Majandus

Maailmaturu naftahinnad kukkusid veel

31.03.20 ... New Yorgi ja Londoni toorainebörside naftahinnad liikusid esmaspäeval veelgi alla, peatudes 20 dollari piiril. USA aktsiad tõusid.

Hooldekodudes tõusevad aprillist teenustasud eriolukorrale vaatamata

31.03.20 ... Aprillist tõusvate pensionide tuules tõstab ka suur hulk hooldekodusid aprillist kohatasu. Vaatamata eriolukorrale, mis on paljud inimesed tööta jätnud, omavalitsused hinnatõusuotsuseid tagasi pöörama ei tõtta. Ka sotsiaalministeerium ei näe põhjust hinnatõusu sekkuda.

Euroopa Komisjon kiitis heaks Eesti riigiabikavad majanduse toetamiseks

30.03.20 ... Euroopa Komisjon kiitis heaks kaks Eesti riigiabikava koroonaviiruse puhanguga kaasnevate majandusmõjude leevendamiseks.

Dubai maailmanäitus lükatakse tõenäoliselt 2021. aastasse

30.03.20 ... EXPO ühiskomitee tegi Rahvusvahelise Näituste Büroo (BIE) üldkogule ettepaneku lükata 20. oktoobril uksed avama pidanud Dubai maailmanäitus globaalse koroonaviiruse pandeemia tõttu aasta võrra edasi.

Registreeritud töötute arv on nädalaga kasvanud nelja protsendi võrra

30.03.20 ... Registreeritud töötuse määr on 6,2 protsenti. Töötute arv kasvas nädalaga nelja protsendi, kuuga üheksa protsendi võrra.

Turismi kadumine andis tugeva hoobi üürikorterite turule

30.03.20 ... Turismisektori kokkukuivamine mõjutab ka kohalikku kinnisvaraturgu. Nõudlus majutuskorterite järele on nullilähedane ning nende korterite omanikud püüavad nüüd leida pikemaajalise üürniku. Viimase paari nädalaga on pakkumiste arv üüriturul kasvanud enam kui viiendiku võrra.

Läti valitsus on valmis investeerima Air Balticusse 150 miljonit

30.03.20 ... Lennufirma Air Baltic võib koroonakriisi tõttu koondada või saata palgata puhkusele 700 töötajat. Samas on Läti valitsus valmis investeerima Air Balticu põhikapitali 150 miljonit eurot.

EasyJet jätab koroonaviiruse tõttu ära kõik lennud

30.03.20 ... Briti odavlennufirma EasyJet jätab koroonaviiruse tõttu ära kõik lennud. Pole teada, millal ettevõtte lennukid uuesti lendama hakkavad.

Kohustuslik kevadprognoos pakub majanduslanguseks esialgu kolm protsenti

30.03.20 ... Rahandusministeeriumi traditsioonilise kevadprognoosi järgi kahaneb Eesti majandus tänavu vähemalt kolm protsenti, kuid selles pole arvestatud valitsuse leevenduspaketi ja lisandunud piirangute mõju. Tõenäoliselt saab langus olema märkimisväärselt suurem, samas ennustab ministeerium pärast piirangute kadumist majandusele kiiret taastumist.

Krediidiinfo näeb esimesi märke maksehäirete kasvust

30.03.20 ... Eesti majanduses on koroonakriisi tõttu näha esimesi märke maksehäirete suurenemisest, kuid kriisi tegelik mõju peaks ilmnema paari nädala pärast, ütlesid Krediidiinfo analüütikud.

Saudi Araabia tõstab naftaekspordi 10,6 miljoni barrelini päevas

30.03.20 ... Saudi Araabia teatas keset eskaleeruvat hinnasõda Venemaaga esmaspäeval kavast tõsta naftaeksporti alates maist rekordilise 10,6 miljoni barrelini päevas.

Kütusemüüjate müügimahud on kukkunud veelgi

30.03.20 ... Kütusemüük jätkas tanklates ka eelmisel nädalal kukkumist, ent kas käibe põhi on käes, on keeruline hinnata, ütlevad kütusemüüjad.

Vanematekogu: riigikogu koguneb erakorraliselt neljapäeval

30.03.20 ... Ligi kaks tundi kestnud riigikogu vanematekogu koosolek, kus lisaks riigikogu esimehele, kahele aseesimehele ja viie fraktsiooni juhtidele osales videosilla kaudu ka peaminister Jüri Ratas, otsustas, et parlament koguneb täiendavale istungile sel neljapäeval, 2. aprillil.

Valitsus kaalub lisalaenu võtmist Euroopa Investeerimispangast

30.03.20 ... Lisaks 200 miljoni euro eest riigi võlakirjade emiteerimisele ja 750 miljoni euro ulatuses laenuvõtmisele Põhjamaade Investeerimispangast, kaalub valitsus täiendava laenu küsimist ka Euroopa Investeerimispangast.

Bulgaaria lükkab euroga liitumise koroonakriisi tõttu edasi

30.03.20 ... Bulgaaria lükkab euroga liitumise koroonaviiruse pandeemiast tingitud majanduslanguse tõttu edasi, ütles riigi keskpanga juht Dimitar Radev.

Eriolukorras kehtestatud piirangutest loobumiseks riigil strateegiat paigas ei ole

30.03.20 ... Eriolukorra ajaks kehtestatud piirangute mahavõtmine ei tulene majandus-, vaid terviseloogikast ja kuna hetkel pole kindlat teadmist, kuidas viirus edasi levib, ei ole paika pandud ka seisakust väljumise strateegiat, ütles majandusministeeriumi majandusarengu asekantsler Viljar Lubi.

Alexela grupp koondab ligi 100 töötajat

30.03.20 ... Alexela grupp koondab oma ettevõtetes halvenenud majanduskeskkonnale ja kasvavatele kuludele viidates kuni 93 töötajat.

Maksuamet langetab pärast eriolukorra lõppu maksuvõla intressi

30.03.20 ... Maksu- ja tolliamet (MTA) peatas erikolukorra ajaks maksuvõlgnevustelt intresside tasumise, aga kui eriolukord läbi saab, langeb maksuvõlgnevuste intress poole võrra, ütles MTA peadirektor Valdur Laid.

Äripäev alandab töötajate palka, alustab koondamist

30.03.20 ... Äripäev teeb kõigile töötajatele ettepaneku langetada alates aprillist töötajate palka 15 protsenti, lisaks koondab väljaanne lähiajal mitukümmend töökohta.

Eesti palkab logistikafirma DSV Hiinast kaitsevahendeid tooma

30.03.20 ... Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) sõlmib esmaspäeval kokkuleppe logistikaettevõttega DSV, mis hakkab vastutama Hiinast ostetavate isikukaitsevahendite Eestisse toomise eest.

Mait Klaassen: nüüd eelista eestimaist kohe südamest

30.03.20 ... Praegu ei ole kohane pirtsutada selle üle, kas Eesti tootja pasta jääb alla Itaalia omale, juust Taani analoogile või sink Hispaania talunike toodangule. Aeg on käes toetada eelisjärjekorras kodumaist ettevõtjat, kirjutab Mait Klaassen.

Air Baltic kavatseb koondada 700 töötajat

30.03.20 ... Läti lennunudusettevõte Air Baltic kavatseb vähendada töötajate hulka 700 inimese võrra, kuid arengu taastudes võtab nad uuesti tööle, ütles BNS-ile airBalticu tegevdirektor Martin Gauss.

Veebruari jaemüük tegi veel kena tõusu

30.03.20 ... Eesti jaekaubandusettevõtete veebruarikuu müügitulu suurenes aastavõrdluses püsivhindades seitse protsenti 576 miljoni euroni.

Ehitusplatsidel töö käib, ent tulevik üha ebakindlam

30.03.20 ... Ehitusplatsidel käib koroonaviirusele vaatamata töö esialgu edasi, kuid tulevik muutub iga nädalaga ebakindlamaks ka selles sektoris, sest uute objektide lepinguid öeldakse juba üles.

Sillamäe kaitsemaskide tehas soovib lisaks palgata 70 inimest

29.03.20 ... Sillamäel asuv Eesti ainus sertifitseeritud kaitsemaskide tehas on valmis tööle võtma kuni 70 inimest, et kahekordistada toodangut, mis riigiga sõlmitud lepingu järgi jääb ainult Eestisse.

Salvest: nõudlus konservtoodete järgi on nüüd järele andnud

28.03.20 ... Kui eriolukorra välja kuulutamise ajal kasvas nõudlus konserveeritud toodete järele hüppeliselt, siis praeguseks on olukord stabiliseerunud, teatas Salvest.

Hiina kavandab abipakette majanduse elavdamiseks

28.03.20 ... Koroonaviirusesse haigestumiste vähenedes kavandab Hiina valitsus riigi majanduse elavdamiseks eelarvepoliitikat, mis suurendab eelarvedefitsiiti ja tuleb vastu kohalikele valitsustele ning ettevõtjatele.

Trump allkirjastas kahe triljoni dollari suuruse majandusabipaketi

28.03.20 ... USA president Donald Trump kirjutas reedel alla kongressis vastu võetud kahe triljoni dollari suurusele abipaketile, millega loodetakse päästa koroonaviiruse haardesse sattunud Ühendriikide majandus.

Tarbijakaitse soovitab tühistatud reis raha tagasi küsimise asemel edasi lükata

28.03.20 ... Eriolukorra tõttu ära jäänud reisipaketi eest on inimestel õigus raha tagasi küsida, kuid nii tarbijakaitse kui ka turismifirmade liit soovitavad selle asemel oma reis muuks kuupäevaks edasi lükata või kinkekaardi vastu vahetada.

Hoiu-laenuühistud kardavad kriisis hätta sattuda

28.03.20 ... Eesti hoiu-laenuühistute liit saatis valitsuse poole abipalve, kus tõdeb, et ühistutel ei pruugi majanduskriisiga toimetulemiseks piisavalt suurt rahapuhvrit olla. Kui laenumaksed hakkavad viibima ja liiga palju hoiustajaid oma raha välja tahavad võtta, võivad ühistud riigi abi vajada.

Fitch kinnitas Eesti riigireitingu senisel tasemel AA-

27.03.20 ... Reitinguagentuur Fitch kinnitas Eesti pikaajalise riigireitingu senisel kõrgel AA- tasemel stabiilse väljavaatega.

Varblane: riigid jooksevad võidu, et paremaid laenutingimusi saada

27.03.20 ... Tartu ülikooli majandusprofessori Urmas Varblase sõnul teeb Eesti koroonaviiruse mõjudega võitlemiseks laenu võttes õigest. Varblane ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et riigid jooksevad praegu paremate tingimustega laenudele võidu.

Eesti on ka varem laenanud sadu miljoneid eurosid

27.03.20 ... Eesti sõlmis Põhjamaade Investeerimispangaga laenulepingu 750 miljoni euro suuruses summas, et rahastada meetmeid, mis on vajalikud koroonaviiruse pandeemia mõju leevendamiseks. Kuigi Eesti on ülimadala laenukoormusega riik, on valitsus ka varem laenanud sadu miljoneid eurosid.

USA kongress kiitis heaks kahe triljoni dollari suuruse päästepaketi

27.03.20 ... USA kongress kiitis reedel heaks kahe triljoni suuruse COVID-19 kriisi päästepaketi.

Pangad on ettevõtetele laenuandmist ajutiselt koomale tõmmanud

27.03.20 ... Märgid sellest, et pangad on koroonaviiruse levikust tuleneva majanduse jahtumise tõttu laenuandmist koomale tõmmanud, on jõudnud nii investeerida soovivate ettevõteteni kui ka valitsuse töölauale. Pankade esindajad ütlevad, et on klientide projektide arutamisele endiselt avatud ja laenuandmisele pidurit tõmmanud ei ole. Uuest nädalast hakkab ettevõtetele laenukäendust pakkuma ka riik.

Valitsus andis Eesti Energiale rohelise tule uue õlitehase ehituseks

27.03.20 ... Valitsus andis reedel istungi otsusena rahandusminister Martin Helmele volitused Eesti Energia omakapitali suurendamiseks rahalise sissemaksena 125 miljoni euro ulatuses. See võimaldab Eesti Energial uue Enefit280 õlitehase rajamist.

Koondamisteadete hulk on tõusuteel, turismisektorit riigi abimeede ei aita

27.03.20 ... Selle nädala nelja esimese päevaga on töötukassale laekunud juba rohkem esmaseid koondamisteateid kui möödunud nädala peale kokku. Tooni on hakanud andma turismisektori ettevõtted, kellele kahekuuline riigi abimeede jääb lühikeseks ja kalliks.

Põhjamaade investeerimispank laenab Eesti riigile 750 miljonit

27.03.20 ... Põhjamaade Investeerimispank (NIB) allkirjastas Eesti riigiga laenulepingu 15 aastaks summas 750 miljonit eurot, et finantseerida meetmeid, mis on vajalikud koroonaviiruse pandeemia mõju leevendamiseks majandusele ja ühiskonnale.

Wolti tasuta kojuveo kulust poole peavad tasuma toidukohad

27.03.20 ... Enamik toitlustusasutustest leiab praegu kliente vaid toidukullerite vahendusel. Sellele vaatamata ei tule teenusepakkuja vahendustasus vastu, lisaks tuleb toitlustajatel kinni maksta ka pool klientidele lubatava tasuta kojuveo teenusest.

Sauk: kriisiaeg paneb neljarajaliste maanteede õigel ajal valmimise kahtluse alla

27.03.20 ... Maanteeameti peadirektor Priit Sauk ütles, et ka kiirkorras neljarajaliste põhimaanteede väljaehitamine võtab mitu aastat. Kriisiolukorras on aga hoopiski kerkinud kahtlused töövõtjate lepingute täitmise võimekusest.

EL-i valitsusjuhid põrgatasid majanduskahjude leevendamise rahandusministritele

27.03.20 ... Euroopa Liidu valitsusjuhid ei suutnud neljapäeva õhtul kokku leppida, mida teha koroonaviiruse majandusliku kahju leevendamiseks ning otsustasid selle teema saata tagasi rahandusministritele, kellelt oodatakse uusi konkreetseid ettepanekuid. ERR küsis selgitusi rahandusministeeriumi Euroopa Liidu ja rahvusvahelise koostöö osakonna juhatajalt Andres Kuningalt.

Kohus algatas Baltika saneerimismenetluse

27.03.20 ... Rõivatootja Baltika teatas börsile, et esitas 25. märtsil makseraskuste tõttu Harju maakohtule avalduse saneerimismenetluse algatamiseks ning neljapäeval otsustas kohus menetluse ka alustada.

Eriolukorra tõttu selgub Elroni uute elektrirongide hanke võitja alles sügisel

27.03.20 ... Elroni välja kuulutatud uute elektrirongide riigihankele laekus tähtajaks kahe ettevõtte taotlus, kuid eriolukorra tõttu pikendas riiklik rongifirma hanke teise etapi tähtaega, nii et kvalifitseerimise korral saavad taotlejad pakkumuse esitamiseks aega kuni septembrini.

Marten Kokk: kriisi mõjudest Euroopa Liidule

27.03.20 ... Kuidas Euroopa Liit ennast peale kriisi möödumist tunneb, saame näha alles kuude pärast. Minu kogemuse kohaselt on aga aastakümnete jooksul pandud sellesse projekti nii palju ressurssi, et üks, teine või kolmas kriis seda lõppkokkuvõttes väga pikaajaliselt oluliselt ei mõjuta, kirjutab Marten Kokk.

Karin Niinas: kas saite nüüd aru, miks koer peab jalutamas käima?

27.03.20 ... Meist märksa kauem kodus istuma pidanud hiinlased tegid sealse koroonakriisi haripunktis nalja, kuidas "nüüd lõpuks saab inimene aru, miks peab koer iga päev õues käima". Kantar China uuringud näitavad, kuidas nelja seina vahele kängitsetud hiinlased aega kasutasid ning millest unistasid. Kui palju erineme neist meie, eestlased, kirjutab Karin Niinas.

Euroopa suuremad aktsiaturud avanesid üle kaheprotsendilise langusega

27.03.20 ... Euroopa suuremad aktsiaturud alustasid reedet üle kaheprotsendise langusega, pärast kolm päeva kestnud tõusu seoses pandeemia majandusmõju leevendamiseks võetud meetmetega.

Sportland pääses trahvist

27.03.20 ... Hädaolukorraseaduse alusel antud korralduse rikkumise eest võib juriidilist isikut trahvida kuni 20 000 euroga. Politsei rahvamassid suure allahindluskampaaniaga kauplustesse meelitanud Sportlandi poeketti siiski ei trahvi.

Nordica juht Erki Urva: lennukid seisavad, aga loodame kindlasti ellu jääda

27.03.20 ... Seitse kuud lennufirma Nordica juhina töötanud Erki Urva vaatab lennuväljadele tardunud lennukeid ja keeldub oletamast, millal need uuesti õhku tõusevad. Aga tõusevad, selles ta ei kahtle.

USA tähtsamad aktsiaindeksid tõusid hoogsalt

27.03.20 ... USA tähtsamad aktsiaindeksid tõusid neljapäeval hoogsalt, reageerides teatele, et senat kiitis heaks kahe triljoni dollari suuruse COVID-19 päästepaketi.

Merkel: Saksamaa on vastu Euroopa ühistele "koroonavõlakirjadele"

27.03.20 ... Saksamaa on vastu nõndanimetatud koroonavõlakirjade ideele, mis koondaks 19 eurotsooni riigi võlad reageerimisel koroonaviiruse kriisile, ütles kantsler Angela Merkel neljapäeva õhtul.
Pane vaim valmis!
PRAEGU VIKERRAADIOS
ole targem!
leia ajaviidet!
pane pea tööle!
keelemäng
otse uudistemajast
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: