Majandus

Elektrilevi suutis 95 protsenti tormiriketest õigel ajal taastada

25.10.21 MAJANDUS ... Nädalavahetusel jäi esimese tänavuse sügistormi tõttu elektrita 60 000 tarbijat üle Eesti. 95 protsenti riketest suutis Elektrilevi määratud ajaga kõrvaldada. Oktoobrist jõustus määrus, mis lühendab elektrikatkestuste lubatud pikkust viielt päevalt kolmele ja suurendab võrguettevõtte kompensatsioonikohustust, kui voolu mõistliku aja jooksul ei taastata.

Microsoft: Vene häkkerirühmitus Nobelium sooritas üle 22 000 rünnaku

25.10.21 MAJANDUS ... Venemaa häkkerirühmitus Nobelium on 2021. aastal tegutsenud aktiivselt IT-tööstuse vastu, sooritades juulist oktoobrini üle 22 800 küberrünnaku, teatas esmaspäeval Microsoft.

Elektriauto tõusis esimest korda enimmüüdud sõidukiks Euroopas

25.10.21 VÄLISMAA ... Euroopas oli septembris enimmüüdud sõiduauto Tesla Model 3. Esimest korda oli akutoitega elektrisõiduk Euroopa igakuises müügiedetabelis esikohal.

Otse teisipäeval kell 10: arutelud "Kas kohalik kasu toob tuulikud tagahoovi?"

25.10.21 MAJANDUS ... Eesti Energia tänavune keskkonnapäev otsib vastust küsimusele, kas tuuleparkidest tekkiv sotsiaalmajanduslik ja rahaline kasu kaalub üles tuuleparkide mõju elukeskkonnale või hoopis parandab seda. Temaatilisi arutelusid ja ettekandeid näeb otsepildis ERR-i portaalis teisipäeval algusega kell 10.

Leke: Facebooki juhid tagasid USA prominentidele erikohtlemise

25.10.21 VÄLISMAA ... Lekkinud andmete kohaselt sekkusid USA tehnoloogiahiiglase Facebooki juhid isiklikult, et USA poliitikud ja kuulsused saaksid sotsiaalvõrgustikku postitada kõike, mida nad soovisid. Selle tulemusena sai platvormil valeinformatsioon vabalt levida.

Riik analüüsib Elektrilevi ja Eleringi ühendamist

25.10.21 MAJANDUS ... Ministeeriumid tellivad analüüsi, et uurida, kuidas ühendada ühe ettevõtte alla täna Eesti Energia kontserni kuuluva Elektrilevi jaotusvõrk ja Eleringile kuuluv põhivõrk.

Graafikud: kuidas erinevad meedikute palgad erialati, piirkonniti ja sooliselt?

25.10.21 EESTI ... Arstide ja õdede keskmise palga näit on väga üldine, sest erinevused on suured nii erialade kui piirkondade kaupa. Samuti esineb ka meedikute seas soolist palgalõhet. ERR pani selle info graafikute keelde.

Volvo kehtestas IPO aktsia hinnaks 53 krooni

25.10.21 MAJANDUS ... Rootsi autotootja Volvo teatas esmaspäeval, et on selle nädala lõpus Stockholmi börsile minekuks kehtestanud aktsia fikseeritud hinnaks 53 krooni (5,29 eurot).

Riik maksab Elu Marsile välja 171 000 eurot katuseraha

25.10.21 EESTI ... Siseministeerium allkirjastas viimaks lepingu, millega maksab MTÜ-le Elu Marss välja organisatsioonile mullu katuserahana määratud 171 000 eurot. Toetuse tingimuseks on, et sellest ei rahastata tegevusi, mille otsene või kaudne eesmärk on abortide keelustamine.

Yellen: USA inflatsioon peaks tuleva aasta teises pooles järele andma

24.10.21 MAJANDUS ... USA inflatsioon, mida on kiirendanud pandeemiaga seotud tarne- ja tööjõuprobleemid, peaks tuleva aasta teises pooles tagasi tõmbuma, ütles pühapäeval rahandusminister Janet Yellen.

Esimese poolaasta elektrihinnad kasvasid Eestis EL-i keskmisest enam

23.10.21 MAJANDUS ... Tänavu esimesel poolaastal tõusid majapidamiste elektrihinnad Eestis ligikaudu 7 protsenti, samas kui Euroopa Liidus (EL) oli keskmine tõus enam kui poole aeglasem, 2,8 protsenti.

Ministeerium kiitis Saaremaa meretuulepargi keskkonnaprogrammi heaks

23.10.21 MAJANDUS ... Keskkonnaministeerium (KM) kiitis heaks Saare Wind Energy OÜ poolt Saaremaa läänerannikule rajatava meretuulepargi keskkonnamõju hindamise programmi (KMH).

Ukraina pakub Euroopale eritingimustel täiendavalt maagaasi

22.10.21 MAJANDUS ... Ukraina teatas reedel, et võib saata Euroopasse eritingimustel täiendavalt 55 miljardit kuupmeetrit maagaasi.

Pool väljavõetud pensionirahast on praeguseks ära kulutatud

22.10.21 MAJANDUS ... Pärast teisest pensionisambast lahkujatele raha välja maksmist septembris kasvas tarbimine hüppeliselt. Umbes pool välja võetud pensionirahast on praeguseks ära kulutatud.

Toidutootjad soovivad riigi abi hinnatõusu leevendamisel

22.10.21 MAJANDUS ... Järsu hinnatõusu tõttu on toidutööstus raskesse seisu sattunud. Viimase kahe raske aastaga on sektori käive langenud üle 40 protsendi. Toiduainetööstused soovivad, et riik suurendaks hinnatõusu leevendusmeetmeid, vastasel juhul lähevad toiduained kauplustes peatselt tublisti kallimaks või väiksemad tootjad pankrotti.

Enefit vedas Tallinna börsi nädalakäibe 26 miljoni euroni

22.10.21 MAJANDUS ... Lõppev nädal oli Tallinna börsil positiivne, indeks OMXTGI tõusis 31 512 tehingu ja 26 161 195 euro suuruse käibe juures 1,9 protsenti 1945,34 punktini; nädalakäibest moodustas enam kui poole Enefit Greeni aktsia.

Macron: Euroopa sõltub energiaallikate impordist liiga palju

22.10.21 VÄLISMAA ... Prantsusmaa president Emmanuel Macron ütles reedel pressikonverentsil, et Euroopa sõltub energiaallikate impordist liiga palju.

LHV: veerand pensioniraha välja võtnutest on raha ära kulutanud

22.10.21 MAJANDUS ... LHV panga analüüsi kohaselt oli septembri lõpu seisuga 40 protsenti teisest pensionisambast lahkunud panga klientidest praeguseks välja võetud raha kasutusse võtnud. Veerand raha välja võtnutest on praeguseks selle juba ära kulutanud.

Kaheksa kuu eelarvepuudujääk kahanes aastaga üle 170 miljoni

22.10.21 MAJANDUS ... Augusti lõpuks oli valitsussektori eelarvepuudujääki kogunenud 801 miljonit eurot, mis moodustab aastasest SKP-st 2,7 protsenti, teatas rahandusministeerium.

Kirjastus: Saksamaad võib oodata jõulude ajal uute raamatute defitsiit

22.10.21 VÄLISMAA ... Saksamaad räsib paberipuudus, mistõttu hoiatas riigi üks suuremaid kirjastusi CH Beck, et jõulude ajal võivad raamatud poodidest lihtsalt otsa saada.

USA ja viis Euroopa riiki jõudsid digimaksu suhtes kokkuleppele

22.10.21 VÄLISMAA ... Viis Euroopa riiki tühistavad riigisisesed digitaalteenuste maksud USA suurtele tehnoloogiafirmadele. USA ei kehtesta Euroopa riikide suhtes seetõttu ka karistustariife.

Spaad on koroona kiuste koolivaheajal populaarsed

22.10.21 EESTI ... Vaatamata koroonaviiruse üha ulatuslikumale levikule on spaad koolivaheajal puhkajate seas väga populaarsed. Tühistamisi tuleb vaid vaktsineerimata klientidelt, ent neist vabanevad broneeringud rabatakse kiiresti ära.

Riik viib lennundusettevõtted uue emafirma alla

22.10.21 MAJANDUS ... Riik plaanib viia Nordica, Regional Jeti ja Transpordi Varahalduse ühe lennunduskontserni alla. Majandusminister Taavi Aasa sõnul võimaldaks praegu Nordica tütarfirmana tegutseva Regional Jeti emafirma katuse alt välja viimine ettevõttel äri laiendada ja on eeldus selle tulevaseks erastamiseks.

Urmas Reinsalu: alandada tuleb elektri, gaasi ja toasooja käibemaksu

22.10.21 ARVAMUS ... Valitsus kavatseb hinnatõusust koguda kodutarbijatelt makse sadu miljoneid eurosid, toetusteks aga ette näha eeldatavalt vaid kümneid miljoneid. Inimesed suunatakse sotsiaalabi järjekorda, samal ajal kui riigieelarvet ootab suur lisatulu. Parim lahendus olukorrale on alandada käibemaksu, kirjutab Urmas Reinsalu.

Putin: Nord Stream 2 suurendaks Vene gaasitarneid kümne protsendi võrra

22.10.21 VÄLISMAA ... Venemaa saab suurendada gaasitarneid Euroopasse kümne protsendi võrra, kui Saksamaa regulaatorid annavad Nord Stream 2 torujuhtmele kasutusloa, ütles neljapäeval Venemaa president Vladimir Putin.

WSJ: Facebooki juhid ei tea platvormi kasutajate täpset hulka

22.10.21 VÄLISMAA ... Ajaleht The Wall Street Journal uuris Facebooki sisedokumente, kus selgus, et paljudel inimestel on platvormil mitu kasutajat. Facebooki kasutajate hulga mõõtmise süsteem ei suuda topeltkontosid ka täpselt tuvastada.

Sutter: põlevkivi kaevandamine jätkub Eestis aastani 2045

22.10.21 MAJANDUS ... Kuigi Eesti Energia plaanib juba aastaks 2030 elektritootmises põlevkivi kasutamise lõpetada, plaanitakse põlevkivist õli tootmist jätkata aastani 2045.

Chemi-Pharm sai ehitusloa ravimitehase rajamiseks Saku valda

21.10.21 MAJANDUS ... Keemiatootmisettevõte Chemi-Pharm sai ehitusloa ravimitehase rajamiseks Saku valda ning plaanib ehitusega alustada veel sel aastal.

"Aktuaalse kaamera" ülevaade: erakordne aasta Tallinna börsil

21.10.21 MAJANDUS ... Üldse on Tallinna börsil olnud tänavu erakordne aasta. Aktsiate hinnad on lausa tumerohelises ja aasta algusest alates on lisandunud 35 000 uut investorit. Ka ettevõtteid on börsile tulemas aina enam.

Tallinna börsil algas kauplemine Enefit Greeni aktsiaga

21.10.21 MAJANDUS ... Neljapäeval algas Tallinna börsi põhinimekirjas Enefit Greeni aktsiate kauplemine. Suur huvi aktsia käekäigu vastu jooksutas esimesel kauplemistunnil kokku Nasdaq Balticu kodulehe. Aktsia sulgus kauplemispäeva lõpuks 20,3 protsenti märkimishinnast kõrgemal tasemel.

Facebook hakkab Prantsuse väljaannetele uudiste eest maksma

21.10.21 VÄLISMAA ... USA tehnoloogiahiiglane Facebook teatas neljapäeval, et jõudis mitme Prantsusmaa ajalehega uudistesisu jagamise maksmise suhtes kokkuleppele.

Kell 14.05 "Reporteritund": elektri-, mootorikütuse ja gaasihinna rekordid

21.10.21 MAJANDUS ... Elektri-, mootorikütuste ja gaasihind on kerkinud rekordtasemele. Eelolev talv paneb proovile kümnete tuhandete perekondade rahalise toimetuleku. Millised on poliitikute arusaamad probleemist, keda soovitakse ja saadakse aidata ning millised oleks toimivad lahendused, uurib tänane Vikerraadio "Reporteritund".

Suurima keskmise palgaga eriarstide sissetulek on aastaga langenud

21.10.21 EESTI ... Suurima sissetulekuga arstid Eestis on ortodondid, vähim aga teenivad kooliarstid. Nende kahe eriala kuupalkade vahe on kuni viiekordne.

USA demokraatliku partei senaator ei toeta Bideni maksutõusu plaani

21.10.21 VÄLISMAA ... USA demokraatliku partei senaator Kyrsten Sinema ei toeta Joe Bideni administratsiooni plaani tõsta ettevõtte tulumaksu määra. Valitsus tahab maksude tõstmisega rahastada massiivset 3,5 triljoni dollari suurust stiimulipaketti.

Uuring: rikkaid tuleks oma süsinikujalajälje eest kõrgemalt maksustada

21.10.21 MAJANDUS ... Kuna rikastel inimestel on vaestest suurem süsiniku jalajälg, peaksid nad selle võrra rohkem makse maksma, järeldati COP26 kliimakonverentsi eel avaldatud uuringus, mille tegi Pariisi Majanduskooli uurimisinstituut.

Ülemkogult energiahindade suhtes otsust ei oodata

21.10.21 VÄLISMAA ... Euroopa Liidu riikide valitsusjuhid arutavad neljapäeval algavalt ülemkogul muude teemade hulgas ka toimetulekut järsult tõusnud energiahindadega, kuid otsuseid sel teemal on oodata alles uuel nädalal.

USA majanduskasvu pärssisid pakkumise kitsaskohad ja tööjõupuudus

21.10.21 MAJANDUS ... USA majanduskasvu aeglustasid pakkumise kitsaskohad ja tööjõupuudus, mis on aidanud kaasa järsule hinnatõusule, teatas kolmapäeval Ühendriikide keskpank.

Trump teatas plaanist käivitada oma suhtlusvõrgustik

21.10.21 VÄLISMAA ... USA ekspresident Donald Trump teatas kolmapäeval plaanist käivitada oma suhtlusvõrgustik nimega TRUTH Social.

Osa elektrimüüjaid on asunud püsihinnaga lepinguid tühistama

20.10.21 MAJANDUS ... Mõned elektrimüüjad on asunud äriklientidega sõlmitud fikseeritud hinnaga lepinguid tühistama ja kallimaks korrigeerima. Ettevõtetele võib see olla ebameeldiv üllatus, sest mõned kliendid ei teagi, et müüja saab fikseeritud hinnast soovi korral loobuda, kui selline võimalus on lepingus kirjas.

Vanametalli kokkuostuhinnad on rekordtasemel

20.10.21 MAJANDUS ... Tööstusmetallide hinnad on tänavu kiiresti kallinenud ning kokkuostuhinnad vanametalliettevõtetes on rekordtasemel. Ka kliente on tavapärasest selgelt enam.

Keit Pentus-Rosimannus: riik saab pikaajaliste huvide eelarve

20.10.21 ARVAMUS ... 2022. eelarve ei lahenda korraga kõiki Eesti pikaajaliste huvidega seotud vajadusi, kuid astub siiski märkimisväärse sammu selles suunas, et Eesti inimeste tulevikuväljavaade oleks kindlam, kirjutab Keit Pentus-Rosimannus.

Kultuuri- ja teenindussfäär töötajatelt vaktsineerimist nõudma ei tõtta

20.10.21 EESTI ... Uued, esmaspäevast kehtima hakkavad piirangud on teenindus- ja meelelahutusasutustes segadust külvanud. Ühest küljest mõjutab see publikut, teisalt aga tekitab küsimuse, kas ja mida teha vaktsineerimata töötajatega, kes inimestega tihedalt kokku puutuvad.

Tuleva aasta riigieelarve seadus läbis esimese lugemise

20.10.21 MAJANDUS ... Kolmapäeval läbis riigikogus esimese lugemise 2022. aasta riigieelarve seaduse eelnõu, mille järgi on eelarve tulude maht 13,13 miljardit, kulude maht on 13,64 miljardit eurot ja investeeringute maht 716 miljonit eurot.

Baerbock ei toeta Nord Stream 2-le kasutusloa andmist

20.10.21 VÄLISMAA ... Saksamaa ei peaks andma Nord Stream 2 torujuhtmele regulatiivset heakskiitu ja peab vastu seisma Venemaa väljapressimisele energiahindade suhtes, ütles Saksa roheliste juht Annalena Baerbock.

Kaupmeeste liit tegi piirangute otsuse koostöös riigiga

20.10.21 EESTI ... Kaupmeeste liidu tegevjuht Nele Peil tunnistas ERR-ile, et ühenduse otsus kehtestada kaubanduskeskustes ja poodides rangemad koroonapiirangud lähtus suhtlusest riigiga.

Saksamaa keskpanga juht lahkub ametist

20.10.21 VÄLISMAA ... Saksamaa keskpanga juht Jens Weidmann teatas kolmapäeval, et lahkub aasta lõpus ametist. Weidman kritiseerib tihti Euroopa Keskpanga (ECB) rahapoliitikat.

Meedia: Facebook plaanib vahetada nime

20.10.21 VÄLISMAA ... USA tehnoloogiahiiglane Facebook plaanib järgmisel nädalal nime vahetada, teatas veebiuudiste lehekülg The Verge. Kaubamärgi muutus paigutaks Facebooki sotsiaalmeediarakenduse suure emaettevõtte alla, kuhu kuuluksid veel teised rakendused, nagu Instagram, WhatsApp ja Oculus.

Tööstustoodangu tootjahinnad tõusid aastaga üle 19 protsendi

20.10.21 MAJANDUS ... Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis tänavu septembris võrreldes augustiga 2,8 protsenti ja võrreldes eelmise aasta septembriga 19,2 protsenti.

Keskkonnaministeeriumi plaan: RMK peaks omavalitsuselt raieks luba küsima

20.10.21 EESTI ... Kui praegu otsustab selle, missugused metsaalad võivad inimestele eriti olulised olla, riigimetsa majandamise keskus, siis edaspidi võivad need jõuda omavalitsuste üldplaneeringutesse. Eelnõu järgi peaks RMK enne nendes metsades raiumist omavalitsuselt loa saama.

Jurmala spaa juht Läti komandanditunnist: nutma ajab

20.10.21 VÄLISMAA ... Lätis Jurmala spaad juhtiv eestlane Arne Kalbus tõdeb, et peab ilmselt taas vähemalt kuuks ajaks uksed sulgema ning tehtud broneeringud üles ütlema. Seni aga ühtki dokumenti Läti valitsuse otsuse kohta pole, mistõttu on ta esialgu äraootaval seisukohal.

vaktsineerimine eestis

Vaata otse

Kuula otse

saa osa!

pood.err.ee

otse uudistemajast

järjejutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: