Majandus

Nordic Fiberboard vabastas vaid nädala firmat juhtinud Aigar Kallase töölt

05.12.23 MAJANDUS ... Puidkiudplaatide tootja Nordic Fibreboard AS-i juhatus vabastas esmaspäeval ametist vaid nädal varem ettevõtte juhatuse liikmeks ja tegevjuhiks nimetatud Aigar Kallase.

November toidupoes: piimatooted odavnesid, liha ja leib kallinesid

05.12.23 MAJANDUS ... Novembris maksid lihatooted ja munad aastatagusest rohkem, langes aga mitme piimatoote, nagu ka porgandi ja kapsa hind.

MKM tahab kuni neli korda suurendada võõrtööliste aastast kvooti

04.12.23 MAJANDUS ... Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) tahab kuni neli korda suurendada kolmandatest riikidest saabuvate töötajate aastast kvooti, mis on praegu 0,1 protsenti rahvastikust. Ametiühingute keskliidu hinnangul vajab otsus põhjalikku analüüsi, et välistada odava tööjõu põhjustatud palgakasvu pidurdumine.

Eestlaste šokolaaditarbimine on üha kallima kakao mõjul vähenenud

04.12.23 MAJANDUS ... Kakao maailmaturu hinna pidev tõus viimastel aastatel on järjepidevalt kergitanud ka Eestis müüdava šokolaadi hinda, mistõttu on inimesed seda vähem ostma hakanud.

Eesti jaekaubakettide vahel on taas alanud piimahinnasõda

04.12.23 MAJANDUS ... Konkurentsisurve tõttu langetas Coop viimase Eesti jaeketina esmaspäeval joogipiima hinda, kuigi nimetab seda ebamõistlikuks. Farmeritelt piima kokku ostva E-Piima esindaja sõnul loob piima hinnaga mängimine fooni, et ka teised Eesti piimatooted peaksid olema odavad.

Elektrilevi üldteenuse hanke võitis Elektrum

04.12.23 MAJANDUS ... Elektrilevi poolt läbi viidud üldteenuse hanke võitis Läti energiaettevõtte Eesti tütarfirma Elektrum Eesti OÜ, kes hakkab alates 2024 aasta 1. juunist üldteenust pakkuma klientidele, kes pole elektrimüüjat valinud.

Võru Tarbijate Ühistu erakorraline koosolek otsustab oma juhtide vastu nõude esitamise

04.12.23 MAJANDUS ... Võru Tarbijate Ühistu liikmed kogunevad teisipäeval erakorralisele üldkoosoleku, kus tuleb hääletusele ühistu juhtide vastu nõude esitamine. Väidetavalt võib kahjunõude suurus küündida ühe miljoni euroni.

Oktoobris jätkus tööstustoodangu järsk langus

04.12.23 MAJANDUS ... Eesti tööstusettevõtted andsid oktoobris püsivhindades 12,2 protsenti vähem toodangut kui 2022. aasta samas kuus. Toodang vähenes energeetikas 14,0 protsenti ja töötlevas tööstuses 12,6 protsenti.

ERR Washingtonis: turud ootavad intressimäärade peatset langust

04.12.23 MAJANDUS ... USA aktsiaturgude jaoks oli möödunud nädal selle aasta üks edukamaid - ekspertide hinnangul rõõmustasid investoreid märgid, et Föderaalreserv ei kavatse intressimäärasid enam tõsta.

Riik plaanib elektri universaalteenuse lõpetada tuleva aasta mais

04.12.23 MAJANDUS ... Kliimaministeeriumis valminud plaani järgi lõpetatakse elektri universaalteenus tuleva aasta 1. maist ehk kaks aastat varem, kui esialgu plaaniti. Soodsama alternatiivina mõeldud lahendus on praegu kõige kallim.

Pangad on asunud hoogsalt võlakirjadega raha kaasama

04.12.23 MAJANDUS ... Viimasel ajal on Eesti võlakirjaturg aktiivsemaks muutunud ning hiljutised pankade võlakirjaemissioonid mitmekordselt üle märgitud – septembrikuine LHV võlakirjade emissioon märgiti kuueteistkordselt üle, Bigbanki möödunud nädalane emissioon seitsmekordselt, viimastest Inbanki emissioon alles käib.

Saksa keskpanga juht: veel on vara kuulutada võitu inflatsiooni üle

03.12.23 MAJANDUS ... Euroala inflatsioon küll langeb lähikuudel, kuid oodatust aeglasemas tempos, ütles Bundesbanki president Joachim Nagel pühapäeval.

Põlevkivitööstused pole õiglase ülemineku fondi raha jaotamisega rahul

02.12.23 MAJANDUS ... Ida-Virumaa põlevkivitööstuste hinnangul võib õiglase ülemineku fondi raha tuulde lennata, sest suurettevõtetel on sealt väga raske toetust leida.

Üle 20 riigi tõotas kolmekordistada tuumaenergiast elektri tootmist

02.12.23 VÄLISMAA ... Rohkem kui 20 riiki kirjutasid laupäeval Dubais toimuva ÜRO kliimakonverentsi COP 28 raames alla deklaratsioonile, mille eesmärk on kolmekordistada tuumajaamade võimsus aastaks 2050. Lubadus paigutub Euroopa Liidu, USA ja teiste lääneriikide plaani saavutada konverentsil üldine kokkulepe kolmekordistada taastuvenergia tootmist juba 2030. aastaks.

Geoloog: fosforiidi kaevandamine on realistlik alles 20 aasta pärast

02.12.23 EESTI ... Geoloog Rutt Hints ei prognoosi fosforiidi kaevandamist lähiajal, küll aga usub ta, et me kasutame edasi oma ehitusmaavarasid. Kõige suuremad kaevandamismahud tekivad taristut rajades, sest paratamatult tahame me majades elada ja teedel sõita, rääkis Hints Vikerraadio "Reedeses intervjuus".

Talvine turismihooaeg tuleb koroonaeelsest ajast vaiksem

01.12.23 MAJANDUS ... Talvine turismihooaeg tuleb koroonaeelsest ajast turistivaesem, reisijaid peletavad kallid hinnad ja agressorriigi Venemaa lähedus. Hotellid täituvad küll aastavahetuseks, kuid pärast seda jäävad need tõenäoliselt kohe külastajatest tühjaks.

Imbi Jürgen: Eesti seadusandlusest biokütuse kohustuse täitmisel

01.12.23 ARVAMUS ... Eestis kehtiv biokohustuse täitmise regulatsioon ja järelevalve selle täitmise üle ei ole tõhus. See omakorda tähendab, et Eesti kütuseturul ei ole tegelikult Euroopa Liidu taastuvenergia direktiivi artiklis 25 sätestatud kohustust nõuetekohaselt üle võetud, kirjutab Imbi Jürgen.

Tallinn tegi Porto Francole ehituse venimise eest 90 000 eurot trahvi

01.12.23 MAJANDUS ... Kuivõrd Porto Franco arenduse ehitamisel pole järgitud lepingutes olevaid tähtaegu, tegi Tallinn arendajatele 90 000 eurot trahvi. Summani jõuti kohtuvälise kokkuleppega.

Urve Palo: majandus ei ole raketiteadus

01.12.23 ARVAMUS ... Selle asemel, et lihtsalt maksudega mängida, peaks valitsus tegema kõik, et mitte anda oma otsustega hoogu elukalliduse tõusule ja majanduse stagneerumisele, kirjutab Urve Palo.

Kattai: kõige raskemalt on elukalliduse kriis tabanud madalapalgalisi

01.12.23 MAJANDUS ... Viimaste aastate elukalliduse kriisis on ostujõu langus olnud suurim just madalamate palkade saajate jaoks, rääkis Eesti Panga ökonomist Rasmus Kattai ETV hommikusaates "Terevisioon".

Eesti konkurentsivõime parandamiseks kutsutakse kokku ekspertkogu

30.11.23 MAJANDUS ... Olukord Eesti majanduse konkurentsivõimega on nutune ja riigikogu majanduskomisjon otsustas kokku kutsuda konkurentsivõime ekspertkogu. Viimase ülesanne on analüüsida Eesti konkurentsivõime tulevikku ning pakkuda ideid selle parandamiseks. Raportit oodatakse kevadeks.

Majanduslanguses on enim pihta saanud tööstus ja transport

30.11.23 MAJANDUS ... Põhjamaades on vaid kaks ettevõtet, mis metallist karkassil PVC-kattega halle täisteenusena toodavad. Üks neist asub Tallinna lähedal Kurna külas. Kui eelmisel aasta tegi Finest-Hall kasvurekordi, siis tänavu on majanduslangus neidki mõjutanud.

Gaasimüüjad langetavad jaanuarist hinda ja ootavad hinnataseme püsima jäämist

30.11.23 MAJANDUS ... Gaasifirmad langetavad jaanuarist gaasi hinda tarbijatele samale tasemele, mis see oli novembris ning ootavad aasta alguses börsihinna püsimist praegusel tasemel.

Oja: tuleva aasta majanduskasv võib asenduda nullseisu või langusega

30.11.23 MAJANDUS ... Eesti Panga ökonomisti Kaspar Oja sõnul tuli kolmanda kvartali majanduslanguse ulatus mingil määral siiski üllatusena ning on võimalik, et tulevaks aastaks prognoositud majanduskasv võib asenduda nullseisu või väikese langusega.

Eesti ja Soome suurendavad Balticconnectori läbilaskevõimet

30.11.23 MAJANDUS ... Eesti ja Soome põhivõrguettevõtted (TSO-d) suurendavad kahe riigi vahelise gaasitoru Balticconnector läbilaskevõimet pärast seda, kui praegu kahjustuse tõttu suletud toru järgmisel aastal uuesti tööle pannakse.

Novembri tarbijahindade kasv oli 4,3 protsenti

30.11.23 MAJANDUS ... Novembri tarbijahinnaindeksi aastane kasv oli statistikaameti esialgseil andmeil 4,3 protsenti.

Analüütikud: tuleva aasta esimeses pooles ootab ees korrektuuriperiood

30.11.23 MAJANDUS ... Majandusanalüütikute sõnul ei ole kiiret muutust Eesti majanduse olukorras tulemas ning tuleva aasta esimeses pooles ootab ees korrektuuriperiood.

Christman Roos: tavainimest võiks väikese kestliku otsuse eest kiita

30.11.23 ARVAMUS ... Momentmajanduses asendub aeglane asjaajamine paberil kiirete ja vahetute digitehingutega. Seegi saaks üha enam kestlikkust väärtustavas maailmas panna rohkem rõhku inimeste säästlikule käitumisele. Näiteks võiks inimesi väikeste kestlike ostu- või tarbimisvalikute eest premeerida, pakub reaalajamajanduse teaduspreemia laureaat 2022 Christman Roos.

Konkurentsiamet algatas Eleringi suhtes uurimise

30.11.23 MAJANDUS ... Konkurentsiamet alustas järelevalvemenetlust Elering AS-i suhtes, et uurida elektrituruseaduse võimalikku rikkumist Eleringile kuuluva Kiisa avariielektrijaama käitamise osas.

Eesti majanduse langus kogus kolmandas kvartalis taas hoogu

30.11.23 MAJANDUS ... Võrreldes 2022. aasta sama perioodiga langes Eesti kolmanda kvartali sisemajanduse koguprodukt (SKP) 3,9 protsenti, mis on enam kui selle aasta esimeses pooles, teatas statistikaamet.

Omniva juht tahab panna postiautod kaupa ja toitu kodudesse vedama

30.11.23 MAJANDUS ... Et Omniva postiautod sõidaksid edaspidi vaid elektri jõul, tuleb suurendada nende kasutusaega ning üks võimalus selleks on kaupade ja toidu kojuvedu, ütleb Omniva juht Mart Mägi.

Metallitööstusettevõte avas Narvas uue koostetsehhi

29.11.23 MAJANDUS ... Metallitööstusettevõte Hanza Mechanics avas Narvas uue koostetsehhi.

Enefit Green müüb Paide ja Valka kaugkütteäri Utilitasele

29.11.23 MAJANDUS ... Enefit Green müüb Paide ja Valka kaugkütteäri ligi 16 miljoni euroga kaugkütteettevõttele Utilitas.

Tartu linna võlakoormus kasvab järgmisel aastal 71 protsendile

29.11.23 MAJANDUS ... Tartu linn kaasab tuleval aastal eelarvesse 43 miljonit eurot laenuraha, mis tõstab linna netovõlakoormuse 71 protsendile. Opositsiooni hinnangul on investeeringute maht liiga suur ja laenukoormus kasvanud liiga kiiresti.

Ostujõu languseelse tasemeni jõudmiseks on veel pool teed ees

29.11.23 MAJANDUS ... Erinevalt peaminister Kaja Kallase väitest, et inimeste ostujõud on jõudnud tagasi kriisieelsele tasemele, kinnitab Eesti Panga ökonomisti Rasmus Kattai, et ostujõud on küll tublisti kasvanud, kuid tiputasemeni tagasi jõudmiseks on enam kui pool taastumise teekonnast ees.

Kõlvart: Lasnamäe tivoli peaks kaunistama kogu linna

29.11.23 MAJANDUS ... Neljapäeval hakkab Tallinna linnavolikogu arutama järgmise aasta 1,26 miljardi eurost eelarvet. Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul ei hoitud eelarvet koostades raha kokku. Selle asemel soovitakse võtta 125 miljonit eurot laenu, sest nii, nagu Kõlvart ütleb: tegutsema peab kontratsükliliselt.

Ametiühingujuht prognoosib vaidlusi tööaja paindlikkuse teemal

29.11.23 MAJANDUS ... Eesti Ametiühingute Keskliidu juhatuse esimees Kaia Vask prognoosib, et palga- ja töötingimuste üle peetavatele vaidluste kõrval võib tööandjate ja töötajate vaheliseks uueks pingeallikaks kujuneda tööaja paindlikkus.

Hoiuste maht on viimastel kuudel veidi kasvanud

29.11.23 MAJANDUS ... Eesti inimeste säästmise ja hoiustamise dünaamika on viimasel ajal muutlik ning kuigi hoiuste maht on viimasel ajal veidi kasvanud, siis jaotuvad need inimeste seas väga ebavõrdselt.

Konkurentsiamet algatas Olerexi suhtes järelevalvemenetluse

29.11.23 MAJANDUS ... Konkurentsiamet alustas Terminali kaebuse alusel Olerexi suhtes järelevalvemenetluse, et uurida võimalikku konkurentsireeglite rikkumist Eesti mootorkütuste jae- ja hulgimüügiturul.

Jaekaubanduse müügitulu langus aeglustus

29.11.23 MAJANDUS ... Eesti jaekaubandusettevõtete müügitulu oli oktoobris kokku 884 miljonit eurot, vähenedes 2022. aasta sama kuuga võrreldes püsivhindades viis protsenti.

Mitmed investorid peavad Infortari aktsia hinda liiga kõrgeks

28.11.23 MAJANDUS ... Teisipäeval alanud Infortari aktsiate avalikul pakkumisel jääb ühe aktsia hind vahemikku 26 kuni 32 eurot. Mitmed investorid peavad seda hinda liiga kõrgeks. Samas peetakse tõenäoliseks, et aktsiapakkumine märgitakse ikkagi täis.

Lühiajaliste hoiuste intressid ei pruugi pikalt senisel tasemel püsima jääda

28.11.23 MAJANDUS ... Pangad on lühema perioodi hoiuseintresse tänavu kiiresti tõstnud, kuid pikalt ei pruugi lühiajaliselt hoiuselt enam praeguses mahus intressi saada. Pangad ise eelistavad pikaajalisi hoiuseid.

Utilitas rajab Tallinnasse suurima päikesepargi

28.11.23 MAJANDUS ... Utilitas rajab Väo energiakompleksi Tallinna suurima, 9,3-megavatise võimsusega päikesepargi.

Augustist tööst väljas olnud Auvere jaamas tuvastati käivitamisel taas leke

28.11.23 MAJANDUS ... Auvere elektrijaam on rivist väljas olnud pärast augustis jaama tabanud riket. Pühapäeval jaam küll käivitati, kuid teisipäeva hommikul tuvastati jaama katlas leke ning millal jaam töökorda saab, ei ole veel selge.

Teisipäevast saab Infortari aktsiaid märkida

28.11.23 MAJANDUS ... Teisipäeval algab AS-i Infortar aktsiate esmane avalik märkimine hinnavahemikus 26-32 eurot aktsia kohta. Infortari aktsia esimene eeldatav kauplemispäev on 14. detsembril.

Eiki Nestor: hooldereform tuli ära teha, aga lahendust vajab hulk küsimusi

28.11.23 EESTI ... Sotsiaaldemokraatliku erakonna veteranpoliitik ja sügisest Südamekodude nõukokku kuuluv Eiki Nestor leiab, et hooldereform tuli igal juhul ära teha, aga sellega on seotud hulk lahendamist vajavaid küsimusi. Tulevikus nõuab eakate hooldus riigilt Nestori sõnul veel rohkem raha ja see on täiesti normaalne, sest inimesed elavad kauem.

Võrklaev: taastuvenergia tasu reform võib, aga ei pruugi arveid vähendada

27.11.23 MAJANDUS ... Eelarvestrateegiasse kirja pandud taastuvenergia tasu reform võib, aga ei pruugi inimeste elektriarveid väiksemaks muuta, küll aga peaks see riigieelarvesse lisaraha tooma, ütles rahandusminister Mart Võrklaev (Reformierakond). Siiski on tegu toore ideega, mille sisuline pool pole veel paigas ja edasine saatus peaks selguma tuleva aasta eelarvekõneluste käigus.

Otse teisipäeval kell 11: RMK tutvustab järgmise viie aasta plaani

27.11.23 EESTI ... Riigimetsa majandamise keskus (RMK) on valmis saanud arengukava aastateks 2024-2028, mis peaks vastama eeskätt riigi kui omaniku püstitatud eesmärkidele, kuid laiemalt Eesti ühiskonna muutunud ootustele. ERR.ee näitab arengukava tutvustust otseülekandes algusega kell 11.

Ossinovski: peab otsustama, kas tuumajaama on Eestile vältimatult vaja

27.11.23 MAJANDUS ... Jevgeni Ossinovski (SDE) sõnul võib tuumajaama ehitada vältimatu vajaduse korral. Kui selleks aga vältimatut vajadust ei ole, siis ta tuumajaama rajamist ei toeta, ütles ta tuumaenergia infopäeva konverentsi poliitikute debatil.

Bigbanki võlakirjad märgiti enam kui seitsmekordselt üle

27.11.23 MAJANDUS ... Reedel lõppenud Bigbanki võlakirjaemissioon märgiti enam kui seitsmekordselt üle ning pank suurendas emissiooni baasmahtu algselt planeeritud kolmelt miljonilt viie miljoni euroni.
ERR.EE OTSEÜLEKANDED

Vaata otse

Kuula otse

tule publikuks!

R2 aastahitt

spordisajand

otse uudistemajast

järjejutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: