Majandus

Swedbank: ostujõud väheneb tänavu kuue protsendi võrra

27.05.22 MAJANDUS ... Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik ütles, et panga prognoosi järgi väheneb tänavu palgasaajate ostujõud kuue protsendi võrra. Nii suurt ostujõu vähenemist pole Eestis varem olnud.

Järvakandis alustas tööd klaasvahtkillustiku tehas

27.05.22 MAJANDUS ... Järvakandis avati kolmas klaasiga seotud ettevõte – osaühingu Green Gravels klaasvahtkillustiku tehas, mille kaudu suunatakse ringlusse kuni 11 000 tonni klaasijäätmeid aastas. Ööpäev läbi töötav tehas on palganud kümme inimest.

Keila - Valingu raudteelõigul kasutatakse põlevkivist eraldatud lubjakivi

27.05.22 MAJANDUS ... Keila - Valingu raudteelõigu muldkeha ehitusel kasutatakse esimest korda suures mahus põlevkivi kaevandamisel maa peale toodavast lubjakivist. Eesmärk on seda tee-ehituses laialdaselt kastusele võtta, sest see on kasulik nii majanduslikult kui ka keskkonnahoiu seisukohalt.

5G esimese sagedusloa oksjoni võitis Elisa

27.05.22 MAJANDUS ... 5G sagedusalas 3410-3800 MHz korraldatud avaliku konkursi esimese sagedusloa enampakkumise võitis Elisa Eesti.

Majandusekspert: intressimäärade tõusul peame muutma laenamise mõtteviisi

27.05.22 MAJANDUS ... Majandusekspert Kristjan Lepiku sõnul peaksid inimesed arvestama peagi tõusva euriboriga ning kui viimase aastakümne jooksul oli madalate intressimäärade tõttu mõistlik võimalikult palju laenata, siis nüüd on tarvis muutust mõtteviisis.

Justiitsministeerium avaldas ülevaate lobistide ja asutuste kohtumistest

27.05.22 MAJANDUS ... Justiitsministeerium avaldas tööriista, milles saab ülevaate ametiasutuste möödunud aasta kohtumisest lobistidega.

Andrus Hiiepuu: Netflix langeb, aga voogedastuse võidujooks kiireneb

27.05.22 ARVAMUS ... Võib prognoosida, et kõik kohaliku sisu pakkujad panustavad voogedastuses üha rohkem kvaliteetse sisu loomisse ning ka kasutajamugavuse tõstmisse. Just eestikeelse elamuse pakkumine on see, mis aitab voogedastuses konkureerida rahvusvaheliste ettevõtetega, kirjutab Andrus Hiiepuu.

Esimeses kvartalis jätkus palgakasv

27.05.22 MAJANDUS ... Statistikaameti andmetel oli keskmine brutokuupalk selle aasta esimeses kvartalis 1593 eurot ehk 8,1 protsenti suurem kui eelmisel aastal samal ajal.

Vene toodangu kadumine hõrendas poodide mähkmevalikut

27.05.22 MAJANDUS ... Eesti poelettidel on mähkmevalik olnud viimasel ajal kasinam, sest Venemaa toodangule asenduse leidmine võtab aega. Sarnaselt teiste toodetega on kerkinud ka mähkmete hind.

Veskimägi: toruühenduse tähtaeg selgub LNG-laeva rentimisel

26.05.22 MAJANDUS ... Eleringi juhi Taavi Veskimäe sõnul plaanib Elering Alexela ja Infortari arendatava LNG-terminali toruühenduse rajamist alustada septembris, kuid see, millal terminal saab tööd alustada, sõltub arendaja renditavast laevast.

Uusarenduste turul valitseb põud

26.05.22 MAJANDUS ... Järsult kasvanud ehitushinnad on muutnud ka kinnisvaraarendajad ettevaatlikumaks. Esimeses kvartalis langes Tallinnas uute korterite ehituslubade arv aastaga pea neli korda, samas valitseb uusarenduste turul juba praegu põud.

Liit soovib omanikke maksuvabastuse abil põgenikele korterit üürima ahvatleda

26.05.22 MAJANDUS ... Eesti Omanike Keskliit tegi riigile ettepaneku soodustada üüripindade pakkumist sõjapõgenikele, vabastades üürileandjad kolmeks aastaks kohustusest üüritulult tulumaksu maksta.

Eelnõu loob võimaluse teise sambasse rohkem raha koguda

26.05.22 MAJANDUS ... Kogumispensioni makse määr on alates teise samba loomisest olnud kaks protsenti, kuid rahandusministeeriumist kooskõlastusringile saadetud eelnõu kohaselt tekib inimestel tulevikus võimalus soovi korral sinna rohkem raha koguda.

Risto Kask: universaalsed energiatoetused tuleb taastada

26.05.22 ARVAMUS ... Möödunud küttehooajal maksti toetusteks välja üle 165 miljoni euro. Sissetöötatud meetmeid tuleb rakendada ka tänavu, vajadusel neid mugavdades, piirmäärasid elanikele sobivamas suunas korrigeerides ning kiiremini ja efektiivsemalt ellu viies, kirjutab Risto Kask.

Eesti Energia suurendab taastuvelektri tootmist viie aastaga neli korda

26.05.22 MAJANDUS ... Riigi äriühingu Eesti Energia taastuvelektri tootmisvõimsus suureneb 2026. aasta lõpuks ligi neli korda, näeb ette energiakontserni järgmise viie aasta tegevuskava. Uutesse arendusprojektidesse plaanib Eesti Energia sel perioodil investeerida kaks miljardit eurot.

Nortal ostis rahvusvahelise ettevõtte Skelia

25.05.22 MAJANDUS ... Eesti tarkvarafirma Nortal ostis rahvusvahelise ettevõtte Skelia.

Ametiühingud: alampalk jääb aasta keskpaigas tõstmata

25.05.22 MAJANDUS ... Ametiühingute Keskliidu teatel on selge, et vastupidiselt nende soovitule jääb alampalk aasta keskpaigas tõstmata.

Alexela ootab riigilt kirjalikku kinnitust toruühenduse valmimise aja kohta

25.05.22 MAJANDUS ... Alexela juhatuse liige Marti Hääl ütles, et ettevõte ootab riigilt kirjalikku kinnitust toruühenduse valmimise tähtaja kohta, alles pärast seda saab minna laeva rendilepingu sõlmimisega edasi.

Veskimägi: Elering läheb igal juhul toruühenduse rajamisega täismahus edasi

25.05.22 MAJANDUS ... Elering ootab praegu LNG ujuvterminali hankimisega tegelevate Alexela ja Infortari käest vastust, milline LNG-laev täpselt kavatsetakse hankida. Seejärel saab Elering tellida viimased osad toruühenduse rajamiseks.

MKM ei mõista, miks Mölder LNG-terminali projekti tumedates toonides näeb

25.05.22 MAJANDUS ... Jääb arusaamatuks, miks endine keskkonnaminister Tõnis Mölder väidab, et riik ja eraettevõtjad on LNG-terminali läbirääkimistes kokkuleppest kaugel ning kogu projekti pessimismiga suhtub, ütles ERR-ile majandusministeeriumi (MKM) asekantsler Timo Tatar.

Tõnis Mölder: metsatööstuse ja RMK lobi võit, aga Eesti inimeste kaotus

25.05.22 ARVAMUS ... Pean tunnistama, et minu jaoks oli keskkonnaminister Erki Savisaare otsus selge pettumus. Ma ei oska leida ühtegi adekvaatset selgitust ega põhjendust praeguses olukorras raiemahu suurendamiseks, kirjutab Tõnis Mölder.

Kalamüük mullu kahanes, kalamari lööb aga rekordeid

25.05.22 MAJANDUS ... Kala müügimahud on Eestis viimasel kahel aastal vähenenud, ent kalamarja müüdi mullu rekordkoguses, selgub statistikaameti andmetest.

ELF: raiemahu muutmine on puidutööstuse lobi tagajärg

24.05.22 MAJANDUS ... Riigi otsus vähendada riigimetsa uuendusraiete pindala algul plaanitud 13 protsendi asemel aastaga nelja protsendi võrra on vastuolus koalitsioonileppesse kirja panduga ja sellega tullakse vastu puidutööstuse häälekale lobile, ütles Eestimaa Looduse Fondi (ELF) metsaprogrammi juht Siim Kuresoo.

Hinnalae tõstmine Nord Poolil tarbija jaoks tõenäoliselt midagi ei muuda

24.05.22 MAJANDUS ... Elektribörs Nord Pool tõstis mais megavatt-tunni maksimaalse hinnamäära 3000 eurolt 4000 eurole. Tarbijate jaoks selle maksimaalmäära tõstmine tõenäoliselt midagi ei muuda, sest nii kõrgele võib elektri hind tõusta vaid erandjuhul, kui turul on suur puudujääk ja tööle tuleb panna kallid gaasil töötavad reservjaamad.

LHV: intressimäärad võivad tõusta järgmisel aastal paari protsendini

24.05.22 MAJANDUS ... Euroopa Keskpanga president Christine Lagarde teatas, et keskpank on valmis kolmandas kvartalis intressimäärasid kaks korda tõstma. Analüütikute hinnangul ei jää need tõusud viimasteks. Samas on paljude asjatundjate arvates keskpank oma intressimuudatustega hiljaks jäänud.

Savisaar vähendab uuendusraiet plaanitust vähem

24.05.22 MAJANDUS ... Keskkonnaminister Erki Savisaar kinnitas riigimetsa uuendusraiete pindala, mis väheneb tänavu algul plaanitud 13 protsendi asemel aastaga nelja protsendi võrra.

Suur elektrinõudlus lükkas edasi hooldustööd Narva jaamas

24.05.22 MAJANDUS ... Vene elektrimüüja Inter RAO lahkumine Balti ja Soome turult suurendas Narva elektrijaamade töökoormust, mistõttu lükkas Enefit Power edasi sel nädalal algama pidanud energiaploki remonditööd.

Elering on valmis asuma ehitama LNG-terminali ühendust

24.05.22 MAJANDUS ... Elering valmistas ette Paldiski LNG-terminali ühendustorustiku ehituse ja saab sellega lähiajal alustada, kui viimased detailid terminali arendajaga on kokku lepitud.

Pankadele teeb muret ettevõtete väike aktiivsus ja vähenev laenamine

24.05.22 MAJANDUS ... Aprillis kasvas majapidamiste laenuportfell Eesti pankades harjumuspärases mahus, suurenedes 194 miljoni euro võrra, kuid ettevõtete valmisolek uusi laene võttes investeerida kahaneb, märkis pangaliit.

Energiaekspert: nafta hind sõltub Aasia turust

24.05.22 MAJANDUS ... Energiaekspert Andres Mäe ütles saates "Vikerhommik", et nafta hinda võivad praegu mõjutada enim Aasia turud ning Hiinas on linnade karantiini panemise tõttu oodata suvel tarbimise langust.

Vene gaasitarnete lõppemine Soome ja Leetu Eesti turgu oluliselt ei mõjuta

23.05.22 MAJANDUS ... Venemaa otsus lõpetada Soomele gaasitarned ja Leedu loobumine Vene gaasist ei mõjuta Eesti gaasiturgu oluliselt. Elering ja Eesti Gaas räägivad olukorra pingelisemaks muutumisest ja võimalikust väikesest hinnatõusust, aga Eesti tarbijad on varudega kindlustatud.

Rail Baltic kuulutab sügisel välja kaks põhitrassi lõikude hanget

23.05.22 MAJANDUS ... Rail Baltic kuulutab sügisel välja kaks hanget põhitrassi lõikude ehituseks. Esmaspäeval sõlmiti põhitrassi arendamiseks koostööleping transpordiametiga.

Gaasikatlamajad saaks poliitilise heakskiiduga viia üle põlevkiviõlile

23.05.22 MAJANDUS ... Konkurentsiameti peadirektori Märt Otsa sõnul oleks võimalik maagaasil töötavad kaugkütte katlamajad viia järgmiseks kütteperioodiks üle põlevkiviõlile, kuid see nõuaks poliitilist otsust ja luba Euroopast.

Komisjon soovitab Eestil laiendada töötuhüvitisi ja uuendada autoparki

23.05.22 MAJANDUS ... Euroopa Komisjon soovitab Eestil laiendada töötuskindlustushüvitist ka ebastandardsetele töövormidele ja tööampsudele ning keskkonnasäästuks peab komisjon vajalikuks autopargi uuendamist.

Aivar Hundimägi: laseme tööreeglid võimalikult vabaks

23.05.22 ARVAMUS ... Kuna töötamisega seotud reeglistiku muutmine on seotud erinevate huvidega, siis on poliitikute ülesanne erinevate osapoolte argumente kuulata ning valida välja parimad lahendused, leiab Aivar Hundimägi Vikerraadio päevakommentaaris.

IMF-i juht: valitsused peaksid toitu ja energiat subsideerima

22.05.22 MAJANDUS ... Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) peadirektori Kristalina Georgieva sõnul peaksid valitsused kehvemal järjel inimesi toidu- ja energiakulude kasvu tõttu toetama.

Sanktsioonide all oleva Vene elektrimüüja äritegevus Baltikumis lõpetati

21.05.22 MAJANDUS ... Venemaa agressiooni tõttu Ukrainas sanktsioonide all olev Inter RAO ja tema tütarühingud ei saa laupäevast kaubelda Nord Pooli elektribörsil. See tähendab, et ettevõte ei saa müüa elektrit Leedu ja Läti hinnapiirkonda, tütarettevõte Inter RAO Eesti ei saa enam Eestis elektrimüüjana tegutseda.

Venemaa peatas gaasitarned Soome

21.05.22 MAJANDUS ... Soome gaasiettevõte Gasum teatas laupäeval, et Venemaa on peatanud maagaasi tarned Soome ning edaspidi saab riik gaasi läbi Balticconnectori.

Gazprom kinnitas gaasitarnete peatamist Soome

20.05.22 MAJANDUS ... Venemaa gaasiettevõte Gazprom kinnitas reedel, et peatab alates laupäevast gaasimüügi Soome riiklikule gaasifirmale Gasum.

Sanktsioonide mõju Eesti-Vene kaubavahetusele hakkab paistma teises kvartalis

20.05.22 MAJANDUS ... Statistikaameti andmetel ei ole sanktsioonid siiani Eesti kaubavahetust Venemaaga kuigivõrd mõjutanud. Eelmise ja selle aasta märtsikuud võrreldes on import Venemaalt kasvanud 63 protsenti, 13 protsenti on kasvanud eksport Valgevenesse.

Soome sõlmis 10-aastase lepingu LNG ujuvterminali rentimiseks

20.05.22 MAJANDUS ... Soome võrguhaldur Gasgrid Finland ja USA ettevõte Excelerate Energy kirjutasid reedel alla lepingule LNG ujuvterminali rentimiseks kümneks aastaks, teatas Soome töö- ja ettevõtlusministeerium.

Timmermans: Eesti puidu välismaale kütteks müümine ei ole tark

20.05.22 MAJANDUS ... Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermansi sõnul on metsandussektoril Eestis tohutu potentsiaal ja Eesti puidu välismaale kütteks müümine ei ole tark. Samuti rõhutas Timmermans taas, et Vene gaasi eest rublades maksmine pole mingil juhul aktsepteeritav ning sanktsioonide rikkumisele järgnevad tagajärjed.

Pärnu-Uulu lõigu hanke pakkumused jäid oodatu piiresse

20.05.22 MAJANDUS ... Tallinn-Pärnu-Ikla maantee Pärnu-Uulu kümnekilomeetrise teelõigu ehituse riigihankele esitati kuus pakkumist, mille keskmine summa jäi kavandatu piiresse.

Joonas Vänto: sõda ei ole välisinvestorite huvi vähendanud

20.05.22 ARVAMUS ... Mida rohkem me kordame mantrat, et Ukrainas toimuv sõda kahjustab Eesti majandust, seda enam suureneb tõenäosus, et nii ka läheb. Tegelikult on investeerimispäringud tavapärasel tasemel ning huvi Eestisse investeerimise vastu jätkuvalt kõrge, kirjutab Joonas Vänto.

Timmermans: Vene gaasi eest rublades maksmine pole normaalne

19.05.22 MAJANDUS ... Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans toonitas Eesti Rahvusringhäälingule antud intervjuus, et Vene gaasi ostes peaksid Euroopa ettevõtted arveldama üksnes eurodes.

Paldiski Sadamad tahab LNG ujuvterminali Põhjasadamasse

19.05.22 MAJANDUS ... Paldiski Põhjasadama omanik Paldiski Sadamad AS saatis valitsuse liikmetele pöördumise, milles leiab, et Põhjasadam oleks LNG ujuvterminali asukohaks parem kui Pakri poolsaare tippu rajatav Alexela terminal.

Elektrihind püsib kõrge jaamade hoolduste ja Norra hüdrojaamade vähese vee tõttu

19.05.22 MAJANDUS ... Elektri keskmine hind elektribörsi Nord Pool Eesti hinnapiirkonnas kerkib reedel 245 eurole megavatt-tunni eest. Elektri püsivalt kõrge hinna taga on suvehooaja esimesed elektrijaamade hooldused ning madal veetase Norra hüdrojaamades. Seetõttu ei jätku meie regioonis odavat elektrit ning nõudlust täidavad praegu kallimad elektrijaamad.

LNG ujuvterminali rentija Paldiskisse pole endiselt selge

19.05.22 MAJANDUS ... Paldiski lähedal algas LNG terminali ehitus ning haalamiskai valmib juba augusti lõpuks. Alexela juhatuse liikme Marti Hääle kinnitusel luuakse LNG vastuvõtuvõimekus novembri alguses. Siiani pole selge, kas LNG gaasistamisvõimekusega laeva rendivad erainvestorid Alexela ja Infortar või Soome riik.

Ühendus Baltikumiga katab Soome gaasivajaduse sügiseni

19.05.22 MAJANDUS ... Venemaa ähvardus lõpetada laupäevast Soomele gaasitarned Eesti gaasifirmade hinnagul suvel gaasiturule suurt mõju ei avalda ja Leedu terminal ning Läti hoidla katavad suvel nii Baltikumi kui ka Soome vajaduse. Sügisel võivad asjad aga keeruliseks minna, kui turule uusi võimalusi ei lisandu.

Kütusemüüjad andsid hinnas järele

19.05.22 MAJANDUS ... Kui kolmapäeval sündis Eesti tanklates uus bensiinihinna rekord, siis neljapäeval tulid müüjad nii bensiini- kui diislihinnas veidi allapoole.

jäähoki mm

Vaata otse

Kuula otse

otse uudistemajast

järjejutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: