21.03.19 ... Riigile kuuluv elektri põhivõrke haldav Elering teenis mullu 144,8 miljoni euroni ulatunud tulude juures 18,6 miljonit eurot puhaskasumit, mis on aasta varasemaga võrreldes 1,5 miljonit eurot enam.

Mullu suurenes reisijate arv saarte ja mandri vahelistel laevaliinidel

21.03.19 ... Statistikaameti andmetel kasvas 2018. aastal varasema aastaga võrreldes sõitjate arv peamistel Eesti-sisestel regulaarsetel merelaevaliinidel kolm protsenti, kuid vähenes rahvusvahelistel vedudel ühe protsendi. Ristluslaevadega saabus aga kümnendiku võrra enam reisijaid, kui aasta varem.

New Yorgi ja Londoni börsidel nafta hinnad tõusid

21.03.19 ... Nafta hinnad tõusid kolmapäeval New Yorgi ja Londoni toorainebörsidel järsult.

"Pealtnägija" portreteeris ekstsentrilist unistajat Peter Vesterbackat

20.03.19 ... Kui siiamaani peeti Peter Vesterbackat heas mõttes ekstsentriliseks unistajaks, siis hiljuti teatas soomerootslane, et sai Hiina investoritelt 15 miljardit eurot Helsingi-Tallinna tunneli rajamiseks. On ta moodne Münchhausen või teebki ta ulmena tundunud maailma pikima meretunneli tõesti teoks, uuris "Pealtnägija" tema enda käest.

Trump: USA imporditollid Hiina kaupadele jäävad esialgu kehtima

20.03.19 ... USA president Donald Trump välistas kolmapäeval võimaluse eelmisel aastal Hiina kaupade impordile kehtestatud kõrgete tollimaksude tühistamisest sõnumiga, et need jäävad veel "arvestatavaks perioodiks" kehtima.

Kaunissaare: Rail Balticu projekti peatamisel võivad Eestit oodata trahvid

20.03.19 ... Rail Balticu koordinaator Kristjan Kaunissaare ütles, et teoreetiliselt on võimalik uue kiirraudteetrassi ehitamisest loobuda, kui uus valitsusliit peaks niimoodi otsustama, küll aga tuleb arvestada võimalike trahvidega nii euroliidult kui ka Lätilt ja Leedult.

Ratas möönis võimalust, et veel tänavu tuleb eelarvekulusid kärpida

20.03.19 ... Lahkuva valitsuse peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas tunnistas kolmapäeval Vikerraadio saates "Stuudios on peaminister", et rahandusministeeriumi esialgse hinnangu kohaselt pole riigieelarve seis kiita ning kärpimise vajadus võib tõusta päevakorda veel tänavu.

Riigi otsus 5G lubadeoksjonil turg kolmeks jagada lükkab senise tegija mängust välja

20.03.19 ... 5G võrgus kolm aastat oma asjade interneti teenuseid arendanud Levikom läks riigi vastu kohtusse majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi otsuse vastu jagada sagedusala kolme teenusepakkuja vahel, mille tingimused jätavad nad tõenäoliselt oksjonil ukse taha. Samuti on Levikom palunud konkurentsiametil uurida, kas riigi otsus võib olla kartellikokkuleppe tunnustega kolme mobiilsideoperaatori heaks. Lubadekonkurss lõppeb 25. märtsil.

Euroopa Komisjon trahvis Google'it 1,49 miljardi euroga

20.03.19 ... Euroopa Komisjon trahvis USA tehnoloogiahiidu Google'it teisipäeval 1,49 miljardi euroga konkurentsireeglite rikkumise eest.

Pangaliit leppis kokku karmimad meetmed rahapesu tõkestamiseks

20.03.19 ... Pangaliidu juhatus kiitis teisipäeval heaks sektori ühised rahapesu tõkestamise hoolsusmeetmed, mis saavad liidu liikmespankadele kohustuslikuks. Samuti esitas pangaliit riigikogu uude koosseisu pääsenud erakondadele oma ettepanekud, kuidas tõhustada rahapesu vastast võitlust seadusandluse abiga.

Usuühendused ei saa vabastust tegelike kasusaajate avaldamisest

20.03.19 ... Rahandusministeerium ei pea võimalikuks vabastada mittetulundusühinguid äriregistrile tegelike kasusaajate andmete esitamise kohustusest ning seetõttu peavad vastavad andmed esitama ka usulised ühendused.

Tootjahinnaindeks veebruaris langes

20.03.19 ... Statistikaameti andmetel langes tööstustoodangu tootjahinnaindeks veebruaris võrreldes jaanuariga 0,5 protsenti ja tõusis võrreldes eelmise aasta veebruariga 0,6 protsenti.

Itaalia liitub Hiina uue siiditee algatusega

19.03.19 ... Itaalia liitub hoolimata USA vastuseisust ja kõhklustest valitsuskoalitsioonis esimese G7 riigina Hiina auahne uue siiditee (Vöö ja Tee ehk BRI) algatusega.

Elering sõlmis Brüsseliga leppe elektrisüsteemi Venemaast lahutamiseks

19.03.19 ... Elering sõlmis Euroopa Komisjoniga rahastamislepingu Eesti elektrisüsteemi Venemaast lahutamiseks ja Mandri-Euroopa sagedusalaga sünkroniseerimiseks.

Globaalse digiühiskonna fondi asutamine sai allkirjad

19.03.19 ... Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ning Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) sõlmisid leppe globaalse digiühiskonna fondi asutamiseks.

Amet: Taani listerioosipuhangus ei ole alust Eesti kalatööstust süüdistada

19.03.19 ... Veterinaar- ja toiduameti hinnangul ei ole alust Taanis esitatud süüdistustel, nagu oleks Eesti ettevõttest M.V. Wool pärit tooted seal puhkenud listerioosipuhangu allikaks.

Finantsinspektsiooni sõnul on kasvanud huvi uue panga loomiseks

19.03.19 ... Finantsinspektsiooni kinnitusel on viimasel ajal märgata huvi kasvu luua Eestis mõni uus pank.

Ettevõtted leiutavad grillgaasi müügiks pakiautomaatide-laadseid lahendusi

19.03.19 ... Gaasiettevõte AGA on Tallinnasse paigaldanud kolm automaati, kust saab grillgaasiballoone osta ja tühje balloone ära anda, konkurent Alexela ei pea niisugust investeeringut tasuvaks, kuid on välja töötanud nutika gaasijaama. Mõlemad ettevõtted võrdlevad oma uuendusi pakiautomaatidega.

Investorite ja panga vaidluses jäi õigus pangale

19.03.19 ... Äpardunud investeeringust Rumeenia põllumaadesse alguse saanud vaidluses Swedbanki ja investorite vahel jäi õigus pangale, kuna riigikohus ei võtnud investorite kaebust arutusele.

Konkurentsiamet alustas Kv.ee ja City24.ee suhtes järelevalvemenetlust

19.03.19 ... Konkurentsiamet sai jaanuaris mitmelt kinnisvarabüroolt kaebuse portaalide Kv.ee ja City24.ee kohta ning alustas nüüd nende suhtes järelevalvemenetlust.

Danske investorid esitasid panga vastu kahjunõude

19.03.19 ... Massiivses rahapesus süüdistatava Danske panga investorid 19 riigist esitasid panga vastu 475 miljoni dollari (420 miljoni euro) mahus kahjunõude.

Luminor: tänavune majanduskasv jääb alla kolme protsendi

19.03.19 ... Luminori värske majandusprognoosi kohaselt jääb Eesti selle aasta majanduskasv kolme protsendi piirist allapoole, samas peaks aga Eesti kiire palgakasv siia meelitama välistööjõudu.
PRAEGU VIKERRAADIOS
etv2 soovitab

Valijakompass

etv2 soovitab

Valijakompass

vaata uuesti!
tulevikupidu

Valijakompass

"Otse uudistemajast"
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: