Majandus

Luik: Postimehe omanik tegi peatoimetaja kohale kristliku valiku

29.01.20 ... Mart Raudsaare näol tegi Postimehe omanik Margus Linnamäe konservatiivse ja kristliku valiku, hindas Ekspress Grupi omanik Hans H. Luik uue peatoimetaja isikut ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast".

SEB Eesti aastakasum kasvas 37 miljoni võrra

29.01.20 ... SEB Eesti teenis 2019. aastal 100,4 miljonit eurot, aasta varem oli kasuminumber 63,7 miljonit eurot.

Ministeerium põhjendab prügiveo hüppelist hinnatõusu vajadusega rohkem sortida

29.01.20 ... Segaolmeprügi äraveo hind tõotab tulevikus kogu Eestis mitmekordseks kerkida ning keskkonnaministeerium toob põhjenduseks, et Eestis ei toimi prügi liigiti kogumine piisavalt hästi ja käitluse hind on paraku peamine mõjutaja, mille alusel inimeste valikuid suunata. Samal ajal tuleb ühistutel hakata renti maksma pakendikonteinerite eest, mida seni pakuti tasuta.

USA eelarvepuudujääk võib tänavu ületada ühe triljoni dollari piiri

29.01.20 ... USA eelarvepuudujääk võib sel aastal ületada ühe triljoni dollari piiri ja jääda sellest piirist kõrgemale aastakümneks, kuna valitsuse võlakoorem kasvab, ütles kongressi sõltumatu eelarveamet (CBO) teisipäeval.

Teenetemärgi saanud Muraka Farmi omanik: ei kujuta ette, et peaksin muud tööd tegema

28.01.20 ... Presidendilt saab Valgetähe V klassi teenetemärgi Viljandimaa osaühingu Muraka Farm omanik Karmo Männik, kes hakkas põllumajandusettevõtet juhtima pärast isa surma.

EL Huaweid ei keelusta, aga paneb 5G võrgu arendusele ranged reeglid

28.01.20 ... Euroopa Liit ei keela USA survest hoolimata Hiina telekomihiiu Huawei tegevust Euroopas, kuid kehtestab 5G võrkude arendamisele karmid reeglid, ütles Euroopa Komisjoni volinik.

Hollandi kõrgeim kohus: tuntud viina kaubamärk kuulub Venemaale

28.01.20 ... Hollandi kõrgeim kohus tegi otsuse, millega kinnitas, et Stolitšnaja viina kaubamärk kuulub Hollandis, Belgias ja Luksemburgis Venemaale, mitte aga ettevõttele SPI Group.

Nitrofert kaalub väetisetehase Ukrainasse kolimist

28.01.20 ... Kohtla-Järvel mineraalväitisi tootnud Ukraina miljardärile Dmitri Firtašile kuuluv Nitrofert AS kaalub oma tootmisseadmed Eestist Ukrainasse kolida ja siinse tegevuse igaveseks lõpetada.

Läti korruptsioonitõrjebüroo puistas panka ABLV

28.01.20 ... Läti korruptsioonitõrjebüroo KNAB töötajad otsisid teisipäeval läbi likvideeritavat panka ABLV.

Uuring: tuumajaamal võib olla positiivne majanduslik mõju

28.01.20 ... Eestisse miljardilist moodultuumajaama planeeriva Fermi Energia Tartu Ülikooli rakendusuuringute keskuselt (RAKE) tellitud eeltasuvusuuringu kohaselt võib tuumajaama rajamisel olla Eestile ja ka tuumajaaama ümbrusele positiivne majanduslik mõju.

Soome plaanib Venemaale viivat Saimaa kanalit maasoojusega kütma hakata

28.01.20 ... Soome geoloogia uurimuskeskuses on arendamisel plaan, kuidas hakata hoidma maasoojuse abil jääst vabana Soomet ja Venemaad ühendavat Saimaa kanalit. Sellisel viisil rahvusvahelise veetee jäävabana hoidmise projekt oleks väidetavalt maailmas esmakordne.

Airbus jõudis kolme riigiga korruptsioonijuurdlustes leppeni

28.01.20 ... Euroopa lennukitootja Airbusi teatel jõuti Prantsuse, Briti ja USA ametivõimudega korruptsioonijuurdlustes põhimõttelise kokkuleppeni.

Mullune salmonelloosipuhang räsis munatootmist ja ujutas turu üle võõrsaadusega

28.01.20 ... Mulluse munatoodangu 29-protsendilise vähenemise taga on kodumaiseid kanafarme räsinud salmonelloosipuhang, mis tabas mitut suurtootjat. Et aga loodus tühja kohta ei salli, võtsid turuosa kiiresti üle odavamaid mune müüvad Läti-Leedu tootjad.

Aasia börsid on Hiina viiruse hirmu haardes

28.01.20 ... Aasia turgudel ja maailma naftaturul on Hiina viirusepuhangu tõttu rasked päevad, sest investorid pelgavad Hiinas vältava viirusepuhangu mõju pärast riigi ja maailma majandusele.

Tuumajaama rajaja sõlmis lepingud Fortumi ja Tractebel Engiega

28.01.20 ... Tuumajaama rajamist uuriv Fermi Energia allkirjastas koostöölepingud Soome energiaettevõttega Fortum ja Belgia inseneriettevõttega Tractebel, et alustada tihedamat koostööd väikse moodulreaktori juurutamisprojekti raames.

Swedbanki Eesti tulud kasvasid, kasum vähenes

28.01.20 ... Eesti suurima turuosaga panga Swedbanki intressitulud ja teenustasutulud kasvasid 2019. aastal, samas kasum mõnevõrra vähenes. Samas kasvasid kulud 10 protsenti.

Enefit Greeni 2019. aasta elektritoodang oli rekordiline

28.01.20 ... Eesti Energia taastuvenergia ettevõte Enefit Green tootis 2019. aastal rekordilised 1,2 teravatt-tundi (TWh) elektrit ehk kaks ja pool korda rohkem kui aasta varem. Enefit Greeni toodang moodustas üle viiendiku kogu Eesti Energia kontserni elektritoodangust.

Soome töötajad tahaks vähem töötunde ja rohkem palka

28.01.20 ... Soome ametiühingud loodavad sel aastal lahti saada eelmise valitsuse ajal sisse seatud tööaja pikendamisest ja palkade külmutamisest. Tööandjad hoiatavad, et ametiühingute liiga suured nõudmised toovad kaasa töökohtade vähenemise.

EKRE eelnõu tühistaks apteegi omandipiirangu

28.01.20 ... Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) apteegireformi eelnõu näeb ette apteegi omandipiirangu tühistamise, annab haiglaapteekidele õiguse inimestele ravimeid müüa ning lubab apteekidel osta ravimeid Eesti ravimite hulgimüüjatest mööda minnes.

Osa poode ei täida siiani alkoholi varjamise nõuet

28.01.20 ... Siiani on kauplusi, kus alkohol on otse inimeste silme ees, kuigi seaduse järgi peaks seda varjama. Lisaks mõtlevad ametid sellele, et nõuda ka alkoholivabade toodete varjamist.

Regulaatorid apteegikettide värbamiskampaaniates seadusega vastuolu ei näe

28.01.20 ... Kaks kuud enne apteegireformi jõustumist, mil hulgimüüjatega seotud apteegiketid peaksid äri kas lõpetama ja töötajatele koondamisteated jagama või apteegid proviisoritele loovutama, on kõigil käimas hoopis aktiivne proviisorite ja farmatseutide värbamiskampaania. Järelevalveorganid sellel tegevusel aprillist jõustuva ravimiseadusega vastuolu ei näe.

Swedbank muudab maksete hinnastamist, lõpetab preemiaprogrammi

28.01.20 ... Swedbank teatas oma klientidele, et lõpetab preemiapunktide programmi ning viib maksed üle kuutasule, kuid viimasega pole siiski kohustuslik liituda.

Maailmaturu naftahinnad langesid paar protsenti

28.01.20 ... New Yorgi ja Londoni toorainebörside naftahinnad liikusid esmaspäeval miinusesse.

Boeing 777-9 sooritas esimese katselennu

27.01.20 ... Maailma suurim kahemootoriline reisilennuk Boeing 777-9 sooritas esimese katselennu.

Komisjon tahaks taastada riigifirmade juhtide huvide deklaratsioonid

27.01.20 ... Korruptsioonivastane erikomisjon plaanib taastada nõude, et riigifirmade juhtkonna ja nõukogude liikmed peaksid tulevikus taas hakkama esitama huvidedeklaratsioone. See võimaldaks komisjoni esimehe Katri Raiki hinnangul hoida tulevikus ära Heiki Kranichi laadseid korruptsioonihõngulisi olukordi.

Valitsus saatis pensionireformi eelnõu riigikokku

27.01.20 ... Valitsus kiitis esmaspäevasel istungil heaks kogumispensioni reformi eelnõu, mille teine lugemine ja lõpphääletus toimub koos valitsuse usaldushääletusega riigikogu täiskogu istungil sel kolmapäeval.

USA tahab EL-ilt klooriga töödeldud kanaliha impordikeelu tühistamist

27.01.20 ... Kui eurooplased tahavad Ühendriikidega kaubanduslepet, peavad nad loobuma klooriga töödeldud kanaliha ja hormoonidega töödeldud loomaliha impordikeelust, teatas Washington.

Fitch langetas Soome majanduse väljavaadet

27.01.20 ... Reitinguagentuur Fitch jättis Soome riigireitingu tasemele AA+, mis on maksimaalsest ühe pügala võrra madalam, kuid langetas hinnangut riigi majanduse väljavaatele.

Varadkar: EL-il on kaubanduskõnelustel Londoniga tugevam positsioon

27.01.20 ... Euroopa Liidul on eelseisvatel kaubanduskõnelustel Suurbritanniaga parem positsioon, ütles Iiri peaminister Leo Varadkar esmaspäeval teleusutluses.

Aivar Hundimägi: investeerimispetiste välimääraja

27.01.20 ... Kui teile pakutakse enneolematut investeerimisvõimalust ja ärgitatakse kiiresti otsust langetama, siis ärge tormake, soovitab Aivar Hundimägi Vikerraadio päevakommentaaris.

Soome paberitööstuses algas nädalate pikkune streik

27.01.20 ... Soome paberi- ja tselluloositööstuses töötavaid inimesi ühendav ametiühing (Paperiliitto) alustas esmaspäeval streiki, sest metsatööstusettevõtteid ühendava liiduga (Metsäteollisuus ry) ei õnnestunud pühapäeval töötingimustes kokkuleppele jõuda.

Neivelt müüs oma finantsteenuste ettevõtted Norra Operale

27.01.20 ... Norra veebiettevõte ja brauseritootja Opera Limited ostis Indrek Neivelti suurosalusega finantsteenuste ettevõte Pocosys ja makseteenuste ettevõtte Pocopay. Lisaks plaanib Opera tuua Tallinna ettevõtte finantstehnoloogia teenuste keskuse.

Kersti Kracht: ametnikest, majandusest, korruptsioonist ja neljandast võimust

27.01.20 ... Ametnikud, poliitikud, ettevõtjad - kõik nad on juba aastaid tegutsenud erinevatel "sagedustel". Kui ikka ametnik või poliitik või ka ajakirjanik ei ole kunagi päevagi ettevõtjana tegutsenud, siis ta lihtsalt ei saagi aru, kuidas majandus ja ettevõtlus riigi vereringena toimima peaksid, kirjutab Kersti Kracht.

Taimekasvatajad nautisid mullu rekordsaaki

27.01.20 ... Möödunud aasta oli Eesti taimekasvatajatele varasemast soodsam ja tõi nii kogusaakide kui ka hektarirekordeid. Statistikaameti andmete alusel kujunes lõplikuks teraviljasaagiks 1 625 000 tonni.

Eesti kanad munesid mullu vähem kui kunagi varem

27.01.20 ... Statistikaameti esialgsete andmetel suurenes 2019. aastal piimatoodang Eestis kolm protsenti ja lihatoodang viis protsenti, munatoodang oli aga väiksem kui kunagi varem.

Liit: Hiina postimüügitööstus jätab Eesti ilma miljonitest maksueurodest

26.01.20 ... Eesti E-kaubanduse Liidu juhi Tõnu Väädi sõnul jätab Hiina postimüügitööstus Eesti ilma miljonitest maksueurodest.

Soome firmade arvates tabab Hiina rühmareisikeeld ka neid

26.01.20 ... Hiina keelas riigis leviva uue viiruse puhangu tõttu turismigruppidele välismaale mineku ning Soome firmad ootavad sellest hoopi oma sissetulekule, ütles turismiühenduse MaRan juht.

Peeter Koppel: majandustsükli haripunkt on veel vähemalt aasta kaugusel

26.01.20 ... Palgainflatsioon on olnud kõrgemapoolne ning 2019. aasta kevadel ja suvel pöördus tulukõver ümber. Keskpangad on aga üritanud signaalile reageerida ning neil on õnnestunud nii krediidiriski marginaale kui ka kaudset volatiilsust langetada, kirjutab Peeter Koppel.

Jürgen Ligi: viga pole mitte kogumispension, vaid Neivelti argumentatsioon

25.01.20 ... Teine sammas tõstab kõigi pensioni, kui anda talle aega, sest tööealiste arvu suhe pensioniealistesse omasse langeb vääramatult, kirjutab Jürgen Ligi vastuseks Indrek Neivelti esseele "Enne pensionireformi tuleks II samba loomine veaks tunnistada".

New Yorgi ja Londoni börside naftahinnad langesid üle dollari

25.01.20 ... New Yorgi ja Londoni toorainebörside naftahinnad langesid reedel üle dollari.

Prantsusmaal jätkub protest pensionireformi vastu

24.01.20 ... Prantsusmaal jätkus reedel meeleavaldus pensionireformi vastu ja Eiffeli torni töötajad panid riigi ühe kuulsaima monumendi kinni, kuid valitsus ei näita endiselt märke soovist vastuolulisest reformist loobuda.

LOT omandas Saksa lennufirma Condor

24.01.20 ... Poola lennufirma LOT omandas raskustesse sattunud Saksa lennuettevõtte Condor.

Tuumajaama projekti vedajad alustavad asukohauuringutega

24.01.20 ... Tuumajaama projektiga tegelev Fermi Energia OÜ on esimese aastaga saanud valmis erinevad uuringud ja alustab nüüd asukohavalikuga, rääkis ETV hommikusaates Sandor Liive. Kuigi juttu on olnud Kundast, siis pole see veel kuidagi kindel.

Maailma turisminõukogu: uue viiruse paanika võib tuua põhjendamatut kahju

24.01.20 ... Maailma reisi- ja turisminõukogu juht Gloria Guevara hoiatas, et liigne koroonaviiruse paanika võib endaga kaasa tuua põhjendamatut kahju turismisektorile.

Lukašenko: Venemaa alustas maksumanöövrit Valgevene survestamiseks

24.01.20 ... Valgevene president Aleksandr Lukašenko ütles, et Venemaa alustas maksumanöövrit naftavaldkonnas nimme, et Minskile survet avaldada.

Eesti vaidlustas EL-i õiglase ülemineku fondist raha eraldamise arvutuskäigu

24.01.20 ... Eesti vaidlustas Euroopa Komisjoni väljapakutud arvutuskäigu, mille alusel hakatakse õiglase ülemineku fondist kliimaeesmärkide täitmiseks toetama enim saastavate majandussektorite ümberkujundamist.

AS Tartu Agro peab riigile tagasi maksma 1,2 miljonit eurot

24.01.20 ... Euroopa Komisjoni otsuse kohaselt peab AS Tartu Agro riigile tagasi maksma 1,2 miljonit eurot, kuna ettevõte sai siseturuga kokkusobimatut riigiabi, mis seisneb turuhinnast odavama rendi maksmises maaeluministeeriumile.

Sutt ja Neivelt vaidlesid teise samba kaotamise üle

24.01.20 ... ERR-i portaalis ilmunud arvamusloos teise pensionisamba loomist veaks nimetanud pangandusjuht Indrek Neivelt väitles Vikerraadio saates "Uudis +" pensionireformi üle teise samba pooldaja Andres Sutiga (RE).

M.V. Woolil võtab taastumine vähemalt aasta

24.01.20 ... Eelmisel aastal listeeriabakteri avastamise tõttu töö peatanud kalaettevõtte M.V. Wool tootmise taastumine täies mahus võtab vähemalt aasta, ütles firma juhatuse esimees Mati Vetevool.

Tuuleparkide arendajad pole huvitatud osa uutest radaritest kinni maksma

24.01.20 ... Riigikogu taastuvenergia toetusrühmas kõlas mõte, et tuuleenergia ettevõtted võiksid maksta uute radarite eest osaliselt ise. Arendajad sellega aga nõus ei ole.
klassikaraadio kutsub
PRAEGU VIKERRAADIOS
eesti lauluke 2020
otse uudistemajast
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: